Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nadzorca podlewania roślin

Gordios 08 Lut 2011 20:20 3454 4
  • Nadzorca podlewania roślin

Migająca dioda LED sygnalizuje konieczność podlania roślin.

Bardzo niski pobór prądu - zasilanie napięciem 3V.

Wykaz części:
    R1, R4 470K 1/4W Rezystory
    R2 47K 1/2W Trymer cermetowy lub węglowy
    R3 100K 1/4W Rezystor
    R5 3K3 1/4W Rezystor
    R6 15K 1/4W Rezystor
    R7 100R 1/4W Rezystor

C1 1nF 63V Kondensator poliestrowy
    C2 330nF 63V Kondensator poliestrowy
    C3, C4 10nF 25V Kondensator elektrolityczny

D1 1N4148 75V Dioda
    D2 5 mm Czerwona LED

IC1 4093 Poczwórna dwuwejściowa bramka Schmitta

Q1 BC557 45V 100mA tranzystor PNP

P1, P2 Sondy (patrz uwaga)

B1 3V bateria (2xAA, N lub AAA 1.5 V szeregowo)

Przeznaczenie urządzenia:

Przeznaczeniem układu jest sygnalizowanie czy rośliny wymagają podlania. Gdy ziemia jest zbyt sucha dioda LED miga z niską częstotliwością; przestaje migać gdy poziom wilgotności wzrośnie. Potencjometr R2 służy do regulacji czułości układu w przypadku różnych sond i gleb.
    Działanie układu:
    Bramka A układu IC1 wraz z rezystorem R1 i kondensatorem C1 tworzą generator fali prostokątnej o częstotliwości 2 kHz, który zasila jedno z wejść bramki B układu IC1 poprzez regulowany dzielnik R2/R3. Jeżeli rezystancja między sondami jest niska (co ma miejsce w przypadku wystarczającej wilgotności gleby), kondensator C2 sprowadza fale prostokątną do masy, bramka B układu IC1 zostaje zablokowana a jej wyjście ustala się na stabilnym, wysokim poziomie. Bramka C układu IC1 odwraca stan tego wyjścia na niski utrzymując w ten sposób bramkę D układu IC1 w stanie zablokowanym; dioda LED gaśnie.
    Gdy gleba staje się zbyt sucha to wzrasta rezystancja między sondami, a kondensator C2 nie może już sprowadzić fali prostokątnej do masy. Tak więc bramka B układu IC1 zaczyna przekazywać sygnał o częstotliwości 2 kHz do bramki C układu IC1, która z kolei doprowadza ten sygnał do oscylatora zbudowanego na bramce D układu IC1.
    Ponieważ nie występuje już blokowanie niskim poziomem sygnału na wejściu, oscylator zbudowany na bramce D układu IC1 zaczyna sterować wolnozmiennymi impulsami bazę tranzystora Q1, który to tranzystor steruje diodą LED powodując jej miganie sygnalizujące potrzebę podlania roślin.

Uwagi:
    Przebieg prostokątny zastosowany jest w celu wyeliminowania problemu utleniania sond.
    Sondy to SA dwa kawałki gołego, sztywnego drutu miedzianego o średnicy 1 mm i długości około 60 mm.
    Sondy powinny być całkowicie wciśnięte w glebę w odległości 30-50 mm od siebie.
    Pobór prądu:
    Dioda LED wyłączona około 150 uA; włączona około 3 mA przez 0,1 sekundy co 2 sekundy. Pozwala to na używanie baterii latami.
    Bardzo niskie zapotrzebowanie na energię spowodowało uznanie wyłącznika zasilania za zbędny. Aby całkowicie wyłączyć układ należy zewrzeć sondy.

Opis układu umieszczony był na http://electroschematics.com/5837/plant-watering-monitor/
    Tłumaczenie za zgodą www.electroschematics.com..

Fajne!
  • #2 09 Lut 2011 08:56
    austin007
    Poziom 17  

Schemat rodem z Młodego Technika z lat 80 tych. Próbkowanie raz na kwadrans zupełnie wystarczyłoby z korzyścią dla elektrod i samej rośliny.

• #3 05 Mar 2011 22:36
    zackass1
    Poziom 15  

Zrobiłem ten układ, ale chyba nie działa. Dioda świeci praktycznie kiedy chce i nie mogę skalibrować urządzenia. Może źle kalibruje? Najpierw wsadzam do doniczki z suchą ziemią i kręcę potencjometrem aż zaświeci się dioda, potem wsadzam do doniczki z mokrą ziemią i kręcę potencjometrem aż dioda zgaśnie. Jak potem wkładam z powrotem do suchej to dioda nie zapala się, pokręcę lekko pe-erkiem aż się zapali i wsadzam do mokrej ziemi i dioda nie gaśnie. Dodam , że zamiast bc557 użyłem bc547 odwrotnie zamontowanego i zamiast kondensatora 330n użyłem połączonych równolegle kondensatorów 220n, 100n i 10n. Czy to może być przyczyną złego działania? Może źle zrobiłem płytkę? W załączniku plik z eagle

• #4 15 Mar 2011 12:21
    riger
    Poziom 24  

Moze jednak zamieniles tranzystor z pnp na npn? ;)

• #5 17 Mar 2011 20:00
    zackass1
    Poziom 15  

we wzorze płytki już uwzględniłem to że mam inny tranzystor od oryginalnego