Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Mitronik
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wielozadaniowa platforma mobilna - czyli robocik Sirius-G

jamtex 08 Lut 2011 08:21 19631 36
  • Wielozadaniowa platforma mobilna - czyli robocik Sirius-G

Po dłuższej przerwie spędzonej na projektowaniu nowych opracowań, nasz zespół (mała, ale prężna 3 osobowa grupa) opracował nowego robota.
    Od dawna miałem ochotę zbudować coś co będzie jeździło na gąsienicach. Niestety brak zabawek (na strychu) o takim napędzie oraz stosunkowo wysoki koszt zakupu gotowego czołgu, spowodowały że zacząłem rozglądać się za jakimś alternatywnym rozwiązaniem. Wybór padł na Tamiyę a dokładnie zestawy:
    - Tamiya 70097 Twin-Motor Gearbox Kit (silniki wraz z przekładniami
    - Tamiya 70100 Track and Wheel Set (gąsienice)

Obudowa została wykonana z korytka instalacyjnego - wizyta w sklepie dla elektryków i wymiana 25 zł na 10 obudów do robotów.

Jednocześnie chcieliśmy zbudować robota, którego może zrobić każdy - do jego budowy nie potrzeba znajomości elektroniki, posiadania rozbudowanego warsztatu, czy też specjalistycznych narzędzi. Wystarczy lutownica, kilka kabelków, śrubokręt i z 5 godzin wolnego czasu.

Robot zbudowany jest w formie modułowej, z możliwością pracy jako:
    - poszukiwacz,
    - labiryntowiec/omijacz przeszkód,
    - linefollower,
    - sparingpartner dla minisumo (sam jest za duży jak na minisumo)

Kilka słów o samym robocie:
    - jednostka napędowa - silniki wraz z przekładniami firmy Tamiya
    - napęd gąsienicowy - Tamiya
    - długość x szerokość x wysokość: 190 x 110 x 80 mm
    - sterowanie Arduino Duemilanove + własne opracowanie sterowania silników (własny Shield - wykonany przez kolegę Marcina)
    - czujnik Sharp'a zamocowany na serwie modelarskim
    - zasilanie 4 akumulatorki AA (2200 mAh)
    - oświetlenie: 6 x LED
    - obudowa: PCV

Płytka sterowania robota (shield Arduino) opiszę wkrótce - jest to projekt komercyjny i na razie nie mogę go przedstawić. Zrobię to w najbliższym czasie.

Do budowy robota zepsuliśmy:
    - trochę sprayu,
    - hot glue,
    - kilka kropel kleju,
    - PCV,
    - 2 długopisy,
    - korytko instalatorskie,
    - metalową osłonę głośnika :)

Właściwości przekładni:
    zasilanie: 3 V
    prędkość obrotowa samych silników przy 3V: 12300 rpm
    pobór prądu bez obciążenia 3V: 150 mA
    prąd zatrzymania 3V: 2100 mA
    kolor: szary
    wymiary: 75 x 24 x 34mm
    oś - mocowanie: 105mm (3mm hex)
    waga: 71 gramów
    prąd: 0.5A (na każdy silnik) 3V
    przełożenie: 58:1 lub 204:1 (do wyboru)
    obroty: 230 lub 65 3V

moment obrotowy (uncja-na-cal): 29 lub 102 3V

Filmy z jazdy robotem - przedstawię w najbliższym czasie (jak czas pozwoli to w sobotę).

Wielozadaniowa platforma mobilna - czyli robocik Sirius-G Wielozadaniowa platforma mobilna - czyli robocik Sirius-G Wielozadaniowa platforma mobilna - czyli robocik Sirius-G
    Wielozadaniowa platforma mobilna - czyli robocik Sirius-G Wielozadaniowa platforma mobilna - czyli robocik Sirius-G Wielozadaniowa platforma mobilna - czyli robocik Sirius-G

Obiecany schemat:

Proszę zamieścić zdjęcia zgodnie z wymogami forum!!
    androot

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  • Mitronik
  • #2 08 Lut 2011 10:33
    MasMas
    Poziom 16  

No, konstrukcja ciekawa, tylko przydał by się szerszy opis ;) No, ale wiem, wiem komercja ;) W jaki sposób rozumiecie zdanie, że może go zbudować osoba "nie znająca się na elektronice" - to w jaki sposób napisze program ? Chyba, że sprzedajecie zaprogramowane procesory ale jest zrobione analogowo (w co wątpie...)

