Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elmark
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Tester akumulatorów przemysłowych-poszukuję

hadouken 11 Lut 2011 13:49 2618 6
  • #1 11 Lut 2011 13:49
    hadouken
    Poziom 10  

Witam,

Tradycyjnie miałem problem z doborem odpowiedniego działu. Proszę o przeniesienie, jeśli pytanie bardziej wpasowuje się w tematykę innej części forum.

Szukam dość nietypowego urządzenia, nie słyszałem nigdy o takim i nie wiem czy w ogóle istnieje, może ktoś z szanownych Forumowiczów zetknął się z czymś takim.
    Potrzebuję testera akumulatorów, ale nie takiego "zwykłego", sprawdzającego zdolność rozruchową baterii samochodowych.

W firmie często zachodzi potrzeba sprawdzenia sprawności akumulatorów podtrzymujących systemy automatyki w kontekście zdolności do "trzymania" danej wysokości napięcia przez jakiś okres czasu przy określonym obciążeniu.
    Np. akumulatory podtrzymujące napięcie awaryjne na statku muszą być w stanie przez (ileśtam) godzin dawać napięcie pow. 24V, przy włączonym oświetleniu. Jeśli spadnie ono szybciej-oznacza to, że należy wymienić je na nowe.

Obecnie jedynym sposobem sprawdzenia baterii jest po prostu podłączenie żarówek do baterii i ręczne przeprowadzanie pomiarów co np. 15 minut. Nie muszę tłumaczyć, że zabiera to dużo czasu i wymaga praktycznie stałej obecności pracownika na stanowisku.

Potrzebuję więc urządzenia, które zastąpiłoby tutaj człowieka. Wyobrażam sobie to jako skrzynkę, zdolną obciążyć akumulator określoną mocą, mierzącą napięcie i sygnalizującą jego spadek poniżej określonego poziomu. Dobrze byłoby, gdyby dawała też możliwość sprawdzania zarówno akumulatorów kwasowych, jak i pojedynczych ogniw baterii zasadowych.

Zetknął się może któs z takim wynalazkiem?

Z góry dzięki za odzew!

0 6
  • Elmark
  • #2 11 Lut 2011 17:32
    retrofood
    Moderator

A jakie to akumulatory? Zwykłe, kwasowe? A areometr to macie?

0
  • Elmark
  • #3 11 Lut 2011 21:03
    sq9jjh
    Specjalista elektryk

hadouken napisał:

Zetknął się może któs z takim wynalazkiem?

Witam. Może takie coś się przyda: Tester

0
  • #4 14 Lut 2011 09:41
    hadouken
    Poziom 10  

Hej,

Dziękuję za wszystkie odpowiedzi.
    Badamy akumulatory różnego typu: zarówno kwasowe, jak i zasadowe, w związku z czym testery badające sprawność "zwykłych" akumulatorów samochodowych prezentują dla nas umiarkowaną użyteczność.
    Areometrem nie dysponujemy

Główny problem polega na tym, że aby dobrze zbadać sprawność naszych baterii w praktyce należy obciążyć je dość dużym prądem (rzędu 30 A) przez długi okres czasu.

Nie wiem, czy da się to załatwić jakoś "sprytniej", ponieważ (jak wspomniałem) badamy akumulatory o różnej konsturkcji i różnych charakterysytkach ładowań/rozładowań.

0
  • #5 14 Lut 2011 13:13
    bestler
    Admin DIY, Automatyka

Nigdy nie widziałem tego typu urządzenia.
    W praktyce można by zastosować tzw obciążacz /urządzenie zadające sztuczne obciżąenie/ oraz rejestrowalny pomiar napięcia w czasie.

Aktywne obciążenie jest do kupienia czy nawet wykonania we własnym zakresie. Rejestrator prądu i napięcia również jest do kupienia lub też można pokusić się o jakąś samodzielna konstrukcję DIY.

Gdybyś zrobić na PLC to można by zaprogramować zapalanie się alarmu w zależności od charakterystyki jaka powstaje podczas rejestracji

0
  • #6 15 Lut 2011 15:00
    hadouken
    Poziom 10  

bestler napisał:
    Nigdy nie widziałem tego typu urządzenia.
    W praktyce można by zastosować tzw obciążacz /urządzenie zadające sztuczne obciżąenie/ oraz rejestrowalny pomiar napięcia w czasie.

Aktywne obciążenie jest do kupienia czy nawet wykonania we własnym zakresie. Rejestrator prądu i napięcia również jest do kupienia lub też można pokusić się o jakąś samodzielna konstrukcję DIY.

Gdybyś zrobić na PLC to można by zaprogramować zapalanie się alarmu w zależności od charakterystyki jaka powstaje podczas rejestracji

Hej, dzięki za sugestie.
    W zasadzie to o tym wszystkim wiem i prawdopodobnie tak właśnie zrobię. Chciałem po prostu upewnić się, że nikt czegoś takiego nie sprzedaje zanim zacznę "wyważać otwarte drzwi" ;).

0
  • #7 04 Paź 2011 21:15
    maverickcross
    Poziom 1  

Do takiego badania sluzy urzadzenie ktore obciaza pradem 5 godzinnym uklad (lub 20 przy systemach podtrzymania) i wychodzi ile Ah jeszcze jest w baterii

Wczesniej jednak nalezy wykonac pewne pomiary

Pozdrawiam

Sluze pomoca przy regeneracji baterii kwasowych z gwarancja

0