Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podgrzewacz wody termet G8,7 odprowadzenie spalin jak zrobic

11 Lut 2011 14:39 5178 19
  • Poziom 22  
    Witam !

Nie będę sie rozpisywał , wiadomo podgrzewacz zabytek bez nasady odprowadzania spalin.
    Problem jest tego typu wymieniono kompletnie w całym podgrzewaczu części nowe nie używane, tzn zespol wodny,zespol gazowy, nagrzewnica, ruszta zapalające.
    Wszytko wymieniono oprocz obudowy.

Poniewaz w latach 80 nie bylo przepisu o obowiazkowym odprowadzeniu spalin, ten podgrzewacz nie ma takowego odejscia.
    Chcialbym aby to "mialo rece i nogi" i zamontowac jakis nie wiem element ktory bedzie odprowadal spaliny.
    Wiem bo ogladalem na stronie www ze niektore modele mialy montowany "kaptur do odprowadzania spalin"
    Moze ktos ma na sprzedaz taki element ?

Nowa terma to koszt okolo 1000 zl , w tej wymieniono wszystko na części nowe nie używane, czy pozostaje tylko i wylacznie kupno nowej termy z odprowadzeniem spalin do komina ?
  • Poziom 42  
    Witam.
    Jeśli nie można znaleźć"coś " (daszek)z innego podgrzewacza , to można dobrać coś zastępczego w formie dużego spłaszczonego lejka i tym za pomocą giętkiej rury(styrofleks,tak się chyba to nazywa)odprowadzić spaliny do komina.
  • Poziom 22  
    stanislaw1954 napisał:
    Witam.
    Jeśli nie można znaleźć"coś " (daszek)z innego podgrzewacza , to można dobrać coś zastępczego w formie dużego spłaszczonego lejka i tym za pomocą giętkiej rury(styrofleks,tak się chyba to nazywa)odprowadzić spaliny do komina.

Dzwonilem dzisiaj gdzie tylko sie dalo Termetem jako producentem wlacznie, niestety nigdzie nie posiadaja na sprzedaz takowego elementu ?
    A z jakich podgrzewaczy by pasowalo nie wiem ? Wiekszosc juz ma montowane fabrycznie otwor do odprowadzenia spalin i watpliwe ze by pasowalo do tego zabytku.
    No tak ale czy nie bedzie problemow z akceptacja takiej swojskiej przerobki przez "gazownię" ?
  • Poziom 42  
    Jeśli ten podgrzewacz był tu zamontowany to polepszenie odprowadzania spalin jest na +.
    Ale jeśli to ma być nowy odbiornik, to lepiej wypytać " u źródła", czyli w "gazowni".
  • Poziom 22  
    stanislaw1954 napisał:
    Jeśli ten podgrzewacz był tu zamontowany to polepszenie odprowadzania spalin jest na +.
    Ale jeśli to ma być nowy odbiornik, to lepiej wypytać " u źródła", czyli w "gazowni".

Podgrzewacz od samego poczatku byl zamontowany nad zlewomywakiem i zawsze bylo ok, ale w zwiazku z wymiana instalacji gazowej w calej kamienicy, wykonawca twierdzi ze zrobi "podprowadzenie" pod terme ale juz wlaczac eksploatowac jej nie bede mogl poniewaz nie ma tego odprowadzenia spalin ?
    Po co kupowac nową za 1000 zl skoro w tej wszystkie elementy wymieniono na nowe nie uzywane ?
  • Poziom 42  
    Nic więcej nie doradzę jak wybrnąć z tej sytuacji. Nasuwa mi się taka myśl --stare samochody nie mają pasów bezpieczeństwa, ale można nimi nadal jeździć jak tylko są zarejestrowane i mają ważny przegląd.
  • Poziom 22  
    stanislaw1954 napisał:
    Nic więcej nie doradzę jak wybrnąć z tej sytuacji. Nasuwa mi się taka myśl --stare samochody nie mają pasów bezpieczeństwa, ale można nimi nadal jeździć jak tylko są zarejestrowane i mają ważny przegląd.

Wlasnie tez tego nie rozumie, wiem ze terma zabytek ale sam wiem ze wszystko wymieniono na nowe wlasnie po to aby jeszcze sluzyla kilka lat i ze wzgledow wlasnie bezpieczenstwa ( wiadomo nowy nieuzywany podzespol fabryczny to nowy a nie jakis regenerowany )
    Skoro w tamtych latach byla dopuszczona bez odprowadzenia spalin to czemu teraz sa problemy ze nie mam prawa takiego czegos eksploatowac ?
    Nie znam sie na "prawie", przepisach ale jak bym mial przepis pokazalbym w "gazowni".
    Chyba ze nie mam racji ?
  • Poziom 18  
    Wydaje mi się ze prędzej kominiarz będzie się czepiał przy odbiorze instalacji a nie gazownia że terma nie jest podłączona do komina.
    Na Twoim miejscu poszukałbym jakiegoś blacharza - dekarza który dorobi tobie nasadę identyczną jak orginał tyle tylko że nie z blachy emaliowanej a z ocynkowanej.
    A czy w miejscu gdzie wisi terma masz wogóle wolny komin bo bo takie przyłączenie do komina trzeba zgłosić kominiarzom i administracji.
    Kiedyś termę można było przyłączać do komina co dwa piętra do jednego przewodu kominowego czy jeżeli mieszkasz na parterze to do tego samego przewodu kominowego mógł się przyłączyć sąsiad na 2 piętrze teraz niestety każdy musi mieć swój komin (jeżeli montujesz coś nowego, bo jeżeli było co 2-a piętra to tak zostaje)
  • Poziom 22  
    COOLka5 napisał:
    Wydaje mi się ze prędzej kominiarz będzie się czepiał przy odbiorze instalacji a nie gazownia że terma nie jest podłączona do komina.
    Na Twoim miejscu poszukałbym jakiegoś blacharza - dekarza który dorobi tobie nasadę identyczną jak orginał tyle tylko że nie z blachy emaliowanej a z ocynkowanej.
    A czy w miejscu gdzie wisi terma masz wogóle wolny komin bo bo takie przyłączenie do komina trzeba zgłosić kominiarzom i administracji.
    Kiedyś termę można było przyłączać do komina co dwa piętra do jednego przewodu kominowego czy jeżeli mieszkasz na parterze to do tego samego przewodu kominowego mógł się przyłączyć sąsiad na 2 piętrze teraz niestety każdy musi mieć swój komin (jeżeli montujesz coś nowego, bo jeżeli było co 2-a piętra to tak zostaje)

Skoro mialem kiedys tak zamontowana i ten typ termy nie potrzebowal byc podlaczony do komina to jaki problem ?
    Samochody ktore nie maja fabrycznie pasow nie muszą ich miec do tej pory jak maja tylko "przeglad".
    Po co praktycznie wydalem 400 zl na nowe podzespoly ?
    Kto mi za to zwroci ?
    Nie bede sie szczypal , "podejscie" do tej termy musza zrobic a jak nie podlaczą to sam sobie podlaczę i bedzie tak jak bylo.
    A jak nie "pasi" to niech administracja kupi mi nowa terme za 1000 zl i podlaczy do komina.
  • Poziom 18  
    Co i ja jak ma być podłączone jest napisane w projekcie instalacji gazowej, w wydanych warunkach do niej oraz opinii kominiarskiej wszystko to wykonawca powinien mieć do wglądu.
    Ale dla własnego bezpieczeństwa jeżeli byłaby możliwość niedużym kosztem to podłączyłbym do komina tą starą termę.
    I wiem że w tej starej termie są nowe części i uczepił się Pan że nowy to 1000zł pierwsze kliknięcie na all..gro i znalazłem nówkę termeta z zapalaniem iskrowym (bez pomyka dyżurnego - a sam płomyk dyżurny spala w miesiącu za około 20zł gazu) za 700zł.
    A powiem że ja osobiście znalazłem podgrzewacz Junkersa z zapalaniem iskrowym (turbinka) nowy tylko że powystawowy za 350zł (brakowało w nim pokręteł które kupiłem w serwisie junkersa za 30zł i musiałem przezbroić na GZ 50 komplet dysz 60zł.
    Pozdrawiam
  • Poziom 22  
    COOLka5 napisał:
    Co i ja jak ma być podłączone jest napisane w projekcie instalacji gazowej, w wydanych warunkach do niej oraz opinii kominiarskiej wszystko to wykonawca powinien mieć do wglądu.
    Ale dla własnego bezpieczeństwa jeżeli byłaby możliwość niedużym kosztem to podłączyłbym do komina tą starą termę.
    I wiem że w tej starej termie są nowe części i uczepił się Pan że nowy to 1000zł pierwsze kliknięcie na all..gro i znalazłem nówkę termeta z zapalaniem iskrowym (bez pomyka dyżurnego - a sam płomyk dyżurny spala w miesiącu za około 20zł gazu) za 700zł.
    A powiem że ja osobiście znalazłem podgrzewacz Junkersa z zapalaniem iskrowym (turbinka) nowy tylko że powystawowy za 350zł (brakowało w nim pokręteł które kupiłem w serwisie junkersa za 30zł i musiałem przezbroić na GZ 50 komplet dysz 60zł.
    Pozdrawiam

