Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Farnell IoTFarnell IoT
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Odblokowanie zablokowanego dysku WD3200BUDT-62DPZY0

zinedine11 20 Feb 2014 18:04 272050 458
    locarno
    Level 15  
    Potem, będzie trzeba analizować, to co uda się ewentualnie odczytać.
    Do MHDD będą też potrzebne odpowiednie skrypty.

Przez te 4 piny które są na dysku da się coś zrobić ?
  • Farnell IoTFarnell IoT
    CMS
    Administrator of HydePark
    Wy nadal się łudzicie, że ktoś, kto zarabia odblokowywaniem tych dysków na chleb, a wiem, że jest tutaj co najmniej jedna taka osoba (bynajmniej nie ja), zdradzi swoją tajemnicę na forum publicznym ? Pomijając już fakt, że odebrałby sobie ten kawałek chlebka to jeszcze naraziłby się pozostałym kolegom z branży. Cena odblokowania nie jest wielka, zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, że te dyski zwykle "trafiają się" za darmo.
    Niektórych tajemnic serwisowych się nie zdradza i musicie się z tym pogodzić.

Może pora już zamknąć ten temat ?

Pozdrawiam.
    CMS
    locarno
    Level 15  
    Wszystko jest do zrobienia. Tylko jest potrzebna odpowiednia wiedza i sprzęt.

Będzie potrzebny interfejs (Pc3k, HD Doctor for WD, SediV) lub coś w tym stylu. Problem jest w tym, że te narzędzia nie są tanie. Być może wystarczy odpowiedni program.
  • Farnell IoTFarnell IoT
    User removed account
    User removed account  
    MarkosX
    Level 13  
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1911047.html

Chciałbym tu kontynuować zablokowany temat "Potrzebny firmware do dysku WD3200BUDT-62DPZY0", w którym mowa o zablokowanych dyskach z dekoderów TV.
    Panowie "z branży" dość ochoczo oponują za tym, aby temat nie był kontynuowany i jak najbardziej to rozumiem, w końcu z naszej niewiedzy mają chleb, a nóż się ktoś trafi i opisze sposób.
    Dlatego rozumiem, że nikt "z branży" nie udostępni rozwiązania jak odblokować dysk. Jak już zostało ustalone dysk nie ma hasła, więc nie jest to jakieś nielegalne działanie o pozyskanie tajemnych danych, co zabronione jest na forum.

Jako, że wpadł mi w ręce dysk WD3200BUDT naturalną koleją rzeczy trafiłem na ten temat.

Dajmy na to kolega sowieso na początku tego tematu także był zielony i nie miał pojęcia jak odblokować dysk, o czym świadczą jego wiadomości na tym i na innym forum w tym oto wątku:
    http://forum.hddguru.com/viewtopic.php?f=13&t=21544

w którym to wysłał zablokowany dysk niejakiemu DR-KIEV rzekomemu specjaliście od dysków z Ukrainy i być może zyskał w ten sposób informacje w jaki sposób odblokować dysk. Tak czy siak później stał się profesjonalistą w odpłatnym odblokowywaniu tych dysków, cytując jego późniejsze słowa, gdy stał się już "wiedzącym": "Te dyski da się odblokować, zarówno Hitachi jak WD, jednak to nie ma nic wspólnego z hasełkami, i AFF Repair Station nic nei pomoże, po prostu modyfikacja dysku, dość wyrafinowana i ambitna, ale już do przejścia. Nie ma się jednak co męczyć z próbami zerowania, szukania hasła, itd".

Więc panowie "z branży" nie piszcie, że się nie da, bo taka jest natura ludzka, że jak ktoś powie, że się da i pokaże, że zrobił to siłą rzeczy inny też będą chcieli dojść do tej wiedzy. Nie zawsze dla pieniędzy, czy uzyskania jakichś super tajnych danych, czasem po prostu dla własnej satysfakcji.

Moje spostrzeżenia są takie:
    Dysk nie jest zabezpieczony żadnym hasłem. Wskazuje na to BIOS, w którym to mogę hasło ustawić, jednak po restarcie komputera ponownie można hasło ustawić, czyli de facto hasło się nie ustawia, co wskazuje na zablokowany dysk w inny sposób. Brak hasła pokazuje także program o nazwie ZU ( http://malthus.zapto.org/viewtopic.php?f=95&t=166 ), który odblokowuje hasła ATA z dysków WD z powodzeniem.

Na pewnym forum znalazłem również taką informację: "This. HDDs have contained the ability for hardware level locking since way back this lock is not data specific. which means the data isnt "encrypted" HOWEVER. the hardware also stores a key on a hidden partition before logical track 0/1 iirc and the handshake must match or the drive will not flip bits and all editing is impossible. its alot like write lock on a floppy. only this is read/write."

W wolnym tłumaczeniu: "Te dyski zawierają zdolność blokowania na poziomie sprzętowym, co oznacza, że dane nie są zaszyfrowane.
    JEDNAK sprzęt także przechowuje klucz na ukrytej partycji przed logiczną ścieżką 0/1 iirc i uścisk dłoni (tzw. handshake zapewne z dekoderem) musi być zgodny albo dysk nie zacznie przerzucać bitów i (cała jego) edycja jest niemożliwa.
    To jest tak jak z zabezpieczeniem zapisu w dyskietkach 3,5" tylko, że tu mamy zabezpieczenie odczytu i zapisu."

Oczywiście nie ma pewności, że tak jest, ale być może właśnie w ten sposób dekoder blokuje dysk. Blokuje go w taki sposób, aby tylko on mógł mieć do niego dostęp.

Sam do tego nie dojdę na pewno, nie mam takiej wiedzy, ani umiejętności. Jednak co mnie najbardziej zastanawia to odpowiedź na pytanie czy dyski da się odblokować bez jakiegoś specjalistycznego sprzętu typu interface PC3000 itp. za tysiące złotych. Używając np. jakiegoś skryptu w programie MHDD 4.5. Osoby oferujące odblokowanie dysku piszą, że są w stanie zrobić to w 15min., więc żadna fizyczna ingerencja w sprzęt zapewne nie jest dokonywana. Jest to kwestia czysto programowa.

Proszę więc o nie zamykanie tego tematu, bo zawsze może trafić się ktoś z nowymi informacjami.
    locarno
    Level 15  
    Quote:
    But still WD3200BUDT problem stays not solved, for users which have these drives still has to be found some workaround to unlock the firmware.

Gdzie możemy przeczytać w tym temacie, że został specjalistą w odblokowowywaniu tych dysków ?

Skrypty z MHDD mogą być pomocne, ale trzeba umieć je tworzyć.
    Dysk nie posiada hasła. Było już o tym pisane w innym wątku.

Według mnie do pracy z takim dyskiem potrzebny będzie PC3K, lub coś co pozwoli otrzymać pełny dostęp do SA

PitD wrote:
    Spróbuj ten plik. WD3200BUDT.bin (2kb)

Ten zczyt jest ze sprawnego dysku ?

Jamaica 4k (ROYL) - rodzina dysków.
    MarkosX
    Level 13  
    locarno wrote:
    Quote:
    But still WD3200BUDT problem stays not solved, for users which have these drives still has to be found some workaround to unlock the firmware.

Nie wiem czy dobrze zrozumiałem, ale jak widać, nadal nie ma sposobu na odblokowanie WD3200BUDT

Gdzie możemy przeczytać w tym temacie, że został specjalistą w odblokowowywaniu tych dysków ?

Może nie w tym temacie, ale poczytaj sobie w tym: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2275596.html

Poza tym co z tego, że napisał na tamtym forum, że problem nie został rozwiązany, czy gdyby wiedzał jak go odblokować to napisałby jak? Oczywiście, że nie, więc albo wtedy jeszcze nie wiedział albo już wiedział (np. od tego gościa DR-KIEV lub z innego źródła, tak czy siak wątpie, aby doszedł do tego sam, a panom "z branży" poza granicami naszego państwa konkurencji nie zrobi, więc pewnie w końcu trafił na kogoś kto powiedział co w trawie piszczy) i po prostu napisał, że nadal nie ma rozwiązania itd.

Więc doszedł do tego jakoś, ale tak jak mówiłem pytanie brzmi, czy da się to ruszyć bez specjalistycznego, drogiego osprzętu. Trzeba wziąć pod uwagę również fakt, że panowie "z branży" mogą ściemniać, że taki sprzęt jest potrzebny do odblokowania dysku, aby zniechęcić nas próbujących go odblokować domowymi sposobami.
    PitD

VIP Meritorious for electroda.pl
    arrow: locarno

To są podstawy. Jamaica 4k (ROYL) to rodzina dysków.
    Skoro nie wiesz co to jest to jeszcze ci daleko do odblokowania tego dysku.

Moduły SA można sczytać np. programem Nazyury.

Ja do tego nie doszedłem jak go odblokować i odpuściłem to w odpowiednim momencie.
    Teraz zabawa z nimi nie ma sensu ekonomicznego. Dysk jest już niewiele warty a odblokowanie go kosztuje. Po odblokowaniu sprzedaż wychodzi po kosztach własnych.

Dostęp do SA masz przecież w tym programie.

locarno
    Level 15  
    Dobre spostrzeżenie. Na allegro jest oferta odblokowania tych dysków (40zł+wysyłka). I pytanie czy komuś opłaciło by się kupować sprzęt (PC3000) za 15 tyś zł do odblokowywania dysków ? Aż tak się na tym zarabia ?

Ciężko go będzie obsłużyć.
    PitD

locarno wrote:

1.Program jest po rosyjsku
    2.W polskim windowsie nie ma rosyjskich czcionek domyślnie

Ciężko go będzie obsłużyć.

1. W tej branży należy znać lepiej rosyjski niż angielski. Więcej można się od nich dowiedzieć niż po angielsku.

2. W polskim windowsie mam kilka fontów RU + AppLocale i to wystarczy aby program pokazał się prawie tak jak ma być. Zobacz na zrzut ekranu.

Toole od Nazyura są na ->hddguru
    locarno
    Level 15  
    PitD z czego jest ten 2kb zrzut *. bin, proszę o odpowiedź.
    PitD

:arrow: locarno
    Zrzut jest z takiego odblokowanego już dysku.
    locarno
    Level 15  
    Wygląda jakby był z zablokowanego. Próbował może już ktoś robić coś z tym terminalem ?

TERMINAL DYSKOWY DO NAPRAWY DYSKÓW HDD ATA/SATA

Na allegro możemy znaleźć takie urządzonko które:

Dysk zawiesza w trakcie wykrywania
    Dysk jest widoczny z wartością 0MB
    Dysk nie jest widoczny w Biosie
    Dzięki terminalowi możesz to naprawić w 5 minut

Tylko gdzie na dysku WD3200BUDT znajdują się porty RX i TX ?
    User removed account
    User removed account  
    User removed account
    User removed account  
    PitD

Do SA można dostać się bez PC3000. Nie demonizujmy. Wystarczy MHDD.
    locarno
    Level 15  
    W MHDD nie da się pracować z tym dyskiem. Gdyż otrzymujemy komunikat:

Only LBA mode support
    Drive ascess locked

itd. itd. Przynajmniej u mnie tak było.

#EDIT
    PitD mam jeszcze jedno pytanie. Specjalizujesz się w laptopach DELL, tak ? Posiadasz może kalkulator do wyliczania haseł w tych laptopach ? Nie dawno DELL rozpoczął aktualizację algorytmów w laptopach, i hasła nie da się już wyliczyć aktualnymi kalkulatorami.
    User removed account
    User removed account  
    locarno
    Level 15  
    Witam,
    Proszę moderatorów tego działu, o nie blokowanie tego tematu, gdyż zawsze ktoś może trafić się z nowymi informacjami.
    Wraz z kolegami z rosyjskiego forum "walczymy" z dyskiem WD.

