Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

ATMOS gazujacy drewno - jak rozpalac - do praktyków

firepunch 08 Lut 2011 19:11 4658 2
  • #1 08 Lut 2011 19:11
    firepunch
    Poziom 13  

Pytanie do praktyków, najbardziej chodzi mi o sposób układania drewna na początku oraz o ustawienie pokrętła "WASTE GAS" - temperatura gazów wydechu
    Dysponuje suchymi metrakami z sadu o średnicach 10-25cm pociętych na kawałki 50cm.

2 2
  • #3 21 Lut 2011 19:56
    firepunch
    Poziom 13  

Metodą prób i błędów doszedłem sam mniej więcej jak w nim palić, opiszę w dużym skrócie:

Ustawiamy pokrętło lewe OPERATING na MIN , pokrętło prawe "WASTE GAS" na 0*C ale nie włączamy jeszcze głównego zasilania pieca.
    Formujemy dwie lub trzy kulki ze starej gazety i układamy je na środku górnej komory (na tym podłużnym otworze do dolnej komory) nakładając na nie bardzo drobno porąbane suche drewienka.
    Pociągamy do siebie za wajchę która znajduje się z przodu na górze pieca (nie wiem jak ona się nazywa, ja mówię na nią "wajcha rozpalania" - często jest zablokowana i trzeba sobie pomóc wajchą która jest z tyłu) i podpalamy zapalniczką gazety, gdy tylko zaczną się palić drewienka nakładamy na nie większe patyki i dopiero teraz włączamy przyciskiem główne zasilanie pieca (powinna się włączyć dmuchawa). Zamykamy drzwiczki i czekamy.
    Po kilku minutach patyki powinny się rozpalić, teraz dokładamy coraz grubsze kawałki drzewa do samej góry komory spalania - układać powinniśmy równo i starannie, ułatwi to szybsze rozpalenie no i zmieści się więcej, zamykamy komorę górną oraz popychamy z powrotem "wajchę rozpalania".

Gdy temperatura na piecu przekroczy 50*C przekręcamy pokrętło "WASTE GAS" na połówkę skali - pokrętło to jest odpowiedzialne za to żeby wyłączyć dmuchawę pieca jeśli całe drewno się wypali i temperatura na kotle zacznie spadać (oszczędność prądu).

Piec działa optymalnie i najefektywniej jeśli do końca wypalenia się paliwa w piecu dmuchawa działa cały czas a temperatura na kotle nie spada poniżej 70*C
    Gdy dmuchawa nie działa drewno tylko się żarzy - nie dochodzi do procesu zagazowywania - piec działa jak zwykła koza.
    Jeśli po rozpaleniu się pieca i nagrzaniu się domu masz sytuacje że piec włącza dmuchawę na 5 min a następnie przez 30min nie pracuje to oznacza że potrzebujesz zbiornika akumulacyjnego do zgromadzenia nadwyżek ciepła.

Pokrętło - OPERATING jest odpowiedzialne za utrzymywania optymalnej temperatury na piecu (włączanie i wyłączanie dmuchawy w odpowiednich zakresach temperatur)
    MIN~=80*C
    MAX~=90*C

Na koniec przypomnę tylko że aby żywotność pieca była zadowalająca należy palić tylko i wyłącznie suchym drewnem (max 20% wilgotności ~2 lata sezonowane) oraz posiadać przy piecu zawór mieszający który nie dopuści do powrotu zimnej wody do kotła. ("termobac" na allledrogo jakies 300zl lub droższy i bardziej wypasiony laddomat - 1000zl) W przeciwnym razie inwestycja w tak drogi piec jest bezsensowna i szybciej się "skończy" niż zarobi na siebie.

0