Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Zasilacze UPS
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak oszukać projektor, żeby pracował bez lampy?

chwojnik 27 Paź 2010 01:09 881492 5103
    digital
    Poziom 11  
    No jednak udało się odblokować SANYO PLC-XU41 więc jeśli ktoś będzie się podejmował tego modelu to transoptory niech zostawi w spokoju tylko przyblokuje sygnał przy mikrochipie PIC-a i wszystko będzie ok.
    Jeśli ktoś potrzebuje mam na części NEC VT575,HITACHI ED-X3280 na części lub EPSON EMP-54 obraz żyleta bez lampy i bez balastu.
  • Zasilacze UPS
    sani777
    Poziom 17  
    Witam , ten hitachi i epson to za ile i czego brakuje w tym hitachi?
    karol1010
    Poziom 21  
    --->olafkomornik

To jak chcesz wepnij jedna z wtyczek jesli nic to wepnij druga.
  • Zasilacze UPS
    olafkomornik
    Poziom 9  
    karol1010

Niestety nic to nie dało, zaryzykowałem i podłączeniem wszystkiego tak jak było i nadal projektor próbuje wystartować lampę, a dalej to już stary scenariusz, czyli dioda informująca o konieczności wymienienia źródła światła:/ Nie chciałbym nadwyrężać dobroci forumowiczów, ale czy da się jeszcze coś innego zrobić?
    karol1010
    Poziom 21  
    ------> olafkomornik

Tak, można jeszcze tak:

Na własną odpowiedzialnosc..
    &Jacak
    Poziom 12  
    androot: Najpierw uciąłem, wystająca cześć odbłyśnika brzeszczotem wolframowym a jak straciłem cierpliwość to patentem jak na fotce. Później rozszlifowywałem "kamieniem szlifierskim" najpierw na wiertarce ale szybkie obroty wiele nie dają (tzn dokładniej ale powoli), lepiej jest ręczna wiertarką i mocniej dociskać z wyczuciem.
    Te kamienie szlifierskie kosztują około 7zl, ten ciemny chyba szybciej zbiera, ale i tak trzeba się uzbroić w cierpliwość, założyć słuchawki bo hałas jest mocno irytujący :]
    Jak oszukać projektor, żeby pracował bez lampy?Jak oszukać projektor, żeby pracował bez lampy?Jak oszukać projektor, żeby pracował bez lampy?

Szlifierkę rozbiera się w pół minuty bo są tylko 4 śruby, na wiertarce można regulować obroty więc jest bezpiecznie :). Tarcza diamentowa do glazury i gresu.

Na prawdę nikt niema pomysłu co może być nie tak, że mh czasem zaczyna migać (rozjaśniać i przygasać)? Tak jak pisałem zwolniłem obroty wentylatora więc powinien mieć lepsza temperaturę pracy, a mimo to czasem jest oki a później migocze. Połączenie raczej oki bo siedzi w oryginalnym gnieździe pod metahalogenki g12.
    karol1010
    Poziom 21  
    Ja stosuje miniszlifierke DREMEL i toczki diamentowe odrobina wody i idzie jak masełko :)..
    eddietor
    Poziom 10  
    karol1010

olafkomornik pisze:

Niestety powtórka z rozrywki, żółta dioda od lampy i projektor próbuje zapalić lampę jeżeli wszystko jest podłączone po staremu:/

Takie pytanie do ogółu, czy ktoś wie gdzie można kupić ekrany LCD około 5" - takie żeby miały tylko wejście na obraz (s-video lub RCA)? Szukałem, ale mało znalazłem:/ A jak już to za 150-200pln! Za tyle to ja 17" LCD kupiłem:) Jeżeli mi się nie uda uruchomić tego projektora to wywalę stary LCD i wstawię jakiś inny:)

Przepraszam za zaistniałą sytuacje, olafkomornik przypadkiem użył mojego kąta (współpracownik:/)
    dr_dave
    Poziom 13  
    Panowie udało mi się znaleść oryginalne lampy od starych modeli projektorów w cenie do 200zł z odbłyśnikiem. Są na allegro i ceneo. Np. nabyłem philipsa XHP za 120zł z przesyłką i powiem, że faktycznie nic nie zastąpi takiego skupienia i nowego lustra z wycentrowanym źródłem światła.

