Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jak oszukać projektor, żeby pracował bez lampy?

chwojnik 08 Mar 2012 22:18 924560 5119
Altium Designer Computer Controls
  • Altium Designer Computer Controls
    Przemus_92
    Level 11  
    Witam! ja mam do was takie pytanie mam wielką chcęć kupić sobie jakiś używany projektor ze spaloną lampą i chciałbym go przerobić na xenon lub metalohalogen. W internecie patrzyłem na parametry tych dwóch rodzajów żarników, metalohalogen 150W ma 15000 lumenów a xenon 35W ok 3000-4000 lumenów, który żarnik lepiej zastosować i jakiej mocy ?? Następne pytanie czy żarnik xenononowy jest na napięcie DC (stałe) a a żarnik metalohalogenowy na napięcie AC (zmienne) ?? pytam bo nie wiem czy mam kupić projektor z balastem na napięcie zmienne czy na stałe. Proszę o doradzenie. Dziękuję ;-)
  • Altium Designer Computer Controls
    hacker_ice

Level 24  
    Koleho przemus_92 co do projektora to abyś mógł przerobić balast na ksenona musi być to balast AC obie lampy zarówno MH jak i Xenon są AC. O tyle tylko że MH możesz podpiąć od razu pod odpowiedniej mocy balast AC to zaś Xenon tylko pod balast w którym zmniejszono moc. Najlepiej co do kosztów i żywotności najlepszy jest xenon 55W. Przemus tylko czy warto kupić projektor bez lampy? Kosztorys:
    Projektor LCD! bez lampy + przesyłka
    Ksenon + przesyłka
    Przetwornica do ksenona jeśli nie da się przerobić + przesyłka
    Lepiej by Ci wyszło kupić projektor z działającą lampą np co ma już 50% lub 75% wyświetlonych godzin. Bo po 1 sprawdzić czy projektor działa i nie ma uszkodzonych matryc, po 2 ucieszysz się przez jakiś czas z oglądania na dużym ekranie. Po 3 wtedy będziesz pewny że projektor jest ok jak lampa padnie żeby ładować w niego kasę. PoZdR
    Przemus_92
    Level 11  
    hacker_ice w sumie masz racje nie pomyślałem o tym że lepiej kupić sprawny projektor i później go przerobić. A co do żarników chodziło mi o to na którym lepszy i ładniejszy byłby obraz ??
    oriong
    Level 11  
    Mam oryginalny odbłyśnik i xenon pięknie wszedł do niego.
    Jeżeli przesadzę z watami i do xenona 35W dam za dużo, to w momencie "przepalenia" xenon przestaje świecić czy rozlatuje się w drzazgi?
    Balastu to można tanio 20zł+przesyłka kupić a z odbłyśnikiem to gorzej.
    Dodam że projektor dostałem za free :))
    krzsiek
    Level 14  
    Wsadziłeś go tak jak był czy wyjełeś palnik z ochronnej rurki?
    Wrzuć fotę.

Jak się przepali to pewnie strzeli. Palniki w projektorach maja kilka razy większe ciśnienie w bance wiec tym bardziej odbłyśnik powinien wytrzymać strzał xenona.
    oriong
    Level 11  
    Wszedł razem z rurką ochronną. Otwór był o 0,2mm mniejszy to musiałem troszkę otwór powiększyć papierkiem ściernym nawiniętym i przy pomocy drymelka łanie się powiększył (znaku niema że był powiększany).
    Więc wymiana żarnika w razie czego to chwila moment.
    Xenon z rurką ochronną ma 8,72mm grubości.

coś o xenonach:
    http://www.torch.pl/forum/index.php/topic,53759.0.html]Link[/url]
    maliniak80
    Level 17  
    Witam, przeczytałem cały wątek, zajeło mi to cała noc no i w efekcie powstało coś takiego

Jak oszukać projektor, żeby pracował bez lampy?Jak oszukać projektor, żeby pracował bez lampy? Jak oszukać projektor, żeby pracował bez lampy? Jak oszukać projektor, żeby pracował bez lampy?

jest to xenon chinol z all..35W pozbawiony zewnętrznej osłony, wbudowany w odbłyśnik z OSRAM DECOSTAR 50W TITAN, kąt rozsyłu światła 10°

a oto balast z którym bedzie to współpracowac
    no i zasilacz który jeszcze sie "buduje"
    Jak zrobie foty z pracy projektora na tym setupie to wrzuce na forum, generalnie projektor bedzie podłączony pod dekoder cyfry+ i bedzie uzywany jako telewizor
    maliniak80
    Level 17  
    projektor to Epson EMP-S1H 3LCD, ori lampa ma 130W UHE, troche sporo do oglądania na codzien dlatego zdecydowałem sie na tego xenona, zasilacz klasyczny transformatorowy bo nie wierze w impulsowe :D Palnik klejony na coś w rodzaju gładzi szpachlowej, nie był to gips bo długo wiązało, poprostu kleiłem na to co było pod ręką. Nie mam pilota ale jest dostepna aplikacja na RS232 na ten projektor, zobacze jak to bedzie latać i opisze czy warto było sie bawić
    Ganjor86
    Level 21  
    Witam kupiłem ostatnio projektor Epson EMP-x3 przeróbka jest opisana na forum ale rozkręcam projektor wyjmuje balast i widzę takie coś...