Jedyne do czego bym się doczepił to estetyka... Na pierwszy rzut fajnie wyglą i fajny ma uśmiech (robot ;) ), ale mogliście jakoś pochować te kable.
    Te dwie wiązki nie musiały iść górą moża je było chociaż poprowadzić po obudowie, albo najlepiej do nią... No i jakoś pochować te kable, bo nie wygląda okazale...

• #3 08 Lut 2011 11:14
    inventco.eu

Poziom 29  

Konstrukcja fajna.
    Podoba mi się "malowanie" ale to teraz na zimę a na wiosnę zmiana ?
    Dobrym dodatkiem byłaby kamerka z przekazem audio - video i dodatek w postaci głośnika (taki zdalny avatar).

Co do umiejętności składania ...
    Bardzo dużo modułów można kupić jako gotowce.

Pytanie do autora gdzie kupiłeś zestawy Tamiya ... ja szukałem i nigdzie nie mogę dorwać.

Pozdrawiam
    Marek

• #4 08 Lut 2011 12:13
    Snikers
    Poziom 24  

Czujnik sharpa został źle zamontowany. "skanuje" on w sposób niezalecany przez producenta. Powinien być obrócony o 90 stopni.

• #5 08 Lut 2011 13:32
    ridzi
    Poziom 9  

co do zestawu to najprawdopodobniej kupił je w
    http://www.botland.com.pl
    choć teraz jest więcej osób zajmujących się produktami Paolu ;]
    A i z tego co mi wiadomo to kable widać bo nie jest to cała obudowa ;p

Fajna konstrukcja ;D czekam na filmik ;]

• #6 08 Lut 2011 13:44
    szymon122
    Poziom 37  

ładnie się prezentuje tylko opisz go trochę bardziej
    jaka jest prędkość maksymalna??
    jakie koszty??
    jaka masa??
    ile prądu pobiera silnik??
    przybliżcie trochę program

Cytat:
    Robot zbudowany jest w formie modułowej, z możliwością pracy jako:
    - poszukiwacz,

to znaczy?? czego?? złota :D ??
    jest szansa na schemat Shielda?? albo przynajmniej powiedzieć jak mniej więcej działa czy to jest standardowy mostek h (podwójny oczywiście)
    ile wytrzymuje na 4 akumulatorkach??

pod arduino widzę 2 molexy czy są w jakiś sposób wykorzystane czy tylko jako podkładka
    i przydało się trochę ogarnąć te kable

i tak jak kolega czekam na filmik

• #7 08 Lut 2011 14:50
    jamtex
    Poziom 23  

Już odpowiadam:
    - 2 molexy - to tylko podkładka
    - kable są w pewnym nieładzie - wynika to z budowy shieldu - mocowanie na piny, wersja końcowa będzie bardziej poukładana
    - mostek H to L298

Koszty (ceny brutto):

- przekładnia Tamiya = 45,00 zł
    - gąsienice Tamiya = 32,00 zł
    - Arduino = 80,00 zł
    - własny shield = 20,00 zł
    - Sharp = 45,00 zł
    - diody, koszyk na baterie, korytko = 10,00 zł
    - malowanie - ok 5,00 zł

Tamiya kupiona w http://www.botland.com.pl

Razem: 236,00 zł

[Edit]

Zamieściłem schemat.
    Oprogramowanie jak tylko skończymy testy również zostanie umieszczone w głównym temacie.

• Mitronik
  • #9 08 Lut 2011 18:55
    wlw_wl
    Poziom 38  

Co do tych gąsienic 70100 - czy są takie, na jakie wyglądają - plastikowe?
    Jeśli tak, to jak z przyczepnością robota na powierzchniach typu panele/płytki?

• #10 08 Lut 2011 21:14
    jamtex
    Poziom 23  

Gąsienice wyglądają na plastikowe ale w rzeczywistości są zrobione z gumy i mają doskonałą przyczepność na płytkach i panelach.

Zważyłem robocika i waży dokładnie 542 gramy.

