Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

płyta elektryczna bosch podłączenie jak?

10 Lut 2011 17:53 4291 9
  • Poziom 2  
    Witam wszystkich,
    nie wiem czy dobrze trafiłam ze swoim pytaniem, ale mam nadzieję, ze uzyskam na nie odpowiedź.
    Zakupiłam płytę elektryczną marki Bosch o mocy całkowitej 6,6kW. W moim mieszkaniu jest instalacja jednofazowa (podłączenie trzech faz nie wchodzi w rachubę na dzień dzisiejszy). Będę korzystała maksymalnie z dwóch palników (normalnie kupiłabym zwykłą, dwupalnikową płytę, ale ta bardziej pasuje wizulanie). Producent na tablicy znamionowej przewidział podłączenie na jedną, dwie lub trzy fazy. Do podłączenia wezwałam elektryka, zaproponował poprowadzenie osobnego przewodu od skrzynki bezpieczników do kuchenki do gniazda (przewód 3x2,5mm) długość ok.15m, następnie do płyty przewód 3x2,5mm zakończony wtyczką (podłączaną do tego gniazda). Zabezpiecznie 20A (bezpiecznik typu B). Zaznaczam, ze NIGDY nie będę korzystała z więcej niż 2 palników naraz. Jest to rozwiązanie przejściowe na okres ok. roku (wtedy planuję generalny remont i zmianę na 3 fazy instalacji w mieszkaniu). Ogólnie instalacja jest miedziana (budynek z 1998roku).
    Moje pytania brzmią:
    1. Czy rozwiązanie zaproponowane przez elektryka jest prawidłowe?
    2. Jaką mocą mogę bezpiecznie obciążyć te podłączenie? (w kW)
    3. Jaką maksymalną moca mogę obciążyć te podłączenie?
    Przepraszam, że zadaję takie pytanie, ale na dzień dzisiejszy chciałabym się dowiedzieć jak bezpiecznie mam korzystać z tej płyty (nikt nie jest przecież samobójcą i nie będę próbowała na chama odpalać wszystkich palników, a nóż się uda). Będę bardzo wdzięczna za odpowiedź.
  • IGE-XAO
  • Pomocny post
    Poziom 39  
    ad.1. Pozostaw decyzję elektrykowi. Z tego co napisałaś wynika, że też myśli...
    ad.2. Ok 4 kVA

Jeżeli jest to rada, to bardzo zła.
    Jeżeli jest to przypodobanie się pytającemu to należy również przewidzieć skutki takiego postępowania. [kkas12]
  • IGE-XAO
  • Poziom 2  
    Bardzo dziękuję za błyskawiczną i konkretną odpowiedź :D
  • Pomocny post
    Specjalista elektryk
    Witam.
    any56 napisał:
    Pozostaw decyzję elektrykowi. Z tego co napisałaś wynika, że też myśli...
    Pewnie, że myśli - jakby tu znaleźć gniazdo 20 A i wtyczkę 20 A do tego układu ?
  • Pomocny post
    Poziom 42  
    Witam!

Otóż elektryk nie bardzo myśli.
    Przewód 2,5mm2, gniazdo, wtyczka i B20.
    Taki przewód należy zabezpieczyć wyłącznikiem nadmiarowoprądowym B16A.
    Raz, że taka jest obciążalność tego przewodu a dwa to taka jest obciążalność gniazda. Obwód gniazdowy musi być zabezpieczony wyłącznikiem RCD. To gwoli wyjaśnienia.

Jednak wyposażanie odbiornika w przewód z wtyczką mimo iż producent tego nie uczynił nie jest dobrym pomysłem.
    Odbiornik taki należy traktować jako odbiornik stacjonarny więc należy go przyłączyć bez udziału gniazda i wtyczki. W takim przypadku wyłącznik RCD nie jest wymagany.
    A jeżeli będzie układany nowy obwód to moim zdaniem należy rozważyć ułożenie już dziś przewodu pięciożyłowego, aby w przyszłości uniknąć powielania prac.
  • Poziom 2  
    Czyli jakie Panowie by proponowali rozwiązanie-konkretnie? Jaki przewód i co poza tym? Nie chce, żeby elektryk puścił mnie z dymem :-)

Dodano po 2 [minuty]:

Albo inaczej jakie jest optymalne rozwiąznie w mojej sytuacji? Tzn. jak to podłączyć, zeby śmigało na jednej fazie bezpiecznie (oczywiście cały czas mam na myśli tylko jednoczesne działanie maksymalnie 2 palników czyli maks. 3,8kW), bo zdaję sobie, ze 6,6 kW to "samobójstwo" :)
  • Pomocny post
    Specjalista elektryk
    Witam.

Odpowiedź padła post wyżej (ja tylko sprowokowałem).
    kkas12 napisał:
    należy go przyłączyć bez udziału gniazda i wtyczki. W takim przypadku wyłącznik RCD nie jest wymagany.
    A jeżeli będzie układany nowy obwód to moim zdaniem należy rozważyć ułożenie już dziś przewodu pięciożyłowego, aby w przyszłości uniknąć powielania prac.

Od tego jest elektryk na miejscu, by wiedział, co i jak ma zrobić.
  • Pomocny post
    Poziom 11  
    Ja bym to zrobił tak: Położyłbym przewód 5x2,5mm2, na końcu kabla za szafkami w miejscu montażu płyty dałbym kwadratową puszkę podtynkową do której podłączyłbym płytę. Jako zabezpieczenie dałbym różnicówkę 3-fazowa i wyłącznik nadprądowy B16. Tymczasowo do puki instalacji nie zostanie zmieniona na 3-fazową podłączyłbym 1-fazę na zasilanie kuchenki. Zabezpieczając odbiór jednofazowy RCD 3-fazowym należy pamiętać o tym, żeby fazę podłączyć pod ten zacisk RCD z którego wzięte jest napięcie do obwodu TESTU. TEST musi działać.
    Rozwiązanie drogie, ale dające poczucie bezpieczeństwa.
  • Pomocny post
    Poziom 42  
    Witam!

Wyłącznik różnicowoprądowy w obwodzie odbiornika nie przyłączanego za pomocą gniazda nie jest wymagany. Ponadto trójfazowa aparatura nawet w przypadku tymczasowego zasilania jedną fazą jest nie tylko zbędna, ale może skutkować błędnymi połączeniami a także wprowadzać w błąd.
    Czy dla autorki tematu wszystko jest już jasne?
    Jeżeli tak to można wątek zamknąć.
  • Poziom 2  
    Chciałam Panom bardzo podziękować-dzięki Wam odwołałam elektryka "partacza" i zamówiłam innego, który zaproponował właśnie takie rozwiązanie jak Panowie. Gdyby nie Wy najparwdopodobniej zostałabym przy tamtym, który jak wynika z tematu powyżej kompletnie nie ma pojęcia o podstawach. Jeszcze raz dziękuję.