Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Odblokowanie zablokowanego dysku WD3200BUDT-62DPZY0

zinedine11 11 Lut 2013 19:13 250765 458
    KIEROWCA_VW
    Poziom 35  
    Na ten WD 500GB już jest sposób...
  • PCBway
    djkaczor
    Poziom 11  
    Prawdopodobnie jestem bardzo blisko rozwiązania problemu - być może podzielenie się wnioskami kogoś nakieruje i wspólnymi silami rozwiążemy ostatecznie temat.

Dyski twarde producentów WD, HITACHI oraz SAMSUNG były losowo montowane w cyfrowych dekoderach jak i rejestratorach - model nie ma najmniejszego znaczenia. Nie mam zielonego pojęcia w jaki sposób odbywa się proces inicjacji nośnika w dekoderach oraz rejestrach, ale w obu przypadkach defekt jest identyczny - brak możliwości podłączenia dysku do komputera i utworzenia partycji w jakimkolwiek formacie czy też pełne wyzerowanie dysku. Proces ten ma na celu zabezpieczenie zawartości nośników uniemożliwiając odczyt danych i prawdopodobnie w momencie inicjacji nośnika jest on sparowany z danym urządzeniem.

Postanowiłem przejrzeć możliwości HirensBoot'a (paczka narzędzi) i dzięki aplikacji HDAT2 otrzymałem informacje potwierdzająca powyższą tezę oraz status MHDD - dysk nie posiada hasła, lecz jest w trybie tzw. "FREEZE" - zamrożonym/zablokowanym. Na stronie developera odnalazłem FAQ, który informuję nas, iż w przypadku dysków ATA należy je tylko i wyłącznie podpiąć do zasilania, uruchomić komputer, a przed samym wybootowaniem aplikacji HDAT2 wpiąć "na żywca" taśmę transmisyjną - wg. poradnika w żaden sposób nie uszkodzi to nośnika, a oszukując bios komputera uzyskujemy efekt złamania blokady. Natomiast w przypadku SATA developer informuję, iż w przypadku posiadania dysku sata z ochroną FREEZE DCO, należy podłączyć nośnik do "komputera z biosem który nie stawia trybu bezpieczeństwa" - nie zrozumiałem.

Wpadając na powyższy trop "FREEZE" postanowiłem dokonać kolejny research i odnalazłem aplikacje hdparm 9.37 (autor "chris", najnowsza: 9.43) obsługiwaną przez jądro linux. Rozwiązaniem okazało się uruchomienie instalacji uBuntu, lub innej dystrybucji w trybie tzw. live (z płyty/pendrive nie trzeba wówczas dokonywać pełnej instalacji systemu) i przejście w terminal gdzie wprowadzając szereg komend zakładamy hasło zabezpieczające zawartość dysku twardego gdzie za jego pomocą mamy możliwość dokonania pełnego zerwania nośnika po czym znosimy hasło i cieszymy się w pełni dostępną odblokowaną przestrzenią.. Niestety, w moim przypadku.. choć wszystko idzie zgodnie z instrukcją nie mogę założyć hasło z powodu błędu wyjścia/wejścia - cała ta procedura nakierowała mnie na tryb myślenia, iż hasło jest ważniejszym zabezpieczeniem od tzw. trybu "FREEZE", próbowałem założyć hasło poprzez HDAT2, MHDD - nieskutecznie. Jedynie co mi i być może nam, bo może się okazać, iż powyższa wskazówka pomoże Wam.. zostało to czekać na kolejny pomysł kolejnych magików.

Sądzę, iż dyski zostały zabezpieczone poprzez inicjację w powyższych urządzeń na format partycji który jest ograniczony i w jakiś sposób (skrypt?) należy je odblokować, lub przeflashować firmware.. którego wszędzie brak. Choć pytanie, czy faktycznie FW są identyczne, lecz różnią się zawartością i mają inną wagę, czy to też wina inicjacji?
    sowieso
    Poziom 10  
    Vinncent napisał:
    Po wielu mękach oddałem jeden z dwojga dysków do odblokowania i tu zdziwienie ? gościu to nastolatek jakies 15 17 lat, to pierwsze zdziwienie a drugie to , że następnego dnia odebrałem działający dysk ????

Ps. Nie chciałbym by ktoś sie obraził, ale nie wydaje to się wam śmieszne, tylu fachmanów tu jest i nikt nie umie tego problemu rozwiazać ? a tu że tak się wyraże , małolat robi to w dwie godziny ?

Jakie miasto? :)
  • PCBway
    PIKeR
    Poziom 11  
    Ja mam natomiast inny problem. Posiadam dysk WD3200BUDT-62DPZY0 wyciągnięty z dekodera ESI-88 i chciałbym go użyć w dekoderze UHD-88. Obudowa idealnie pasuje, wygląda jak oryginał, dekodery sprzętowo są niemal identyczne (ESI-88 nawet posiada ścięty róg płyty głównej - w kształcie obudowy UHD-88), jednak użycie dysku jest niemożliwe... "Przypisanie dysku do dekodera nie powiodło się".

Ma ktoś może oryginalny dysk do UHD-88 i mógłby zgrać z niego firmware? Stawiam piwo :)
    djkaczor
    Poziom 11  
    Sprawa nie jest tak prosta jak Ci się wydaje kolego, albowiem z tego co udało mi się dowiedzieć po dzień dzisiejszy, każdy dekoder przypisuje inne, swoje dedykowane wartości dla podpiętych dysków - dalej zwane "sparowanie" - uniemożliwia to wymianę materiałów między urządzeniami w tym również komputerami. Z tego co kojarzę ten dekoder nie ustawia hasła, a blokuje dysk w tzw. tryb "frozen" - mam ten sam problem ze swoim hitachi. To co pozostaje to odblokowanie go i wpięcie na nowo do wybranego dekodera w celu ponownego zabezpieczenia i sparowania z konkretnym dekoderem.. co za nonsens wymyślili.
    Vinncent
    Poziom 12  
    Jakie miasto... hmmm Częstochowa.

Dyski można zamieniać w ramach danego typu tzn. desi88 - sprawdzone.
    Wygląda to tak, nagrywam dany program na jednym tunerze po czym odpalam w innym i owszem działa i widzi nagrany materiał ale go nie odczytuje.

edit:

Dyski WD500GB to już historia, robi sie je na przynajmnie kilka sposobów.
    PIKeR
    Poziom 11  
    To nie jest przypadkiem coś takiego? Koleś na filmie szybko się uporał z pojemnością 0GB, co prawda na dysku Seagate, ale dla WD też mają. Hmmm.

Link
    djkaczor
    Poziom 11  
    @PIKeR
    Dzięki za szczere chęci oraz zainteresowanie tematem.
    Niestety, nie w tym rzecz. Dyski są prawidłowo wykrywalne, widać pełną ich przestrzeń jednak nie można ich sformatować, zainicjować w komputerze - błąd wyjścia / wejścia. Mają status "!DC0 - Frozen"
    PIKeR
    Poziom 11  
    Nie do końca, mój WD3200BUDT jest widziany jako 0GB. Więc przestrzeń raczej nie jest widoczna...
    EDIT: OK. Siedziałem nad tym szajstwem całą noc i... kompletnie bez efektów. Moim zdaniem z tym dyskiem, w warunkach domowych, nie da się zrobić kompletnie nic. Jedyne co, to udało mi się ustalić, że przy firmware tych dysków grzebała tunezyjska firma Elsil i niestety, nawet na laptopie, który na złączu eSata nie wysyła polecenia freezu, dysk nie odpowiada na większość poleceń... Jakieś błędy, jakby komendy w ogóle nie był zaimplementowane w oprogramowaniu.

Jedyne wyjście to zdobyć oryginalny soft od WD, bo wygląda na to, że ten freez to standardowy stan rzeczy. Kiepskawo.
    dominus
    Poziom 11  
    Witam wszystkich. Właśnie wpadł mi w ręce taki nieszczęsny dysk i dopiero zaczynam z nim "zabawę" :) Po komentarzach widzę, że gra nie jest łatwa :D. Nie pasuje mi jednak podejście kolegi sowieso (który nb. twierdzi na innych wątkach, że daje radę, ale ze sprzętem zewnętrznym). Na zdrowy rozsądek - dekoder CP daje sobie z nim radę przez zwyczajne SATA. Można by powiedzieć, że to jakiś zmodyfikowana SATA, ale taki dysk podpinany jest przez ZWYCZAJNĄ przejściówkę SATA<->USB, która na takie "cuda" chyba (?) nie pozwala. Wydaje mi się więc, że sprawa jest do przeskoczenia przez "zwyczajną" SATA - może nie "zwyczajnymi" metodami, ale jednak :)
    janpas6
    Poziom 18  
    witam zaraz historie napiszą forumowicze
    dla tego modelu zostało napisane firmware dedykowane dla dekoderów
    i należy zmienić w modułach sprzętowo po prostu
    nie programowo typu flashowanie
    bo wgranie FW nic nie da dysk go nie przyjmie
    wirefree2
    Poziom 13  
    Ja przypomne tylko bo zaczyna sie jałowa dyskusja:
    "
    A jeśli chodzi o odblokowanie to należy wyzerować dysk jak już ktoś tu próbował zasugerować a robi się to programem „Windows Data Lifeguard Diagnostics” - OPCJA WRITE ZEROS - zeruje dysk z opcjami Full Erase (pełne usuwanie) i Quick Erase (szybkie usuwanie). Zostaną utracone plik systemowy i dane. Po tej operacji wejdź w panel sterowania, system i zabezpieczenia, utwórz i sformatuj partycje dysku twardego. Po chwili powinno ukazać się okno inicjowanie dysku, klikamy ok. Teraz dysk jest widoczny jako podstawowy, klikamy na niego prawym przyciskiem myszki i wybieramy nowy wolumin prosty, przechodzimy cały proces łącznie z formatowaniem i po sprawie. Ta operacja może nie zadziałać z każdym dyskiem. Proszę abyście skopiowali firmware ponieważ zostanie ono utracone a dla niektórych tutaj potrzebne!"

Program jest dostępny do ściągniecia bez problemu w internecie .
    KIEROWCA_VW
    Poziom 35  
    wirefree2 napisał:
    Ja przypomne tylko bo zaczyna sie jałowa dyskusja:
    "
    A jeśli chodzi o odblokowanie to należy wyzerować dysk jak już ktoś tu próbował zasugerować a robi się to programem „Windows Data Lifeguard Diagnostics” - OPCJA WRITE ZEROS - zeruje dysk z opcjami Full Erase (pełne usuwanie) i Quick Erase (szybkie usuwanie). Zostaną utracone plik systemowy i dane. Po tej operacji wejdź w panel sterowania, system i zabezpieczenia, utwórz i sformatuj partycje dysku twardego. Po chwili powinno ukazać się okno inicjowanie dysku, klikamy ok. Teraz dysk jest widoczny jako podstawowy, klikamy na niego prawym przyciskiem myszki i wybieramy nowy wolumin prosty, przechodzimy cały proces łącznie z formatowaniem i po sprawie. Ta operacja może nie zadziałać z każdym dyskiem. Proszę abyście skopiowali firmware ponieważ zostanie ono utracone a dla niektórych tutaj potrzebne!"

Program jest dostępny do ściągniecia bez problemu w internecie .

Kolega, gdyby śledził uważnie wątek, to wiedziałby, że to nie działa, sprawdzone przeze mnie...
    PIKeR
    Poziom 11  
    janpas6 napisał:
    witam zaraz historie napiszą forumowicze
    dla tego modelu zostało napisane firmware dedykowane dla dekoderów
    i należy zmienić w modułach sprzętowo po prostu
    nie programowo typu flashowanie
    bo wgranie FW nic nie da dysk go nie przyjmie

Skoro wiesz o co chodzi, to może napiszesz więcej, podpowiesz nam?
    Bo ja na elektronice słabo się znam, a "zmienić w modułach sprzętowo" niewiele mi mówi... Czyli co, muszę jakieś złącze serwisowe ogarnąć?