• #11 08 Lut 2011 21:23
    Thunderacer
    Poziom 16  

Cześć,

jamtex napisał:
    Jednocześnie chcieliśmy zbudować robota, którego może zrobić każdy - do jego budowy nie potrzeba znajomości elektroniki, posiadania rozbudowanego warsztatu, czy też specjalistycznych narzędzi.

jamtex napisał:
    Tamiya kupiona w http://www.botland.com.pl

Razem: 236,00 zł

Tak, robota może wykonać każdy, kto dysponuje 236zł. Wybacz, ale można znacznie obniżyć koszta, ciut większym nakładem pracy, bardziej profesjonalnie (można konstrukcję wykonać z metalu, skręcając śrubami - kawałki blachy w postaci odpadków dostaniesz w każdym sklepie z tego typu materiałami - na pewno łatwiej je zdobyć, niż drogi napęd Tamiya) Poszukaj na elektrodzie (i nie tylko) co można zbudować za 240zł.

• #12 08 Lut 2011 22:39
    jamtex
    Poziom 23  

Thunderacer napisał:

Tak, robota może wykonać każdy, kto dysponuje 236zł. Wybacz, ale można znacznie obniżyć koszta, ciut większym nakładem pracy, bardziej profesjonalnie (można konstrukcję wykonać z metalu, skręcając śrubami - kawałki blachy w postaci odpadków dostaniesz w każdym sklepie z tego typu materiałami - na pewno łatwiej je zdobyć, niż drogi napęd Tamiya) Poszukaj na elektrodzie (i nie tylko) co można zbudować za 240zł.

Kawałki blachy skręcone śrubami nie są w niczym "bardziej profesjonalne" od plastiku. I nie wiem w jaki sposób chciałbyś zastąpić nimi przekładnie Tamiya?

Mówimy o powtarzalności konstrukcji a nie o przypadkowo znalezionych częściach "miałem w szufladzie", które zwykle mocno zaniżają faktyczną wycenę projektów prezentowanych na elektrodzie. Sam ostatnio zrobiłem zasilacz laboratoryjny sterowany mikroprocesorem: koszt 30 zł (tyle kosztowała obudowa - reszta była w szufladzie). Koszt rzeczywisty zasilacza wg kalkulacji cen w sklepie: 280,00 zł.

Kosztem w tym robocie nie są przekładnie, ale tak naprawdę Arduino. Płytka "shield for Arduino" będzie dostępna w naprawdę niskiej cenie. A to czy ktoś użyje drogich czy tanich części - to zależy tylko od pomysłowości i zasobów finansowych konstruktora.

• #13 08 Lut 2011 22:55
    Thunderacer
    Poziom 16  

Cytat:
    Kawałki blachy skręcone śrubami nie są w niczym "bardziej profesjonalne" od plastiku.

Od "plastiku" w Twoim wydaniu, zdecydowanie lepsze byłoby zastosowanie metalu.

Cytat:
    Mówimy o powtarzalności konstrukcji a nie o przypadkowo znalezionych częściach "miałem w szufladzie",

Gdzie napisałem, że biorę pod uwagę części "miałem w szufladzie"?

Cytat:
    Kosztem w tym robocie nie są przekładnie, ale tak naprawdę Arduino. Płytka "shield for Arduino" będzie dostępna w naprawdę niskiej cenie. A to czy ktoś użyje drogich czy tanich części - to zależy tylko od pomysłowości i zasobów finansowych konstruktora.

Napisałeś na wstępie, że robiłeś projekt z nastawieniem, aby każdy go mógł wykonać. W żaden sposób nie zwalnia to ze staranności. Po przemyśleniu konstrukcji, można tak zoptymalizować projekt, aby był tani i profesjonalnie wykonany, ale tego niestety nie zrealizuje się w "5 godzin wolnego czasu".

Forum to jest po to, aby prezentować swoje projekty, ale także - aby można było się na ich temat wypowiadać. Nie zawsze opinie muszą być przychylne.

Jakbyś się pofatygował i sam zaprojektował i wykonał płytkę, koszt zmalałby znacznie.