Nie bede kupowal na Allegro bo potem "krzywo patrzą" monterzy , jak juz to kupię w autoryzowanym Termecie od razu mam instalatora ktory zainstaluje i zrobi "uruchomienie zerowe".
    Odnosnie tej starej obdzwonilem pół Polski z Termetem wlącznie i nigdzie juz nie ma tych okapow to tego typu Term.
  • Poziom 10  
    Witam,
    ja natomiast mam inny problem, mam zinstalowaną termę o mocy bodajże 8 kW w kuchni. Taka została zamontowana podczas przeprowadzania remontu mieszkania bodajże w 1992 roku. Stara była właśnie taka bez odprowadzenia spalin do komina bodajże o mocy 5kW, ale już wtedy nie była dostępna w sprzedaży, wiec kupiono tą mocniejszą z odprowadzeniem spalin.
    I w tym momencie wystąpił problem, kuchnia nie posiadała komina spalinowego, tylko wentylacyjny, więc terma została podłączona do tego jednego. Wiem, że jest to niezgodne z przepisami, ale tak było kilkanaście lat, spółdzielnia przychodziła co roku na przegląd, kominiarze też i jakoś specjalnie nikt się nie czepiał.
    Ostatnio jednak panowie ze spółdzielni się "uwzięli" i każą kategorycznie zmienić termę na taką bez odprowadzenia spalin, albo sobie ciepłą wodę przerobić np. z łazienki.
    Wiem że to wykonalne, ale chętnie bym teraz taką małą termę bez odprowadzenia spalin kupił, ale takich już nigdzie nie ma, nawet sie rozglądałem i nawet używanych nie uświadczy.
  • Poziom 22  
    virtual_t napisał:
    Witam,
    ja natomiast mam inny problem, mam zinstalowaną termę o mocy bodajże 8 kW w kuchni. Taka została zamontowana podczas przeprowadzania remontu mieszkania bodajże w 1992 roku. Stara była właśnie taka bez odprowadzenia spalin do komina bodajże o mocy 5kW, ale już wtedy nie była dostępna w sprzedaży, wiec kupiono tą mocniejszą z odprowadzeniem spalin.
    I w tym momencie wystąpił problem, kuchnia nie posiadała komina spalinowego, tylko wentylacyjny, więc terma została podłączona do tego jednego. Wiem, że jest to niezgodne z przepisami, ale tak było kilkanaście lat, spółdzielnia przychodziła co roku na przegląd, kominiarze też i jakoś specjalnie nikt się nie czepiał.
    Ostatnio jednak panowie ze spółdzielni się "uwzięli" i każą kategorycznie zmienić termę na taką bez odprowadzenia spalin, albo sobie ciepłą wodę przerobić np. z łazienki.
    Wiem że to wykonalne, ale chętnie bym teraz taką małą termę bez odprowadzenia spalin kupił, ale takich już nigdzie nie ma, nawet sie rozglądałem i nawet używanych nie uświadczy.

Tu masz taką termę co nie musi miec odprowadzenia spalin http://allegro.... nowiutka, nie uzywana !!!

Moderowany przez mirrzo:

Usunąłem link do aukcji

• Poziom 35  
    PG11 ma moc 8,7kW. Teoretycznie te grzejniki mogły chodzić bez odprowadzenie spalin, ale istniała też wersja "z kominkiem" (kapturem) do podłączenia do ciągu spalinowego. Praktycznie to LEPIEJ, GDY JEDNAK MA ODPROWADZENIE SPALIN, gdyż bez niego można się zaczadzić (zwłaszcza, gdy terma jest w małym pomieszczeniu).
  • Poziom 10  
    Dziękuję za zainteresowanie, ale czy ktoś może mi udzielić informacji jakie oryginalne małe termy były bez odprowadzenia spalin ?
    Z tego co pamiętam, to gość który robił przegląd stwierdził, że piecyk G 8,7 ma za dużą moc, więc te bez odprowadzenia miały mniejszą ?
    Przez kilkanaście lat były montowane w blokach termy bez odprowadzenia spalin i jakoś to funkcjonowało, więc z czystej ciekawości pytam, wydaje mi sie że musiały mieć mniejszą moc skoro nie potrzeba było 2 kominów w kuchni.

A może inaczej, pytanie do fachowców, czy jest możliwość przeróbki termy G8,7 aby nie potrzebowała komina ?

• Moderator na urlopie...
    Nie ma sensu i nie można nic przerabiać. Urządzenie jest tak certyfikowane i nic nie zmienisz.
    Poczytaj w instrukcji, ile kW mocy ma kuchenka gazowa 4 palnikowa z piekarnikiem gazowym. Potrzebuje ona komina?
  • Poziom 10  
    Nie znam przepisów budowlanych odnoszących się do tego typu spraw, dlatego zapytałem, zwłaszcza, że pan kontroler kilka razy powtarzał, że terma jest zbyt dużej mocy.
    Dziękuję za fachową odpowiedź, czyli pozostaje demontaż termy i doprowadzenie ciepłej wody z łazienki.
  • Poziom 10  
    Jeszcze raz dziękuję, też to przy przeszukiwaniu znalazłem, ale nie bylem pewny czy ma to w moim przypadku zastosowanie.
    Wielkie dzięki za pomoc kolego Mirrzo
  • Specjalista - systemy grzewcze
    Nowy podgrzewacz kosztuje 1000 PLN!!! A Twoje życie jest bezcenne!!!! Nie kombinuj! Możesz wykombinować jak odprowadzić spaliny!!! A jak je schłodzić???!!!! A jak wykonać zabezpieczenie przed wypływem spalin???!!! A jak wykonać zabezpieczenie przed przegrzaniem wody!!!!??? Nie szastaj swoim życiem! Nie warto!!!