Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Computer ControlsComputer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak oszukać projektor, żeby pracował bez lampy?

chwojnik 18 Sty 2010 06:24 897326 5118
    karol1010
    Poziom 21  
    To klasyczny ballat wie ktos ktore tranzystory kluczuja trafo?

A moze ma ktos sprawny ballast 200-250W AC ?
  • Computer ControlsComputer Controls
    sani777
    Poziom 17  
    ---> KAROL1010
    W każdym balaście lub zasilaczu impulsowym za podanie zmiennego napięcia (na trafo)odpowiada MOSFET , sygnał idzie z generatora i przez mosfeta na trafo a dalej na tranzystory mocy które po kolei są włączane i dzięki temu mamy zmienne napięcie o wyższej częstotliwości niż 50Hz z sieci z regulacją prądową.Ten balast jest do lampy 120W.Znajdź tranzystor MOSFET po ścieżce z trafo , na pewno będzie na radiatorze minimum na 400v i prąd min.6A.Jak oszukać projektor, żeby pracował bez lampy?

zdjęcie niedokładne , nie widać co jest na płytkach.
    manitou
    Poziom 19  
    Jak zresetować licznik w InFocus lp735? wg. producenta nowa lampa sama go resetuje. Na jej zdjęciach widać jakiś element elektroniczny i styki do niego w miejscu montowania. Z innego forum:" The LP730 has a little surface mount resistor (and related connections) that blows as soon as the lamp is first powered on to automatically reset the lamp counter (you can always tell a virgin bulb 'cause this fuse is still intact). The only sensing device for that unit is a microswitch that senses whether the cover to the lamp assy area is closed; it doesn't actually sense lamp presence."
    Jest to prawdopodobnie bezpiecznik przepalany za pierwszym uruchomieniem nowej lampy. Jak zastąpić jego dziłanie?
  • Computer ControlsComputer Controls
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    manitou
    Poziom 19  
    Super dziękuję bardzo. Opcja z zewnętrznym bezpiecznikiem wydaje się najprostsza. Czy jednak dokładny prąd ma znaczenie i czy dobierając go niewłaściwie mogę uszkodzić projektor? np. czy 200mA zrobi różnicę vs. 100mA Może kupić kilka i zakładać od najmniejszego natężenia do największego np. w krokach 50-100-200mA itd?
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    oryginal84
    Poziom 10  
    Mam pytanie może trochę z innej beczki, Mam projektor SANYO PLC-SW30, podczas załączania projektora widać jak lampa próbuje wystartować dodam, że jest oryginalna ale "pomryga" sobie kilka sekund ale niestety nie załącza się w 100% i projektor przechodzi w stan chłodzenia. Co może być tego przyczyną??

Pozdrawiam
    Pawlo_j23
    Poziom 13  
    Panowie, niestety w moim Hitachi CP-X250 padł balast, czy pomożecie go oszukać ?

Wstawiłem zworkę tutaj i chyba wszystko jest ok.
    tzok
    Moderator Samochody
    Szokolo
    Poziom 19  
    "Zielono mu" z tego względu, ze metahalogen jest za bardzo chłodzony dlatego tak się dzieje, pobiera wtedy na dodatek większy prąd od znamionowego. Czyżby bańka lampy wyładowczej została pozbawiona ochronnej zewnętrznej osłony? Jeżeli tak, nie życzę Ci zatrucia ozonem... Nie jeden projektor przerobiłem do współpracy z innym źródłem światła, nigdy na dłużej nie był to metahalogen one się po prostu nie nadają nawet ich łuk jest za długi.
    xifyh
    Poziom 20  
    To co się nadaje? Xenon nie, metalohalogen nie. To ja już nie wiem :/ Zatrucia ozonem? Człowieku o czym ty mówisz? Nawet jeśli tam się coś wydziela to nie w takim stopniu zeby można było się zatruć.
    karol1010
    Poziom 21  
    Ja tam juz pisalem ze lepiej jest porozgladac sie za palnikami do projektorow a nie stosowac MH czy xenon... Nawet jesli zastosujemy xenon i super go wyogniskujemy to w niedalekim czasie bedzie na alo i malo....

Lepiej dolozyc kilka zl i dobrac palnik z jakiegos P-vipa no chyba ze ktos lubi doswiadczenia i zabawe :)
    sani777
    Poziom 17  
    Jeżeli .....lepiej dołożyć parę złotych i kupić lampę vip..... to po co to forum?
    Wydawało mi się , że chodzi tu o ożywienie projektorów tanim kosztem np.HQI,LED itp.
    co to za sztuka wymienić lampę?,z tego co widzę większość ludzi z forum kupuje projektory na Allegro i prosi o POMOC w uruchomieniu.Proponuję zamknąć ten temat i założyć nowy "Wymiana lamp alternatywnych w projektorze".
    synthhhh
    Poziom 20  
    Widze że temat zaczyna upadać, ideą było uruchomienie tanim kosztem, ja się dołączyłem gdy było 30 stron... było tam o MH, xenonach, Ledach... ludzie zachwalali xenona za cenę/jakość, nikt nie pisał "jest jak oryginał" bo tak nie jest, sam to widzę ale nie narzekam, chociaż utopiłem troche kasy, to było warto, doświadczenie bezcenne.

Co do ozonu, niepopadajmy w skrajność, bańka jest na tyle "mała" że po 2-3 godzinach projekcji nic złego się niestanie, promieniowanie UV może i się emituje, ale nikt nieswieci projektorem po twarzy, a odbicie od ekranu z pewonścią jest niewielkie...

Ludzie we Francji, Niemczech, Holandii mogli by bez problemu wymienić na oryginał (co to dla nich 150euro) ale wolą się pobawić i coś osiągnąć samemu. Przykładem jest ta strona + forum

http://www.allinbox.com/modding.htm

http://forum.allinbox.com/aspectgeek/ModdingdeVPcommerciaux/liste_sujet-1.htm
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    bzibzio
    Poziom 19  
    Kurcze...zastanawiam się nad sensem niektórych wypowiedzi...nie od dziś wiadomo już jakie palniki się nadają a jakie nie do projektorów gdyż temat wałkujemy już od bardzo dawna i na stronach tego tematu już wszystko zostało sprawdzone i powiedziane.Faktem jest że stron jest już troche ale tylko i wyłącznie dlatego że znajduje się na nich wiedza zdobyta przez innych która jest potwierdzona miesiącami doświadczeń.Dlaczego temat lamp jest co chwila poruszany skoro już wszystko zostało powiedziane na ten temat na poprzednich stronach.Dlaczego co poniektórym nie chce się czytać poprzednich stron tylko po raz enty pytają się o to samo i bezsensownie nabijają posty na forum.Ten temat naprawdę podupada tylko dlatego że pojawiają się cały czas te same pytania od osób którym nie chce się czytać wcześniejszych postów tylko chcą mieć wszystko podane na tacy.Moim zdaniem pan moderator powinien zwrócić większą uwagę na powtarzające się w koło te same pytania i coś z tym zrobić.
    synthhhh
    Poziom 20  
    Witam

Osobiście wybrałem projektor DLP i niestety, już niebede marnował pieniędzy na kolejny, teraz wybrałbym LCD...
    Gdy nie znałem "tematu" szukałem lampy BLV Topspot 150W, jednak właśnie po przeczytaniu 30 stron doszedłem do wnisku iż xenon bedzie najlepszym rozwiązaniem podobnie doradzili mi osoby tutaj, MH odradzono mi ze względu iż obraz bedzie mrugał...

Xenona 50W można dostac w polsce, daje on niewiele więcej światła od 35W ale widać różnicę...

Co do ozonu jak wspominałem jest go niewiele, praktycznie zero... UV także...

Forum zajmuje już 53 stony, co 2 strony ukazuje sie to samo pytanie "jakie światło"

xenon 50W + LP400
    http://www.youtube.com/watch?v=Bo08xlKCR0I
    sani777
    Poziom 17  
    Cała zabawa z doborem oświetlenia skupia się na "wielkości bańki" w żarniku , jeżeli mamy matryce 0,5' to nie oświetli nam HQI 150W (bańka ok 2cm ) jak zmieścić tak dużą bańkę w małym odbłyśniku - są to nowsze projektory do tych projektorów najlepsze są xenony (ok 5mm bańka) tylko ich moc jest mizerna chyba że , jak wcześniej kolega zrobił czyli zmniejszył prąd na balaście do powiedzmy 70W i podłączył xenona świeci jaśniej ale co za tym idzie xenon żyje krócej.Oto przykład projektora Hitachi z matrycą 0,5' i pracuje na HQI 70W NDL balast zmniejszony.

