Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

BSOD na TOSHIBA SATELLITE L300 # Błąd STOP 0x0000007e

11 Lut 2011 14:33 3070 5
  • Poziom 8  
    Witam serdecznie,

Postaram się krótko i węzłowato - i najlepiej jak umiem - opisać swój problem.

Włączyłem przedwczoraj rzeczoną Toshibę na systemie Vista Home Basic (jw.: model L300, procek Celeron 900 2,2Ghz, RAM 2GB, HDD 250 GB - spisuję dane z podstawy obudowy, bo zdech mi całkiem, a specyfikacji papierowej nie mam pod ręką), posiedziałem trochę w Internecie i nagle wyskoczył jakiś dziwny błąd Windows ("zwykły", w oknie systemowym, to nie był jeszcze bluescreen), który próbowałem zignorować, ale nie dawał o sobie zapomnieć, bo po każdym zamknięciu okna z błędem - wyskakiwało na nowo. Po jakimś czasie wyłączyłem komputer "po Bożemu", a potem znów go uruchomiłem. Miałem otwartą Operę, a w niej chyba youtube'a. Podczas odtwarzania filmiku komputer się zawiesił, zrestartował, a kiedy miał już startować (najpierw pojawił się pasek postępu, a potem czarny ekran, po którym powinna się już pokazać plansza "Czekaj"/"Zapraszamy"), wywalił takiego bluescreena:

0x0000007e, 0x0000006, 0x8685b510, 0x8a5b67b4, 0x8a5b64b0

Nie ma przy tym żadnego opisu, tylko zapis taki, jak wyżej. Ekran ten pojawia się przy każdej próbie załadowania systemu, po jego wyświetleniu laptop restartuje się, system znów jest ładowany, potem znów pojawia się ten błąd, restart - i w kółko to samo.

Myślałem, że może pokombinuję coś ze Slax LiveCD, ale kiedy próbowałem uruchomić z niej komputer, pojawił się błąd, z którego wynikało, że bootloader nie może uruchomić/znaleźć lokalizacji "slax". Feler nie dotyczy jednak płyty, bo na innym laptopie (Samsung R540) Slax ładuje się z tej płyty bez problemu, a wspomniana lokalizacja jest dostępna.

Dodam, że laptop od nowości nie był rozkręcany, pamięć, dysk, napęd i bebechy są te same i po zakupie żaden śrubokręt nie próbował się do nich dobierać;)

Czy ktoś może chociaż podpowiedzieć, w jaki sposób ożywić ten komputer? Gdybym mógł chociaż jakoś dostać się do danych, które siedzą na dysku, to już bym sobie poradził...

Będę wdzięczny za wszelką pomoc!
  • Poziom 22  
    Witam!

Przed chwilą rozwiązałem identyczny problem u siebie.

Pytanie 1 - czy na komputerze zainstalowany był produkt marki Norton?
    Jeśli tak - uruchom system w trybie awaryjnym i usuń produkt z użyciem Norton Removal Tool (link https://www-secure.symantec.com/norton-suppor...ocid=kb20100423023225EN_EndUserProfile_en_us).

Jeśli nie to:

Pytanie 2: Czy komputer uruchamia się w Trybie awaryjnym?

Pytanie 3: Podaj jaki jest komunikat BlueScreena przy próbie uruchomienia z opcji "ostatnia dobra konfiguracja) - powinien się różnić od "Uruchom normalnie" (pod spodem powinien być wyświetlony problemowy plik).
  • Poziom 8  
    Witam;) Dziękuję za odpowiedź!

Na komputerze nie było żadnego programu choćby sygnowanego logiem Symantec.

Komputer niestety nie uruchamia się w trybie awaryjnym.

Co więcej: po zmianie dysku twardego (kiedy na miejsce dysku zainstalowanego w laptopie włożyłem dysk z drugiego notebooka) system zainstalowany na nowym dysku odpalił.

