Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Computer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

matryca LED - jak zrobić?

20 Paź 2004 23:59 10832 7
 • Poziom 16  
  Witam wszystkich!

  Razem z kolegą postanowiliśmy zrobić jako pracę dyplomową tablicę meczową na salę gimnastyczną naszej szkoły. Wszsytko niby mamy już rozplanowane, ale nadal brakuje nam pomysłu jak zrobić wyświetlacz matrycowy LED (1 linijka 16 znaków alfanumerycznych, rozdz. 5x7 punkta/znak) na diodach 8 albo 10mm (aby je z daleka było widać). Chodzi o to, czy mógłby ktoś mi doradzić w jaki sposób taki wyświetlacz złożyć? Czytałem coś o multiplexowaniu... można jaśniej :?: :) Wszystko miało by być na Intel 8051 ( w szkole mamy DSMy-51)...

  Jak zrobić sterownik do tego wyświetlacza, jak go połączyć z 80c51?

  Ewentualnie czy może lepiej by było zrobić matrycę 1 linia x16 znaków o rozdzielczości np: 10x14?

  Chciałbym aby na tym wyswietlaczu były jakieś podstawowe efekty, animacje wyrazów. Wyświetlacz ten miałby pokazywać np. jakieś dodatkowe info w czasie meczu, nazwe zdobywcy punktu itp.

  Dodatkowo chciałbym jeszcze zainstalować 2 takie, tylko że mniejsze (na np. 5 znaków) wyświetlacze z nazwami drużyn (np. VI LO) oczywiście przewijane, nad licznikiem punktów.

  Czy mógłby ktoś poradzić jak zrobić sterownik do takiego wyświetlacza (jakieś schematy, wsady) ? Czytałem troche o tym w necie i na forum Elektrody... ale nic konkretnego nie znalazłem.

  Myślałem jeszcze aby całą tablice zrobić z jednej dużej matrycy diód, o rozdzielczości np. 90x90 punktów. Wtedy można by dynamicznie zmieniać wyświetlane na nim dane. Dało by radę takie coś zrobić ? Fajnie by było gdyby taka megamatryca wyświetlałaby jakieś animacje (np. zaimportowane gify)

  Dzięki wielkie za info i dotrwanie do końca postu :) Pozdrawiam.
 • Computer Controls
 • Pomocny dla użytkowników
  Razem z kolegą postanowiliśmy zrobić jako pracę dyplomową tablicę meczową na salę gimnastyczną naszej szkoły. Wszsytko niby mamy już rozplanowane, ale nadal brakuje nam pomysłu jak zrobić wyświetlacz matrycowy LED (1 linijka 16 znaków alfanumerycznych, rozdz. 5x7 punkta/znak) na diodach 8 albo 10mm (aby je z daleka było widać). Chodzi o to, czy mógłby ktoś mi doradzić w jaki sposób taki wyświetlacz złożyć? Czytałem coś o multiplexowaniu... można jaśniej :?: :) Wszystko miało by być na Intel 8051 ( w szkole mamy DSMy-51)...

  Multipleksowanie jest proste - łączysz np. anody diod w kolumnach ze sobą i katody w wierszach ze soba. Przy wyświetlaniu wybierasz kolejno kolumny i wysterowujesz wiersze (powiedzmy słowem binarnym odpowiadającym kombinacji zapalonych diod).

  Dla uniknięcia migotania cały wyświetlacz musi być odświeżany (cały) co najmniej 25 razy na sekundę czyli sterowanie musi wydolić odświeżanie
  minimum 25 razy ilość kolumn (dla powyższego 25*16*5=2000 Hz)

  Ponieważ każda kolumna świeci tylko przez 1/80 czasu całego wyświetlacza to trzeba dać przy obliczeniach 80 razy mniejsze oporniki
  ograniczające prad (UWAGA trzeba zrobić układ zabezpieczeń na wypadek zatrzymania skanowania żeby nie wypaliło kolumny).
  Można też zrobić dekoder i i skanowanie oddzielnie dla każdej litery (5x7)
  np na Epromie (zawiera wzorce znaków i znaków semigraficznych) i liczniku - pozwoli to odciążyć procesor główny.

  Można też zrobić oddzielny układ do sterowania wyświetlaczem (taki koprocesor graficzny z własnym RAM-em). W takim przypadku procesor zajmuje się tylko modyfikacją zawartości RAM-u.
  Układ taki ma zaletę, że zawieszenie procesora nie zniszczy wyświetlacza (specjalizowany układ wyświetlania raczej się nie zawiesza).

  Dla efektów to lepiej robić tablicę z bloczków 8x8 (łatwiej reperować - wymieniamy jeden moduł) a poza tym łatwiej adresować, bo słowa pamięci są 8 bitowe. Poza tym łatwo jest rozbudowywać tablicę w większe rozmiary.

