Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ogrzewanie sondy Lambda - Opel Omega 2.0 '96 Pb/lpg

b.opalach 09 Lut 2011 20:34 6707 0
    b.opalach
    Poziom 1  
    Witam, posiadam Opla Omegę 2.0 16v '96 Pb/lpg z sondą Lambda 4 przewodowa, 5V

Proszę o pomoc w podpowiedzi jak "oszukać" komputer że ogrzewanie sondy Lambda działa, choć w rzeczywistości nie działa ;P .

Od paru miesięcy pali mi się kontrolka błędu na desce rozdzielczej. Po podłączeniu do OP-com wyczytałem że występuje błąd nr "91- O2 za wysokie napięcie obwodu sensora 2 - ogrzewanie". Wywnioskowałem że padła mi grzałka sondy. Po sprawdzeniu rzeczywiście wyszło że grzałka nie ma w ogóle rezystancji czyli zapewne się już spaliła, zmierzyłem też napięcie na przewodach od grzałki, wyszło 9,5V.
    W specyfikacji w internecie znalazłem że grzałka powinna mieć rezystancje 4 ohm, natomiast w programie INFO-TECH(odpowiednik autodaty) że między 3-15ohm, oraz napięciu 12V.
    Z powyższych informacji wywnioskowałem że podłączenie w miejscu grzałki żarówki lub rezystora powinno dać opór na obwodzie i błąd zniknie. Spróbowałem więc z żarówką lecz nic to nie dało, zakupiłem więc rezystory. Ponieważ nie mieli w sklepie jednego o takiej rezystancji żeby moc się zgadzała zakupiłem 4sztuki o specyfikacji: 10ohm, 18W i podłączyłem równolegle. Zarówno podłączenie wszystkich rezystorów jak i mniejszej ilości nic nie daje, błąd ciągle się odnawia.

Sam czujnik sondy działa na pewno dobrze, odpowiednie napięcie, amplituda, oraz jak się nagrzeje spalanie w normie( jak zimny wskazuje 40l/100 :D)

Czy potrafi ktoś powiedzieć jak mogę oszukać komputer? Lambdy nie chce wymieniać bo model 5V kosztuje ponad 300zł, natomiast duże spalanie jest tylko przez 2-3km. Chciał bym się tego błedu pozbyć bo kontrolka się cały czas pali i przez to nie wiem czy coś na serio nie dzieje się z autem, a często mam do tego przypuszczenia.
    Czy napięcie na przewodach w wysokości 9,5V może być tego przyczyną? Zakładając że jest opór przewodów to taki mały spadek napięcia nie powinien chyba wywołać takiego błędu, tym bardziej że kod mówi że napięcie jest za wysokie a nie za niskie.