Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
OptexOptex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Automatyczne otwieranie zamka - projekt

10 Lut 2011 15:50 4503 32
  • Poziom 20  
    Mam w bloku domofon z unifonem WEKA TK-6 linia 6 przewodowa i pomyślałem o wykonaniu układu np. na ATtiny 13 , który otwierał by automatycznie rygiel po naciśnięciu 3 krotnym wywołania w czasie 2s , czyli zliczam 3 impulsy (naciśnięcia przycisku wywołania i jeżeli jest ok to wysterowuję wyjście - przekaźnik na 2 s.
    Tak sobie wymyśliłem , ale ponieważ nie zajmowałem się domofonami to mam wątpliwości :
    1. czy jest możliwość zasilenia tego układu z instalacji domofonowej napięcie 5-12V?
    2. naciśnięcie przycisku wywałania doprowadza do mojej słuchawki jakiś ton chyba , bo generatora nie ma , trzeba zrobić stałe impulsy o amplitudzie ok 5V .
    Proszę o wypowiedzi wskazówki zanim zacznę kombinować .
  • OptexOptex
  • Poziom 20  
    W obudowie unifonu jest miejsca dosyć tylko nie wiem czy da się to zasilić z tego co przychodzi z dołu bo chyba przy odłożonej słuchawce to nie dostaje napięcia do słuchawki .
    Dlatego też pytam kogoś kto się domofonami zajmuje bo też w tym nie siedzę , a jest to typowa instalacja 6-przewodowa bo wymieniałem unifon i WEKA TK-6 działa od strzału .
    Można to pomierzyć wszystko ale pytam na początek bardziej doświadczonych w tym temacie .
  • Poziom 20  
    To jest zwierany przez styk jeden kabel to ciekawe względem czego ?
    Jasne ,że na CMOS-ach można ale prościej na jednym 8-nóżkowym AtTiny i w Bascomie coś tam naskrobać .
  • Pomocny dla użytkowników
    marmat napisał:
    nie wiem czy da się to zasilić z tego co przychodzi z dołu bo chyba przy odłożonej słuchawce to nie dostaje napięcia do słuchawki

Napięcie zasilające przychodzi po żyle mikrofonowej i jest ono dostępne przez cały czas. Spada może jedynie trochę przy podniesieniu słuchawki.
    Zatem jeżeli chcesz podłączyć coś co pobiera niewiele prądu to podłącz się pod żyłę masową i mikrofonową.
  • OptexOptex
  • Poziom 20  
    Ok , myślę ,ze kilkadziesiąt mA wystarczy przepuszczę to przez 78l05 i zasilę AtTiny 13 i wyjście przez tranzystor na malutki przekaźnik włączony równolegle do przycisku zwalniającego rygiel .
  • Specjalista - zasilacze komputerowe
    Największą wydajność prądową zapewniłoby skorzystanie z napięcia na styku przycisku uruchamiającego rygiel zamka.
    Zakładam oczywiście, że w tym rozwiązaniu tak właśnie otwiera się drzwi (domofon można skonstruować na dziesiątki sposobów).
  • Poziom 20  
    Najlepiej jak bym miał schemat tego rozwiązania , ale to nierealne , chciałem to starostwo wywalić i założyć coś nowego cyfrowego ale połowa sąsiadów jest przeciwna i szkoda im 100 zł .
    Co do napięcia z linii do otwierania to nie jestem pewien czy mam drugi punkt (bo względem masy nie koniecznie coś będzie zależy jak to ktoś zrobił ).
    Jest jeszcze inne, prostsze, ale droższe rozwiązanie. Wystarczy kupić zestaw pilot w postaci breloczka do kluczy i odbiornik (chodzi o zestaw na 433MHz).
    Odbiornik ma wyjście zakończone stykami przekaźnika. Te styki wystarczy równolegle podłączyć pod przycisk otwierania zamka. Stojąc przed drzwiami wystarczy wcisnąć przycisk w pilocie i elektrozaczep zadziała.
    Odbiorniki z dwoma pilotami można już kupić za około 50 złotych.
    Oczywiście do zasilenia odbiornika potrzebny byłby mały zasilacz wtyczkowy 12V.
  • Poziom 27  
    marmat napisał:
    Ok , myślę ,ze kilkadziesiąt mA wystarczy przepuszczę to przez 78l05 i zasilę AtTiny 13 i wyjście przez tranzystor na malutki przekaźnik włączony równolegle do przycisku zwalniającego rygiel .