Próbowałem przeprowadzić reinstalację systemu z użyciem HDD Recovery oraz ukrytej partycji z systemem Vista. Niby ok: sformatowana została partycja C:, system postawiony, ale bluescreen wciąż wyskakuje.

W tej chwili przeprowadzam gruntowny test pamięci - i jak tylko dobiegnie końca, odniosę się do ostatniej rady (z ostatnią dobrą konfiguracją). Nadmienię jednak, że próbowałem odzyskać system właśnie w ten sposób, ale i wtedy pojawiał się nieznośny BSOD.

Pozdrawiam i dziękuję za zainteresowanie!

PS Zapomniałem o wczorajszym swoim odkryciu: spróbowałem uruchomić komputer za pomocą Linux LiveCD Lucid Puppy (ta nazwa...) - i komputer ruszył. Mam dostęp do wszystkich plików, które też na wszelki wypadek przeniosłem już na inny nośnik. Co się dzieje? Dostęp do plików - przez Linuksa - jest... wygląda więc na to, że start bez "dobijania" się do Windy, za pomocą LiveCD (który siedzi w pamięci tylko), jest możliwy. Ech, powoli kończą mi się pomysły. Za ratunek będę wdzięczny dozgonnie!

Dodano po 17 [minuty]:

Witam, przywracanie systemu z uwzględnieniem ostatniej dobrej konf. w moim wypadku nie zadziała przecież, bo, najzywczajniej w świecie, postawiłem sobie nowy system, co wyleciało mi z głowy. Pokazał się jednak BSOD nowej treści, kiedy spróbowałem pójść za Twoim wskazaniem.

W załączeniu fotka ekranu z BSOD.

Pozdrawiam.

PS Pamięć - niby - w porządku.

BSOD na TOSHIBA SATELLITE L300 # Błąd STOP 0x0000007e

Witam ponownie,

Zmienił się także kod błędu "właściwego", kiedy chcę uruchomić system. Oto i on:

0x0000007E, 0XC0000006, 85B13510, 8A4F44B0
  • Poziom 22  
    Wymiana HDD w celu sprawdzenia poprawności działania komputera w przypadku błędu 0x0000007e nie ma sensu, ponieważ jeżeli system uruchamiał się do momentu jego wyświetlenia - to znaczy że komputer raczej działa, a ewentualnym jedynym wadliwym hardwarem powinien być raczej dysk.

Błąd 0x0000007e dotyczy błędnej konfiguracji systemu (rejestru, sterowników, plików systemowych itd.).

Warto poczekać na testy pamięci systemu...

Dodano po 8 [minuty]:

Co do BSOD ma to do siebie że w zależności od wybranego sposobu uruchomienia potrafi pokazywać różne parametry błędu. Spróbuj uruchomić w innych trybach i zerknij czy nie wyświetla konkretnej informacji o konkretnym pliku.

P.S. Czy masz może płytę DVD Recovery lub z instalatorem Windowsa - bo możliwe iż uszkodzeniom ulec mogła również partycja ukryta (recovery). Powiedz również czy formatowanie przy stawianiu systemu na nowo było pełne czy szybkie?
  • Poziom 8  
    Witam serdecznie,

Płyty z Windowsem nie mam, jest za to partycja ukryta. System próbowałem postawić od nowa z użyciem Toshiba HDD Recovery oraz wspomnianej partycji. Formatowanie dotyczyło dysku (partycji) C:, było pełne.

Testy pamięci nie wykazują błędów.

Dysk podmieniłem, bo, jak pewnie widać, jestem laikiem - i próbowałem coś kombinować na własną rękę;)

Pozdrawiam - i dziękuję!
  • Poziom 22  
    Powiedz czy ten sam błąd pojawia się przy próbach urchomienia komputera w innych trybach (Ostatniej dobrej konfiguracji, Safe Mode, Awaryjnym, Krok po kroku). W przypadku tego ostatniego warto zobaczyć po którym pliku systemowym wyświetlony zostaje BSOD.