PS. Potwierdzam że gips budowlany nie nadaje się na dłuższą mete, na skutek rozszerzalności cieplnej popękał i się wykruszył :)
    adamuzzz
    Poziom 10  
    Witam

Prosiłbym o pomoc w odblokowaniu projektora OPTOMA EP739H. Po włączeniu do prądu na projektorze świecą się na czerwono diody Temp i Lamp. Po chwili gasną i zaczyna migać zielona dioda Power. Po wciśnięciu Power, dioda sieci się cały czas na zielono i projektor startuje. Słychać głośny szum, zauważyłem, że brakuje przezroczystej szybki w kole barwnym, pozostałe są ok. Czy da się to jakoś zastąpić?? Jej brak powoduje strasznie głośną pracę koła kolorów.

Zapala się na chwile lampa, coś tam widać i zaraz gaśnie. Koło kolorów jeszcze trochę pracuje i się wyłącza. Po chwili znowu startuje i zapala się na chwilę lampa. Ten proces powtarza się 4 krotnie, a po nim następuje zapalenie się oprócz zielonej diody Power, czerwonej Lamp.

Nie wiem co jest nie tak, lampa czy też może to koło.

Poniżej załączam zdjęcia balastu. Na 1.jpg zaznaczyłem gdzie złączyłem transoptory. Po tej operacji na projektorze, po włączeniu go do prądu od razu zapala się dioda zielona Power i włączają się wentylatory. Koło w ogóle się nie zaczyna kręcić. Przy włożonej lampie, załącza się ona i widać jednolity kolor na ścianie, po chwili jednak gaśnie.

Proszę o jakąś pomoc i wskazówki.

:arrow: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic595877.html
    Proszę poprawić!
    [_P_]

Jak oszukać projektor, żeby pracował bez lampy? Jak oszukać projektor, żeby pracował bez lampy?
    sani777
    Poziom 17  
    Witam , trzeba było kupić sprawny projektor , wszyscy kupują na alle...(np.Saville PX2500XL ) i potem biegiem na forum "co mam teraz zrobić....." POMYŚLEĆ !!!! , jeżeli koło barwne chodzi głośno czyli jest uszkodzone należy kupić nowe lub projektor na złom , koszt takiego koła i gdzie go dostać??? Transoptor dobrze zwarty,sprawdź obroty koła barwnego i wszystkie wentylatory.
    adamuzzz
    Poziom 10  
    Po zwarciu transoptora, projektor włącza się, wentylatory chodzą. Nie kręci się tylko koło barwne, które przed zwarciem transoptora normalnie działa.
    karol1010
    Poziom 21  
    ---adamuzzz

Mozliwe ze za wczesnie zwierasz transoptor zewrzyj ok 3-5sek po starcie.

Dodano po 4 [godziny] 43 [minuty]:

Witam ponownie mam szybkie pytanie czy ktoś podkręcał przetwornice xenona typu slim?
    To jest ta zalana czarną guma. Istnieją tam rezystory o takiej samej wartości ale jest zadek jednych i drugich...innych
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    PawelAE
    Poziom 10  
    Witam, mam pytanie do znawców projektora sanyo plc-su20b czy ten projektor ma tryb eco?? jak go włączyć bez pilota? Dzieki
    Coach77
    Poziom 2  
    EPSON EMP-9100
    Kupiony rok temu w Awenie.
    Lampę wyeksploatowałem do wybuchu.
    Poczytałem powyższy temat, i zdecydowałem się na metahalogen. Kusił mnie ksenon, ale z elektroniki jestem słaby, więc w grę wchodził zakup zestawu do samochodu i dodanie zasilacza 12V, a to kupa zachodu, kosztów i kombinowania.

