Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Ricoh Aficio AP 3800 ilość toneru

RobWan 10 Feb 2011 16:01 2345 5
 • #1
  RobWan
  Level 14  
  Czy ta drukarka podaje gdzieś ilość toneru jaki pozostał?
  Wydrukowałem wszystkie strony testowe, konfiguracyjne. Nigdzie nie ma poziomu tonerów.
  Pokazał mi się na wyświetlaczy komunikat o niskim poziomie niebieskiego toneru.
  Ale po kilku wydrukach już się nie pokazuje.
  W międzyczasie był komunikat o treści "uzupełnianie toneru".
  Tak do końca to nie wiem jak to działa. Pobiera toner z pojemnika i gdzieś sobie go przygotowuje? To tak na marginesie.

  Bo najważniejsze dla mnie to aby podała poziom toneru.

  Robert
 • Helpful post
  #2
  gasior
  Level 26  
  W maszynie nie pokaze, ale SmartNetMonitor for client zainstalowany na ktorymkolwiek komputerze w sieci, w ktorej drukujesz powinien. Zreszta nie ma sie co za bardzo tymi wskazaniami sugerowac, bo zadna maszyna Ricoh nie posiada dokladnego systemu informowania o ilosci pozostalych tonerow. To wszystko na zasadzie statystyk ile teoretycznie powinno w butli pozostac po dokonaniu konkretnej liczby wydrukow od wymiany, a tak naprawde chodzi o ilosc wydrukowancy pikseli w danym kolorze (pixel count). Mam na mysli maszyny kolorowe z chipem w pojemniku z tonerem, czarno-biale dzialaja w inny sposob.

  W kazdym razie jezeli pojawil sie komunikat o braku toneru, ktory w tej konkretnej maszynie sam zniknal to masz problem z pompka podcisnienowa dozujaca toner do wywolywaczki lub zatkany zbitym tonerem wezyk laczacy toner hopper z pompka.

  Pozdrawiam
 • #3
  Janusz.P
  Photocopiers specialist
  polemizowałbym z tym co piszesz. Chip w tonerze wg mnie jet tyko po to aby identyfikować własciwy toner a komunikat o końcu toneru zależy tylko od czujnika TD. Zgodnie z tym co piszesz brak toneru może być spowodowany uszkodzeniem pompy dozujacej toner do wywoływaczki wowczas maszyna pokaże wymień toner i to nawet wtedy gdy załozony jest nowy toner a więć chip na tonerze nie ma nic do tego. I jeszcze jeden przykład zostało mi sporo toneru od ap3800 a już wszystkie u klientów złomowałem. Nie jeast tajemnicą że toner do AP3800 jest taki sam jak do Aficio 3228. Zasobnik z tonerem po małych przeróbkach pasuje do tej kopiarki ale kopiarka wyczuwa że chip jest od innej. Wystarczy wówczas przełożyć chip z pustego pojemnika od kopiarki do tonera od AP3800 i kopirtka dalej pracuje. Przekładałem już chip chyba 3 razy i nie blokuje się. A wiec konkluzja z tego jak pisałem na wstepie
 • #4
  gasior
  Level 26  
  Hymm... to ja sie do polemiki kolegi Janusza odniose:

  Oczywiscie, w nowszych od AP3800C konstrukcjach priorytet blokowania maszyny przy niedostatecznej ilosci toneru nalezy sie wlasnie czujnikowi TD.

  Ale..

  Skoro chip sluzy wylacznie do identyfikacji, to skad SmartNetMonitor bierze informacje o poziomie toneru w pojemnikach i dlaczego zdarzaja(ly) sie w AP3800C sytuacje, w ktorych maszyna twierdzi, ze pojemnik jest pusty (a jest "prawie" pusty) i odmawia dzialania, a po zalozeniu nowego toneru wraca do normy?

  Co do maszyn 3228 i szybszych (a takze C3500/4500) to domyslnie wlaczona jest opcja "Toner Refill Detection Display" (przynajmniej na rynek w UK, kod 5-051), ktora wykrywa sekwencje:

  brak toneru>otwarcie drzwi>zalozenie toneru>zamkniecie drzwi

  Jezeli wlozysz ponownie uzywany wczesniej pojemnik z tonerem, ktory "na oko" wydaje sie nie do konca pusty i zamkniesz drzwiczki, to dostaniesz komunikat ostrzegawczy o prawdopodobnym uzupelnieniu starego pojemnika "sypanym" tonerem. A wiec chip wykrywa nie tylko oryginalnosc produktu, ale tez probe oszukania przez dosypke. W kazdym badz razie - przynajmniej nie blokuje juz maszyny. A moim zdaniem sluzy rowniez do zgrubnej informacji o poziomie toneru dla SmartNetMonitora, ale reki bym sobie za to obciac nie dal.

  Pozdrawiam
 • #5
  Janusz.P
  Photocopiers specialist
  Smart prawdopodbnie bierze informację z NVRAM gdzie wg mnie zapisywane są informacje o wydatkowaniu toneru. Nie wiem jak UK ale w Polsce jeżeli maszyna woła że toner się kończy to wyjmujemy go potrząsamy i co najmniej na kilkaset kopii mamy spokój
 • #6
  RobWan
  Level 14  
  Zainstalowałem SmartNetMonitor. Pokazuje, że prawie połowa. To pewnie jak kolega wspominał toner się zbrylił w pojemniku.

  Osoba od której kupiłem tą drukarkę podała mi modele od których pasuje toner.
  5006, 5106, 5206.
  Pewnie chodzi o przesypanie toneru?
  Pojemniki są inne. Tamte to chyba tylko butelki.
  Bo dokładnie do mojej kosztują sporo.