Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wyrzuca różnicowka przy otwieraniu bramy.

mistrz007 08 Lut 2011 09:42 7000 21
  • #1 08 Lut 2011 09:42
    mistrz007
    Poziom 11  

Witam

Mam problem, wyrzuca mi różnicówka(Legrand prąd upływu = 30mA), podczas gdy otwieram bramę automatyczna(napęd FAAC 740). Dzieje sie to dosyć nieregularnie, 2-3 razy w tygodniu. Wczoraj próbowałem z 50razy otwierać i zamykać bramę, ale nie udało mi się aby różnicówka wyrzuciła. Włączyłem też wszystkie urządzenia jakie mam i nic z tego.
    Kilka dni wcześniej spalił się bezpiecznik w napędzie(5A/250V), ale od tej pory sie nie pali, tylko różnicówka wyrzuca.

Nie wiem gdzie szukać przyczyny, jak to pomierzyć??
    Jakieś rady czy sugestie?

0 21
  • #2 08 Lut 2011 10:12
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #3 08 Lut 2011 10:34
    mistrz007
    Poziom 11  

odrzucam raczej uszkodzony przewód, ponieważ co prawda jest w igielicie czarnym, ale dodatkowo tez jest w peszlu, pewnieżadna to ochrona ale zawsze, no i nawet roku nie ma.
    Przewód idzie bezpośrednio od bezpiecznika do bramy w ziemi.

0
  • #4 08 Lut 2011 10:51
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #5 08 Lut 2011 11:16
    kkas12
    Poziom 42  

Witam!

Wyłącznik RCD w obwodzie bramy nie jest wymagany a w jego obecność w zasadzie niczemu nie służy. Poza możliwością irytacji użytkownika.

Cytat:
    Kilka dni wcześniej spalił się bezpiecznik w napędzie(5A/250V)
    to może być jakaś wskazówka.
    Należy zacząć od pomiaru rezystancji izolacji obwodu wraz z elementami doń przyłączonymi. Tu wymagana jest znajomość zagadnienia.

Peszel nie stanowi żadnej ochrony. Może natomiast przydać się gdy zajdzie potrzeba wymiany przewodu. Oczywiście jeżeli jest on dostatecznie wytrzymały na ewentualne uszkodzenia mechaniczne czy te wynikające z wpływów środowiska w jakim go umieszczono. Również stosunek jego średnicy do średnicy przewodu na znaczenia.

0
  • #6 08 Lut 2011 11:58
    Zloty60
    Poziom 21  

marcint2525 napisał:

Bardzo często spotykam się z zasilaniem automatyki przewodem typy YDY 3xcośtam mm².
    Nawet po roku czasu z przewodu zostają gołe miedziane druty, a na trasie kabla w styczniu rośnie trawa ;) . Jest to częsta przyczyna awarii takiego typu jak podajesz w opisie

Tak się zastanawiam co ma przekrój np 3x2,5mm,niezgodnego (pomijam to ,że YDY nie jest ziemny). Jest chyba jak najbardziej w porządku.FAAC chyba nie chodzi na napięciu stałym i chyba to stałe napięcie nie jest puszczone tym przewodem.
    Trafo chyba jakieś ma.
    Sprawdź trafo może woda robi swoje.
    Chyba ,że ten silnik ma z 5kW to jak najbardziej przewód mógłby ogrzewać ziemię.

Wypnij z obwogu RDC zailanie bramy jak i oświetlenie zewnętrzne (nie ma wymogu by tam stosować to zabezpieczenie)

0
  • #7 08 Lut 2011 13:07
    retrofood
    Moderator

kkas12 napisał:

Peszel nie stanowi żadnej ochrony.

Chroni doskonale wodę przed odpływem. "Dzięki" temu przewód (bo nie kabel) znacznie dłużej odcinkami leży w wodzie.
    Oj, mają ludzie pomysły, mają...

0
  • #8 08 Lut 2011 13:45
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #9 08 Lut 2011 13:58
    Zloty60
    Poziom 21  

No to musiał być jakiś uszkodzony (robić zwarcie) i jednocześnie robić za grzałkę.

Co do tego ,że to nie jest typowy ziemny kabel to masz oczywiście rację.

OT.
    Biję się w pierś bo takim YDY puściłem zasilanie altanki ogrodowej i latarni (bez peszla) i zasila mi tak już 5 lat i się nic nie dzieje.Obwódy wypięty z RCD ale jak był wpięty to też się nic nie działo.

0
  • #10 17 Lut 2011 07:20
    dominik24
    Poziom 17  

Cytat:

Spotkałem się już nie raz z sytuacją, kiedy przy bramie był zainstalowany zwykły przycisk dzwonkowy

A ty kolega jaki przełącznik w domu stosujesz ?
    Wydawało mi się że przycisk "dzwonkowy" jest najlepszym rozwiązaniem.

0
  • #11 17 Lut 2011 07:31
    kkknc
    Poziom 42  

Silnik ci wilgotnieje. Dlatego pali bezpieczniki i RCD. Sprawdź obudowę, pęknięcia, uszczelki. Od spodu nie wchodzi ci woda? Jak wygląda podłączeni w napędzie?

1
  • #12 17 Lut 2011 09:18
    jotko
    Poziom 20  

Cytat:
    Wyłącznik RCD w obwodzie bramy nie jest wymagany a w jego obecność w zasadzie niczemu nie służy. Poza możliwością irytacji użytkownika.

stosowanie zależy od zastosowanej ochrony przeciwporażeniowej i klasy bezpieczeństwa urządzenia ...

kol Kaks nie atakuje Ciebie lecz bądźmy sprawiedliwi te forum przegladają różni uzytkownicy z różnym zasobem wiedzy na temat ochrony . I teraz jakbyś był laikiem to czytając Twoją wypowiedź co byś sobie pomyslał na temat stosowania RCD do odbiorników stosowanych na zewnątrz..

Zrobiłem błąd powyżej powinmno być ...lub klasy ochronności urządzenia ...

1
  • #14 17 Lut 2011 10:24
    jotko
    Poziom 20  

Z instrukcji FAAC 740
    ....
    12. Zasilanie urządzenia poprzez wyłącznik z odległością rozwarcia styków musi wynosić 3 mm lub więcej. Instalacja elektryczna musi
    być zabezpieczona 6A bezpiecznikiem.
    13. Upewnij się, że przeciwprądowy wyłącznik różnicowy o progu wyłączania 0,03 A znajduje się w systemie elektrycznym.
    ...
    oraz nie bedę tu umieszczał zdjęcia płytki ale zastosowany tam transformator nie jest transformatorem bezpieczeństwa. Jak on padnie to czy mamy pewnośc że siłowniki dostosowane do 24VDC wytrzymają napiecie 230VAC, a moze nastąpi przebicie??

Do autora postu . Domniemam że nie masz dostepu do induktora.. Więc możesz odłączyć zasilanie napędu i w to miejsce podłączyć inny odbiornik tymczasowo.

0
  • #15 17 Lut 2011 11:27
    kkas12
    Poziom 42  

Witam!

Żadna instrukcja nie może zastępować normy.
    A to normy stanowią jak mamy postępować.
    Tak komentuje tę kwestię dr Musiał.
    http://www.edwardmusial.info/pliki/nieporozumienia_bledy.pdf

Cytat:
    Według innego polskiego przesądu nie ma ochrony przeciwporażeniowej bez wyłącznika różnicowoprądowego,
    musi on być w każdym obwodzie. Nic bardziej fałszywego, wyłącznik jest nieodzowny w dwóch przypadkach, kiedy jest niezastąpiony:
    a) Kiedy norma wymaga zastosowania ochrony uzupełniającej przed dotykiem bezpośrednim, tzn. kiedy wymaga użycia wyłącznika różnicowoprądowego wysokoczułego (IΔn≦30 mA), a dotyczy to tylko używania odbiorników przenośnych, zwłaszcza ręcznych, przez laików i/lub w warunkach zwiększonego zagrożenia porażeniem (miejsca wilgotne i mokre, ograniczone przestrzenie
    przewodzące itp.). Bodaj jedynym wyjątkiem jest zasilanie urządzeń stałych klasy ochronności II w ograniczonych przestrzeniach przewodzących (arkusz 706), których obwód powinien być chroniony wyłącznikiem różnicowoprądowym wysokoczułym.
    b) Kiedy norma wymaga zastosowania ochrony od pożarów wywołanych oporowymi zwarciami
    doziemnymi (obiekty niebezpieczne pod względem pożarowym).
    Brama nie jest zasilana za pomocą gniazda, nie jest odbiornikiem przenośnym, nie jest też umieszczona w przestrzeni ograniczonej powierzchniami przewodzącymi a jej instalacja nie stwarza zagrożenia pożarowego.
    Więc umieszczenie w jej obwodzie wyłącznika RCD jest zwykłą nadgorliwością, która w miarę upływu czasu może powodować i najczęściej powoduje powstawanie takich wątków jak ten.

Proszę zwrócić uwagę na tytuł przywołanego artykułu a zwłaszcza na słowa które wyróżniłem.
    OCHRONA PRZECIWPORAŻENIOWA W URZĄDZENIACH NISKIEGO
    NAPIĘCIA. NAJCZĘSTSZE NIEPOROZUMIENIA
    I BŁĘDY INTERPRETACYJNE

0
  • #16 17 Lut 2011 11:58
    kj1
    Specjalista elektryk

Krótko mówiąc, kolega kkas12 radzi wyrzucić różnicówkę z tego obwodu (bo przecież norma jej nie wymaga, a więc jest niepotrzebna) i problemu nie będzie.

Ja jestem przeciwnego zdania. Wprawdzie norma nie wymaga stosowania różnicówek w takich obwodach, ale również nie zabrania tego stosowania. Zwłaszcza gdy różnicówka zabezpiecza pojedynczy obwód, i jej zadziałanie wyłącza tylko ten obwód.
    Czy to jest nadgorliwość?

W przedstawionej przez autora wątku sytuacji widać, że coś niedobrego dzieje się albo w linii zasilającej sterownik bramy, albo w samym sterowniku. Gdyby tej różnicówki nie było, nie użytkownik nie dostałby informacji o powstającym uszkodzeniu. Jest jeszcze czas, żeby to uszkodzenie znaleźć i wyeliminować, zanim narobi większych szkód.

Podobnie jak jeden z poprzedników uważam, że przyczyny zadziałania różnicówki należy w pierwszej kolejności szukać w sterowniku (napędzie) bramy, bo tam już się coś niepokojącego działo. Oczywiście nie zawadziłoby sprawdzić rezystancję izolacji linii zasilającej, ale to już wymaga obecności elektryka z odpowiednim przyrządem.

0
  • #17 17 Lut 2011 12:23
    kkas12
    Poziom 42  

Witam!

Oczywiście RCD musi być montowany we wszystkich obwodach.
    W obwodach oświetlenia terenu również. Przecież i tam też może dziać się coś niedobrego.
    http://www.tvn24.pl/12690,1692837,0,1,kaluza-...dechl--kobieta-porazona-pradem,wiadomosc.html
    Jest to tylko błędna wykładnia osób nie mających zbyt wielkiego pojęcia o zasadach jakich należy przestrzegać przy wykonywaniu instalacji.
    Jest tego tak wiele, że być może nie potrafią tego objąć i sądzą, że RCD załatwi sprawę za nich Jako cudowny środek na wszystkie niedoróbki.
    Nie dajmy się zwariować panowie.
    Taka postawa jest tylko pokłosiem zapisu w Rozporządzeniu, który zapewne za jakiś czas zniknie (tak jak wymóg uziemiania kranów) a skutki nadgorliwości jeszcze długo będą dawały znak o sobie.

0
  • #18 17 Lut 2011 12:30
    kkknc
    Poziom 42  

Co do RCD popieram kj1 przedmówcę chociaż moderatorowi nie można nie przyznać racji. Linia zasilająca raczej sprawna bo w module wyskoczył bezpieczniki, moduł pewnie też bo to solidna konstrukcja. Stawiam na silnik i jego kabelki połączenie.

0
  • #19 17 Lut 2011 12:35
    1044571
    Użytkownik usunął konto  
  • #20 17 Lut 2011 12:47
    kkas12
    Poziom 42  

Witam!

Bronek nie porównuj prowizorki układanej na płocie z profesjonalnie wykonanym zasilaniem i montażem bramy.
    Producent bramy mógł zamontować RCD w rozdzielni urządzenia. Zabezpieczania kabla układanego w ziemi wyłącznikiem RCD jest ewenementem na skalę światową.
    Dla mnie logika kończy się w miejscu gdy RCD ma uczynić bezpiecznym czy usankcjonować partactwo niezależnie jaki kształt ono przyjmie. A to z wiedzą inżynierską nie ma nic wspólnego.
    Zasadą jest dobranie odpowiednich kabli, przewodów, odpowiedniego IP osprzętu i sposobu ochrony przeciwporazeniowej. I to jest wiedza inżynierska a nie wciskanie gdzie się da RCD bo przecież aparat taki istnieje.

0
  • #21 17 Lut 2011 12:54
    1044571
    Użytkownik usunął konto  
  • #22 17 Lut 2011 13:13
    kkas12
    Poziom 42  

Witam!

Wielokrotnie zagadnienie to (RCD) było powtarzane i omawiane. Zawsze kończyło się jednak "poszatkowaniem" i zamknięciem tematu ze szkodą dla jego autora.
    Aby tego uniknąć temat zamykam, tym bardziej, że dyskusja przestała już dotyczyć problemu i zboczyła na inny tor a autor nie zabiera głosu.

Proponuję jednak kolegom nie widzącym istnienia ochrony przeciwporażeniowej bez wyłącznika RCD aby założyli swój wątek a nie spychali innych tematów do kwesti istnienia w obwodzie lub nie wyłącznika RCD.

0