Czytając o efektach migania i takich tam, zdecydowałem się na balast elektroniczny GMH-70C (producent BRILUX) .
    Jako żarnik wybrałem Philips master CDM-TC 10W/942.

Parametry bazowe projektora:
    http://www.aboutprojectors.com/Epson-EMP-9100-projector.html
    Instrukcja odblokowania (kompatybilna):
    http://www.diyaudio.com/forums/diy-projectors...erlite-8000i-ballast-bypass-black-screen.html

Oryginalny balast wyjąłem i zastąpilem balastem elektronicznym.
    Lampa startuje po włączeniu zasilania (ten projektor i tak kręci wiatrakami jak zasilanie więc wpiąłem się w gniazdo zasilania). Wyłącznik miałem przelotowo na kablu.

Eksperymenty:
    Wymieniłem lampę, wycentrowałem by dawała ładną plamę, wstawiłem i wyczyściłem projektor. I tu pierwszy błąd - zrobiłem obie rzeczy na raz.
    Podczas demontażu wyjąłem filtry polaryzatora i mi się pomieszały, dlatego na 100% nie ręczę, czy wyniki eksperymentu to nie wina źle poskładanej optyki.

Po odpaleniu projektora - pasy. Pionowe pasy nierównomiernego doświetlenia.
    Ustawienie palnika to horror. Początkowo robiłem eksperymenty na ekranie, bawiąc się plamą światła i gipsując palnik za każdym razem, skończyłem na zamocowaniu palnika na śruby i przestawianiu go drutami na żywo, i wyjmowaniu elementów optyki 'w biegu' bo jak lampa dobrze świeciła poza projektorem, to w środku dawała obraz ciemny lub nierównomierny.
    Dobrze zcentrowany palnik świecił z dupy, a najlepsze efekty dawał jakoś dziwnie wykrzywiony.

Najlepsze co mi się udało uzyskać, to dosyć ciemny obraz, z nutą czerwieni świecącej non stop (brak pełnej czerni).
    Poniżej cały czarny ekran (bierzcie poprawkę na kłamstwa aparatu):

Nie wiem czy to wina źle złożonej optyki, czy też źle dobranej temperatury barwowej palnika, ale obraz wyświetlany mi się nie podobał i tyle.

Za pionowe pasy odpowiadał ten element optyki:

Więc w końcu go wyjąłem i tyle. Nie wiem czy nie straciłem na tym jasności.

Na eksperymenty kupiłem 2 palniki, jeden złamałem w trakcie eksperymentów,
    drugi po ustawieniu 'drutem na żywca' miał za małą powierzchnię styku drutu w lampie z drutem żarnika, i mi go po prostu 'odspawało' przy samej bańce.
    Jako iż nie mam więcej palnikow, a mam nowy projektor, puszczam co mam na allegro po cenie samego balastu. Ja już go nie użyję, a sprzęt to kawał dobrej elektroniki, ładna rozdziała i DVI - szkoda go na śmietnik.

http://allegro.pl/show_item.php?item=1298934511

Poniżej znajduje się set zdjęć, jak to usiłowałem ustawić lampę oraz jak projektor wygląda w środku.
    http://wwff.pl/emp9100.zip