Kilkadziesiąt mA to już w obwodzie mikrofonowym obciążenie tak duże, że mogą wystąpić problemy ze słyszalnością (zasilanie linii przez szeregowy rezystor ok 150-200Ω) .
    A nawet jeżeli nie, to układ będzie pracować prawdopodobnie do pierwszej wizyty serwisu, który po prostu odłączy nienormalne obciążenie linii.
    Zasilanie z obwodów domofonu widzę raczej czarno i sugeruję rozwiązanie proponowane przez kolegę zybex.
    marmat napisał:
    Co do napięcia z linii do otwierania to nie jestem pewien czy mam drugi punkt (bo względem masy nie koniecznie coś będzie zależy jak to ktoś zrobił ).
    Po prostu weź miernik i sprawdź. Miałbyś dość wydajne źródło zasilania bądź to do rozwiązania proponowanego przez Kolegę Zybexa, bądź do swojej wcześniejszej przymiarki.

A co do schematu to najszybciej będzie wymontować płytkę i zrysować układ.
    Przyda się do pobrania i uformowania sygnału dzwonka (który chcesz zliczać).
  • Poziom 20  
    Myślałem nad rozwiązaniem z pilotem ale odrzuciłem raczej :
    1. Potrzebował bym 4 piloty ,
    2. Problem z zasięgiem 2 piętro w szybie kablowym - drzwi wejściowe na dole - sporo betonu po drodze,
    3. Wejście gdy nie mam klucza -bryloczka np. gdy wychodzę ze śmieciami itp..
    Czyli jasne rozbiorę unifon i pomierzę co mogę zrobić z linii otwierania rygla .
    Proponuje ci zatem zastosowanie małego zasilacza do twojego układu. Z linii wywołanie pobierzesz tylko informację (czyli te trzy impulsy). W takim przypadku nie będzie nic obciążał.
  • Poziom 20  
    Tak jest najprościej i najpewniej tylko dwa przewody nie bardzo mam jak poprowadzić , zrobię pomiary co jest na linii rygla do masy może się uda .
  • Poziom 20  
    Właśnie pomierzyłem napięcia i między przewodami od rygla (5,6) a resztą (1,2,3,4) jest 24-28V przemiennego) ale nie bardzo mi to wygląda na prawdziwe ?
    Wiem natomiast jak zrobić 3 impulsy , pod 1-2 sygnał wywołania podłączyłem diodę LED przez rezystor i po naciśnięciu miga czyli stosuję transoptor i podłączam na wejście układu .
    A czy możesz pomierzyć napięcie na styku uruchamiającym rygiel?

Przydałaby się także orientacyjna wartość prądu płynącego przez w/w zamknięty styk. Musiałbyś więc zewrzeć go amperomierzem.
    Trochę z tym zabawy ale dobrze byłoby wykorzystać do zasilania obwód rygla. Gwarantuje to najlepszą wydajność prądową a przy okazji omija obwody wzmacniaczy.
  • Warunkowo odblokowany
    Witam widziałem takie urządzenie sprawne i działające.Zasilane było z linii zamka tym bardziej że napięcie mierzone na zaciskach zamka jest równe napięciu zasilania domofonu jako takiego.Wynika to ze sposobu sterowania elektrozaczepem w instalacji 5+n.Niestety nie udało mi się zdobyć tego urządzenia ani uzyskać żadnych informacji od konstruktora.
  • Poziom 13  
    3 razy po 2 sekundy to każdy może nacisnąć. Proponuję sekwencję impulsów, jakby jakaś melodia Pam-pa-ram-pam---pam-pam. Wtedy jest to pewne, jak hasło do banku. Dla procka to śmieszna robota, rozpoznać taka sekwencję, oczywiście z tolerancjami na zły dzień.
  • Poziom 20  
    Napięcie na styku uruchamiającym rygiel to 24V przemienne , jasne jest że spada do 0 w czasie nacikania przycisku , ale w tym czasie układ nie musi być zasilany .
    Co do sekwencji kodowej to nie jest problem jak komuś się uda czasami nacisnąć 3 razy w czasie 2s i mu otworzy automat .
  • Pomocny post
    Specjalista - zasilacze komputerowe
    No o masz już zasilanie.
    Podłącz do styku mostek Graetza, za nim kondensator i stabilizator 78xx. Będziesz miał zasilanie do układu i do przekaźnika. Energii w kondensatorze wystarczy (zależnie od pojemności) do odpowiednio długiego wyzwolenia przekaźnika (nawet chwilę po puszczeniu kotwicy :)).
    Styk czynny przekaźnika zrównoleglasz ze stykiem uruchamiającym rygiel.
    Oczywiście sygnał wywołania z instalacji domofonu musisz separować - jak już pisałeś transoptorem. Warto przy tym odciąć składową stałą by posiłkować się tylko sygnałem wywołania. Moja asekuracja bierze się z nieznajomości układu Twojego domofonu.
  • Poziom 20  
    Posklejam układ jak uporam się z programem i wtedy się okaże co z tego wyjdzie .
    24V to trochę za dużo na we 78l05 chyba . Kondensator wsadzę 1000uF , Impulsy z wywołania - jak wsadziłem kondensator to po naciśnięciu dioda mi nie świeciła , nie sprawdziłem odwrotnej polaryzacji ale to nie ma znaczenia bo to prąd przemienny jest .
  • Poziom 39  
    A ja przechodzę przez swój domofon nie wymując rąk z kieszeni....
    W obwodzie przycisku otwierającego zamontowałem styk odbiornika radiolinii pilotów ( np satel) i pilotem przy kluczach otwieram rygiel. Nie trzeba kodów przyciskanych, można dodać sporo pilotów, postronne osoby nie wejdą a zgubione piloty można "wylogować"...
    Pozdr.J.
    ps
    koszt odbiornika to ok 100 zł a pilota 30....
    marmat napisał:
    24V to trochę za dużo na we 7805 chyba. Kondensator wsadzę 1000uF.
    24V przemiennego da po wyprostowaniu ok. 34V a to zaledwie 1V do dopuszczalnej wartości napięcia dla serii 78xx. Warto więc pomiędzy wejście 7805 a mostek Graetza włączyć diodę Zenera np C12 (12V).
    Kondensator może być o wiele mniejszy - np 330µ/25V.
    marmat napisał:
    Impulsy z wywołania - jak wsadziłem kondensator to po naciśnięciu dioda mi nie świeciła, nie sprawdziłem odwrotnej polaryzacji ale to nie ma znaczenia bo to prąd przemienny jest.
    Szeregowe połączenie diody z kondensatorem nie ma sensu. Musisz to zrobić inaczej.
    Albo poprzedzić transoptor (lub do testów diodę LED) mostkiem, albo użyć transoptora, w którego strukturze są 2 diody połączone odwrotnie równolegle (np FOD814).
    Wtedy szeregowy kondensator będzie mógł się przeładowywać.

Następnym krokiem będzie uformowanie sygnału ze strony wtórnej transoptora tak by z tętniącego obrazu sygnału przywołania utworzyć regularny impuls obrazujący naciśnięcie przycisku domofonu.
  • Użytkownik usunął konto  
    Uwaga Kolegi R-MIK jest słuszna. Dioda ma niewielkie możliwości odprowadzania ciepła - przy większych prądach należałoby "podeprzeć" ją tranzystorem mocy.
    W tym przypadku, ze względu na specyficzny sposób zasilania należy skonstruować układ pobierający niewielki prąd aby rygiel zamka mógł swobodnie wracać.

Tu prośba do autora wątku o doświadczalne wyznaczenie tej krytycznej wartości przed rozpoczęciem właściwej pracy nad konstrukcją.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 27  
    A ja mam pewne wątpliwości, czy tam rzeczywiście jest 24V.
    Przeważająca większość rygli pracuje w okolicy 12V.
  • Poziom 20  
    Ja nie mam wętpliwości bo zmierzyłem jest 24V .