Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ogrzewanie w dużych obiektach np: w kościele

111lisu 09 Lut 2011 11:37 4066 13
  • #1 09 Lut 2011 11:37
    111lisu
    Poziom 16  

Witam
    Jak to jest z ogrzewaniem dużych obiektów hal, kościołów itp.

Spotkałem się z opiniami, że do takich obiektów to raczej tylko ogrzewanie na podczerwień.
    Ostatnio słyszałem opinie że rachunki z prąd kosmiczne, zimno i tylko jakieś gazowe systemy nadmuchowe "zdają egzamin".

Czy ma ktoś jakieś głębsze przemyślenia?

Mariusz

0 13
  • #2 09 Lut 2011 14:06
    tbarylka
    Poziom 9  

Jeśli chodzi o budynki sakralne to jest problem w szczególności z malowidłami zabytkowymi, poczytaj to: http://www.tis.pl/download/pliki/wyciag_z_opracowan_naukowych.pdf
    W przypadku dużych hal stosuje się centrale nawiewne połączone z wentylatorami wywiewnymi lub lepsze i częściej już stosowane centrale nawiewno wywiewne z odzyskiem ciepła( np. przez wymiennik krzyżowy co daje sprawność odzyskiwanej energii 60-70% lub wymienniki obrotowe ze sprawnością do około 85%)
    Jest jeden minus takiego grzania, powietrze musi być rozprowadzone kanałami po obiekcie. Istnieją również bez kanałowe centrale ale też mają swoje + i -.
    A jeszcze jedno, w obu przypadkach musimy mieś nagrzewnicę która ogrzeje powietrze, czy to wodna czy gazowa.

Tyle co wiem
    pozdr
    :D

0
  • #3 09 Lut 2011 17:01
    Piotr77777
    Specjalista - systemy grzewcze

Ostatnio modne w kościołach są ogrzewania podłogowe.

2
  • #4 13 Lut 2011 12:37
    111lisu
    Poziom 16  

Dzięki za wyczerpujące informacje.

To opracowanie jest niezłe.
    Czyli wychodzi na to, że optymalny byłby nadmuch podłogowy z rekuperatorem.

Jeszcze raz dzięki

0
  • #5 13 Lut 2011 21:40
    zybie
    Poziom 30  

Wydaje mi się że kolega Piotr ma rację, ogrzewanie podłogowe wydaje się najlepsze. Sprawdziłem w jednym kościele.

0
  • #6 14 Lut 2011 08:15
    tbarylka
    Poziom 9  

Ogrzewanie podłogowe najlepsze, ale pod warunkiem że to nowy kościół, w przypadku obiektów z zabytkowymi posadzkami raczej nie ;)
    Co do dużych obiektów hale itp. myślę że lepsze rozwiązanie to ogrzewanie powietrzem (centrale z odzyskiem ciepła).

0
  • #7 14 Lut 2011 08:55
    Zdunek 25
    Poziom 15  

kiedyś myślałem nad zbudowaniem agregatu cieplnego.A mianowicie silnik dizlel z ecotra 1,8 lub podobny prądnica 15 do 20 kv .Prąd zużywany na promienniki podczerwieni układ chłodzenia silnika podłączony do kilku kaloryferów np w zachrystii i jeszcze odzyskanie ciepła ze spalin. Tego jeszcze nie wiem jak zrobić by nie chałasowało. Parametry prądu z generatora nie musiały by być tak mocno sztywne bo tylko do promienników ,silnik pracuje oczywiście na oleju opałowym ,całość startuje np kilka minut przed uroczystością
    czyli układ pracuje do 5 godzin w niedziele zużycie około15 l oleju tj 50 zł.Ale kościoły mają specjalne rozliczenie za prąd i Proboszcza to nie interesuje.

0
  • #8 17 Lut 2011 06:58
    111lisu
    Poziom 16  

Rozumiem, że kościół jest ogrzewany na podczerwień!

0
  • #9 17 Lut 2011 08:56
    wnoto
    Poziom 30  

Zdunek 25 napisał:
    kiedyś myślałem nad zbudowaniem agregatu cieplnego.A mianowicie silnik dizlel z ecotra 1,8 lub podobny prądnica 15 do 20 kv .Prąd zużywany na promienniki podczerwieni układ chłodzenia silnika podłączony do kilku kaloryferów np w zachrystii i jeszcze odzyskanie ciepła ze spalin. Tego jeszcze nie wiem jak zrobić by nie chałasowało. Parametry prądu z generatora nie musiały by być tak mocno sztywne bo tylko do promienników ,silnik pracuje oczywiście na oleju opałowym ,całość startuje np kilka minut przed uroczystością
    czyli układ pracuje do 5 godzin w niedziele zużycie około15 l oleju tj 50 zł.Ale kościoły mają specjalne rozliczenie za prąd i Proboszcza to nie interesuje.

Ale pomysł.
    Zamieniać energię ropy (cieplną) na ruch mechaniczny potem na elektryczny a potem na ciepło (promienniki).
    Kiepski pomysł.

Dodano po 1 [minuty]:

Kościóły ogrzewane są:
    - nadmuchowo
    - promienniki ciepła.
    - systemowe (nowe obiekty - np. pompa ciepła).

0
  • #10 20 Lut 2011 01:59
    111lisu
    Poziom 16  

Witam ponownie
    Po lekturze chyba na próbę zainstaluję 2 promienniki na podczerwień
    Pytanie jakie są wymogi co do odległości mocowania i mocy?

Pytanie jakie wybrać?
    w grzejnik na podczerwień w nanotechnologi czy panelowy
    Może mi ktoś jakieś polecić

0
  • #12 20 Lut 2011 09:43
    111lisu
    Poziom 16  

Witam
    Wydaje mi się, że te są do ogrzewania ciągłego np w budynkach mieszkalnych.
    Myślałem o czymś takim:
    http://teoterm.com.pl/koscioly.php
    http://www.drewart.com.pl/index.php?func=parafie
    Zapewne lepsze byłoby ogrzewanie nadmuchowe ale trzeba zniszczyć podłogę lub posadzkę :-(

Mam pytanie czy taki promiennik można wsiąść na próbę (1kW) ?
    http://allegro......

Moderowany przez mirrzo:

Usunąłem link do aukcji. Regulamin

0
  • #14 19 Maj 2011 12:40
    DavidM7.62
    Poziom 9  

111lisu napisał:
    Witam
    Jak to jest z ogrzewaniem dużych obiektów hal, kościołów itp.

Spotkałem się z opiniami, że do takich obiektów to raczej tylko ogrzewanie na podczerwień.
    Ostatnio słyszałem opinie że rachunki z prąd kosmiczne, zimno i tylko jakieś gazowe systemy nadmuchowe "zdają egzamin".

Czy ma ktoś jakieś głębsze przemyślenia?

Mariusz

Promienniki , czyli sztuczna kwoka zdaje egzamin tylko wtedy gdy ze względu na bardzo dużą kubaturę nie chcemy grzać całej hali.
    Liczba pracowników mała to dajemy mu sztuczną kwokę.Często pracownicy skarżą się na bóle głowy. Jednak gdy potrzebujemy ogrzać tylko kilka metrów kwadratowych stanowiska pracy to można spróbować promiennikiem.
    W kościołach to porażka!
    Nadmuchowe może być gazowe , na olej i na olej przepracowany, "zużyty"

Dawniej były w kościołach nadmuchowe na węgiel

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo