Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Badanie napięcia sieciowego dla wejścia masy

comin 11 Lut 2011 16:46 2252 12
  • #1 11 Lut 2011 16:46
    comin
    Poziom 21  

Cześć,
    Powiem najprościej
    Potrzebuję zrobić zanik masy kiedy zanika napięcie, czyli znika + znika też -
    Warunek -bez przekaźnika, ewentualnie przekaźnik w trakcie aktywnej fazy WYŁĄCZONY

Potrzebne mi to do badania napięcia w dialerze proximy "Mini", nowsze modele już mają tą funkcję.

0 12
  • #3 11 Lut 2011 20:03
    comin
    Poziom 21  

Takie rozwiązania lubię najbardziej
    sklep...

0
  • #4 13 Lut 2011 12:10
    comin
    Poziom 21  

Czy w takim układzie nie przeładuje akumulatora?

* z podtrzymaniem oczywiście :-)

0
  • #5 16 Lut 2011 10:24
    comin
    Poziom 21  

Nikt nie pomoże?

0
  • #6 17 Lut 2011 00:48
    SP5ANJ
    VIP Zasłużony dla elektroda

Witam.

Nadmieniam, że malarzem nie jestem, ale coś tu widać :

Olgorytm jest prosty :
    - jeżeli napięcie na wtórnym uzwojeniu jest to na wyjściu npn jest logiczne zero "masa" NC .
    - jeżeli napięcia w sieci NIET to logicznym wyjściem jest OC na npn.

Proste wyjście z problemu.

Pozdrawiam.

0
  • #7 17 Lut 2011 19:12
    comin
    Poziom 21  

To dobre jest, ale czy to znaczy że mój schemt jest niedobry i może uszkodzić akumulator?

0
  • #8 17 Lut 2011 19:42
    sharp

Nie rozumiem całkowicie idei przedstawionej na rysunku. Zasilacz z po(d)trzymaniem - zapewne akumulatorowym - ma doładowywać jakiś inny akumulator? Czy ten akumulator jest częścią składową tego zasilacza. Napisz może, co chcesz uskutecznić w tej instalacji. Co to za czerwony przewód na rysunku?

0
  • #9 18 Lut 2011 12:25
    comin
    Poziom 21  

Idea:
    Wejście dialera jest programowalne i chcę zająć jedno pod badanie napięcia.
    NC - naruszenie (brak masy) powiadamia o braku napięcia na zasilaczu
    NO - naruszenie (pojawienie się masy) powiadomienie że napięcie już jest.

Tak jak na rysunku powyżej, do akumulatora podłączam zasilacz i dialer.
    Zaraz za zasilaczem - lutuję diodę, a przed tą diodą (od strony zasilacza) puszczam przewód do powyższego wejścia NC NO

Efekt.
    Kiedy zanika napięcie na zasilaczu dialer jest podtrzymywany z aku, naruszane jest wejście NC i dialer powiadamia o braku napięcia.

Pytanie zasadnicze, czy przy takim układzie nie zaburzę pracy zasilacz - akumulator i akumulator się nie przeładuje?

0
  • #10 18 Lut 2011 20:56
    sharp

Czemu kombinujesz/ Proxima 300D mini posiada wejście (IN5) przeznaczone do kontroli napięcia. Bez zabawy z żadnymi zanikami masy itp. Podłączasz tam tylko napięcie zza zasilacza. I w tym przypadku nie ma możliwości uszkodzenia zasilacza/akumulatora.
    Oczywiście zakładam, że obwód zasilacz-akumulator masz dobrany prawidłowo (napięcie ładowania do ok.15V, do tego 0,6V na diodę, odpowiedni amperaż itd.).

0
  • #11 18 Lut 2011 23:11
    comin
    Poziom 21  

Właśnie dlatego że mam proxime mini (Nie 300D) i nie ma tej opcji.
    Zasilacz jest typowy do ładowania akumulatorów z podtrzymaniem, czyli podłączenie zasilacz-aku jest (musi być) jak najbardziej prawidłowe.

0
  • #12 18 Lut 2011 23:33
    sharp

Wepnij się zwykłym przekaźnikiem 1NO z cewką 230V w obwód zasilania tego zasilacza, do styków dołącz z jednej strony masę modułu, drugą stronę podłącz do wejścia i masz najprostszą kontrolę napięcia sieci. Przekaźnik pobierze pomijalną moc.
    Jeśli to jest dedykowany zasilacz z podtrzymaniem, to w obwód akumulatora nie dawaj żadnych diod! Skąd zasilacz będzie znał stan naładowania baterii? Poza tym KAŻDY znany mi zasilacz buforowy posiada oddzielne złącza zasilania - nie potrzeba włączać się w obwód akumulatora.
    Co to za zasilacz, co to za dialer - podaj linki. Że też wszystko trzeba od ciebie wyciągać - za chwilę post poleci do kosza.

0
  • #13 19 Lut 2011 18:09
    comin
    Poziom 21  

@sharp jesteś ostatnią osoba na tym forum która chciałbym zdenerwować ;-)

Uzupełniam dane:
    1. Dialer Proxima Nokia Mini
    2. Ładowarka akumulatorowa prostownik 12V 800mA

Badanie napięcia sieciowego dla wejścia masy Badanie napięcia sieciowego dla wejścia masy

0
  Szukaj w 5mln produktów