
Projekt
Zasilacz z którym sprzedawany jest Asus Eee ma na wyjściu 9.5v, 2.315A. Nie ma na rynku stabilizatora przewidzianego dla takiego właśnie napięcia, więc układ musi zostać zaprojektowany w oparciu o stabilizator z możliwością regulacji.
Zasilacz został zbudowany w oparciu o LM2576 firmy National Semiconductors. Układ ten jest powszechnie dostępny i tani. Cechuje się również niższym napięciem drop-out (~2V) niż wiele innych układów, co jest istotne przy zasilaniu urządzenia z instalacji samochodowej lub z akumulatorów SLA.
Podstawowym utrudnieniem stosowania LM2576 jest to, ze potrzebny jest względnie duży dławik, co jest spowodowane względnie niską częstotliwością kluczowania. W projekcie zastosowano dławik PE92108KNL firmy Pulse Engineering, który jest zaprojektowany specjalnie do współpracy z serią LM257x.
Zasilacz zawiera również układ odcinania napięcia oparty na diodzie Zenera 9.1v I tranzystorze BC337. Układ ten wyłącza regulator jeżeli napięcie wejściowe spada poniżej 11.5V. Zabezpiecza to przed niestabilna pracą przy niskich napięciach oraz przed przypadkowym rozładowaniem akumulatora. Zastąpienie tranzystora innym (podobnego typu) może mieć wpływ na napięcie odcięcia; Vbe tranzystora powinno wynosić 1.2v.
Kondensatory powinny być opisane jako wysokotemperaturowe, low ESR, ponieważ pozwala to na stabilniejszą pracę i lepszą wydajność.
Schemat układu

Wykaz elementów
2x rezystor 10k (R1 & R4)
2x rezystor 22k (R2 & R3)
1x rezystor 1.5k (R5)
1x kondensator elektrolityczny 120μF 25v (C1)
1x kondensator elektrolityczny 2200μF 16v (C2)
1x dioda Schottkego 1N5822 (lub równoważna)
1x dioda Zenera 9.1v 0.5W
1x tranzystor NPN BC337
1x układ scalony LM2576T-ADJ
1x dławik 100uH, 3A (np. Pulse PE92108KNL)
Radiator miniaturowy 25°C/W lub lepszy (np. Thermalloy 6073)
Wtyczka zapalniczki samochodowej z bezpiecznikiem 3A i wtykiem 2.1mm DC (np. DSE P1692)
gniazdo 2.1mm DC do montażu w obudowie
wtyczka i kabel 1.7mm x 4.75mm (ID x OD) DC
obudowa
Budowa
Obraz płytki drukowanej drukuje się na folii drukarka laserową w rozdzielczości 600 dpi, a następnie przenosi sie obraz na miedziowaną stronę laminatu przy pomocy gorącego żelazka. Wszelkie braki koryguje się przed trawieniem przy pomocy trwałego markera.


Montaż zaczynamy od niskoprofilowych elementów, takich jak rezystory i diody. Większe elementy montujemy w następnej kolejności. Nie należy zapomnieć o połączeniu przewodem, które jest zaznaczone na powyższym schemacie czerwona linią.
Nie należy zapomnieć o posmarowaniu radiatora niewielką ilością pasty termoprzewodzącej.
Asus Eee korzysta z standardowej wtyczki 1.7mm DC z plusem na bolcu.


Testowanie
Zasilacz podłączamy do źródła zasilania napięciem 12V. Jeżeli używane są akumulatory samochodowe lub ołowiowe należy zainstalować bezpiecznik 3A.
Mierzymy multimetrem napięcie wyjściowe: powinno wynosić około 9.45v w stanie bezobciążeniowym. Podłączamy żarówkę 12V, 21W (np. samochodową) i sprawdzamy, czy napięcie nie uległo zbyt dużej zmianie.
Teraz można podłączyć netbooka. Zasilacz daje prąd wyjściowy do 2,5A, tak więc jest duży margines bezpieczeństwa przy zasilaniu Eee i ładowaniu jego baterii.
Możliwość odcięcia regulatora przy spadku napięcia wejściowego zabezpiecza przed rozładowaniem akumulatora zasilającego.
Cały opis znajduje się na http://www.marlwifi.org.nz/projects/asus-eee-car-charger
Cool? Ranking DIY