Wyniki:
    - Palnik o temperaturze barwowej 42 jest zdecydowanie za ciepły, brak niebieskiego.
    - 70W to albo za mało, albo jestem dupa i nie umiem dobrze ustawić.
    - Cienka szczelina w palniku niewiele daje, albo dupa jestem i nie umiem ustawić.
    - 70W w projektorze który oryginalnie miał lampę 230W to mało.
    - Balast elektroniczny jest fajny, mały, nie migota, cicho skwierczy na starcie.
    - Teoria i Praktyka to dwie panie, które się nie lubią.
    digital
    Poziom 11  
    kolego Coach77 ten palnik nie nadaje się do projektora.Kiedyś taki kupiłem ale bańka jest matowa i nie da się ustawić dobrze strumienia światła.
    INtRO_Tech
    Poziom 14  
    Witajcie, chciałbym przedstawić wyniki pracy nad moim projektorem SHARP XG-NV5XE, projektor XGA 1024x768. Projektor zakupiony uszkodzony, lampa nie odpalała, objawy były następujące: Po uruchomieniu kilka razy palnik mrugnął i zapalała się dioda LAMP po czym zaczęła migać co sekundę aż po trzech takich sekwencjach zmieniała kolor na czerwony i projektor się wyłączał. Natychmiastowo wywaliłem oryginalny balast i oszukałem elektronikę by pracowała bez lampy i zabrałem się do pracy nad przeróbką pod xenon. Oryginalny palnik wydłubałem z odbłyśnika za pomocą ostrych szczypiec delikatnie krusząc "gips" który trzymał palnik aż nie wyszedł. Średnica w odbłyśniku pasowała idealnie pod palnik xenon 35W w bańce H1. Zakupiłem zestaw palnik + przetwornica, palnik wymagał nieco przeróbek - musiałem za pomocą lutownicy "uformować" plastikową obudowę tak by xenon wchodził głębiej w odbłyśnik, w przeciwnym razie nie szło zogniskować palnika.

Jak oszukać projektor, żeby pracował bez lampy? Jak oszukać projektor, żeby pracował bez lampy? Jak oszukać projektor, żeby pracował bez lampy? Jak oszukać projektor, żeby pracował bez lampy?

Niestety nawet nie zdążyłem sprawdzić jak ten zestaw świeci na ekranie ponieważ zasilacz ATX którym zasilałem przetwornicę xenona przerwał na chwilę napięcie a po chwili załączył, zrobiło się tak kilka razy w ciągu kilku sekund i przetwornica xenona uległa uszkodzeniu. Pełne zwarcie na wejściu zasilania. Rozebrałem przetwornicę, zalana była jakimś silikonem w środku, wydłubałem płytkę i okazało się, że padł mosfet, szybko znalazłem odpowiedniki, niestety bezskutecznie, ponieważ przetwornica paliła każdy odpowiednik który do niej zamontowałem. Nawet prawie dwukrotnie mocniejsze. Zamówiłem na allegro nową przetwornicę i zabrałem się za profilaktycznie czyszczenie optyki projektora, oto zdjęcia:

Jak oszukać projektor, żeby pracował bez lampy? Jak oszukać projektor, żeby pracował bez lampy? Jak oszukać projektor, żeby pracował bez lampy? Jak oszukać projektor, żeby pracował bez lampy?

Do czyszczenia optyki użyłem świeżych chusteczek higienicznych, kompresów do oczu oraz pałeczek do uszu. Optyka nie miała w sobie wiele kurzu więc poszło szybko i sprawnie. Po zmontowaniu optyki do testów użyłem halogena H1 55W samochodowego, zakupiłem wersję niebieską "xenon effect" by mieć w miarę chłodną barwę światła.

Jak oszukać projektor, żeby pracował bez lampy? Jak oszukać projektor, żeby pracował bez lampy?

Obraz po ustawieniu optyki był idealny, niestety na dwóch kartkach A4:) Na większym ekranie zbyt ciemny do czegokolwiek, od biedy na próbę obejrzałem film w całkowitym zaciemnieniu.

Dodano po 9 [minuty]:

W międzyczasie wpadł mi w ręce metalohalogen OSRAM PowerStar NDL 150W więc szybko skompletowałem oryginalny balast i zamontowałem wszystko ładnie w projektorze, po czym rozpocząłem testy.

