Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak pobrać +12V z RS232? Program, ustawianie stanu linii.

aqqman 12 Lut 2011 01:56 1013 2
  • #1 12 Lut 2011 01:56
    aqqman
    Poziom 11  

Witam
    Mam taki problemik.
    Potrzebuję około +12V do przełączenia TV (noga nr 8 na SCART) w tryb AV przy pomocy komputera ,który na ów TV będzie wysyłał sygnał video.
    Zdaję sobie sprawę że można wziąć to napięcie z zasilacza PC ale jest to mało eleganckie jak również nie daje możliwości wyłączenia trybu AV (chyba że dodam wyłącznik ale wówczas -> jeszcze mniej eleganckie)

Wiem że port RS daje możliwość uzyskania napięcia +12 lecz nie da się tego zrobić na szybko bo port w spoczynku ma same ujemne napięcia na pinach, a ja potrzebuję dodatnie względem masy.
    Może któryś z kolegów ma namiar na jakiś malutki programik który pozwalałby ustawić jakąś linię RS-a w stan 0 (+12V).

0 2
  • #2 12 Lut 2011 10:36
    elektryk101
    Warunkowo odblokowany

Pamiętaj że 12V ma byc doprowadzone na 8 pin scard przez rezystor 10k.
    Stan logiczny ''0'' ustawia +3V do +15V. Więc lepiej zainteresuj się sterowaniem z portu LPT i do tego program asystent elektronika.

0
  • #3 12 Lut 2011 15:45
    aqqman
    Poziom 11  

Jasna sprawa, z zasilacza to dałbym rezystor na pewno ale z RS :] tym bardziej że TV ma rezystor 10k na tym pinie.
    Co do portu LPT to nie jestem przekonany że to wystarczy, ale sprawdzę co zrobi TV jak mu dam +5V.
    Niektóre TV napięcie z przedziału +3...+8 na tym wejściu traktują jako polecenie załączenia 16:9.... i dlatego przyznam się szczerze nie pomyślałem o LPT, a w sumie sprawdzić nie zaszkodzi.
    Dzięki za sugestię.

EDIT
    +5V na pin 8 SCART - TV nic nie zmienia
    Problem rozwiązany - napisałem malutki programik który ustawia RTS w com1 na +12V

0