Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kamera poklatkowa - bez rejestracji - "live view"

12 Lut 2011 00:08 1636 6
  • Poziom 9  
    Szukam sposobu realizacji tematu: kamera (lub aparat) podłączony do monitora, przekazujący obraz klatkami w okresach wyzwalanych sygnałem; bez rejestracji i zapisu. Operator maszyny musi mieć kontrolę nad gotowymi elementami, a stoi po drugiej stronie i bez takiego układu kamera-monitor nic nie widzi.

Wszystkie najprostsze rozwiązania przekazują obraz w sposób ciągły. Jeden cykl maszyny wynosi ok. 6-9 sekund i na tyle potrzebuję "przytrzymać" obraz na monitorze. Przesłanie kolejnego obrazu ma być wyzwalane krańcówką lub czujnikiem indukcyjnym przez element opuszczający maszynę.

Nie chcę rozbudowanych, profesjonalnych systemów CCTV z framegrabberami, bo nie mam ani potrzeby zapisu i obróbki zdjęć, ani nie mam dużej szybkości produkcji.
  • Poziom 19  
    Kamera I2C (50zł) + konwerter I2C->USB (50zł) + Netbook (900zł) + prosty program. W jeden dzień da się to zrobić.

Link
  • Poziom 9  
    Zastanawiałem się nad postawieniem jakiegoś PC..

Wolę jednak rozwiązanie prostsze - (1) netbooka trzeba każdorazowo włączać i może wymagać czasami dodatkowej obsługi; (2) oprócz wyświetlacza posiada jeszcze elementy wrażliwe na niepożądane (przypadkowe) działania, mogące zakłócić jego działanie lub uszkodzenie - warunki pracy "nie są sterylne" (3) jak postawię PC to będzie mnie kusiło o dodatkowe elementy żeby wykorzystać jego potencjał :)

Podobne rozwiązania są np. w aparatach - po zrobieniu zdjęcia można je podejrzeć na wyświetlaczu. Może są proste układy; może da się do tego zaadaptować jakiś aparat kompaktowy?
  • Poziom 19  
    kontops napisał:

Podobne rozwiązania są np. w aparatach - po zrobieniu zdjęcia można je podejrzeć na wyświetlaczu. Może są proste układy; może da się do tego zaadaptować jakiś aparat kompaktowy?

Odpowiadam. Nie

Są tańsze metody ale wymagają wiecej wiedzy podał bym linki ale zaraz dostane baty od admina
  • Poziom 9  
    PiotrEtenM500 napisał:
    Kamera I2C (50zł) + konwerter I2C->USB (50zł) + Netbook (900zł) + prosty program. W jeden dzień da się to zrobić.

Link

Do tego może się nadać jakiś starszy PC, układ z kamerą nie powinien mieć za dużych wymagań?
    Mam jakiegoś PIII 1,3 GHz, 256MB RAM, ale słabszy komputer też nie powinien mulić?
  • Poziom 27  
    A mi przyszło do głowy jeszcze coś innego. Praktycznie każdy współczesny telewizor LCD ma funkcję frezze, do tego najprostsza kamera cctv ??