  RAM można dać dwa razy większy niż pojemność ekranu. Układ specjalizowany wyświetla jedną połowę a w tym czasie procesor modyfikuje drugą a potem przełącza oba obszary pamięci - uniknie się zakłoceń na ekranie.

  Diody można dać dwukolorowe wtedy można uzyskać różne kolory przez proporcje czasu zapalenia obu diod ale to komplikuje sterowanie.

  Wszelkie efekty uzyskuje się przez modyfikację zawartości bufora wyświetlania

  Przy projektowaniu mechanicznym trzeba uwzględnić z jakiej odległości będzie oglądana tablica by była czytelna (odległości diod).

  Tu są fabryczne tablice:

  http://tablice.led.eltin.com.pl/
  http://www.3d.com.pl/


  Mam trochę wrażenie, że porwaliście się bez doświadczenia z motyką na słońce (wpędzicie się w koszty przy niepewnym wyniku i możliwych uszkodzeniach w czasie prób). Proponuję rozważyć czy warto (są gotowe takie rozwiązania).

  Pozdrawiam
 • Computer Controls
 • Specjalista PLD
  Osmiele sie niesmialo podzielac wrazenie szanownego przedpiscy, choc jak mawiali rzymianie "Audaces fortuna iuvat".

  Nie podzielam natomiast pomyslu sterowania dynamicznego dla takiego wyswietlacza. powod jest bardzo prosty, a mianowicie impulsy pradowe moga byc bardzo duze i trudne do opanowania tak ukladowo jak elektromagnetycznie, a i diody moga nie zniesc az tak duzych przetezen.

  Typowo w takich ekranach stosuje sie rejestry przesowne na zwyklych TTLowych rejestrach SIPO. Jesli mamy matryce 8x8 to dajemy 8 rejestrow gdzie kazdy rejestr steruje osmioma diodami w poziomej linijce.
  Taki uklad pozwala nam na kontrolowanie pradu LEDow oraz przesowanie zawartosci wyswietlacza wedle zyczenia w lewo lub prawo, oraz zatrzymanie go. laczac moduly 8x8 kaskadowo dostajemy wyswietlacz o dowolnie duzej liczbie znakow. Jest to proste w sterowaniu i zawsze wymaga tylko 8 linii danych i 2 linii sterujacych rejestrami.
  Takie rejestry mozna kupic po kilka groszy w wielu sklepach elektronicznych. Oczywiscie dodatkowo mozna zaopatrzyc kazdy modul we wlasny procek i sterowac go przez I2C czy RS232, ale i bez tego bedzie dobrze dzialac i da sie sterowac nawet z portu LPT zwyklego PCta.
  pozdrawiam, Yego.
 • Poziom 16  
  Dzięki wielkie za info. Czy ktoś posiada może jakieś przykładowe schematy, pomysły wykorzystane w praktyce? Albo przykładowe zbudowane już rozwiązania i opisane modele?
 • Poziom 16  
  Dzięki!! Bardzo fajna aplikacja.

  W sumie jest to już kompletny układ, na procku Ziloga,ale wolę 8051 wiec pewnie go zamienie;)

  Ale chciałbym się jeszcze podeprzeć jakimś gotowym programem, właśnie pod 8051. Bo bardziej umiem assamblera na 8051..... Ma może ktoś jakieś inne ciekawe schematy z programami do procka?

  Pozdrawiam.
 • Poziom 18  
  A czy jest sens robic taka tablice? Jesli to ma byc na sale podczas meczu to musi byc widoczne z duzej odleglosci, a to przeceiz bedzie raczej jakas super mini tablica!
 • Poziom 16  
  Sens - jak najbardziej tak.

  To o co się teraz pytam - matryca LED - będzie jednym z kilku modułów, z których będzie składała się ta tablica. Będzie ona na samej górze tej tablicy i spełniała część informacyjną - jakiś krótki komentarz;), nazwisko strzelca gola itp..

  Poniżej będzie już standardowy licznik punktów, tylko że zamiast napisu "gospodarze" i "goście" będą również matryce LED, tylko że mniejsze, np. 5-6 znakowe z przewijanym textem.

  Niżej numer setu/kwarty/połowy oraz czas....

  Jeśli matryca będzie miała odpowiednią rozdzielczość i wielkość punktu (diody) to będzie widoczna z naprawdę dużej odległości.

  Projekt jest napewno trudny, ale myślę że napewno do zrealizowania.

  BTW: proszę jeszcze o garstkę jakichś schematów i programów najlepiej na 8051

  Dzięki i pozdro!!