Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Dlaczego nie mogę zainstalować windows XP na laptopie?

kitekat007 10 Feb 2011 10:31 22594 18
    kitekat007
    Level 9  
    Witam.

Posiadam laptopa Samsung R580 i chciałem się przesiąść z Windowsa 7 na XP. Gdy wkładam płytę ładuje mi pliki instalacyjne z płyty i gdy dojdzie do momentu mrugania kreski na ekranie, restartuje się. Posiadam system Windows XP z zintegrowanymi sterownikami SATA.
    Dane techniczne:
    Laptop Samsung R580
    Dysk twardy: SATA 320 GB
    Pamięć RAM: 3GB (1024MB + 2048MB)
    Karta graficzna: NVIDIA GeForce 310M

Pozdrawiam

Jeśli to zły dział to proszę o przeniesienie.
    dinos83
    Level 33  
    @kitekat007, w biosie przestaw tryb pracy sata native mode na disabled (lub podobna nazwa). Sprawdź instalację z innego nośnika.
    mxw2
    Level 9  
    Mam tego samego laptopa r580. Kombinowałem także cholernie z instalacją WinXP bo nie lubie 7.
    Powiem Ci że to bardzo kłopotliwa rzecz i nie wiem czy Ci pomogę bo już nie pamietam dokładnie co zrobiłem. U mnie także włączał się instalator kopiował pliki po czym resetował kompa i tak w kółko.

Pomógł mi w tym hirens CD i program acronis nim sformatowałem dysk c możliwe że wywaliłem też partycje zarezerwowane pod odzyskiwanie systemu win 7(ale tego nie rób bo jak sformatujesz dysk i nie uda Ci się w żaden sposob zainstalować XP to warto miec mozliwość przywrócenia Win 7).

probowałem też instalacji innego wina starszego 98 chyba i z niego chciałem uruchomic dopiero instalke win xp także to nie pomogło. Zmieniałem system plików z ntfsa na fat32 formatowałem partycje w dosie. Od nowa ustawiałem partycje podstatowa i logiczne.

Nie pamiętam już co dokładnie mi pomogło że się udało zainstalować ale ciężka trochę sprawa musisz się pobawić
    ecsa
    Level 11  
    :idea: I metoda.
    Jeżeli chcesz zachować stary system Win7 to zrób backup systemu ale na inny dysk lub nośnik o odpowiedniej pojemności. Wykorzystaj do tego odpowiedni program. Po zrobieniu backupu systemu uruchom bootowanie XP z płyty CD lub pendriva jezeli masz system z bootowalnym pendrivem. Dokładnie sformatuj dysk
    (z partycją systemową Format C:). Zainstaluj Windows XP (bez problemu powinien się zainstalować na czystym dysku).

:idea: II metoda
    Poszukaj w sieci opisy jak zainstalować Windows XP obok Win 7 na jednym dysku ale na innej patycji. Otrzymasz wtedy możliwość wyboru systemu operacyjnego przy starcie laptopa. I to jest chyba najlepsze rozwiązanie.

Kłopoty z instalacją prawdopoobnie wynikają z problemu sterowników SATA do twojego dysku.

Pamietaj tylko, żeby zainstalować taki system aby oba Windowsy widziały się po zainstalowaniu.
    Mam na myśli systemy 32 lub 64 bitowe oraz rodzaj partycji NTFS lub FAT32. To ma znaczenie.
    Najlepiej skorzystaj z tematu na elektrodzie tutaj https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1623407.html

pozdrawiam
    armada
    Level 22  
    Czytam i oczom nie wierzę co tu moi koledzy wypisują.

