Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

E17T4 Emachines - uszkodzona przetwornica

PF 08 Lut 2011 08:47 1559 7
  • #1 08 Lut 2011 08:47
    PF
    Poziom 19  

Witam !!!

Poszukuję pomocy do monitora jak w temacie.
    Szukam i nic na elektrodzie nie wychodzi.
    Problem polega na tym, że na początku była martwa cisza. Kondensatory zaznaczone na niebiesko spuchły jak balony.

E17T4 Emachines - uszkodzona przetwornica

Po wymianie przetwornica jakby chciała startować [ słychać start i zaczynają świecić świetlówki i po chwili się wyłącza, i tak cały czas ]. Świetlówki sprawdzone. Problem polega na tym że, napięcia są nie stabilne. 12 V jest jako takie natomiast 5 V pływa od 3,8 - 4,5 V. Tak to wszystko wygląda jakby nie miało siły. Czy może ktoś dysponuje schematem do tego modelu przetwornicy lub wie gdzie go znaleźć. Z góry dzięki za pomoc.

0 7
  • #2 08 Lut 2011 10:39
    amigo76
    Poziom 14  

A wymieniłeś wszystkie elektrolity czy tylko te spuchnięte ?? Jeżeli nie wszystkie to wymień te nieruszone - także po stronie wtórnej. Te pływające 5V masz przy podpiętej płytce sygnałowej czy bez obciążenia ?? Jeżeli na podłączonej to sprawdż elementy na niej - może stabilizator 3,3 V obciąża.

0
  • #3 08 Lut 2011 14:47
    PF
    Poziom 19  

To pływające 5 V to przy nie obciążonej przetwornicy.
    Kondensatory niby sprawdzałem miernikiem i teoretycznie są dobre ale wymiana nie zaszkodzi.
    Czy przyczyną może być K2645. Też teoretycznie jest dobry ALE albo jest posmarowany jakimś lakierem [ widać to na zdjęciu ] albo solidnie się przegrzał. Dlatego przydałby się schemat.

0
  • #4 08 Lut 2011 17:09
    =Grzegorz=
    Poziom 22  

Jakie tam były kondensatory i jakie wsadziłeś? (pojemność/napięcie/TYP)

0
  • #5 08 Lut 2011 18:00
    foldback
    Poziom 29  

Jak pisał amigo76 do wymiany bezwarunkowo kondensatory, wszystkie oprócz tego na 400V. Jeśli nie posiadasz dobrego miernika E.S.R to nie dokonasz poprawniej oceny stanu kondensatora. W przetwornicach impulsowych bardzo ważna jest rezystancja szeregowa E.S.R jeśli będzie zbyt duża to zasilacz nie wystartuje, pomimo że pojemność jest dobra. Na próbę możesz wlutować zwykłe kondensatory, jeśli zasilacz ruszy poprawnie to wymień wszystkie po wtórnej na dobre low E.S.R.
    Jeśli napięcie po wymianie będzie dalej pływać to do wymiany transoptor U101 i U216 ( powinna to być regulowana dioda Zenera TL431) - ale w tym przypadku jest to mało prawdopodobne, bo winne są elektrolity.

0
  • #6 09 Lut 2011 08:18
    PF
    Poziom 19  

Witam ponownie.

Wymieniłem wszystkie kondensatory i dalej tak samo. Kondensatory mają tą samą pojemność i napięcie. Są zwykłymi jakie dostałem w sklepie. Sprawa wygląda tak. Po podłączeniu płyty sygnałowej napięcie 5V pływa od 2,5 do 4,2 V natomiast 12 v też pływa od 11 do 11,8 V.
    Napięcia jakie wychodzą z diod podwójnych to ok. 13,4 V i 4,3 V. Mniejsze nie podlega dyskusji że jest kiepskie ale i to większe wcale chyba nie wydaje się oszałamiające. Na stronie pierwotnej na kondensatorze jest 325 V , dwa tranzystory wydają się dobre natomiast układu nie mogę za bardzo odczytać, dlatego proszę o schemat. Nie mam zbyt dużej praktyki z przetwornicami więc pytam bardziej doświadczonych czy będę w stanie ją uruchomić bez np oscyloskopu.

Odnośnie transoptora i diody to nie jestem ich pewny , czy nie lepiej wymienić je w ciemno [ problem polega też na tym że transoptor kapnięty był jakimś białym klejem i też nie wiem jakie ma oznaczenie ].

Dostałem kondensatory low ESR [niestety nie wszystkie ale przynajmniej te co wybuchły ] dam znać jaki efekt.

0
  • #7 10 Lut 2011 08:16
    PF
    Poziom 19  

Niestety wymiana kondensatorów na low ESR nie pomogła. Efekt ciągle ten sam.

Czy mogę zastosować do diody 413 transoptor LTV 817 B , nie wiem czy taki był oryginalny.

0
  • #8 10 Lut 2011 14:05
    imperpl
    Poziom 23  

A sprawdziłeś trafka czy są dobre? Wspomniałeś tylko o świetlówkach.

0
  Szukaj w 5mln produktów