Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zmiana rodzaju konta na WinXP administrator -> zwykły use

michal701223 10 Lut 2011 14:56 1896 5
  • #1 10 Lut 2011 14:56
    michal701223
    Poziom 11  

Witam,

Mój syn ma komputer, który dostał na komunię. System WinXP.
    Ponieważ jest jedynym jego użytkownikiem, w momencie gdy instalowałem mu system utworzyłem mu konto na prawach administratora i tak zostało.
    Ostatnio zaczął sobie ściągać jakieś gry z internetu i wygaszacze ekranu, które usilnie domagają się kasy za odblokowanie jakiś funkcji. Postanowiłem mu nieco ograniczyć prawa i poza rozmową uświadamiającą zabrać mu prawa administratora.
    Utworzyłem zatem dodatkowe konto na prawach administratora (swoje), ukryłem je na ekranie logowania (można się na to konto zalogować tylko po kombinacji Alt+Ctrl+Del+Del) i zmieniłem kontu syna rodzaj z administratora na użytkownika z ograniczeniami.
    Wszystko niby OK, ale jako ja (czyli ten nowy user administrator) nie mogę wejść do jego katalogu (odmowa dostępu). Również Windows Steady State, który zainstalowałem żeby móc ograniczyć dostęp do niektórych narzędzi systemowych nie pozwala nic zmieniać w tym zmienionym koncie.

Dlaczego?

Zdaję sobie sprawę, że idealnym byłoby założenie takiego konta od nowa, ale wtedy znikną mu wszystkie ustawienia tapety, dźwięków systemowych, skrótów do programów itp... a wolałbym tego uniknąć.

Da się to jakoś rozwiązać?

Pozdrawiam
    Michał W.

0 5
  • Pomocny post
    #2 10 Lut 2011 15:10
    Matuzalem

Poziom 43  

Sprawdzałeś - sam typ konta to może być mało - jak jest z Twoimi uprawnieniami do tych folderów/plików? - Mam wrażenie, że trzeba je sobie ponadawać (z objawu w postaci "odmowy dostępu" wnosząc).

0
  • #3 10 Lut 2011 18:57
    michal701223
    Poziom 11  

Hmm... może i tak.
    Myślałem, że osoba z kontem administratora w XP może wszystko - taki root pod Linuksem.

A czy ktoś się orientuje - czy logując się na ukryte konto Administrator będę mógł już wszystko zrobić w systemie?

Pozdr.
    Michał W.

0
  • Pomocny post
    #4 10 Lut 2011 19:07
    Matuzalem

Poziom 43  

1 Zamiast pisać "może i tak" sprawdź.
    2.W XP (ciut inaczej jest przy SP3, ale to też raczej kosmetyka tylko), w odróżnieniu od Visty/Windows 7 konto wbudowane (ukryte) jest równe w prawach, w stosunku do tych utworzonych,a należących do grupy Administratorzy (sprawy związane z konsolą odzyskiwania pomijamy).
    To zaś oznacza, że.... - wniosek jest oczywisty.

0
  • #5 10 Lut 2011 23:24
    ml-as
    Poziom 14  

Syn ma włączoną ochronę danych hasłem. W takiej sytuacji nawet Administrator nic nie zdziała. Trzeba nadać sobie prawa, jak to było napisane wyżej.

0
  • #6 04 Kwi 2011 21:50
    michal701223
    Poziom 11  

Pozmieniałem prawa dostępu. Jest OK

0