Temat stary jak świat i wystarczy pogrzebać w sieci by znaleźć rozwiązanie.
    Problemem jest dysk SATA w twoim laptopie i to ze win XP nie potrafi go obsługiwać (brak sterowników do tego typu dysków na płycie XP).
    Sterownika pod winXP musisz poszukać na stronie producenta twojego dysku.
    Mając sterowniki musisz je skopiować na twoja płytę instalacyjną wraz z win XP tak by winXP obsługiwał dysk SATA.
    kitekat007
    Level 9  
    Ja mam zmodyfikowany Windows. Nazywa się Black Edition v8.2 i są tam sterowniki SATA. To znaczy że muszę Szukać stery SATA specjalnie dla tego dysku?
    A i ostatnie pytanie:
    Czy dało by się podłączyć dysk do komputera i na komputerze spróbować instalacje?
    slvestr
    Level 32  
    Pierwsze pytanie sterowniki to muszą być do płyty głównej a nie do dysku.
    Drugie nie da się.
    A że masz jakieś wgrane to nie znaczy że obsługują twój chipset (wgrane mogą być ale do wszystkich płyt głównych to raczej nie są).
    kitekat007
    Level 9  
    Posiadam dysk twardy Hitachi HTS545032B9A300 i na nim właśnie nie mogę zainstalować na nim Windowsa XP. CO robić?

Dodano po 8 [minuty]:

Przypomnialo mi się.
    W moim laptopie nie ma funkcji SATA Native Mode. Jest wiele innych ale tego akurat nie ma.
    jerzyf
    Level 23  
    Masz XP-eka zintegrowanego ze sterownikami SATA ? i bardzo dobrze, ale musisz je sam zainstalować. Podczas startu płyty XP musisz wybrać opcję instalacji zewnętrznych sterowników (jakiś klawisz Fx trzeba nacisnąć) i je zainstalować. Zrobiłeś to ?.
    slvestr
    Level 32  
    Ustaw Sata Ide mode lub coś podobnego.

jerzyf napisał:
    Quote:
    Masz XP-eka zintegrowanego ze sterownikami SATA ? i bardzo dobrze, ale musisz je sam zainstalować. Podczas startu płyty XP musisz wybrać opcję instalacji zewnętrznych sterowników (jakiś klawisz Fx trzeba nacisnąć) i je zainstalować. Zrobiłeś to ?.

Nic takiego nie trzeba robić jak są zintegrowane, To sierobi jak nie są i mamy je na dyskietce.
  • Helpful post
    User removed account
    User removed account  
    artaa
    Level 43  
    I to jest nalepsza porada, jak bardzo musisz mieć XP, to zainstaluj sobie jako drugi OS na partycji D. Opisów sporo na Google a i na Elektrodzie się znajdzie.
    kitekat007
    Level 9  
    Aha ostatnie pytanie to ma byc plyta CD czy DVD?
    A co to instalacji Xp przed ladowniem plikow systemu pisze komunikat <wcisńij klawisz F6, aby zainstalować sterownik SCSI lub RAID innej firmy> do ten klawisz mam wcisnąć?
    A i jeszcze jedno chcę zamienić 7 na XP,bo na XP działają starsze gry.
    artaa
    Level 43  
    Do instalacji XP potrzeba płyty CD (najlepiej oryginał) z zintegrowanym SP3 (najlepiej ) i przełaczyć w Bios tryb SATA (lub integrować sterowniki). Wcześniej zrobić Recovery W7, potrzebna płyta zapisywalna DVDR (2-3 sztuki). Oczywiście ściagnąć wszystkie sterowniki do laptopa w wersji dla XP.
    kitekat007
    Level 9  
    ja mam na dysku zajete 43gb. To muszę kupic tyle plyt DVD aby to wszystko zgrać??
    artaa
    Level 43  
    Masz zrobić Recovery stanu fabrycznego (z reguły 2 -3 DVD), nie stanu obecnego.
    kitekat007
    Level 9  
    aha rozumiem.
    Co się stanie jeśli nie zrobie Recovery??
    artaa
    Level 43  
    Po formacie stracisz system kupiony z laptopem... (czyli będziesz w plecy pieniądze i legalny OS).
    kitekat007
    Level 9  
    dzieki.
    Nie zamykam tematu bo moze mi sie jeszcze cos przypomniec.