Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Renault Laguna 1 ph2, 1,9dTi dym po wymianie turbiny f9q716

zonas 10 Lut 2011 09:39 3397 4
  • #1 10 Lut 2011 09:39
    zonas
    Poziom 16  

Silnik f9q716 1,9 dTi. LIPHII kombi.
    Miesiąc temu siadła turbina. Jeździłem na półsyntetyku (chyba Platinum 10W40 Lotos). Rozklekotana turbina wyssała olej. Na trasie ktoś mi pomógł, zakupił jakiś mineralny olej Orlen 15W40, wlałem 1litr, dojechałem do domku na małych obrotach (bez turbiny - <2000rpm).
    Wymieniłem turbinę na inną, wszystko było w porządku. Teraz po kilkunastu dniach zauważam, że zimny silnik kiedy pracuje na odcinku 1400 - 2000 obrotów - idzie dużo białego dymu z wydechu. Czyli przepala olej. W momencie załączenia się turbiny - nie ma nic! Po przejechaniu 7-8km, też wszystko wraca do normy i jak się rozrusza silnik, wszystko śmiga aż miło. Turbina doładowuje, słuchać jak się załącza itd.
    I tutaj moje pytanko:
    Zastanawiam się nad tym, co może się zawieszać w silniku, gdy jest zimny. CZy ma to związek z tym olejem pomieszanym. Może któraś świeca upalona i chodzi na 3 gary, albo zawiesza się któryś zawór?! Silnik na zimno pali normalnie, ale trochę kuleje (trzęsie się i obroty minimalnie kołyszą), pochodzi kilkanaście minut i jest git...

0 4
  • #2 10 Lut 2011 16:50
    tomasz sadowski
    Spec od samochodów

Po pierwsze po zassaniu oleju przez turbinę powinieneś wymyć cały dolot (rury intercoler itp) np benzyną estrakcyjną Co do Twojej usterki to stawiałbym na uszkodzoną świecę żarową .

0
  • #3 10 Lut 2011 18:59
    zonas
    Poziom 16  

Olej ściekł, wymyłem cały układ ciepłą wodą z mydłem, pozostawiłem do wyschnięcia, dopiero założyłem.
    Możliwe, żeby przez świecę jeden gar nie palił?
    Grzebałem jeżeli chodzi o diesel'a tylko przy Golfie 1 i 2 i Eskorcie 1,8D.
    Tam nawet bez jednej świecy po odpaleniu od razu zaskakiwał zapłon we wszystkich cylindrach...

0
  • #4 10 Lut 2011 22:29
    Przemo9826
    VIP Zasłużony dla elektroda

zonas, takie pytanko wiesz na jakiej zasadzie odbywa się zapłon w silniku diesla?

0
  • #5 10 Lut 2011 23:02
    zonas
    Poziom 16  

Mechanikiem nie jestem, z wykształcenia informatykiem, mechanika ogranicza się w moim przypadku do fizyki, którą lubię i praktyki. Ale stawiam, że poprzez rozprężenie się mieszanki paliwowej w momencie pracy tłoka powstaje ciśnienie + wtrysk paliwa = wybuch w komorze spalania...

0