Metalohalogen 150W NDL nadaje się do projektorów z większymi matrycami 0,9' wzwyż , ponieważ nawet oryginalny odbłyśnik jest większy , miesiąc temu bawiłem się starym epsonem EMP-7200 (matryca 0,9')bez oryginalnego odbłyśnika i projektor ładnie świecił do celów domowych wystarczający .Oto przykład:

Na xenonie ładnie chodził mi Epson s3 , mała matryca ,odbłyśnik z halogena , tylko miałem z nim same kłopoty (na Allegro), ale już go naprawiłem i służy teraz innej osobie.Fotki na xenonie i na 120W UHP

Jak oszukać projektor, żeby pracował bez lampy? Jak oszukać projektor, żeby pracował bez lampy?

W sumie tych projektorów było około 20 szt. i dalej twierdzę , że można zrobić sobie projektor tanim kosztem bez kupowania "okazyjnie" lamp używanych.Teraz przyszłość należy do LED , wstępne próby z halogenem Led (48 diód, 1,2W)już robiłem i może być OK tylko moc musi być większa i ledy tańsze.
    manitou
    Poziom 19  
    Ja na DLP+35 xenon + odbłyśnik 10Stopni mam obraz wystarczający w zaciemnionym pomieszczeniu, ewentualnie lampka na biurko. Wiem, że można kupić xenon 120w ale nie a Polsce. zestaw z balastem po chyba ok 90 USD. Uważam, że gdyby taki palnik był dostępny w Polsce mój projektor pracowałby idealnie. Marudzą chyba Ci, którzy od zamiennika oczekują osiągów oryginału.
    Pawlo_j23
    Poziom 13  
    Ja wczoraj w moim hitachi wsadziłem xenon w oryginalny odbłyśnik ale nie świeciło prawie wogóle :/ Oryginalnie była lampa 180W, mam nadzieje, że czyszczenie optyki pomoże...
    Pawlo_j23
    Poziom 13  
    Dokładnie, wczoraj ruszałem delikatnie palnikiem w odbłyśniku i było widac różnicę, nie pokojarzyłem, że wsadziłem lampę jakby pod kątem co napewno ma wpływ na brak obrazu bo wiązka zapewne musi iść prosto w optykę projektora :)

Pytanko, jak oszukać 3 żyłowy wentylator, żeby projektor myślał że on jest i pracuje?
    Pawlo_j23
    Poziom 13  
    Ups.. wybaczcie, kojarzyło mi się że coś o tym było.. Udało mi się wyczyścić optykę, wsadziłem xenon 35W i powiem Wam, że świeci fajnie ale jak dla mnie niewystarczająco, muszę wpakować MH z osobnym balastem, nie wiem jednak czy uda mi się go jakoś upakować z bańką do odbłyśnika, nie chcę żeby był zielony odcień obrazu. Ten 120W xenon byłby rewelacyjny ale cena zaporowa...

Tak wygląda u mnie obraz na xenonie. Jedna fota przy 4 żarówkach energooszczędnych, prawie nic nie widać. Druga fotka przy 20W lampce na biurko.
    Pawlo_j23
    Poziom 13  
    To jest 3x LCD :) Dokładnie tak jak mówisz :D Z początku mówię "wow" ale to świeci, a za chwile jednak "chyba musze kupic MH 150W" :P
    digital
    Poziom 11  
    Witam ponownie.Wcześniej opisywałem swój projektor LCD na xenonie ale bez oryginalnego odbłyśnika.Dzięki koledze saltarys mam już odbłyśnik i poprawa jest znaczna.Balast pracuje z mocą taką jak potrzebuje xenon a nie większą więc żywotność będzie jak fabryka daje.Faktycznie o wszystkim trzeba się samemu przekonać i pokombinować i wyjdzie że musi być jak najmniejszy łuk i przezroczysta bańka o kształcie kuli itp. jak koledzy wcześniej pisali.Co do ozonu to delikatnie było czuć na początku teraz mniej a może i nic i myślę że można by taki wydłubany żarnik szczelnie zamknąć w odbłyśniku co by zatrzymało opary.Na ksenonie da się oglądać w ciemnym pokoju lub przy delikatnym świetle ale coś mocniejszego by się przydało.Poniżej kilka fotek po przeróbce oświetlenia,ostatnie przy lampce 11W.
    Jak oszukać projektor, żeby pracował bez lampy? Jak oszukać projektor, żeby pracował bez lampy? Jak oszukać projektor, żeby pracował bez lampy? Jak oszukać projektor, żeby pracował bez lampy? Jak oszukać projektor, żeby pracował bez lampy?
    Pawlo_j23
    Poziom 13  
    Jaką miałeś wielkość obrazu na tych zdjęciach ? U mnie było ok 180cm na szerokość.