Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Silnik pralki MCA 38/64. Czy to nie jest silnik szeregowy?

10 Lut 2011 21:25 2824 6
  • Poziom 16  
    Witam.
    Mam silnik od pralki model MCA 38/64.
    I pytania - czy to nie jest przypadkiem aby silnik szeregowy, który ruszy również na prąd stały? Bo zauważyłem 4 wyprowadzenia - kabelki 2 białe (wskaźnik pokazuje jakiś opór, a więc jest obwód miedzy nimi) oraz zielony i niebieski (również obwód).
    Zielony/ niebieski idzie do szczotek, a więc to pewnie obwód wirnika, a białe idą do obudowy wiec pewnie stojan. Kręci się wtedy (i wytwarza prad) gdy zrobie zworke miedzy jednym bialym, a niebieskim drucikiem.

Czy mogę taki silnik zbocznikować (zwiekszyc obroty kosztem momentu)? Oraz czy silnik ten może sie rozbiegnac zasilajac go pradem DC?
  • Poziom 38  
    Tak, to jest silnik DC, do poprawnego działania potrzebujesz jeszcze regulatora obrotów.
  • Poziom 16  
    Ale da sie go zbocznikować? Regulację obrotow moge zrobić stosując rozruch oporowy + bocznikowanie.
  • Poziom 4  
    Pytanie udało mi się podpiąć dokładnie ten sam silnik do zasilacza DC i faktycznie działa ale nie wiem jak należy go podpiąć do źródła zasilania AC. Czy ktoś podesłał by jakiś schemacik? I po co jest to ustrojstwo na końcu silnika do którego idą dwa przewody (na jakimś schemacie jest to opisane "T")
  • Poziom 28  
    To prądniczka tachometryczna. Jeżeli silnik ma być używany poza pralką pomijasz to ustrojstwo.
  • Poziom 4  
    Dzięki za odp. A w sumie do czego ta prądniczka tachometryczna służy?
  • Poziom 28  
    Do komunikacji z modułem pralki ( ona wytwarza napięcie które zwiększa się proporcjonalnie do obrotów silnika).