Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zasilacz laboratoryjny 0-32V ~7A z Miernikiem LC

maxdila 11 Lut 2011 16:42 49707 54
    CMS
    Administator HydePark
    Zapomniałem dodać w poprzednim poście:
    Wykonanie, przepiękne, ale żeby wszystko było zgodnie z zasadami to odwróć włącznik, bo w tej pozycji jest "do góry nogami".

Pozdrawiam.
    CMS
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  • PCBway
    maxdila
    Poziom 15  
    drzasiek dlatego użyłem znaku "~" w temacie przed 7A.
    Podłączyłem 4 halogenki 12V 50W po dwie równolegle.
    Wyciągnąłem z niego 130W mocy przy 22V = 5,9A
    Nie mam pomysłu jak uzyskać 32V i pełne obciążenie ?

CMS tak jak jest mi pasuje, jest to moje subiektywne odczucie i proszę się nad tym nie rozwodzić, jak go obrócę to działa tak samo ;]

kamilams303
    allegro - Meteor77 - osobiście poza tym że miernik jest super nie polecam tego sprzedawcy, po zakupie i wpłacie na konto czekałem na miernik ponad dwa miesiące poprzedzając to licznymi telefonami i zapewnieniami od sprzedawcy że miernik dawno wysłany.
    Nathir
    Poziom 14  
    Kolego Faber33
    w tym temacie:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic402613-2550.html
    Arthur1984 przedstawil ci schemat...

Autor projektu napisal ci kilka postow wczesniej na czym to polega, wiec domyslam sie, ze pytasz o dzialanie komparatora, ktore sprobuje ci przyblizyc:
    Cytat z wikipedii:
    "Komparator jest układem kombinacyjnym służącym do porównywania dwóch liczb dwójkowych (kod binarny)(wykonanie cyfrowe) albo dwóch napięć (wykonanie analogowe)."
    Proponuje poczytac conieco na wikipedii o elektronice cyfrowej jak i analogowej i sprobowac samemu wykonac takie urzadzenie
    Potrzebne do tego hasla to: dzielnik napiecia, komparator, przekaznik elektryczny, ew tranzystor NPN
    Mysle, ze to powinno wystarczyc - twoje zadanie to przeczytac te informacje
    Pozdrawiam
    Faber33
    Poziom 16  
    :P heh...nie przyszło mi na myśl żeby wykorzystać komparator :) dziękuje za pomoc
    ginger78
    Poziom 21  
    Pytanie do autora: Co to jest za układ z ChRL i gdzie można go kupić? Jak się mają w praktyce zapewnienia producenta odnośnie tolerancji pomiarów?
    maxdila
    Poziom 15  
    Wpisz w ebay.com LC100-A
    Parametry urządzenia masz na stronie wcześniej.
    Nie mam wzorca indukcyjności ani pojemności więc nie jestem w stanie tego sprwdzić w 100%.
  • PCBway
    kamilams303
    Poziom 9  
    Witam.
    Mam pytanie dotyczące transformatora:
    gdzie został on zakupiony?
    Z góry dziękuję za odpowiedz.
    maxdila
    Poziom 15  
    Na portalu aukcyjnym.
    netotron
    Poziom 26  
    Witam
    Wykonanie staranne, projekt ładny. Czekam na wynik wydajności, szczególnie 32V i 7A oraz 1V i 7A (temp. po kilku godzinach pracy oraz odczyt licznika energii :) ) Ciekaw byłbym też wielkości szumów na wyjściu przy obciążeniach 20mA i 7A jeśli to zasilacz laboratoryjny. Jaka jest pojemność kondensatora na wyjściu zasilacza?
    pozdrawiam
    maxdila
    Poziom 15  
    10V/7,5A - 255W z sieci.
    3,48V/7,85A - 260W z sieci, temperatura po 30minutach 58'C stoi w miejscu (+/-0,3'C). Temperatura w pomieszczeniu - 18'C.
    3,48V na 4x 12V/50W halogenkach.
    Trafo nagrzało się do 38'C prawdopodobnie pomogło mu ciepłe powietrze z wentylatora które ma ujście do środka od spodu obudowy.
    Wychłodzenie radiatora do 25'C w 6 minut.
    32V i 7A jak pisałem nie mam jak osiągnąć.
    24V/3,35A - 122W z sieci, temperatura nie wzrasta powyżej 25'C.
    24V/4,6A - 166W z sieci, temperatura nie wzrasta powyżej 28'C.
    1,2V/7,6A - 260W z sieci - długo nie mierzyłem do się druciki przepalają.
    Zasilacz z wyłączonym transformatorem pobiera 8W, z włączonym 13W.

C1 - 10000uF, C7 - 10uF.
    Szumów nie mam czym zmierzyć.
    Jak pisałem wcześniej 7A jest osiągalne ale nie wiem czy w całym paśmie (dlatego znak "~') w tytule tematu.
    Nazwa "Laboratoryjny" to możliwe że przesada (do tego trzeba pomiarów których nie jestem w stanie wykonać), oczywiście powinno być warsztatowy (co najmniej 8-) ), nazwa wpisała mi się spontanicznie i proszę się nad nią nie rozwodzić :D

Zasilacz laboratoryjny 0-32V ~7A z Miernikiem LC Zasilacz laboratoryjny 0-32V ~7A z Miernikiem LC Zasilacz laboratoryjny 0-32V ~7A z Miernikiem LC Zasilacz laboratoryjny 0-32V ~7A z Miernikiem LC Zasilacz laboratoryjny 0-32V ~7A z Miernikiem LC Zasilacz laboratoryjny 0-32V ~7A z Miernikiem LC 8-)
    lyha13
    Poziom 11  
    Skąd nabyłeś płytkę?
    Czy masz może jakąś na sprzedaż?
    Van_Semp
    Poziom 11  
    Mam pytanie do osób które przerabiały ten zasilacz na inny amperaż, którym rezystorem (prócz 0,47ohm) ustala się górną wartość ograniczenia prądu?
    ninja14
    Poziom 17  
    Spójrz na schemat ideowy - jest to rezystor R18...
    badworm
    Poziom 18  
    Gdzie kupiłeś taśmę, którą miernik V/A/*C jest połączony z resztą elektroniki?
    iq84
    Poziom 13  
    Witam , podziwiam fajne konstrukcje , ale jednocześnie zadaje sobie i innym pytanie czy opłaca się budować zasilacz warsztatowy czy laboratoryjny jak kto woli ,gdy Chińczycy wyręczają nas w tym produkując takie zasilacze tanio? Moim osobistym zdaniem nie opłaca się budować zasilacza tym bardziej pojedynczego gdy można kupić zasilacz za cenę około 400 zł (30V 5 A) x 2 + 5V , policzcie koszty, wiem jedno że te zasilacze są nawet w miarę dobrze zrobione transformatory mają odczepy co ma znaczenie przy wydajności zasilacza względem temperatury pracy tranzystorów, po drugie tętnienia może komuś nie zależy na tym bo nie robi układów elektronicznych, które miały by pracować w kosmosie mimo tego koszt zrobienia zasilacza metodą domową jest wyższy niż fabrycznego jeśli się stosuje elementy i obudowy zakupione jednocześnie. Domowym sposobem , to robić proste zasilacze bez dużych nakładów z tego co się ma ,i przede wszystkim żeby to było funkcjonalne .
    maxdila
    Poziom 15  
    Za "z tego co się ma" też się kiedyś płaciło.
    Mi dodatkowy drugi zasilacz w nim ostatecznie nie był potrzebny - mam na niego dalej części.
    Na przykładzie mojego zasilacza - wykonanie go bez miernika LC wyszło około 260zł.
    Trafiłeś w dział DIY i tutaj się robi rzeczy własnymi rękoma i głową. Konstrukcje tu nie są od ludzi którzy nie potrafią szukać na allegro gotowych produktów tylko od złotych rączek.
    Nie zawsze DIY znaczy taniej bo nie oto tu chodzi.
    Popatrz sobie w dział akustyka - tam powstają kolumny głośnikowe za grube pieniądze a na allegro VK można kupić za dwie stówki.
    I bym zapomniał - przy DIY ważna jest też satysfakcja z wykonania która często napędza do dalszych konstrukcji (ja robię na okrągło konstrukcje).
    400zł za 2x5A - możesz puścić linka ?

400zł za 2x5A - możesz puścić linka ?

lyha13 - allegro.
    badworm - allegro.
    iq84
    Poziom 13  
    RXN-305A <---jest taki model z pojedynczym napięciem zasilania za 160zł można kupić 2 takie zasilacze i połączyć odpowiednio +/- i ma się wtedy symetryczny za 320zł , albo taki RXN-305D za 225 zł tez pojedynczy lecz z cyfrowym wyświetlaczem LED ,trochę droższy ale i tak się go opłaca kupić nawet 2 za 450zł żeby mieć możliwość zasilania układów napięciem symetrycznym, czyli jest w czym wybierać, oczywiście nie zniechęcam do robienia zasilaczy własnych konstrukcji z podzespołów, które się ma w swoich zapasach , między innymi transformatorów . Sam zrobiłem sobie zasilacz symetryczny 2x19V 2x5A właśnie z powodu że miałem transformator który sobie leżał bezczynnie. :wink:
    krystian08
    Poziom 16  
    iq84 napisał:
    (...) zadaje sobie i innym pytanie czy opłaca się budować zasilacz warsztatowy czy laboratoryjny jak kto woli ,gdy Chińczycy wyręczają nas w tym produkując takie zasilacze tanio? Moim osobistym zdaniem nie opłaca się budować zasilacza tym bardziej pojedynczego gdy można kupić zasilacz za cenę około 400 zł (30V 5 A) x 2 + 5V (...)

Opłaca się, nawet jeśli koszt byłby większy niż kupno gotowego zasilacza.
    Po pierwsze - masz urządzenie idealnie dopasowane do swoich potrzeb, a w razie potrzeby łatwo można coś ulepszyć. Po drugie w razie awarii od razu wiesz gdzie szukać usterki. O satysfakcji i nabytym doświadczeniu nie wspominam.
    telemah
    Poziom 27  
    Konstrukcja super ! ale widzę że Kolega nie ma z kasą co robić.Taki radiatorów za 18zł można mieć z 4-5 sztuk.Idziesz do 1-szego lepszego punktu z używanym sprzetem komputerowym i kupujesz sobie po 3-5zł procesory pentium II/III można spotkać takie co mają jeszcze większe radiatory !
    maxdila
    Poziom 15  
    Po pierwsze 18zł przy całym koszcie zasilacza to grosz.
    Po drugie - ten radiator został mi i był teoretycznie do śmietnika, bo mi go źle anodowali - dwa razy w kąpieli.
    Po trzecie musiał być taki radiator ze względu na głębokość obudowy, rozmieszczenie żeberek, duża długa powierzchnia i możliwość wykonania podfrezowania pod wentylator (radiatory z pentium mają cienkie listki, które gną się w czasie frezowania).
    Po czwarte nie mam zamiaru latać po złomach, o których istnieniu w moim mieście nie mam pojęcia, a jazda samochodem i szukanie takiego punktu z wymarzonym radiatorem to większa strata czasu i pieniędzy niż te 18zł.
    Popatrz dokładnie na foto i kosztorys konstrukcji i przemyśl swoją wypowiedz.
    Pozdrawiam.
    Maciej.
    telemah
    Poziom 27  
    Przemyslałem swoją wypowiedź i twierdzę że jest ok ! Punktów z używanym sprzętem jest mnóstwo są też zakłady utylizacji sprzętu el. kupiłem ostatnio za 50zł 10KG radiatorów ! Zaś te od procesorów na slot 1 albo slotA są różne dłuższe , krótsze wyższe niższe spokojnie coś się dopasuje. Oczywiście ja nikogo nie namawiam jak ktoś chce to niech kupuje ze sklepu. Tylko po co kupować w sklepach jak można mieć tego za grosze przysłowiową ciężarówkę ?? Jeśli ktoś nie potrzebuje radiatorów do seryjnej produkcji to myślę że spokojnie można używać tych z odzysku.

Ps.Radiatory ze slotowych procesorów bywają różnej twardości grubości żeberek etc, a podfrezowanie pod cooler mają b.często już gotowe łącznie z nagwintowanymi otworkami pod śrubki !

aaa bym zapomniał ! Za to "co się ma" często się nie płaciło bo mogą być to wyluty
    albo elementy zdobyte w inny sposób niż kupno - np. różne moduły poserwisowe uzyskane z serwisów
    kuchcik1345
    Poziom 9  
    Witam !! Mam pytanie odnośnie obudowy gdzie kupiłeś (nie wiem jak to nazwać) "kolumny" do łączenia boków obudowy ??
    maxdila
    Poziom 15  
    Chyba już to kiedyś pisałem.
    Są to profile przemysłowe konstrukcyjne firmy item.
    Wersja 20x20mm.
    Można je kupić w odcinkach co najmniej 6metrowych ciętych do transportu na 2x3m.
    Aleks48
    Poziom 1  
    Miernik V/A/'C : można o nim dokładniej dowiedzieć się? allegro - że to? za przedtem dziękuje!
    kszykotron
    Poziom 11  
    Moje pytanie jeśli autor odpowie.
    Czy ta oto zasilacz ( laminat z elementami) nie jest za słaby bo sam takie coś zrobiłem i po włączeniu i zrobieniu zwarcia ok 20s zobaczyłem czarnobyl tyle z elementów na laminacie zostało.

Co było nie tak oczywiście zwarcie zrobiłem za wyjściu przetrwały jedynie tesla kd502 zamiennik oryginalnych tranzystorów.