Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pralka Amica Pa 55coś tam - nie wiruje! Reszta OK!

21 Paź 2004 16:00 19790 33
  • Poziom 11  
    Witam wszystkich!
    Mam tą pralkę, przejrzałem całą elektronikę, kable, styki i kontekty. Wszystko ok.
    Programy wszystkie chodzą normalnie. Jak dojdzie do wirowania, to po około minucie wyłącza się pompa wypływowa i bęben chodzi tak jak do prania : w lewo, przerwa, w prawo, przerwa, w lewo... I tak przez około 5-6 min. Tyle ile trwałoby wirowanie. Pompa nie działa w tym czasie, tylko pierwszą około minutę.
    Jak włączyć samo wirowanie, to jest dokładnie to samo.
    Co to jest?!?!?! Żona już psioczy...
    Proszę o pomoc...
    Pozdrawiam...
    MECZETE
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 22  
    Witam :) Spróbuj kolego zresetować układ elektroniki.Informację na temat resetu procesora i kodów błędów znajdziesz w postach,,Schematy".
    Pozdrawiam.
  • Specjalista AGD
    Włącz dowolny program, czekaj aż pralka zacznie pracować. Następnie przytrzymaj przycisk start przez ok. 5 sek. w celu zrestartowania. Następnie włącz program nr 8 (wirowanie). Powinna wylac wodę i zacząć wirowanie. Jeśli nie, to podaj dokładny typ np.PA5580A520. (to ważne!).
    Pozdrawiam.
  • Poziom 22  
    skryn napisał:
    Włącz dowolny program, czekaj aż pralka zacznie pracować. Następnie przytrzymaj przycisk start przez ok. 5 sek. w celu zrestartowania. Następnie włącz program nr 8 (wirowanie). Powinna wylac wodę i zacząć wirowanie. Jeśli nie, to podaj dokładny typ np.PA5580A520. (to ważne!).
    Pozdrawiam.

To co kolega pisze to jest TYLKO kasowanie nastawionego błędnie programu do prania.Sprawdź w poście SCHEMATY :)
    Tam jest dokładny/serwisowy/reset .Jeżeli chcesz to mogę wysłać tobie
    ten opis .Pozdrawiam.
  • Specjalista AGD
    luna napisał:
    skryn napisał:
    Pozdrawiam.

To co kolega pisze to jest TYLKO kasowanie nastawionego błędnie programu do prania.Sprawdź w poście SCHEMATY :)
    Tam jest dokładny/serwisowy/reset .Jeżeli chcesz to mogę wysłać tobie
    ten opis .Pozdrawiam.

To są pierwsze kroki, które należałoby przeprowadzić. Oczywiście są różne sposoby restartowania (kasowania elektroniki). I nie potrzeba tu jakichś linków. Przede wszystkim jaki typ? Pozdrawiam.
    PS. Napiszę coś więcej jutro.
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 11  
    Dzięki!
    Zaraz przedzwonię do żony, to powie mi jaki to symbol. Właśnie szukam tego reset w postach schematy, ale coś go nie widzę. Mam to teraz na podglądzie(ten post). Jak ktoś wie gdzie szukać, to niech napisz. Będę widział
    Pozdrawiam...
    MECZETE
  • Poziom 11  
    Witam !!!

To znowu ja. Podaję typ pralki:

PA 5580 A510

Znalazłem kody i reset na forum. Przez weekend (dziś jest piątek) pokombinuję. Jeżeli pomoże to Wam napiszę. Jeżeli nie pomoże, to też Wam napiszę, a nawet tym bardziej. Będzie to jutro lub pojutrze.

Na razie wielkie dzięki, i tym czasem. Będę sprawdzał
    Pozdrawiam...
    MECZETE
  • Poziom 11  
    Witam !

To jeszcze raz ja. Mam kody błędów, schemat ideowy i połączenia. Jedno, co mi brakuje, to ten RESET. Tam, co podałeś mi (dzięki Ci za to!) są różne rzeczy oprócz samego resetu.Prosiłbym jeszcze dzisiaj do godz. 16, bo później dostęp do internetu będę miał dopiero w poniedziałek. A tak bym zrobił to - lub choć spróbował - .
    Szukam tego RESETu, ale nie ma napisane nic o tym
    Pozdrawiam...
    MECZETE

W razie czego prosiłbym ten opis na e-maila:

meczete(malpa)poczta.onet.pl
  • Poziom 11  
    Witam !
    I znowu ja. Próbowałem na różne sposoby, tak jak LUNA pi polecił i inni koledzy. Niestety. Nie działa. Dalej jest tak samo - pranie idzie fajnie. Dojdzie do wirówki - nie załącza się i tyle. W trybie serwisowym wirówka działa bez najmniejszego problemu. Żona zrobiła pranie, a później (przykleiłem jej kartkę na ścianie z wejściem w tryb) w serwisowym odwirowała ubrania. Ale to na dłuższą metę nie jest raczej wyjście.
    Skoro niby wszystko działa, to chyba nie jest to procesor? Dziwaczne uszkodzenie. Zresztą, tak jak czytałem w innych postach, mnie również gwarancja skończyła się koło miesiąca-półtora temu. Bardzo dziwny zbieg okoliczności, bardzo dziwny... A może to jakiś sabotaż?

Co ja mam poradzić na to?
    Pozdrawiam...
    MECZETE
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 11  
    Witam !

Nie zwróciłem uwagi. Jutro napiszę, jak sprawdzę.
    Pozdrawiam...
    MECZETE
  • Pomocny dla użytkowników
    Czy zupełnie nie kręci silnikiem czy tylko próbuje na wolnych obrotach w prawo i w lewo ?

Czy normalne obroty (rewersyjne) wyglądają na poprawne albo są np. szybsze lub wolniejsze niż kiedyś ?

Wirowanie włącza ten sam triak (regulacja prędkości) co i ruchy rewersyjne (przekaźniki służą tylko do zmiany kierunku) więc to trochę dziwne.

Tiak jest przynitowany z boku radiatora aluminiowego i jest typu:

BT B 12 600 BW produkcji STMicrolelectronics (www.st.com)
    (B- Nieizolowany,
    12A,
    600V,
    BW- prąd bramki=50 mA, seria snubberless do obciążeń indukcyjnych)

Tranzystor BC847B (SMD 1F)

Układ sterowania i mniej więcej położenie na płytce jak na załączonym rysunku/schemacie

Jeżeli te elementy RC i tranzystor są dobre to wtedy procesor jest
    walnięty.
    Ale może to tylko zimne (utlenione) lutowanie. Może być tez uszkodzona
    niebieska zwora (od emitera tranzystora), nadpęknięta.
  • Poziom 15  
    Witam.
    Z opisu usterki moim zdaniem to będzie padnięta pompa (zaciera się).
    Sprawdzenie samej pompy nie powinno sprawic kłopotu .Wystarczy wyłączyć wirowanie i ręką dotknąć korpusu filtra pompy. Jeżeli jest wyczuwalna lekka wibracja i nie wylewa wody to mamy zlokalizowany
    problem.Można jeszcze innego sposobu - jeżeli pralka jest w sytuacji jaką
    opisałeś zdejmij wąż wylewowy do miski i jeżeli podejmie wirowanie również masz problem zlokalizowany. To tyle na temat pompki.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 11  
    Witam !!!

Bardzo Wam Wszystkim dziękuję za rady!
    Ruchy pralka wykonuje zupełnie normalne. Ani szybcie ani wolniej. Typowo jak na praniu. Pompa chodzi normalnie, wczoraj sprawdzając podłączyłem zamiast pompy żarówkę 75W - Wszystko niby działa, ale na wirowaniu (program 8) ciągle po około minucie po prostu wyłącza ją i tyle... Pralka sobie pierze. Denerwuje mnie to, bo nie ma jasnej i konkretnej przyczyny. Jak skończy niby "wirować" to jest po prostu lampka "koniec programu" i nie miga START. Nie wykrywa błędu. W/g siebie zrobiła wszystko dobrze.
    Wszystkie luty i półprzewodniki na płytce oraz te złączki przewodzące sprawdziłem. Jestem elektronikiem, i prześwietliłem je dokładnie z miernikiem w ręku. Także rezystorki SMD. Całą płytkę umyłem kontaktem. Nie ma błędu ani zimnego lutu. Bardzo nietypowa sprawa. Żona będzie musiała wirować w trybie serwisowy, bo to chodzi normalnie, tylko już teraz jestem ciekawy, co się stało? Nie chce mi się wierzyć, że padł procesor tak wybiórczo - reszta chodzi - sam programuję wiele procesorów itp., i na urządzeniach takiego typu uszkodzenia nie spotkałem przez kilka lat ani razu. Już nie mam konceptu...

Pozdrawiam...
    MECZETE
  • Poziom 15  
    Witam ponownie.
    Mam jeszcze jedną propozycję do sprawdzenia, a mianowicie jeżeli tylko pralka przerwie cykl wirowania spróbuj pomierzyć przejścia na zaciskach silnika. Zdażały się przypadki uszkodzeń silnika polegające na przegrzewaniu się i zadziałaniu kliksonu (słaba jakość zastosowanych kliksonów). Serwisy były zobligowane do wymiany silników na nowe. Może być w twoim przypadku taka usterka silnika. Jeżeli nie obejmuje tego już gwarancja poprostu go pomiń lub zastosuj o większym współczynniku temperaturowym.
    Pozdrawiam.
  • Specjalista AGD
    Bleble napisał:
    Ale na to wygląda że jednak padł bardzo mi przykro
    Pozdrawiam

Procek wpisał sobie jakąś głupotę do wolnej pamięci i tu zgadzam się.
    Pozdrawiam.
    PS. Podobne przypadki bywają w pralkach BOSCH MAxx.
  • Poziom 15  
    Witam serwisantów.
    Bez podpięcia sprawnej płyty problemu coś mi się wydaje że nie rozgryziemy, a pozatym kolega opisujący problem opisuje mało dokładnie
    (czy rewersy są do końca cyklu wirowania czy nie, czy pompa przez cykl wirowania pracuje cyklicznie czy nie, czy sprawdził cykl wirowania bez wsadu i usterka jest taka sama czy nie , czy wsad jest odpowiedni a może działa system wyważania - tego nie wiemy. Same niewiadome.
    Pozdrawiam
  • Specjalista AGD
    stach19 napisał:
    Witam serwisantów.
    Bez podpięcia sprawnej płyty problemu coś mi się wydaje że nie rozgryziemy, a pozatym kolega opisujący problem opisuje mało dokładnie
    (czy rewersy są do końca cyklu wirowania czy nie, czy pompa przez cykl wirowania pracuje cyklicznie czy nie, czy sprawdził cykl wirowania bez wsadu i usterka jest taka sama czy nie , czy wsad jest odpowiedni a może działa system wyważania - tego nie wiemy. Same niewiadome.
    Pozdrawiam

A kto tą sprawną płytę koledze podstawi?
  • Poziom 15  
    Sprawdzenie przez serwis nie kosztuje tyle co nowa płyta.
  • Specjalista AGD
    stach19 napisał:
    Sprawdzenie przez serwis nie kosztuje tyle co nowa płyta.

Minimum to wydatek 50PLN.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 10  
    Nawet mnie nie straszcie. Właśnie przed chwilą miałem to samo z pralką PA 5580B421 niby ma zacząć wirowanie ale pokręci na jakichś zwolnionych obrotach i przechodzi do prawo lewo i znowu włącza niby wirowanie ale wolne obroty i znowu powrót do prania a na pusto wszystko cacy ale jakoś włączyła sama wirowanie. Cóś mi się zdaje że przy następnym praniu, żona wyjaśni mi że na cholere ci tyle rzeczy jak ty pralki nie naprawisz .
  • Specjalista AGD
    To jest normalne, że tak się zachowuje. Pralka próbuje ułożyć sobie wsad (wyważanie) i jeżeli sobie nie poradzi z tym właśnie wyważaniem, to w skrajnych wypadkach nie odwiruje i zakończy program.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 10  
    Tak też sobie wydedukowałem i NARAZIE śpie spokojnie ale pościągałem już sobie takie różności na temat mojej (żony) pralki
  • Poziom 11  
    Witam!
    Nie wiem, czy za mało napisałem, ale pralka działa normalnie, a w momencie jak ma wirować, to (powtwrzam się) ma normalne ruchy piorące, wcale nie przyspiesza - jakby układała sobie ubrania, Po około minucie przestaje działać pompa odpływowa a ona dalej sobie pierze. Po prostu pierze. Bez wody, bez włączonych zaworów (chociaż to dobrze) i bez włączonej pompy. Jakby był włączony inny program. Tu nie ma co więcej pisać! Po czasie przeznaczonym na wirowanie ona sobie wyłącza wszystko i koniec. "Koniec prania", wszystko w/g niej jest w porządku. Nie ma różnicy, czy jest dużo ubrań wewnątrz, czy jest pusty bęben, zachowuje się tak samo. Pompa sprawdzona, silnik sprawdzony, zawory i hydrostat też sprawdzone. Elektronika przejrzana z miernikiem w ręku - O.K. Wszystko niby dobrze. Widocznie, jak jeden z Kolegów wcześniej pisał, procesor wpisał sobie do pamięci Eprom jakąś bzdurę, i program widocznie wykonuje skok do części innego programu. Procek więc dobry, tylko jest trąbalski-zapominalski. A czy nie można podłączyć się z laptopem i po szynie RS232 zaprogramować go? Czy to może jednorazowo programowany układ lub wymaga specjalnego programatora? Na razie żona wiruje w trybie serwisowym. W ten sposób zupełnie pięknie wszystko działa! Wyważa sobie najpierw, a później wiuuu... i leci wirówka. W każdym razie teraz to już ciekawostka...
    Pozdrawiam...
    MECZETE
  • Poziom 22  
    Witam.Można zaprogramować w ten sposób ,ale z skąd dostać ten program.Wiem ,iż w Łodzi ktoś tą elektronikę naprawia dla AMICI.
    Dokładnego adresu niestety nie znam.Pozdrawiam :)
  • Poziom 11  
    Witam!
    No właśnie! Wszędzie koszta... Chyba jednak żonka będzie musiała nauczyć się na pamięć sekwencji wejścia w tryb serwisowy. Do paru PINów jeszcze jedno coś do zapamiętania. Zresztą na ścianie ma ściągę.
    Jak do tej pory robiła parę prań, i było spoko. Ciekaw jestem tylko, co na to sam ślizgacz programatora? Jak długo wytrzyma takie ślizganie?

Pozdrawiam...
    MECZETE