Bo fakt, ten dysk żadnego innego FW nie przyjmie po SATA. Czyli zapewne masz rację - bez ingerencji w sprzęt się nie obejdzie, a szkoda, bo AV-25 to naprawdę dobre dyski, bardzo ciche i wydajne.
    wirefree2
    Poziom 13  
    Żadna ingerencja w tuner nie jest potrzebna, tuner ma odpowiedni driver i odczytuje dysk natomiast żeby był widoczny pod PC potrzebny jest specjalistyczny program serwisowy do dysków i trochę wiedzy na ten temat.
    PIKeR
    Poziom 11  
    Może chociaż nazwa owego programu? Wiedzę na ten temat, myślę, że posiadam wystarczającą, żeby sobie z softem poradzić. W końcu ideą tego forum jest pomoc innym, czyż nie?
    wilkuasd
    Poziom 9  
    Podepne sie pod temat. tez posiadam taki dysk. podobno firma z lublina zajmuje sie odblokowaniem tych dysków. i robią to z miejsca więc napewno jest jakiś sposób.
    sowieso
    Poziom 10  
    Panowie.. Moze sie naraże, ale spytam tak:
    Czy jeśli ktoś ma problem z zębem, jakiś lekki ból, czy ukruszone szkliwo.. to żałuje te 50zł na dobrego dentyste by szybko bez kolejki gdzieś to sobie naprawić, i bez stresu, z zaufaniem, że będzie dobrze "działać" po naprawie zabek, mozliwie najdłużej? Chyba nikt nie próbuje dla własnej satysfakcji studiować, dostepnych przecież publicznie w bibliotekach akademickich np., podręcznikow stomatologii, nie katuje dentysty by mu powiedzial jak to zrobic.. nie kupuje specjalnei sprzetu itd, az w koncu nei ryzykuje ze spieprzy coś, z czym doswiadczenie ma zerowe? NIkt nei zabroni samemu sobie dlubać w zębie ;)
    jednak im dłużej eksperymentowałby takipacjent przed lusterkiem, tym gorszych komplikacji mógłby sie nabawic, a napewno nawet jak by mu sie udało zaleczyc, to taka naprawa nie wytrzymała by próby czasu ;)..
    Gdzie zatem jest analogia do dysków twardych? tylko pomyślcie :)
    wilkuasd
    Poziom 9  
    Jak najbardziej masz racje. ale czy nie fajnie by było umieć zrobić coś samemu? ja osobiscie uwielbiam elektronike i bawie sie z nia dla satysfakcji. wiec chcialbym wiedzieć jak to zrobic domowo :)
    sowieso
    Poziom 10  
    Ja nie znam metody "domowej" . Było pisane milion razy, że sie nie da, sugerowane, jak i wprost odradzane. To nie jest żadna teoria spiskowa :) Pozatym jak jakiś rodzaj zabezpieczenia staje się powszechnie uznany za łatwy do odblokowania, to momentalnie wprowadzane są nowe skuteczniejsze metody zabezpieczeń, i cała satysfakcja zamienia się w wielkie gówno..
    Vinncent
    Poziom 12  
    Dobrze że napisałeś że Ty nie znasz metody.... wierz mi jest i żadnych sprzetowych cudów się nie stosuje i robi się to softwerowo.
    sowieso
    Poziom 10  
    Mówisz o dyskach z cyfrowego polsatu? WD3200BUDT i HCC545032B9A300? Domowa metoda? To jak znasz to po co da dyskusja? a jak nie znasz, to skąd ta pewnośc? ;)
    wirefree2
    Poziom 13  
    Panowie robi się to programowo odpowiednim programem serwisowym, ewentualnie dostępnymi narzędziami ale trzeba wiedzieć co trzeba zrobić. I to jest cała magia. Informacje o geometrii dysk ma zapisane w pamięci Flash i na dysku (talerzach) o ile do tego z pamięci można sie dobrać to juz do drugiej cześci nie za bardzo.
    Przynajmniej ja nie wiem jak ale pewnie sa na grupie osoby ktore znaja budowe programowa dysków i dla nich to żaden problem ale nie sądzę żeby sie chcieli dzielic swoja wiedzą z za przeproszeniem "lamerami".
    Vinncent
    Poziom 12  
    Dokładnie tak jak piszesz, jest tu parę ludzi co wiedzą jak to zrobić ale nie mają chęci się tą wiedzą podzielić (albo udaja głąba ) :-) .

@sowieso wiem że się da, ale nie powiedziałem , że potrafie, poprostu powiem tak :" byłem przy tym"
    PIKeR
    Poziom 11  
    No właśnie tu jest problem, bo 35-50zł to nie majątek. ALE! Jesteśmy przecież na słynnej Elektrodzie - forum, które słynie z tego, że jego użytkownicy dokonują w zakresie elektroniki rzeczy niemalże niewykonalnych, czego świadkami jesteśmy praktycznie codziennie. Na tym właśnie polega urok internetu - tutaj pomoc otrzymuje się za darmo.

I wkurza mnie, że ja ze swojej strony niejednokrotnie udzielam darmowej pomocy, nawet na gg, bo tak się robi w sieci dla wspólnego dobra, a jak ja proszę o to samo, to ci co coś wiedzą siedzą cicho, a ci co nie mają pojęcia przyrównują mnie niemalże do żebraka. Najśmieszniejsze jest to, że te pseudoserwisy pewnie myślą, że ujawnienie metody w internecie zmniejszy im ilość klientów, podczas gdy może być najwyżej odwrotnie. Choć ja obstawiam, że nie zmieni się nic.

Ja mam dysków twardych od cholery, w tej chwili jestem w trakcie importowania WD3200BUDT-62DPZY0 ze stockowym firmwarem, tzn. jest to zwyczajny dysk do komputera. I wydam na to kilka razy więcej, niż na odblokowanie posiadanego dysku, po czym kolejne kilka dni spędzę, żeby ten firmware przerzucić do zablokowanego dysku, i oczywiście sposób opublikuję tutaj. Jeżeli mi się oczywiście uda. Bo taka jest idea tego forum.

Więc przypowieści zachowajcie dla siebie, i ograniczcie się do merytorycznej dyskusji. Dla dobra nas wszystkich.
    wirefree2
    Poziom 13  
    Życze ci powodzenia przy "przezucaniu" firmware. Zamiast szukać gotowca w stylu kliknij tu i tam 2 razy i juz poświeć kilka godzin na nauke czytania ze zrozumieniem specyfikacji technicznej.
    PIKeR
    Poziom 11  
    Nie zrozumiałem, to był sarkazm? Bo, z tego co mi wiadomo, to tego typu gotowca nie ma, zresztą konsultowałem się w tej sprawie z działem technicznym WD, i faktycznie, te dyski MAJĄ zmodyfikowany firmware.
    Vinncent
    Poziom 12  
    Słyszałem że @sowieso potrafi te dyski ruszyć ?
    thomas__1
    Poziom 22  
    Z moich testów wynika że firmware dysku zabezpieczonego nie różni się od normalnego dysku z PC. Po prostu wsadziłem zwykły dysk SATA do dekodera i działa normalnie na nim, tylko że dekoder go zakodował i po podłączeniu do PC mam ATA PASSWORD. Więc skoro dekoder sam go zakodował więc musi się dać go odblokować. To tylko kwestia czasu gdy ktoś to zrobi na własną rękę. Osoby które już to wiedzą wątpię że doszły do tego same. Być może pracują tam gdzie zajmują się kodowaniem...
    Vinncent
    Poziom 12  
    A wpadł ktoś na tak banalny pomysł by sprawdzić i porównać co jest na dysku przed i po odblokowaniu ? i gdzie się te dane zapisują ? bądź odwrotnie