Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep ECSYSTEM
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Spadek wydajności komputera

09 Lut 2011 07:49 2912 12
  • Poziom 9  
    Witam. Od dłuższego czasu (bo od około 2 lat) borykam się z problemem spadku wydajności komputera.

Trudno mi opisać okoliczności czy choćby możliwą przyczynę problemu, gdyż po prostu pewnego dnia zauważyłem że gry, nawet te starsze przycinają się, czy może bardziej "mulą" mimo, iż wcześniej chodziły doskonale. Problem nie dotyczy tylko gier, lecz generalnie wszystkiego.

"mulenie" wygląda u mnie w ten sposób, że np. jak gram w jakąś grę to w jednym momencie jest dobrze a za chwilę strasznie zwalnia, często w tych samych miejscach. Kiedy przeglądam internet, przeglądarka co jakiś czas zwalnia, tj. muli się przy przewijaniu itp. To tylko przykłady oczwiście.

Gdy problem zaczął występować, miałem dość sędziwego - wielokrotnie ulepszanego kompa. Pamiętam, że miałem jakąś starszą płytę główną, Radeona 7600 GT, coś około 1,5 giga ramu ddr1 (różnych marek - bałagan), AMD Athlon 3000+ (2,2 Ghz) i dysk twardy Western Digital 160 Gb Sata

Jako że wcześniej miewałem problemy z ramem a dokładniej, jak sądzę, portami (czasami bios nie widział całego ramu i musiałem przekładać kości) stwierdziłem, że po prostu coś jest nie tak z tym starociem. Mimo wszystko, sformatowałem dyski, instalowałem różne systemy (xp, vista). W związku z przypływem gotówki związanym z moim bierzmowaniem, zakupiłem prawie całego nowego kompa.

Nabyłem:

-Płyta główna Asus M3N78-VM
    -4 gb Ram DDR2 CL5 GoodRam
    -AMD Athlon X2 7850 Black Edition 3 Ghz na rdzeń 64 bit
    -Geforce 9800 GT (z fabryki Asus)
    Wszystko fabrycznie nowe

Zostawiłem tylko dysk twardy i zasilacz. Ku mojemu wielkiemu zaskoczeniu problem nadal występował w dokładnie takiej samej postaci.

Stwierdziłem, że wina może leżeć po stronie zasilacza (Modecom Feel II 350W) więc poszedłem do sklepu i pożyczyłem od gościa jakiś zasilacz 500W (co prawda to jakiś noname był więc nie mogę mieć pewności że rzeczywiście te 500W gwarantował) i po podłączeniu absolutny brak zmian.

Znowu zacząłem formaty, żonglowanie systemami (XP, XP 64 bit, Vista, 7 32 oraz 64 bit), przywracałem domyślne ustawienia biosu, później z nimi kombinowałem, nawet zaryzykowałem aktualizację. Defragmentowałem dysk, później nawet go wyzerowałem i wyczyściłem MBR, optymalizowałem system, skanowałem antywirusami i wszystko bez skutku.

W końcu kupiłem nowy dysk twardy. Seagate 1TB SATA.
    Aby upewnić się, że to nie jakiś niewykrywalny megasuper wirus (byłem zdesperowany), zresetowałem bios na twardo - zworką, drugi dysk odłączyłem, a po podłączeniu upewniłem się, że żaden plik który wcześniej miałem nie dotknie tego dysku. Wszystkie sterowniki wgrywałem z oryginalnych cd od producentów. Nadal to samo.

Dlatego, mimo iż nie mogę być tego absolutnie pewny, sądzę że to problem software'owy.

Dodam, że podczas używania 64-bitowych wersji systemów wszystko muliło jeszcze bardziej nawet z użyciem 64-bitowych aplikacji.
    oraz, że dysk chodzi w trybie UDMA 6
    oraz, że zawsze wgrywam najnowsze sterowniki do wszystkiego.
    oraz, że procesor ma temperaturę ok. 58 stopni i nigdy nie był podkręcany (ani żaden inny komponent)
    oraz, że wyczyściłem komputer w środku
    oraz, że obudowa ma dodatkowy wentylator
    oraz, że wyłączyłem procesy obciążające dysk twardy w Windows 7 (prefetching i coś jeszcze, nie pamiętam teraz co)
    oraz, że Windows 7 32-bit dał komputerowi ocenę wydajności 5,9 (najniższy wynik to dysk twardy)
    oraz, że miałem problem z errorem dotyczącym pliku Gidle.exe, o którym dość głośno na googlach i który potem został naprawiony programem Advanced System Care

Próbowałem już wielu programów diagnostycznych, lecz nie znalazłem niczego podejrzanego, aczkolwiek mogłem coś przeoczyć.

Na początek, log z programu Hijackthis: http://wklej.org/id/472714/

Będę wdzięczny za jakiekolwiek pomysły, które mogą pomóc rozwiązać ten problem.

Jeżeli będą potrzebne logi z jakiś programów to chętnie wkleję.

Dla jasności, jeszcze raz pełna konfiguracja komputera:

-Płyta główna Asus M3N78-VM
    -4 gb Ram DDR2 CL5 GoodRam
    -AMD Athlon X2 7850 Black Edition 3 Ghz na rdzeń 64 bit
    -Geforce 9800 GT (z fabryki Asus)
    -Dysk twardy Seagate 1TB Sata
    -Zasilacz Modecom Feel II 350W
    -System Windows 7 Ultimate 32-bit

P.s
    Jestem świadom tego, że na googlach jest multum tematów opisujących podobny, lub, całkiem możliwe, ten sam problem, jednak mimo przeglądnięcia dziesiątek z nich, nie znalazłem rozwiązania a wszystkie propozycje w nich przedstawione wykonałem, co nie przyniosło zmian.
  • Sklep ECSYSTEM
  • Spec Overclocking
    Zacznij od przetestowania dysku hdtunem choćby, ale lepiej everestem zrób benchmark. Dalej przedstaw screen ze wszystkich zakładek cpu-z.
    A ten zasilacz to jest pewnie na skraju wytrzymałości.
  • Sklep ECSYSTEM
  • Moderator - Komputery Serwis
    Spróbuj pożyczyć od kogoś jakiś firmowy zasilacz,OCZ,Corsair i podepnij pod płytę. Podaj później czy mulenie ustało. Lecz wpierw pomierz miernikiem na moleksie napięcia w twoim zasilaczu. Na pewno jest w najbliższym czasie do wymiany. Zbyt słaby i można powiedzieć że "noname".
  • Moderator - Komputery Serwis
    Więc pomierz w swoim zasilaczu na moleksie napięcia miernikiem. Podaj wyniki.
  • Poziom 9  
    Nie posiadam miernika niestety.
  • Spec Overclocking
    Dajcie spokój temu zasilaczowi w końcu7, ludzie nie wszystkiemu winien zasilacz. Feel, który ma kolega nie jest wcale zły. Może i nie jest z wyższej półki, no ale nie jest też totalny złom.

Kolego, przyczyną kłopotów jest dysk, ten dysk powinien mieć transfer powyżej 100mb/s a ma 15mb/s i masz winowajcę.
    Podaj smart dysku.
    A i buffered read nie rób, bo nic nie daje to w tym wypadku. Zmień jeszcze timingi na odpowiednie, bo nie ma pewności, że są oki, jak ustalimy resztę to timingi możesz sobie zmienić.
  • Poziom 9  
    Przepraszam za być może głupie pytanie, ale gdzie on ma 15 mb/s ? Bo nie widzę...

i jeszcze jedno: Czym odczytać smart dysku?
    i jeszcze: Jakie timingi :|

(Nie śpię od wczoraj więc...)

edit:

Takie cooooś? :D
  • Poziom 20  
    Kolega iron64 zasugerował się chyba wykresem czasu dostępu dysku, bo tam jest około 15 ms. Drugi i trzeci wykres pokazuje już transfery jakie osiąga dysk i są całkiem dobre.

Timingi pamięci RAM.
    SMART dysku możesz znaleść używając programu HDTune w zakładce Health.

Kolega Yasashii ma włączone czasem Cool&Quiet w biosie? To daje zmienną częstotliwość CPU w zależności od jego obciążenia, aczkolwiek nie wpływa aż tak obniżenie wydajności, ale czasami potrafi zamulić. Zobacz przy wyłączonej tej opcji.
  • Poziom 9  
    Cool&Quiet jest wyłączony.

Smart wkleiłem do poprzedniego posta.

Mógłby mi ktoś powiedzieć jak dokładnie mam ustawić te timingi?
  • Spec Overclocking
    Tak, faktycznie się tym zasugerowałem, pośpiech nie jest wskazany jak widać :)
    Przeprowadź jakiś benchmark to porównamy wyniki. Nie wiem superpi choćby 1M lub 3d marka, no coś takiego.
  • Poziom 9  
    Wynik pełnego testu 3D Mark Vantage (preset performance):

Na tej stronie:

http://benchit.pl/karty+graficzne/NVIDIA/GeForce/9800/GT/512

jest podane, że wynik dla tej karty z 3D Mark Vantage wynosi 6699, podczas gdy ja podczas testu otrzymałem jedynie 4560. Poza tym na tej stronie jest wersja karty z 512 mb pamięci a ja mam 1 gb. :|

Wracając do tego zasilacza, bo być może to faktycznie jego wina, zna ktoś jakiś sposób lub program do jego diagnozowania poza mierzeniem napięć?
  • Poziom 33  
    W biosie przywróć ustawienia domyślne.
    LinX; Orthos; OCCT; Prime95 wybierz jeden z programów i sprawdź stabilność CPU (wysoki priorytet) i temperaturę przez ~1 godz. (nałóż od razu nową pastę i poprawnie np. ZM-STG1; AS V).
    MemTest86+ z bootowalnej płyty.
    Ustawienia domyślne w sterowniku od karty graficznej jak i sprawdź ze 3 wersie sterowników wcześniej odinstalowując przez np. DriverSweeper. Przetestuj zmodyfikowane przez Side Forceware 2xx.
    RivaTuner -> hardware monitoring i nie zamykając okna włącz jakąś grę, czy zmienia się taktowanie z trybu 2D na 3D.
    Jeden z testów od Unigine w pętli na ~1 godz. sprawdź temperaturę GPU w np. RivaTuner.
    Zrzut ekranu z GPU-Z (czy nie masz karty na DDR2 i szynie 128bit).
    Sprawdź przy włączonym i wyłączonym Cool'n'Quiet / C1E czy w takim samym czasie obliczy próbkę 32M w super pi oraz sprawdź w np. CPU-Z czy poprawnie jest ustawiony mnożnik (14), szybkość magistrali (200), HT (1800) przy obciążeniu jeśli włączone C&Q.

Dla testu wyłącz wszystko z autorun'a, sidebar'a, plik stronicowania, efekty wizualne na wydajność.

Najnowsze sterowniki nie zawsze oznaczają najlepsze / najbardziej optymalne. Po zainstalowaniu systemu, instalację sterowników zacznij od chipsetu, po zainstalowaniu wszystkich sterowników przeprowadź windows update.