Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jak oszukać projektor, żeby pracował bez lampy?

chwojnik 08 Aug 2010 23:37 926057 5119
Optex
    Klaki13
    Level 20  
    Nie musisz tłuc szkła wystarczy udać się do pierwszego zakładu szklarskiego i ci to zrobią. Ja tak zrobiłem i ksenon spokojnie wszedł w odbłyśnik.
  • Optex
    mosmati88
    Level 23  
    Ale czy czasem odbłyśnik nie jest z hartowanego szkła? pracowałem pół roku przy szkle i wiem jak hartowane fajnie się tłucze:D jaki xenon byłby najlepszy w moim wypadku?
    Klaki13
    Level 20  
    Mi zrobili większy otwór. A xenon najlepiej o barwie 6500 no i najlepiej 55WAT
  • Optex
    Pawel1924
    Level 20  
    Witam, kupiłem projektor acer pd123p.

Projektor działa lecz wyświetla napis o konieczności zmiany lampy. (lecz po podłączeniu kompa można widzieć obraz)

W przyszłości chcę go przerobić bądź kupić nową lampę za 540zł. Ale na chwilę obecną muszę się wstrzymać.

Co zrobić żeby projektor nie pokazywał tego komunikatu? Licznik lampy zresetowany.
    Klaki13
    Level 20  
    Witam. Mam projektor HP VP6120 Wstawiłem nową lampę. Projektor rusza lampa się zapala obraz się pojawia pokazuje odliczanie i pali się kontrolka TEMP. Sprawdziłem wszystkie wiatraki czujnik temperatury i wygląda ok ale po odliczeniu się wylancza. Czy ktoś ma taki sprzęt? Gdzie szukać przyczyny? Projektor kupiłem bez lampy koszyk miałem kupiłem lampę VIP 250W. I klapa. Może trzeba skasować licznik? Jak dotąd nie spotkałem się z takim objawem w projektorach dodam że nie mam pilota. Proszę o pomoc.
    karol1010
    Level 21  
    Ja mialem taki sprzęt. Poszukaj w pdfce co znaczy palący sie temp...
    Klaki13
    Level 20  
    Dzięki za podpowiedź. W pdf-ce pisze że Wskaźnik temperatury miga
    Niewłaściwe działanie wentylatora wewnętrznego. Wyłącz
    projektor i skontaktuj się z serwisem firmy HP. Ha ha tylko który źle działa są 4 szt. Myślę że jakiś wentyl źle zlicza impulsy. Jak to sprawdzić?
    Pawel1924
    Level 20  
    Pawel1924 wrote:
    Witam, kupiłem projektor acer pd123p.

Projektor działa lecz wyświetla napis o konieczności zmiany lampy. (lecz po podłączeniu kompa można widzieć obraz)

W przyszłości chcę go przerobić bądź kupić nową lampę za 540zł. Ale na chwilę obecną muszę się wstrzymać.

Co zrobić żeby projektor nie pokazywał tego komunikatu? Licznik lampy zresetowany.

Hej, już nie pojawia się ten komunikat (wyłączyłem go).

Ale po włączeniu projektora pali się czerwona lampka LAMP, lecz projektor pracuje.

Zresetowałem licznik lampy, wyłączyłem wyświetlanie komunikatu.

To mam pytanie... skąd projektor wie że lampa jest do wymiany???
    (Ja oczywiście temu nie przeczę ale ciekawi mnie skąd on to wie skoro mu zresetowałem licznik)
    karol1010
    Level 21  
    Klaki13
    Ja mialem tak ze ilosc blyskow to nr. wentylatora. najlepiej jest podlaczyc zewnetrzny wentyl (sprawny) i podmieniac zolty kabel w pozostalych wentylach.
    Bartek345
    Level 11  
    Witam posiadam projektor sanyo plc 8810e i mam pytanie jest w nim lampa p -vip 120 w wygląda na nówke projektor zapala świeci normalnie ale cały czas świeci się dioda lamp czerwona na projektorze a dioda replace lamp nie (resetowałem licznik lampy dalej to samo martwić się jak wszystko chodzi czy to jakaś duża przyczyna )/???? I jeszcze jedno pytanie da się jakoś wyciszyć wentylatory strasznie szumi ten projektor jakieś rezystory na wentylatorach czy jak ???
    Klaki13
    Level 20  
    Dzięki karol1010. Spróbuję jak zrobić mówisz.
    Tomek12_86
    Level 15  
    @Bartek345: Mam też projektor Sanyo i to, że świeci sie kontrolka LAMP to znaczy że jest wszystko w porządku :) Problem zaczyna się jak zaświeci się LAMP REPLACE... tyle przeczytałem w instrukcji do swojego modelu więc wydaje mi się, że u Ciebie jest to samo.
    Klaki13
    Level 20  
    Witam kolegów. Mam pytanie. Ile rezystorów trzeba zdjąć z balastu 200W żeby zamontować xenon 35W. Sorki za może głupie pytanie ale nie chcę uwalić balastu.Z góry dzięki za pomoc.
    Bartek345
    Level 11  
    dzięki wielkie pocieszyłeś mnie :) a nie zastanawiałeś się może jak go wyciszyć ???
    Pawlo_j23
    Level 13  
    Czytam sobie i czytam i niektórzy potrzebują odbłyśników, jakby ktoś chciał to mam dwa odbłyśniki w idealnym stanie z lamp UHP :] więcej szczegółów na pw.
    Tomek12_86
    Level 15  
    Co do wyciszenia to najpierw spróbuj wyczyścić wszystkie filtry, mój po takim zabiegu jest o połowe cichszy... Jeśli dalej bedzie za głośno to raczej nic nie zrobisz... zwalnianie wiatraków itp nie wchodzi w grę bo wszystko się zagotuje w środku i tyle z tego będzie.
    &Jacak
    Level 12  
    Witam, ponieważ w moim ASK IMPRESSION A4, lampa w dość efektowny sposób rozleciała się w drobny mak ciężko mi stwierdzić czy lampa jest AC czy DC. Na początku tematu był katalog Link lecz brakowało tam A4, były natomiast 3 projektory z serii impression które miały lampy DC. Z Zarnika zostało niewiele także cieżko mi stwierdzić czy elektrody są równe
    Jak oszukać projektor, żeby pracował bez lampy? ?.
    Znalazłem info o balaście tzn jeśli oba przewody wychodzą z trafopowielacza to balast jest AC. Załączam zdjęcia:
    Jak oszukać projektor, żeby pracował bez lampy? Jak oszukać projektor, żeby pracował bez lampy? Jak oszukać projektor, żeby pracował bez lampy? Jak oszukać projektor, żeby pracował bez lampy?
    Czy jest to na pewno balast AC?
    Może ktoś ma podobna lub taką samą lampę:
    mscr150e4h
    7m12
    150w
    elplp03
    I jest w stanie podać odstęp między elektrodami i rodzaj?
    Zastanawiałem się nad xenonem 55W ponieważ pierwotnie myślałem że balst jest DC i palniki HQI by nie pasowały.W tej chwili niewiem na co się zdecydować czy xenon czy palnik na oryginalnym balaście lub przerobić balast na xenona? Rozmiar lcdków to 1,3" wcześniej w temacie była opinia, że przy 1" ciężko skupić wiązkę i lepiej dać xenona. Prosiłbym o porady osoby obeznane z tematem nie chce robić 50 prób to z xenonem to z hqi.

Na razie rozłożyłem projektor żeby przeczyścić optykę, muszę jeszcze oszukać projektor niestety nie mogę znaleźć dobrej notki katalogowej o transporterach żeby sprawdzić gdzie jest strona diody gdzie fototranzystora Link ewentualnie spróbuje tak jak wcześniej było opisywane za pomocą rezystora.

Pozdrawiam.
    skowerr
    Level 13  
    Typ lampy będzie Ci dużo łatwiej teraz określić, niż kiedy lampa jest w odbłyśniku.
    Obejrzyj obie elektrody.
    Jeśli są takiej samej wielkości/długości to masz lampe na prąd zmienny (AC),
    a jeśli jedna jest dużo większa od drugiej, to lampa jest na pąd stały (DC).

Poniżej przykład palnika na prąd stały

manitou
    Level 20  
    Witam, posiadam niemal identyczny balast z epsona różni się tylko 1 numerem z oznaczenia modelu ale optycznie 99% to samo a jest on AC. Jeśli masz 1,3" to śmiało wchodź w MH xenon jest fajny ale jednak to tylko 55w. Chyba, że ktoś przerabia balast i puszcza na powiedzmy 70w to wtedy ten xenon zaczyna mieć sens.
    &Jacak
    Level 12  
    Dzięki za odpowiedź. Lepiej kupić 150W bo będzie bez problemów pasować do balastu czy 70W bo ma krótszy łuk, tylko wtedy trzeba przestawić balast (prąd potencjometrem? prąd ten da się zmierzyć zwykłym miernikiem AC/DC?).
    Jeśli dobrze wyczytałem z całego tematu najlepsze są HQI o zimnej barwie NDL (im wyższa temp barwy tym lepiej?).
    Po 2h walczenia wydłubałem stary palnik bez pęknięcia/porysowania oryginalnego odbłyśnika :) Aczkolwiek martwi mnie mała średnia otworu-tylko 1cm na http://www.allinbox.com/modding.htm wydaje mi się że były większe otwory, a część była ucinana i całe lampy były wsadzane, jak kupie żarnik to spróbuje zamontować bez cięcia odbłyśnika.

Czy do osadzenia palnika można użyć wysokotemperaturowego silikonu (do 285C) lub takiego do piecy\kominków tam podobno wytrzymuje 1400C, czy lepiej do układów wydechowych pasty ceramicznej? Zastanawiam się też jak wycentrować palnik? Jeśli się podłączy to po 1 -wysokie napięcia na palniku, po 2 wysoka temperatura utrudnia skutecznie utrudni manipulacje położeniem. Natomiast jeśli ustawi się na sucho i masa zaschnie to później już nic nie przesunie się bez wydłubywania silikonu/zaprawy ceramicznej?). Najlepiej było by osadzić palnik na czymś czym można by regulować (np śruba) tylko trochę tam ciasno na takie eksperymenty ;/
    sani777
    Level 17  
    Witam , 1.3' w zupełności wystarczy na HQI,aby żarnik HQI zmieścił się w odbłyśnik należy go delikatnie z jednej strony oszlifować, najlepiej użyć 100W czyli zmniejszyć potencjometrem,balastu nie radze przerabiac bo mozna go szybko uszkodzic,ja do mocowania uzywam silkonu do kominków.
    Lokval
    Level 10  
    Witam szanownych kolegów, zakupiłem uszkodzony projektor nec VT45 z przepaloną lampą, i aktualnie chciałbym go oszukać i wstawić zewnętrzne oświetlenie. Dokopałem się do płytki z balastem, oraz do transoptorów.

Wszystkie transoptory to PC123 sztuk 3, środkowy odwrócony o 180*, według noty katalogowej wygląda to tak:

I teraz moje pytanie, nie jestem pewien co z nimi zrobić, wydaje mi się że wystarczy zewrzeć środkowy transoptor po stronie tranzystora. Czy to wystarczy? Dodatkowo trochę martwi mnie że pod najniższym z nich są napisy primary i secondary, jakby podwójne zabezpieczenie?

Proszę o wszelkie pomocne informacje oraz pozdrawiam.
    sani777
    Level 17  
    Witam , w tym dziale forum Elektrody było to już setki razy opisywane jak odblokować projektor proponuję cofnąć się wstecz parę stron , nec ma lampy DC czyli dużo z nim nie zrobisz chyba że do xenona dasz balast i zasilacz 7A/12v lub HQI + balast .Trochę podpowiem jak odblokować projektor : płyta główna projektora musi wiedzieć że lampa świeci!!!!! , transoptor jest przekaźnikiem bezstykowym !!!!! i najważniejsze "reset lamp" miłej i owocnej zabawy!
    Lokval
    Level 10  
    Dzięki za odpowiedź, ale przeczytałem już kilkadziesiąt stron w tym temacie, dlatego m.in. wiem na czym polega oszukanie prokjektora, chciałem się tylko upewnić czy dobrze kombinuję.

Napewno NEC ma lampy DC? Gdzieś podrodze przeczytałem że jeśli balast ma więcej niż jeden klucz to musi byc to AC a w moim balaście są 3 klucze więc coś mi się tu nie zgadza. Ktoś mógłby to sprostować?

Pozdrawiam.
    &Jacak
    Level 12  
    Wczoraj przeczyściłem i złożyłem projektor. Dzisiaj zrobiłem podstawkę aby sprawdzić czy lampa działa z balastem (aby moc oddać lampę przed skuszeniem jej i osadzeniem w odbłyśniku).

Jak oszukać projektor, żeby pracował bez lampy? Jak oszukać projektor, żeby pracował bez lampy?

Po podłączeniu i założeniu okularów przeciwsłonecznych :) odpaliłem projektor i lampa ładnie zapaliła:

(dźwięk na końcu to dzwonek do drzwi:] nic z projektora).

Niestety później było już tylko problemy, tzn zbicie banki:
    Jak oszukać projektor, żeby pracował bez lampy? Jak oszukać projektor, żeby pracował bez lampy?
    Jak widać udało się rozbić wyciągnąć wnętrze (opukiwałem najpierw kombinerkami ale bez rezultatów, lepsza okazała się druga strona noża-mniejsza powierzchnia styku).

Niestety te zgrubienia były zbyt duże żeby wcisnąć lampę do odbłyśnika, co więcej planik byłby zbyt długi i nie zmieścił by się w koszyku/lampie. Próbowałem roztłuc choć jedno ze zgrubień i wtedy...

Cóż łączenie wewnętrznej bańki okazało się najsłabszym punktem (pomimo delikatnego opukiwania i robienia tego spokojnie (może ktoś potrafi lepiej ;/?). Być może można by czymś oszlifować, na uszkodzonym już palniku eksperymentowałem z papierem ściernym na krążku na wiertarce ale marny efekt. Można by flexe z tarcza diamentowa ale, obawiam sie ze mało precyzyjnie by to wyszło i pewnie skończyło by się jak powyżej. Dodatkowo za bańka jest taka chuda blaszka a dopiero później drucik. Owa blaszka jest tak chuda, że teraz przy probie oskubania jej porostu oderwała się razem ze szkłem. Jedyna opcja to jakieś specjalistyczne ostrze + szlifierka, może w jakimś zakładzie szklarski? Choć i w to wątpię.

Wniosek niestety, że te konkretne lampy osram (nowy kształt) niezbyt się nadają lub przynajmniej sprawiają kłopoty.

Obrazek z opakowania lampy jak widać poprzednia konstrukcja lampy była prostsza:

Tu po stłuczeniu zewnętrznej bańki można przeciąć druty i powinno bez problemów zmieścić się w odbłyśniku. Niestety 74zł poszły...

Będę próbował znaleźć stary typ lub ew 70W chyba ma stary typ bańki. Mam nadzieje że mój post zapobiegnie podobnym wpadką przez forumowiczów :).

Zastanawiam się nad xenonem 55W jego bańka jest na tyle cienka ze powinna wejść w odbłyśnik(moj ma 1cm średnicy otworu) więc ominąłby mnie problem tłucznia i dopasowania.

Tylko pozostaje problem balastu i ustawienia mocy. Czy wstawiając amperomierz (czytać zwykły mierniki uniwersalny) przed balastem tam jest 300V? więc nie ma problemu kilkunastu kV można zmierzyć moc pobierana przez lampę? Tzn. no trzeba by odjąć z 5-10% strat balastu? I pytanie czy po wstawieniu xenona 55w przy aktualnym ustawieniu balastu tzn na 150W nie rozsadzi odrazu palnika xenonowego 55W/35W??
    Bartek345
    Level 11  
    Witam Posiadam projektor Toshiba TLP-B2 i przedstawiam zdjęcia balastu
    1. Który transoptor trzeba zlutować może ktoś pomóc ??
    2. Czy ten balast ma regulacje ???
    3. Jaką lampe zastosować balast jest 120 W Myslę nad metalohalogenem 150W lub też xenon 55 w jezeli uda się obnizyć balast do 55w i podpiąć bezpośrednio do niego ??
    Dziękuje i czekam na odpowiedź :)
    ps do transoptorów jest przylutowany jakiś kondensator 10v 100uF hmm dziwne ale już tak było ale projektor bez lampy nie ddaje obrazu z komp. miga dioda lamp
    Jak oszukać projektor, żeby pracował bez lampy? Jak oszukać projektor, żeby pracował bez lampy? Jak oszukać projektor, żeby pracował bez lampy? Jak oszukać projektor, żeby pracował bez lampy?
    WITAM UDAŁO MI SIĘ OSZUKAĆ ZWORKA DWÓCH POMARAŃCZOWYCH KABLI I DZIAŁA BEZ LAMPY :) bez balastu jezeli ktoś chce to rezystor 1K dodatkowo na niebieski i dwa zwarte pozostałe :)