Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Trzykanałowy radiowy system zdalnego sterowania

Gordios 10 Lut 2011 23:07 10450 8
  • Trzykanałowy radiowy system zdalnego sterowania

Nadajnik

Układ zdalnego sterowania zbudowany jest w oparciu o mikrokontroler PIC12F509. Mikrokontroler ten, produkowany przez firmę Microchip, jest jednoukładowym, 8-pinowym ,mikrokontrolerem przeznaczonym do zastosowań w systemach o małej liczbie sterowań, posiadający 1 K pamięci flash oraz 41 bajtów pamięci SRAM, a także pewne cechy specjalne, jak na przykład tryb oszczędzania energii, tryb uśpienia, wyprowadzanie z trybu uśpienia przy pomocy zmiany sygnału na wejściu.

Moduł nadajnika radiowego oparty jest o TLP434A (433,92 MHz). Ten ultra mały nadajnik bezprzewodowy jest idealny dla zastosowań w projektach zdalnego sterowania lub przesyłania danych ze zdalnych obiektów. Jednostka ta jest zasilana napięciem od 2V do 12V. Przy zastosowaniu napięcia 12V oraz zewnętrznej anteny można osiągnąć zasięg 200 m. Moduł ten może współpracować z dekoderem HT12D lub podobnym. W niniejszym projekcie zastosowano napięcie 3V.
    Dla zmniejszenia napięcia stanu gotowości i wydłużenia żywotności baterii zastosowane zostało wprowadzenie mikrokontrolera w stan uśpienia (SLEEP) na większość czasu i wyprowadzanie go z tego stanu tylko wtedy, gdy naciśnięty zostanie klawisz. Prąd pobierany w stanie gotowości wynosi około 100 nA, a po naciśnięciu klawisza wzrasta do 14 mA.

Diody D1 i D2 doprowadzają masę do TLP434A przy spadku naciśnięcia dowolnego przycisku. Zatem TLP434A nie pobiera prądu gdy jest w stanie oczekiwania.

Odbiornik

RLP434A jest kompaktowym odbiornikiem częstotliwości radiowej który bezpośrednio współpracuje z TLP434A na częstotliwości operacyjnej 433.92 MHz. Rozwiązanie jest idealne dla wielu przypadków, w tym dla robotów, gdy rozkaz może być przesłany bezpośrednio do robota bez konieczności przesyłania go przewodowo. Rozwiązanie jest dogodne przy prędkości przesyłania danych do 4,8 kHz. Typowa wartość pobieranego prądu to 4,5 mA.

Schemat odbiornika:

Trzykanałowy radiowy system zdalnego sterowania

Pełny opis projektu znajduje się na http://coolcircuit.com/project/rf_remote/index.html

Fajne!
  • #2 11 Lut 2011 08:18
    SylwekK
    Poziom 28  

Bardzo fajny układzik, a w zasadzie to te moduły mi się podobają. Wujek google nie bardzo się przyznaje czy można to kupić w Polsce... Wie ktoś może gdzie i za ile to można dostać ?

• #3 11 Lut 2011 08:36
    gemiel
    Poziom 19  

SylwekK napisał:
    Bardzo fajny układzik, a w zasadzie to te moduły mi się podobają. Wujek google nie bardzo się przyznaje czy można to kupić w Polsce... Wie ktoś może gdzie i za ile to można dostać ?

Komplety nadajnik-odbiornik są łatwo dostępne. Jest ich pełno chociażby w AVT czy TME. Pozostałe elementy również.
    Trzy kanały to raczej dobre do małego samochodzika albo zapalania światła w pokoju. Robot wymaga wielokanałowego sterowania najlepiej proporcjonalnego.

• #4 11 Lut 2011 08:58
    przemo.t
    Poziom 27  

Po co robić to na PICu skoro są dedykowane układy koder/dekoder do takich zastosowań. PIC nic tu nie wnosi nowego, a tylko kolejny problem z napisaniem programu.

• #5 11 Lut 2011 09:32
    SylwekK
    Poziom 28  

gemiel napisał:
    Komplety nadajnik-odbiornik są łatwo dostępne. Jest ich pełno chociażby w AVT czy TME. Pozostałe elementy również.
    Trzy kanały to raczej dobre do małego samochodzika albo zapalania światła w pokoju. Robot wymaga wielokanałowego sterowania najlepiej proporcjonalnego.

Sorki, przed chwilą sprawdziłem w AVT, TME, LISPOL czyli tam gdzie najczęściej kupuję i tych modułów niestety nie ma.
    Czy trzy kanały to mało ? Kwestia zastosowania - ja np. muszę zrobić układ powiadamiający o w miarę niskim poborze prądu i niewielkich gabarytach. Wystarczy mi tam w zasadzie jeden kanał...

• #6 11 Lut 2011 10:08
    mazvid
    Poziom 13  

mam pytanie do przemo-t ,chciałbym zbudować podobny układ jednak 12 kanałowy
    w zwiazku z tym proszę o podanie symboli układów które mozna zastosować zamiast procesora.

• #8 11 Lut 2011 16:03
    gemiel
    Poziom 19  

SylwekK napisał:
    Sorki, przed chwilą sprawdziłem w AVT, TME, LISPOL czyli tam gdzie najczęściej kupuję i tych modułów niestety nie ma.
    Czy trzy kanały to mało ? Kwestia zastosowania - ja np. muszę zrobić układ powiadamiający o w miarę niskim poborze prądu i niewielkich gabarytach. Wystarczy mi tam w zasadzie jeden kanał...

Wpisz w AVT "MODUŁ NADAJNIKA 433MHz".

• #9 23 Mar 2011 16:47
    Qbas060
    Poziom 13  

W TME jest dostępny moduł odbiornika jak i nadajnika bo sam już się rozglądałem za tym jeśli chodzi o sterowanie o większej ilości kanałów proponuje http://jap.hu/electronic/codec-p.html pewności działania nie daje lecz 8 kanałowe wykonał kolega i działała http://jap.hu/electronic/codec.html dodatkowo dołożył dwa attiny2313 do sterowania silnikami krokowymi w tym momencie zaczynamy budowę dwóch robotów jeden na gąsienicach większy i mniejszy na kołach terenowych.

TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo