Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Uszkodzony wirnik szlifierki Bosch - czy jest ratunek?

08 Lut 2011 01:30 14632 8
 • Poziom 2  
  Problem taki jak w temacie postu. Wirnik pochodzi ze szlifierki Bosch PWS 6-115.
  Czy jest jakaś metoda, żeby go za małe pieniądze naprawić.
  Nowy wirnik na allegro kosztuje około 100 pln, a nowa szlifierka około 180 pln.
  Mam nadzieję, że zdjęcie jest dosyć wyraźne.
  Zaznaczam, że wyrwanej "blaszki" nie posiadam.

  Uszkodzony wirnik szlifierki Bosch - czy jest ratunek?
 • Pomocny post
  Poziom 33  
  Można wymienić cały komutator, ale to kupa roboty, więc koszt wyższy od nowego wirnika- takie rzeczy robi się tylko wtedy, gdy nowej części nie można dokupić.
  V.
 • Poziom 2  
  Z czystej ciekawości zapytam: przy kupnie nowego komutatora jakie trzeba podać parametry sprzedawcy i gdzie go można kupić, bo pewnie nie w zwykłym elektrycznym.
  Jeszcze jedno: jak pozbyć się tej "żywicy" w której zalane są uzwojenia?
 • Pomocny post
  Poziom 33  
  Komutator z reguły dopasowywało się albo z innego uszkodzonego (spalonego) wirnika, albo nawet dobierało z innego modelu- ważne wymiary, ilość lamelek (blaszek)...
  Kłopotliwa robota.
  Impregnatu ("żywicy") nie usuwa się, bo i po co? Jedynie w miejscach gdzie musimy uwolnić druty uzwojeń- tylko na gorąco, po podgrzaniu wirnika w piecu, należy ostrożnie wydłubać druciki, wcześniej odłączone od uszkodzonego komutatora.
  Po wprasowaniu nowego (na kleju) i podłączeniu drutów oraz zalaniu impregnatem wirnik pasuje wyważyć, to wszak kilkanaście tysięcy obrotów.
  Robota nie dla nowicjusza i raczej nie w domowym warsztaciku, chociaż i tak też można :)
  Dlatego powyżej napisałem, że lepiej kupić nowy wirnik, skoro kosztuje 100zł.
  Nie te czasy co dawniej, gdy taki zakup graniczył z cudem...
  V.
 • Poziom 22  
  Samemu to raczej nie naprawisz, a w warsztacie przewiniecie z wymiana komutatora to koszt tak jak napisałeś 100- 120 zł.
  Jeżeli stojan jest sprawny- sprawdź bo często rownież ulega uszkodzeniu - masz szczotki przekładnia jest Ok to może będzie to zabieg opłacalny. W tym całym liczeniu musisz również uwzględnić ww. koszt zakupu szczotek i ewentualnej przesyłki pocztowej przy zakupie w internecie.
  slawek
 • Moderator Samochody
  Nie da się naprawić, nie praktykuje się wymiany samych komutatorów - nie ma metody na proste odłączenie uzwojeń bez ich zniszczenia.
 • Poziom 17  
  Sam komutator robota głupiego w tym przypadku nigdy w życiu tego nie wymienisz !! W wypadku ściągania komutatora pourywasz przewody które są przyklejone żywica do niego (nie na hakach jak już je odczepi). Wycinek wyleciał z jakiegoś powodu. Albo od zwarcia na stojanie przez co komutator się nagrzał i najsłabsze ogniwo pościło albo z wirnikiem coś się stało (zwarcie albo przerwa). Ale gdy wycinek już wylatywał dotykał sąsiadujących blaszek i na pewno takowe zwarcie robił wiec raczej wirnik tylko i wyłącznie do przezwojenia. Jak sam rady nie dasz i u siebie nie znajdziesz kogoś kto tanio przezwoi napisz do mnie na PW.
 • Poziom 2  
  Nie ma możliwości wymiany samego komutatora, musi być zregenerowany lub wymieniony na nowy.
 • Poziom 14  
  Nie kombinuj tylko kup nową szlifierkę (miałem podobny przypadek) koszt naprawy w serwisie przekroczy cenę nowej i dadzą ze trzy miesiące gwarancji.
  Ten brakujący element komutatora uległ prawdopodobnie wypaleniu w wyniku uszkodzenia uzwojenia (zwarcia) na wirniku, więc w celu naprawy należy wymienić wirnik.

  Pozdrawiam.