Na balaście jest napisane : MODEL:B1.70EP4.3D-02R-805

Ktoś już widział taki balast ?
    kyms
    Level 11  
    Witam .
    W moim HP vp6121 pojawia się ostatnio problem ze startem lampy ( oryginał rodzaj DC , typ NSH200bq ) . Po włączeniu następuje seria impulsów wys. napięcia , widać rozbłyski lampy ale nie dochodzi do powstania stabilnego łuku na elektrodach . Zdarza się że trzeba 2-3 razy startować projektor aby zaskoczył .
    Proszę o podpowiedź gdzie szukać problemu , czy w samej lampie która ma wyświecone ok. 1800h (90%) chociaż jej wygląd jest jeszcze bardzo porządny , czy też po stronie balastu bądź przewodów WN ?
    Czy jest może regulacja na balaście pozwalająca na zwiększenie napięcia zapłonu lampy ?
    menTa
    Level 17  
    kyms sprawdź połączenie lampy z balastem czy ma dobry styk :)
    wlodek19573
    Level 13  
    kyms muszę cię zmartwić ponieważ podejrzewam że lampa kończy swój żywot.To że lampa ma wypracowane 1800h z 2000h nie oznacza że pociągnie jeszcze 200h .Oprócz liczby przepracowanych godzin dla żywota lampy , liczy się również ilość cykli pracy .Moja rada jest taka ,jeśli włączam projektor to MINIMUM trzy godz. musi chodzić .Tym sposobem można nawet przekroczyć liczbę godz. przewidywalną dla danej lampy.Otwórz klapkę lampy, i podgrzej lampę suszarką do włosów przez dwie minuty a następnie włącz projektor , jeśli załapie od razu lampa kończy żywot . ( za duża odległość elektrod )
    kyms
    Level 11  
    Cóż , z tym że się lampa kończy należało się liczyć , dlatego przed ewentualną wymianą warto by się było jeszcze zastanowić nad przeróbką na AC . Zdaje się że jakieś pokrewne modele HP miały balast AC . Po ewentualnej zamianie można by łatwiej poeksperymentować .
    Jest też dość tania lampa DC przeznaczona do LG DX630 (też DLP) o mocy bodajże 230W ( HP ma max. 200W) . Czy oprócz innego ogniskowania tej lampy należy się też liczyć z możliwym innym napięciem zapłonu i pracy ?
    Czy ktoś próbował zastępować tą lampą od LG ?
    http://www.prono.com.pl/produkt-lampa-aj-ldx6-do-projektora-dx630-45844.html
    wlodek19573
    Level 13  
    kyms zrób zdjęcie swojej lampy ,chodzi o drucik jonizacyjny . Teoretycznie ta lampa od LG powinna działać .
    wlodek19573
    Level 13  
    kyms lampa od LG ma nieco wyższe napięcie zapłonu . Jeśli zdecydujesz się na kupno to podłącz lampę z boku projektora i pacz czy próbuje załapać ,jeśli nie wyłącz projektor i podgrzej lampę suszarką i włącz projektor powinna załapać chociaż raz na trzy próby .Jeśli załapie po podgrzaniu wtedy jest sens dowijania jonizatora.Jeśli nie załapie zawsze możesz ją sprzedać w nie naruszonym stanie. Lub regeneracja swojej lampy w Krakowie 450 zeta i masz pewność.
    wlodek19573
    Level 13  
    menTa ja nie pisałem że z kimś rozmawiałem bo po prostu regenerowali mi 4-ry szt.i wszystko było oK. a KRAK... podałem jako jedną z opcji co może kol. kyms zrobić ze swoja lampą .i nie miałem zamiaru tu kogo kogokolwiek reklamować. A TERAZ BARDZO WAŻNE , jeśli się używa projektora jak zwykłego TV to nie ma się co dziwić że lampy padają. ja tak załatwiłem orginalnego japończyka po 300-tu godz.a było to 16 lat temu . Włączałem projektor dla kogo się dało chociaż na 10-sięć min aby się pochwalić. Jakież było moje zdziwienie że tak szybko padła lampa.
    wlodek19573
    Level 13  
    hacker_ice o tym pisałem 7-dem czy 8-siem postów wyżej
    kameleo12
    Level 13  
    Ja mam takie pytanie, czy do każdego projektora można zaaplikować xenon?
    jeżeli nie to jakiej firmy /modelu szukać aby przeróbka była w miarę prosta?
    prosze o pomoc pozdrawiam
    karol1010
    Level 21  
    Witajcie. Ma ktoś do odsprzedania żarniczek 300W AC?
    GORO35
    Level 12  
    Panowie! Czy ktoś wie jak zsynchronizować kolory po wymianie jednej z matryc w Sony VPL CX6. Mam serwisówkę i wchodzę do jakiegoś menu serwisowego, ale żaden z parametrów nie powoduje przesuwania się kolorów względem siebie. Jeżeli się tego nie da zrobić w warunkach domowych, to też proszę napisać, bo drugi dzień łowię po necie, żeby niepotrzebnie nie tracić czasu.
    MCM007
    Level 14  
    Z tego co czytałem , to zbieżność kolorów po wymianie matrycy trzeba ustawić ręcznie .
    GORO35
    Level 12  
    Znaczy mechanicznie? Śrubki są na sztywno. Nie ma suwnic. Matryce są umieszczone tak pod płytą główną, że nie ma do nich dostępu bez jej zdjęcia. Raczej musi być jakieś menu serwisowe, w którym się to reguluje. Nawet stare TV projekcyjne CRT to miały. Tzw ustawianie siatki. Pewno dostęp do tych danych mają tylko serwisanci.
    GORO35
    Level 12  
    No właśnie ! Ale jaki? Nie wieżę, że nikt nie robił tego z projektorem. Może na jakimś innym modelu Sanyo lub Epson. Wszelkie sugestie mile widziane.
    sampl
    Level 2  
    Witam,

kupiłem ostatnio projektor epson 8300i. Projektor normalnie odpala, obraz jest czysty i jasny, ale po kilkudziesięciu sekundach gaśnie i zaczyna mrugać dioda lampy na czerwono. Z instrukcji dowiedziałem się, że ta kontrolka oznacza, że lampa jest wypalona. Licznik lampy z poziomu menu został zresetowany. Przeczytałem cały wątek, i dowiedziałem się, że na lampach w epsonach są bezpieczniki, i można wykonać reset dzięki wstawieniu nowego bezpiecznika. Niestety w mojej lampie nie ma takiego bezpiecznika, i mam pytanie:

czy można w jakiś sposób zresetować mój projektor, żeby się nie wyłączał i nie pokazywał wypalenia lampy?
    GORO35
    Level 12  
    Jak by to był bezpiecznik to lampa w ogóle nie odpali. Posprawdzaj wentylatory, czy się wszystkie lekko kręcą, bo wtedy kontrolka też miga.