Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Statecznik elektroniczny i odległość od świetlówek

09 Lut 2011 21:17 3793 4
  • Poziom 11  
    Witam.

Wszędzie gdzie czytam to zalecają odległość statecznika od świetlówek maksymalnie 1 metr. Czy jak moje będą w odległości 2metrów, maksymalnie 2,5 metra, to będzie taki układ działał mniej sprawnie ?
  • Poziom 27  
    Zastosój się do zaleceń,przy wiekszych odległościach świetlówka nie zaskoczy.Najbardziej istotne jest to jaki masz typ tego statecznika,przy niektórych odległość nie ma aż tak istotnego znaczenia,może to być nawet kilkanaście metrów.Przy innych tak, producent powinien zamieścić warunki jego podłączenia.
  • Poziom 18  
    Markowy układ będzie działał na 2,5m. W sprzedaży istnieją oprawy tzw. "master-slave", gdzie master zawiera statecznik a slave tylko świetlówkę. Użycie jednego statecznika dla 2 opraw obniża koszt całości szczególnie dla drogich układów regulowanych. Takie rozwiązanie jest często stosowane np. na stacjach BP (oświetlenie sklepu). Należy pamiętać jednak o właściwym okablowaniu - głównie chodzi o odsunięcie przewodu zasilającego źródła od przewodu zasilającego statecznik - inaczej można będzie stracić w domu poprawny odbiór TV. Pozdrawiam
  • Poziom 11  
    Mam takie stateczniki:
    T5 2x54W HELVAR EL2x54s - EVG
    T5 2x54W ERC Mectronic Flat - EVG
    T5 1x28/54W TRIDONIC PCA EXCEL - DIM DALI, DSI, TOUCH DIM
    T5 1x28/54W TRIDONIC PCA ECO - DIM DSI, TOUCH DIM
    T5 1x28/54W TRIDONIC PCA EXCITE - DIM DALI, TOUCH DIM

Czy stateczniki mogą pracować na dłuższym przewodzie ? Jeżeli je podłącze i świetlówki będą świecić to czy oznacza to że wszystko jest OK ? Czy długość przewodu to kwestia tylko zapłonu ?
  • Poziom 27  
    Pkt 10.11 regulaminu.
    Przy zasilaniu świetlówek długość, grubość (wyrażona w mm.kwadrat), rodzaj przewodu ma bardzo istotne znaczenie dla jej pracy. Źle dobrana długość lub typ przewodu może być przyczyną (jak post wyżej) lub uszkodzić sam statecznik. Na podanej stronie zauważyłem, że są podane w niektórych przypadkach długości przewodów.

Edytowano. Pisownia. [kkas12]