Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Skąd wziąć lekko działające łożyska w oprawach ?

SomebodySpecial 08 Lut 2011 23:31 2312 9
  • #1 08 Lut 2011 23:31
    SomebodySpecial
    Poziom 9  

Witam,

Problem jest następujący. Kupiłem na necie kilka łożysk UCP o średnicy wewnętrznej 15mm i średnio co drugie łożysko chodzi ciężko lub bardzo ciężko.
    Co ciekawe, łożyska zachowują się bardzo dziwnie - bo raz chodzą lekko, a potem jak np. poleżą sobie parę dni w szafce to zaczynają chodzić lżej - miałem tak z jednym albo dwoma. Dodatkowo, do niedawna jedno z łożysk chodziło lekko, a po obstukaniu go rurką + młotkiem (musiałem wyjąć oś ze środka z użyciem siły, bo normalnie nie chciała wyjść) zaczęło chodzić ciężko. W ogóle nie ma reguły. Co kupię łożysko, to jedno chodzi ciężko, a następne lekko.

Potrzebuję "lekkich" łożysk UCP lub podobnych w oprawach z małymi oporami do prototypu urządzenia które buduję.

Z tego co widzę na allegro i na cnc.info.pl, to wszystkie zamieszczone tam łożyska wyglądają identycznie i cenowo przedstawiają się identycznie, więc nie spodziewam się żeby któreś z nich dało jakąś różnicę...

Czy ktoś tutaj wie skąd wziąć łożyska a oprawkach działające lekko ? A może jest jakiś sposób żeby te co mam zaczęły chodzić lekko ? Z góry dzięki za pomoc.

• Pomocny post
    #2 09 Lut 2011 06:50
    ja-kenaj
    Poziom 26  

Spróbuj ich lekko podgrzać i wtedy sprawdź. Jeśli będą kręcić się lekko - środek smarujący.

• #3 09 Lut 2011 09:16
    SomebodySpecial
    Poziom 9  

ja-kenaj napisał:
    Spróbuj ich lekko podgrzać i wtedy sprawdź. Jeśli będą kręcić się lekko - środek smarujący.

No tylko problem w tym, że to są zamknięte, szczelne łożyska samosmarujące.

Więc nawet gdyby to był problem środka smarującego, to nie mam pojęcia jak te łożyska nasmarować czymś innym.

• #4 09 Lut 2011 10:01
    Braders
    Poziom 12  

Możesz wstawić zdjęcia tego łożyska.
    obudowę można wyjąć śrubokrętem ale wtedy mogą stracić szczelność

• #5 09 Lut 2011 10:32
    SomebodySpecial
    Poziom 9  

Jest to dokładnie identyczne łożysko:

Skąd wziąć lekko działające łożyska w oprawach ?

Jedyna różnica to średnica osi - u mnie 15 mm.

----
    PS.
    Znalazłem też na sieci coś takiego:

http://www.conrad.pl/websale7/?shopid=conrad&act=product&prod_number=197128

Jest to najdroższe łożysko jakie udało mi się znaleźć - firmy UBC. 40 zł za sztukę (w porównaniu do 10-15 zł za łożysko firmy CX na allegro/cnc.info.pl) za identycznie wyglądające łożysko tego samego typu o tych samych wymiarach.

Tylko czy wyższa cena da mi gwarancję że będzie chodzić lekko... ?

• Pomocny post
    #6 09 Lut 2011 10:37
    1078231
    Usunięty  
  • Pomocny post
    #7 09 Lut 2011 10:38
    McRancor
    VIP Zasłużony dla elektroda

Ja bym je najpierw popędził trochę na wysokich obrotach (np. wierarką) i wtedy dopiero oceniał ich jakość. Może najzwyklej w świecie smar się w środku jeszcze dobrze nie ułożył.

Widzę tam kalamitkę - smarowałeś je?

• #8 09 Lut 2011 10:47
    SomebodySpecial
    Poziom 9  

Motronic napisał:
    CX to nie łożyska, to szmelc.

Dzięki za info. Czyli rozumiem jak kupię UBC to raczej na pewno będzie lepiej.
    Szkoda tylko że są trochę drogie.

Znasz może jakiś inny sklep z łożyskami w cenach "coś pomiędzy" UBC a CX ? 40 zł płacić za łożysko 15mm to trochę dużo jednak...

Dodano po 5 [minuty]:

McRancor napisał:
    Ja bym je najpierw popędził trochę na wysokich obrotach (np. wierarką) i wtedy dopiero oceniał ich jakość. Może najzwyklej w świecie smar się w środku jeszcze dobrze nie ułożył.

Widzę tam kalamitkę - smarowałeś je?

Jeszcze nie próbowałem smarować.
    Rozumiem że przez tą szparę smar dotrze do samego łożyska czy tylko nasmaruje część "wahliwą" ?
    Według opisu to ma być szczelne łożysko samosmarujące.

Nie mam za dużego pojęcia o smarowaniu łożysk prawdę mówiąc.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME