Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
OptexOptex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Automatyczne otwieranie zamka - projekt

10 Lut 2011 15:50 4503 32
 • Poziom 20  
  Mam w bloku domofon z unifonem WEKA TK-6 linia 6 przewodowa i pomyślałem o wykonaniu układu np. na ATtiny 13 , który otwierał by automatycznie rygiel po naciśnięciu 3 krotnym wywołania w czasie 2s , czyli zliczam 3 impulsy (naciśnięcia przycisku wywołania i jeżeli jest ok to wysterowuję wyjście - przekaźnik na 2 s.
  Tak sobie wymyśliłem , ale ponieważ nie zajmowałem się domofonami to mam wątpliwości :
  1. czy jest możliwość zasilenia tego układu z instalacji domofonowej napięcie 5-12V?
  2. naciśnięcie przycisku wywałania doprowadza do mojej słuchawki jakiś ton chyba , bo generatora nie ma , trzeba zrobić stałe impulsy o amplitudzie ok 5V .
  Proszę o wypowiedzi wskazówki zanim zacznę kombinować .
 • OptexOptex
 • Poziom 20  
  W obudowie unifonu jest miejsca dosyć tylko nie wiem czy da się to zasilić z tego co przychodzi z dołu bo chyba przy odłożonej słuchawce to nie dostaje napięcia do słuchawki .
  Dlatego też pytam kogoś kto się domofonami zajmuje bo też w tym nie siedzę , a jest to typowa instalacja 6-przewodowa bo wymieniałem unifon i WEKA TK-6 działa od strzału .
  Można to pomierzyć wszystko ale pytam na początek bardziej doświadczonych w tym temacie .
 • Poziom 20  
  To jest zwierany przez styk jeden kabel to ciekawe względem czego ?
  Jasne ,że na CMOS-ach można ale prościej na jednym 8-nóżkowym AtTiny i w Bascomie coś tam naskrobać .
 • Pomocny dla użytkowników
  marmat napisał:
  nie wiem czy da się to zasilić z tego co przychodzi z dołu bo chyba przy odłożonej słuchawce to nie dostaje napięcia do słuchawki

  Napięcie zasilające przychodzi po żyle mikrofonowej i jest ono dostępne przez cały czas. Spada może jedynie trochę przy podniesieniu słuchawki.
  Zatem jeżeli chcesz podłączyć coś co pobiera niewiele prądu to podłącz się pod żyłę masową i mikrofonową.
 • OptexOptex
 • Poziom 20  
  Ok , myślę ,ze kilkadziesiąt mA wystarczy przepuszczę to przez 78l05 i zasilę AtTiny 13 i wyjście przez tranzystor na malutki przekaźnik włączony równolegle do przycisku zwalniającego rygiel .
 • Specjalista - zasilacze komputerowe
  Największą wydajność prądową zapewniłoby skorzystanie z napięcia na styku przycisku uruchamiającego rygiel zamka.
  Zakładam oczywiście, że w tym rozwiązaniu tak właśnie otwiera się drzwi (domofon można skonstruować na dziesiątki sposobów).
 • Poziom 20  
  Najlepiej jak bym miał schemat tego rozwiązania , ale to nierealne , chciałem to starostwo wywalić i założyć coś nowego cyfrowego ale połowa sąsiadów jest przeciwna i szkoda im 100 zł .
  Co do napięcia z linii do otwierania to nie jestem pewien czy mam drugi punkt (bo względem masy nie koniecznie coś będzie zależy jak to ktoś zrobił ).
 • Pomocny dla użytkowników
  Jest jeszcze inne, prostsze, ale droższe rozwiązanie. Wystarczy kupić zestaw pilot w postaci breloczka do kluczy i odbiornik (chodzi o zestaw na 433MHz).
  Odbiornik ma wyjście zakończone stykami przekaźnika. Te styki wystarczy równolegle podłączyć pod przycisk otwierania zamka. Stojąc przed drzwiami wystarczy wcisnąć przycisk w pilocie i elektrozaczep zadziała.
  Odbiorniki z dwoma pilotami można już kupić za około 50 złotych.
  Oczywiście do zasilenia odbiornika potrzebny byłby mały zasilacz wtyczkowy 12V.
 • Poziom 27  
  marmat napisał:
  Ok , myślę ,ze kilkadziesiąt mA wystarczy przepuszczę to przez 78l05 i zasilę AtTiny 13 i wyjście przez tranzystor na malutki przekaźnik włączony równolegle do przycisku zwalniającego rygiel .

  Kilkadziesiąt mA to już w obwodzie mikrofonowym obciążenie tak duże, że mogą wystąpić problemy ze słyszalnością (zasilanie linii przez szeregowy rezystor ok 150-200Ω) .
  A nawet jeżeli nie, to układ będzie pracować prawdopodobnie do pierwszej wizyty serwisu, który po prostu odłączy nienormalne obciążenie linii.
  Zasilanie z obwodów domofonu widzę raczej czarno i sugeruję rozwiązanie proponowane przez kolegę zybex.
 • Specjalista - zasilacze komputerowe
  marmat napisał:
  Co do napięcia z linii do otwierania to nie jestem pewien czy mam drugi punkt (bo względem masy nie koniecznie coś będzie zależy jak to ktoś zrobił ).
  Po prostu weź miernik i sprawdź. Miałbyś dość wydajne źródło zasilania bądź to do rozwiązania proponowanego przez Kolegę Zybexa, bądź do swojej wcześniejszej przymiarki.

  A co do schematu to najszybciej będzie wymontować płytkę i zrysować układ.
  Przyda się do pobrania i uformowania sygnału dzwonka (który chcesz zliczać).
 • Poziom 20  
  Myślałem nad rozwiązaniem z pilotem ale odrzuciłem raczej :
  1. Potrzebował bym 4 piloty ,
  2. Problem z zasięgiem 2 piętro w szybie kablowym - drzwi wejściowe na dole - sporo betonu po drodze,
  3. Wejście gdy nie mam klucza -bryloczka np. gdy wychodzę ze śmieciami itp..
  Czyli jasne rozbiorę unifon i pomierzę co mogę zrobić z linii otwierania rygla .
 • Pomocny dla użytkowników
  Proponuje ci zatem zastosowanie małego zasilacza do twojego układu. Z linii wywołanie pobierzesz tylko informację (czyli te trzy impulsy). W takim przypadku nie będzie nic obciążał.
 • Poziom 20  
  Tak jest najprościej i najpewniej tylko dwa przewody nie bardzo mam jak poprowadzić , zrobię pomiary co jest na linii rygla do masy może się uda .
 • Poziom 20  
  Właśnie pomierzyłem napięcia i między przewodami od rygla (5,6) a resztą (1,2,3,4) jest 24-28V przemiennego) ale nie bardzo mi to wygląda na prawdziwe ?
  Wiem natomiast jak zrobić 3 impulsy , pod 1-2 sygnał wywołania podłączyłem diodę LED przez rezystor i po naciśnięciu miga czyli stosuję transoptor i podłączam na wejście układu .
 • Specjalista - zasilacze komputerowe
  A czy możesz pomierzyć napięcie na styku uruchamiającym rygiel?

  Przydałaby się także orientacyjna wartość prądu płynącego przez w/w zamknięty styk. Musiałbyś więc zewrzeć go amperomierzem.
  Trochę z tym zabawy ale dobrze byłoby wykorzystać do zasilania obwód rygla. Gwarantuje to najlepszą wydajność prądową a przy okazji omija obwody wzmacniaczy.
 • Warunkowo odblokowany
  Witam widziałem takie urządzenie sprawne i działające.Zasilane było z linii zamka tym bardziej że napięcie mierzone na zaciskach zamka jest równe napięciu zasilania domofonu jako takiego.Wynika to ze sposobu sterowania elektrozaczepem w instalacji 5+n.Niestety nie udało mi się zdobyć tego urządzenia ani uzyskać żadnych informacji od konstruktora.
 • Poziom 13  
  3 razy po 2 sekundy to każdy może nacisnąć. Proponuję sekwencję impulsów, jakby jakaś melodia Pam-pa-ram-pam---pam-pam. Wtedy jest to pewne, jak hasło do banku. Dla procka to śmieszna robota, rozpoznać taka sekwencję, oczywiście z tolerancjami na zły dzień.
 • Poziom 20  
  Napięcie na styku uruchamiającym rygiel to 24V przemienne , jasne jest że spada do 0 w czasie nacikania przycisku , ale w tym czasie układ nie musi być zasilany .
  Co do sekwencji kodowej to nie jest problem jak komuś się uda czasami nacisnąć 3 razy w czasie 2s i mu otworzy automat .
 • Pomocny post
  Specjalista - zasilacze komputerowe
  No o masz już zasilanie.
  Podłącz do styku mostek Graetza, za nim kondensator i stabilizator 78xx. Będziesz miał zasilanie do układu i do przekaźnika. Energii w kondensatorze wystarczy (zależnie od pojemności) do odpowiednio długiego wyzwolenia przekaźnika (nawet chwilę po puszczeniu kotwicy :)).
  Styk czynny przekaźnika zrównoleglasz ze stykiem uruchamiającym rygiel.
  Oczywiście sygnał wywołania z instalacji domofonu musisz separować - jak już pisałeś transoptorem. Warto przy tym odciąć składową stałą by posiłkować się tylko sygnałem wywołania. Moja asekuracja bierze się z nieznajomości układu Twojego domofonu.
 • Poziom 20  
  Posklejam układ jak uporam się z programem i wtedy się okaże co z tego wyjdzie .
  24V to trochę za dużo na we 78l05 chyba . Kondensator wsadzę 1000uF , Impulsy z wywołania - jak wsadziłem kondensator to po naciśnięciu dioda mi nie świeciła , nie sprawdziłem odwrotnej polaryzacji ale to nie ma znaczenia bo to prąd przemienny jest .
 • Poziom 39  
  A ja przechodzę przez swój domofon nie wymując rąk z kieszeni....
  W obwodzie przycisku otwierającego zamontowałem styk odbiornika radiolinii pilotów ( np satel) i pilotem przy kluczach otwieram rygiel. Nie trzeba kodów przyciskanych, można dodać sporo pilotów, postronne osoby nie wejdą a zgubione piloty można "wylogować"...
  Pozdr.J.
  ps
  koszt odbiornika to ok 100 zł a pilota 30....
 • Specjalista - zasilacze komputerowe
  marmat napisał:
  24V to trochę za dużo na we 7805 chyba. Kondensator wsadzę 1000uF.
  24V przemiennego da po wyprostowaniu ok. 34V a to zaledwie 1V do dopuszczalnej wartości napięcia dla serii 78xx. Warto więc pomiędzy wejście 7805 a mostek Graetza włączyć diodę Zenera np C12 (12V).
  Kondensator może być o wiele mniejszy - np 330µ/25V.
  marmat napisał:
  Impulsy z wywołania - jak wsadziłem kondensator to po naciśnięciu dioda mi nie świeciła, nie sprawdziłem odwrotnej polaryzacji ale to nie ma znaczenia bo to prąd przemienny jest.
  Szeregowe połączenie diody z kondensatorem nie ma sensu. Musisz to zrobić inaczej.
  Albo poprzedzić transoptor (lub do testów diodę LED) mostkiem, albo użyć transoptora, w którego strukturze są 2 diody połączone odwrotnie równolegle (np FOD814).
  Wtedy szeregowy kondensator będzie mógł się przeładowywać.

  Następnym krokiem będzie uformowanie sygnału ze strony wtórnej transoptora tak by z tętniącego obrazu sygnału przywołania utworzyć regularny impuls obrazujący naciśnięcie przycisku domofonu.
 • Użytkownik usunął konto  
 • Specjalista - zasilacze komputerowe
  Uwaga Kolegi R-MIK jest słuszna. Dioda ma niewielkie możliwości odprowadzania ciepła - przy większych prądach należałoby "podeprzeć" ją tranzystorem mocy.
  W tym przypadku, ze względu na specyficzny sposób zasilania należy skonstruować układ pobierający niewielki prąd aby rygiel zamka mógł swobodnie wracać.

  Tu prośba do autora wątku o doświadczalne wyznaczenie tej krytycznej wartości przed rozpoczęciem właściwej pracy nad konstrukcją.
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 27  
  A ja mam pewne wątpliwości, czy tam rzeczywiście jest 24V.
  Przeważająca większość rygli pracuje w okolicy 12V.
 • Poziom 20  
  Ja nie mam wętpliwości bo zmierzyłem jest 24V .