I tak wielki dla Ciebie szacunek, że nie wykonałeś setnej kopi USBasp, bo niedługo będziemy tu oglądać kulkę z plasteliny nadzianą na wykałaczkę.
    pozdrawiam

• #14 08 Lut 2011 23:05
    jamtex
    Poziom 23  

Thunderacer napisał:

Jakbyś się pofatygował i sam zaprojektował i wykonał płytkę, koszt zmalałby znacznie.

Przecież płytka została i zaprojektowana i wykonana przez nas zespół - mam wrażenie, że albo nie zrozumiałeś o czym piszę, albo nie czytałeś opisu.

Dyskusja dotyczy robota który może być zbudowany w oparciu o dostępne materiały i z wykorzystaniem posiadanego modułu Arduino oraz zaprojektowanej przez nas płytki.

Obróbka metalu jest znacznie trudniejsza, niż użycie plastikowych form, które można kupić w każdym sklepie.

• #15 09 Lut 2011 00:22
    Braders
    Poziom 12  

fajny robot, trochę drogi ale to zależy dla kogo. zamiast tych silników nie lepiej było by zastosować serwa

• #16 09 Lut 2011 01:01
    jamtex
    Poziom 23  

Serwa modelarskie po przerobieniu średnio nadają się do napędu robota, na dodatek ich przeróbka - podłączenie mechaniczne są trudne a koszt porównywalny lub nawet wyższy. Na dodatek serwa modelarskie nie bardzo nadają się do dłuższych jazd.

W kilku moich robotach użyłem właśnie serw modelarskich i tak naprawdę spisują się tylko dobrze w robotach klasy mnisumo.

• #17 09 Lut 2011 01:15
    Braders
    Poziom 12  

jaki moment obrotowy mają te silniki z przekładnią

• #18 09 Lut 2011 08:16
    jamtex
    Poziom 23  

Braders napisał:
    jaki moment obrotowy mają te silniki z przekładnią

Dodałem tą informację do opisu - nie chcę podawać danych pod każdym zapytaniem, lepiej robić to w głównym poście.

• #19 09 Lut 2011 08:36
    krakarak
    Poziom 39  

Po serii banalnych i prymitywnie wykonanych "projektów z odpadów" wreszcie coś innego. Mnie się ten czołg podoba. Jedynie co zmieniłbym to dobudował wieżyczkę a te 2 kable w rurkach poprowadził bokami i wpuścił do wieżyczki.
    Co do ceny - jakość elementów i podzespołów musi kosztować. Nie mogę zrozumieć ciągłego utyskiwania jednego z kolegów, że 240,- zł to drogo. Dla mnie to tanio. A jak będę chciał obejrzeć zawartość śmietnika czy złomowiska, to z pewnością nie na Elektrodzie jako "wybitny projekt po taniości".
    Czołg jest super ! Tylko jak on jeździ :D ?

• #20 09 Lut 2011 10:05
    jamtex
    Poziom 23  

Wieżyczka ma zabudowę - zrobię dodatkowe zdjęcia w weekend i wreszcie zrobię obiecany film.
    Jeden z kabli musi iść w ten sposób ponieważ czujnik odległości zamontowany jest na serwie - robot "kręci" głową.
    Ten projekt miał nawiązywać stylistyką do wcześniejszego mojego robota:

Kwestia ceny - jeżeli ktoś już posiada Arduino lub wykona je sam (np: Metaboard) - koszt robota można zmniejszyć o ok 80 zł. Wszystkie części poza obudową można wymontować z robota i użyć w zupełnie innej konstrukcji. Co w przypadku prawie wszystkich robotów z półek sklepowych jest niemożliwe.

• #21 09 Lut 2011 12:49
    ridzi
    Poziom 9  

Thunderacer czekamy na twoją profesjonalną i tanią wersję ;)
    (z tego co najwyżej można samemu goście nice zrobić ale będą sporo cięższe i z małą przyczepnością)
    Jak na robota to i tak jest tanio, już nie mówiąc jak porównać ile kosztują gotowe konstrukcje.

• #22 09 Lut 2011 13:30
    Snikers
    Poziom 24  

ridzi napisał:
    Thunderacer czekamy na twoją profesjonalną i tanią wersję ;)
    (z tego co najwyżej można samemu goście nice zrobić ale będą sporo cięższe i z małą przyczepnością)
    Jak na robota to i tak jest tanio, już nie mówiąc jak porównać ile kosztują gotowe konstrukcje.