Niestety rozczarowałem się, po podłączeniu metalohalogenu do projektora moim oczom ukazał się identyczny problem jak z oryginalnym palnikiem - MH kilka razy mrugnął, i kaplica. Rozczarowany zacząłem sprawdzać balast, okazało się że walnięty jest jeden z mosfetów, szybko znalazłem odpowiednik i po wlutowaniu MH na chwilę zaświecił ale po około minucie zgasł. Okazało się , że znów tem sam mosfet padł. Po głębszym sprawdzaniu winowajcą okazał się zapłonnik/cewka która miała zwarcie dwóch styków powiązanych z tym mosfetem. Balast odrzuciłem z eksperymentów. Na pocieszenie zostaje mi wniosek, że mam sprawny palnik i wyjaśniła się sprawa dlaczego projektor u poprzedniego właściciela poświecił jedynie 946h.

Dodano po 18 [minuty]:

Dalsza część przeróbek:

Gdy dotarła przetwornica odrazu zabrałem się za montaż palnika w odbłyśniku. Tym razem wszystko zakończyło się pomyślnie, oto efekty projekcji na Xenonie 35W:

Tutaj zdjęcia na "pełnym ekranie 1.75m x 1.5m, klasyki:)

W rzeczywistości obraz jest jaśniejszy i nie ma przekłamań kolorów z aparatu, wystarcza spokojnie do oglądania filmów ew. do grania w klasyki przy zgaszonym świetle i np. oświeconym na korytarzu. Projektor na tej konfiguracji przeświecił już 16godzin i jestem zadowolony z efektów aczkolwiek jasności nigdy za wiele:) .

Tak to wygląda po przeróbce. Projektor wraz z ekranem, w najbliższym czasie planuję zakup prawdziwego ekranu projekcyjnego:

Jak oszukać projektor, żeby pracował bez lampy? Jak oszukać projektor, żeby pracował bez lampy? Jak oszukać projektor, żeby pracował bez lampy?

SHARP XG-NV5XE dla potomnych: Aby odblokować projektor żeby pracował bez lampy wystarczy wypiąć wtyczkę łączącą balast z płytą główną projektora oraz odłączyć balast od zasilacza. Projektor odpali bez zająknięcia.

Aby zresetować licznik lampy wyłączamy projektor przyciskiem AC z tył obudowy, następnie wciskamy jednocześnie na obudowie strzałke w prawo, w dół i enter. W tym samym czasie włączamy projektor przyciskiem AC z tyłu obudowy.

To cała historia o tym projektorze, zabieram się za przeróbkę kolejnego na MH, bądź xenon o wyższej mocy. SHARP zostaje już na takiej konfiguracji, obraz żyleta, mogłoby być jaśniej ale jest wystarczająco do wieczorno-nocnych projekcji:)

Pozdrawiam - INtRO_Tech :)
    mlodystm
    Poziom 9  
    Witam mam pytanie czy da rade oszukać taki projektor jak
    Toshiba TDP-S20?
    Posiadam taki, lecz lampa padnięta. Ktoś już montował w takim modelu xenon-a?
    eddietor
    Poziom 10  
    Panowie nadal walczę z Infocusem LP220 i udało mi się zdobyć oryginalną lampę, niestety w projektorze nadal świeci się żółta dioda informująca o usterce, ale lampa pięknie się zapala:/ Czy ma ktoś pomysł co może być tego przyczyną i jak ją rozwiązać? Zapomniałem dodać że podczas próby resetu licznika lampy nic sie nie dzieje.
    Pool26
    Poziom 13  
    mlodystm napisał:
    Witam mam pytanie czy da rade oszukać taki projektor jak
    Toshiba TDP-S20?
    Posiadam taki, lecz lampa padnięta. Ktoś już montował w takim modelu xenon-a?

Wypinasz wtyczkę łączącą balast z płytą główną i od strony balastu łączysz dwa środkowe kabelki razem czyli 2 i 3 (jest cztery) i jest OK. Balast DC na nim nic nie podziałasz musisz więc założyć nowy oryginalny od xenon-a chyba że oryginalną lampę.

Wie ktoś może jak zresetować licznik godzin w takim projektorze???
    mlodystm
    Poziom 9  
    A jakiej firmy projektor najłatwiej przerobić? Tak, żeby oryginalny balast został, tylko wymiana lampy na Xenon i tyle. Prosił bym o podanie firmy i model. Bede wdzięczny. Pozdrawiam.
    pawelC51
    Poziom 11  
    Witam.
    Niedawno dokonałem zakupu projektora PLUS U3-810SF, który był nieco uszkodzony. Kiedyś dostałem drugi prawie taki sam, który posłużył jako dawca i złożyłem z dwóch jeden. Problemem okazała się w pewnym momencie lampa z przepracowanymi prawie 2000h. Udało mi się ją zresetować (przy włączeniu projektora wcisnąć jednocześnie SOURCE i AUTO na 5sek ) i jeszcze jakiś czas pochodziła wyświetlając obraz dość dobrej jakości. Pewnego dnia coś głucho strzeliło i obraz zgasł - oczywiście lampa dokończyła swój żywot. I tu pojawia cię mały dylemat. Wiem z danych projektora, że lampa jest typu AC o czym świadczy fakt prawie jednakowych elektrod (jedna elektroda krótsza od drugiej jakieś 0,3mm).
    Wiem, że balast powinien być również AC lecz tu jest dylemat

dlaczego jest oznaczone +10kV i -10kV. Czy aby faktycznie jest to balast AC?
    Przepraszam za słabą jakość zdjęcia wykonane w pośpiechu na dodatek telefonem komórkowym.
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    jarek561
    Poziom 12  
    Witam zakupiłem niedawno projektor InFocus X3 z przepaloną lampą. I chciałem się zapytać czy jest możliwe przerobienie go żeby się odpalał bez lampy i zregenerować lampę żeby chodziła na oryginalnym balaście??
    androot
    VIP Zasłużony dla elektroda
    + / -10kV to tylko oznaczenie jakie napięcia względem masy? występują przy zapłonie. Nie ma się to nijak do pracy lampy po zapłonie. Pewnie chodzi o odpowiednią izolację przewodów itp.

Często (zawsze?) zapłon przebiega przy stałej polaryzacji elektrod, dopiero potem mostek H rozpoczyna pracę i zmienia biegunowość prądu lampy z f kilkaset Hz.
    eddietor
    Poziom 10  
    Witam ponownie, jak dotąd nic się nie ruszyło w sprawie uruchomienia bez lampy mojego Infocusa LP 220. Czy może ktoś wie czy istnieje do niego książka serwisowa, a jeżeli tak to skąd można ją pobrać?
    Snikers
    Poziom 24  
    eddietor napisał:
    Witam ponownie, jak dotąd nic się nie ruszyło w sprawie uruchomienia bez lampy mojego Infocusa LP 220. Czy może ktoś wie czy istnieje do niego książka serwisowa, a jeżeli tak to skąd można ją pobrać?

jaka przetwornica siedzi w nim? jakies zdjecie masz?
    eddietor
    Poziom 10  
    --->Snikers

Oto zdjęcia przetwornicy:

https://obrazki.elektroda.pl/21_1288027380.jpg
    https://obrazki.elektroda.pl/8_1288027380.jpg
    https://obrazki.elektroda.pl/11_1288027381.jpg
    https://obrazki.elektroda.pl/56_1287950392.jpg
    https://obrazki.elektroda.pl/37_1287950392.jpg
    https://obrazki.elektroda.pl/83_1287950393.jpg
    https://obrazki.elektroda.pl/2_1287950393.jpg
    https://obrazki.elektroda.pl/80_1287950393.jpg
    https://obrazki.elektroda.pl/57_1288104880.jpg
    https://obrazki.elektroda.pl/73_1288194643.jpg

olafkomornik wrzucał zdjęcia takiej przetwornicy jakieś 2 strony wcześniej wiec pozwoliłem sobie dodać ich linki. Również 1-2 strony wcześniej karol1010 napisał i dał zdjęcia (również daje linki - 2 ostatnie), gdzie można by było "zmostkować" jednak nie przyniosło to żadnych rezultatów.