Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Bazy danych, Acces, relacje

sejman 08 Lut 2011 20:26 1331 3
  • #1 08 Lut 2011 20:26
    sejman
    Poziom 1  

Witam. Mam następujący problem. Chciałbym się dowiedzieć jak umieścić w jednej tabeli dwa klucze podstawe (jak na załączonym obrazku np. tabela kwalifikacje). Mam podobne zadanie,

Zaprojektuj relacyjną bazę danych. Baza powinna gromadzić informacje o uczniach, ich przynależności do klas/grup oraz roczników, informacje o nauczycielach, prowadzonych przez nich przedmiotach, wystawianych ocenach.
    Rozszerz zadanie o plan zajęć (która klasa, którego dnia, z kim ma zajęcia).

a to z rysunku dostałem jako przykład. Proszę o pomoc
    Link

Aha i jeszcze jak zrobić relacje jeden do wielu gdy po obu stronach ma klucz podstawowy ( dziennik ocen i uczniowie na zdjęciu)

To zrobiłem sam, nie wiem czy wszystko czy nie. Prosze o pomoc.
    Link

0 3
  • #2 08 Lut 2011 22:08
    McMonster
    Poziom 32  

W widoku projektu dla danej tabeli zaznaczyć trzymając CTRL oba pola i nacisnąć przycisk do tworzenia klucza. Reszty w tej chwili nie powiem, bo nie mam akurat tego paskudnego programu pod ręką.

0
  • #3 08 Lut 2011 22:38
    marcinj12
    Poziom 40  

Gwoli ścisłości: jedna tabela nie może mieć dwóch kluczy podstawowych. Chodzi Ci zapewne o klucz podstawowy dwukolumnowy.

0
  • #4 08 Lut 2011 23:16
    McMonster
    Poziom 32  

No to gwoli ścisłości i zgodnie z poprawnym nazewnictwem (ostrzegam, Access stosuje własne, niezgodne nazewnictwo w bardzo wielu miejscach) jest to klucz główny złożony, składający się z dwóch atrybutów. :)

0