A na co tu czekać, zamiast napędu można wykorzystać serwa po 12zl, arduino za 80zl to tez przesada jak na avr'a z kwarcem. Nawet jakby autor wydał 400zł to czujnik będzie miejscami "wariować" bo autor nie potrafi dtrki przeczytać ;)

• #23 09 Lut 2011 13:45
    jamtex
    Poziom 23  

Snikers napisał:
    A na co tu czekać, zamiast napędu można wykorzystać serwa po 12zl, arduino za 80zl to tez przesada jak na avr'a z kwarcem. Nawet jakby autor wydał 400zł to czujnik będzie miejscami "wariować" bo autor nie potrafi dtrki przeczytać ;)

Arduino to nie tylko avr z kwarcem. Montaż pionowy jest zalecany - nie konieczny, ale w zdecydowanej większości montowany jest poziomo.

• #25 09 Lut 2011 14:30
    jamtex
    Poziom 23  

Ok, dziękuję i to jest właśnie rzeczowa dyskusja - wskazanie lepszych możliwości czy wręcz podanie rozwiązań, które owocują rozwinięciem konstrukcji.

Nie upieram się przy poziomym montażu, jednak pionowy byłby tutaj problematyczny a i tak czujnik zamocowany jest jako obrotowy - więc poziomy sposób montażu jest jak najbardziej ok.

• #26 09 Lut 2011 16:53
    Szumlus
    Poziom 17  

Witam,
    W robociku jest zastosowany sharp analogowy a nie cyfrowy więc datasheet nie ten -to do czepialskich ;)
    Zamocowanie poziome, jak mówił Tomek jest wygodniejsze ze względu na "ruchomość" czujnika.
    Poza tym przy śledzeniu ,podążaniu za obiektami ruchomymi najlepsze rezultaty daje detekcja właśnie krawędzi obiektu ;].
    Pozdrawiam

• #27 09 Lut 2011 16:57
    jamtex
    Poziom 23  

Chyba to jednak kolega "Snikers" nie doczytał datasheetu.... ;) Proponuję najpierw poczytać a potem wytykać błędy.

• #28 09 Lut 2011 19:02
    wlw_wl
    Poziom 38  

O to fantastycznie, jeśli gąsienice są gumowe!

Jeszcze zapytam o wrażenia praktyczne z tą przekładnią.
    Czy moment/moc są wystarczające do takiego robota? Czy porusza się to bez problemu, ew. czy zwiększenie wagi robota do, powiedzmy, 1kg jest możliwe na tym napędzie?

Dane katalogowe swoją drogą, ale realne doświadczenie jest bezcenne, dlatego tak Cię zarzucam pytaniami :)

• #29 09 Lut 2011 19:28
    jamtex
    Poziom 23  

Mój minisumo o wadze 0,5 kg na identycznej przekładni jest w stanie "przepchać" kilogramowy worek z cukrem po ringu, bez problemu ta przekładnia pociągnie robota o wadze do 2kg.

Mój Linefollower wyposażony w tą przekładnię - waga ok 1 kg:

Link

• #30 10 Lut 2011 08:02
    Snikers
    Poziom 24  

jamtex napisał:
    Chyba to jednak kolega "Snikers" nie doczytał datasheetu.... ;) Proponuję najpierw poczytać a potem wytykać błędy.

Blok pomiarowy tego czujnika działa tak samo więc typ wyjścia nie ma tu znaczenia. Jednak zgodzę się ze należało by zaznaczyć, że wyjście jest cyfrowe i zmienia stan przy odległości około 15cm od przeszkody.
    jamtex napisał:
    Nie upieram się przy poziomym montażu, jednak pionowy byłby tutaj problematyczny a i tak czujnik zamocowany jest jako obrotowy - więc poziomy sposób montażu jest jak najbardziej ok.

Właśnie ze względu, że jest obrotowy "poziomo" to powinien być zamontowany pionowo. Wyglądać będzie brzydko, ale to chyba ma być funkcjonalne a nie pomnik. Jeżeli algorytm procesora wygładzi pomiar to nie powinno być problemu.