Master Password. Z początku myślałem, że jest to hasło które blokuje dysk. Później okazało się, że każdy dysk WD posiada takie hasło, tylko, że jest ono nieaktywne.
    Więc nie jest to jakieś super odkrycie.
    Gdyby ktoś chciał wiedzieć na jakich programach można zrobić coś konkretnego z dyskiem to:
    Sediv
    -WDR 3.2
    -Victoria 4.46 windows (diagnostyka)
    -PC3k

Zabezpieczenia są bardzo skomplikowane, wątpię żeby ktoś odblokowywał te dyski w warunkach domowych, bez specjalnych interfejsów i programów.
    Sp0
    Level 1  
    locarno pzdu_shift.bin
    modific region SA (H0 i H1)
    hex edit open to HxDru.rar :)
    MarkosX
    Level 13  
    Na wstępie muszę przeprosić kolegę locarno, bez którego ten post by nie powstał, a który zapewne nie chce, aby ten post powstał i za to też z góry przepraszam.

Około dwa miesiące temu wpadł w moje ręce zablokowany dysk WD3200BUDT-62DPZY0 z dekodera cyfrowego polsatu. Słynna wyszukiwarka w pierwszej kolejności zaprowadziła mnie do tego tematu, który zaczął się na początku roku 2011. Po przebrnięciu przez cały temat zrozumiałem, że rozwiązania nadal nie ma i istnieją osoby które mają wiedzę jak odblokować ten dysk, jednak nie chcą się tą wiedzą podzielić, ponieważ po prostu zarabiają pieniądze na odblokowywaniu tych dysków. Jest to dla mnie jak najbardziej zrozumiałe i nie mam z tego względu żadnych pretensji do tych ludzi.
    Ja jednak jestem człowiekiem, który lubi się dzielić zdobytą wiedzą. Tak też postanowiłem, że jeśli znajdę sposób na odblokowanie tego dysku to się nim podzielę na forum.

Dysk udało się odblokować w wielkiej mierze dzięki koledze locarno i zespołowi rosjan z dwóch zagranicznych for dyskusyjnych. Jak się okazało do odblokowania dysku nie potrzeba było żadnych drogich interfejsów itp. tylko odpowiedniej wiedzy i oprogramowania.
    Niestety kolega locarno po tym jak już posiadł ów wiedzę stwierdził, że nie chce jej nikomu udostępnić i prosił o to, abym ja również tego nie robił.
    Tym samym stworzył u mnie dylemat moralny, bo z jednej strony chciałbym być wobec niego fer, ale z drugiej strony jego prośba zaprzecza całej mojej idei dzielenia się wiedzą. Stąd też moje szczere przeprosiny na wstępie za niespełnienie prośby.

Mój wkład natomiast w całą sprawę był m.in. taki, że jeden z rosjan, który przyczynił się w bardzo dużej mierze do odblokowania dysku zaoferował mi stworzenie samodzielnego programu do odblokowania dysku. Ja zostałem testerem tego programu. Trochę to trwało, ale w końcu program stworzył i w dniu dzisiejszym trzecia wersja programu odblokowała z powodzeniem mój dysk.
    Program o nazwie Z! został napisany w assemblerze, dlatego też trochę trwało jego stworzenie.
    Otrzymałem pozwolenie autora na udostępnienie programu osobom trzecim. Co też chciałbym uczynić i udostępniam go tylko na forum elektroda.pl.

Program należy uruchomić w DOS-ie z przełącznikiem /p lub /s, gdzie
    /p - dysk twardy jako primary
    lub
    /s - dysk twardy jako secondary.
    U mnie odblokowanie dysku tym programem wyglądało tak:

Sprzęt to netbook ACER ustawiony w tryb IDE (na AHCI się nie da). Boot z pendrive. Proces odblokowania trwał kilka sekund w tym czasie dysk dwukrotnie się zrestartował (i tak właśnie powinno być). Kolejne uruchomienie programu (po ew. odblokowaniu) nic nie zrobi dyskowi, wyświetli napis BYE.

Jest to pierwsza wersja programu, która zadziałała u mnie na zablokowanym dysku WD3200BUDT-62DPZY0, dlatego też nie ma żadnej gwarancji, że zadziała na innych dyskach, chociaż powinna.
    Ja i autor nie bierzemy żadnej odpowiedzialności za ew. złe działanie programu lub uszkodzenie dysku. Każdy kto zechce go użyć, użyje go na własną odpowiedzialność.
    Program został stworzony do dysków WD3200BUDT-62DPZY0, które po wyjeciu z dekodera i włożeniu do komputera wykazują zerową pojemność.

"Beta testerzy" proszeni są o napisanie czy program zadziałał, czy nie.

Dostałem również informacje od autora programu, że planuje go jeszcze dopracować, aby na końcu nie pojawiał się komunikat STOP - bo jest to jakaś niedoróbka, która wyszła w moim teście sumarycznie zakończonym sukcesem.

Proszę o nie zamykanie tematu do czasu sprawdzenia działania programu i ew. umieszczenia jego kolejnych wersji.

EDIT:

Aby nie być gołosłownym chciałbym pokazać jak dysk wyglądał u mnie przed i po odblokowaniu w programie MHDD:
    Odblokowanie zablokowanego dysku WD3200BUDT-62DPZY0 Odblokowanie zablokowanego dysku WD3200BUDT-62DPZY0

NOT SUPPORTED oznacza, że na tym kanale jest dysk, którego program nie obsługuje.

Niestety u kolegi Piotrek Majstersztyk stało się coś, co nie powinno się stać. Jeśli pojawił się komunikat WAIT... a potem STOP i cyfry oznacza to, że program zadziałał. Coś w stylu operacja się udała, ale pacjent nie przeżył.
    Także ta wersja programu tylko dla osób, które nie boją się ew. awarii dysku. Póki co wyniki uruchomień konsultuje z autorem. W przyszłości prosiłbym o dokładne opisy co się wydarzyło po uruchomieniu programu.
    User removed account
    User removed account  
    MarkosX
    Level 13  
    Piotrek Majstersztyk wrote:
    U mnie również nie działa. Tj, uruchomiłem program po komendzie pokazało tak jak w poście kolegi MarkosX :arrow: stop i cyfry.
    Po restart nie widział dysku program. Podpięty pod komputer sytem widzi tylko coś bez nazwy, itp. Być może, uszkodziło prawdopodobnie FW. Lub mod 02.

Pytanie czy w BIOS-ie pokazuje się normalnie nazwa dysku? Ten STOP i cyfry są istotne dla twórcy programu, jeśli ktoś jeszcze uruchomi program, to niech je zapisze i poda na forum.

Przekaże autorowi, że po dwóch testach u innych program nie zadziałał.
    User removed account
    User removed account  
    Geos9
    Level 15  
    Link do ruskiego forum o którym mowa: http://www.ihdd.ru/forum/how-to-unlock-wd3200...-from-hdd-recorder-nagra-vision-3-t10001.html
    A ja mam takie pytanie. Może ktoś sprawdzić programem Gparted czy widzi dysk ewentualnie jaki ma system plików?
    PS. Ktoś mi wyjaśni jaki jest sens sprzedawania wadliwego sprzętu przez CP?

Edit:
    Quote:
    Etykiety przechowują pewne informacje o twoim dysku, takie jak jego geometrię, i informacje o systemach plików na danym dysku. Zawierają także informacje dotyczące samego dysku, takie jak prędkość obrotową, rozmiar przestrzeni miedzy sektorami, itd., jest tak ze względów historycznych i często dane te są niepoprawne. Nie przejmuj się tym. Dane te są wykorzystywane przez program ładowania początkowego (ang. bootstrap program) do zainicjowania dysku oraz do identyfikacji systemu plików na dysku. Więcej na ten temat można dowiedzieć się poprzez lekturę strony podręcznika systemowego disklabel(5)

http://www.openbsd.gr/faq/pl/faq14.html

Ciągnąc dalej. System BSD po inicjacji biosu "przejmuje pałeczkę" nad kontrolą systemu. Z tego powodu dyski etc wykrywane są inaczej niż w biosie. Mam prośbę. Może ktoś spróbować czy BSD wykrywa dysk? Nie jest trudny w instalacji a ja nie mam dysku u siebie.
    matrix5
    Level 15  
    Sprzęt nie jest wadliwy ,on działa tylko że ze sprzętem Polsatu, do tego został przeznaczony i to zadanie spełnia. Szkoda tylko że producent nie pozwala na jego wykorzystanie poza sprzętem Polsatu :cry: