Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jak oszukać projektor, żeby pracował bez lampy?

chwojnik 03 Feb 2013 21:35 926045 5119
Optex
    User removed account
    User removed account  
  • Optex
    Mrozu91
    Level 1  
    Witam, posiadam projektor TOSHIBA TDP-SP1. Siada mi lampa świeci ale po kilku min. po prostu się wyłącza. Chcem go przerobić np. na xenon 55w, jednak wertując te 155 stron nie znalazłem wszystkich potrzebnych mi informacji. Właściwie nie wiem nić bo nie mogę nawet odszukać jaki mam balast. Czy byłby w stanie mi ktoś z forum pomóc, doradzić jakiś konkretny, sprawdzony i skuteczny sposób na ten mój konkretny model? Jest to projektor DLP, model oryginalnej lampy to TLPLV9. Będę wdzięczny za jakiekolwiek info.
    User removed account
    User removed account  
  • Optex
    fuzzy11
    Level 11  
    Szukam płyty główniej do projektora Epsona emp-x3 nie zablokowanej oraz pilota do tegoż projektora.

pozdro.
    User removed account
    User removed account  
    Michal198422
    Level 11  
    Kilka godzin zajęło mi przebrnięcie przez wszystkie strony tego wątku, ale nie znalazłem konkretu. Epson EMP-74 pojawił się ze 3 - 4 razy,bez większego kłopotu uruchomiony bez lampy za pomocą tych informacji, ale brak potwierdzonych info o możliwości odpalenia/nie odpalenia xenona. Więc prośba na początek o określenie czy się da na tym projektorze odpalić xenon z oryginalnego balastu, czy też ma on za małe napięcie na zapalenie go,a więc pozostaje jedynie zabawa z metalohalogenem podobnej mocy do oryginalnej lampy (UHP 200W), lub po oszukaniu projektora zasilanie xenona z przetwornicy samochodowej? Jeśli potrzeba zdjęć balastu to na 46 stronie forumowicz epoxer wstawiał zdjęcia (dzięki temu bez lampy bez problemu poszło uruchomienie), lub zrobię sam jeśli potrzeba. Jeśli napięcie zapłonu było by zbyt niskie to czy w prosty sposób da się je podnieść do wymaganego, czy lepiej odpuścić i zewnętrznie zasilać (napewno szybciej ale wolałbym wszystko zostawić wewnątrz obudowy)? Czy można podłączyć na próbę xenon bez modyfikowania balastu czy też nie (sprzeczne informacje wcześniej znalazłem)?
    User removed account
    User removed account  
    Michal198422
    Level 11  
    O manipulowaniu rezystorami już wielokrotnie czytałem, ale trafiłem po drodze na posty, gdzie sugerowano, by zanim się tym zacznie bawić podłączyć xenon bezpośrednio pod balast i zobaczyć czy go ruszy, znowu kilkanaście stron później żeby bezpośrednio xenona nie podpinać :/ . Oznaczenia balastu EUC 200 A/01 (pojawił się na wcześniejszych stronach 2 razy, ale nic o nim więcej - chodziło o ruszenie projektora bez lampy). Pojawiło się również przypuszczenie, że napięcie zapłonu jest zbyt niskie dla xenona (ktoś miał próbować, ale później brak info czy w ogóle się udało), ale na tym się skończyło i nie ma potwierdzenia że się da lub nie. Od pierwszej strony do ostatniej przeczytałem i wiem że zmniejszenie mocy też różnymi sposobami (usunąć rezystory, lub dodać).
    fuzzy11
    Level 11  
    Wszystko jest opisane i działa, blast przerabiasz tak jak napisał lysy1980 na 46 stronie i działa bez lampy, a zresztą wszystko jest opisane tutaj, ja tak zrobiłem i działa.

źródło elektroda
    Link
    Efyr
    Level 11  
    EMP-74 na pewno działa na xenonie, ponieważ pod sufitem wisi taki u mnie, ale kupiłem już przerobiony

Natomiast będę chciał zmienić xenon z 55W na 100W i też będę prosił na dniach o pomoć, ponieważ jestem w tym zielony

GEES wrote:
    ...wyciagnij palnik z ksenona( musisz wyciagnac go ze szklanej bańki ), wykorzystaj elektrody ze starego palnika i połacz je jak w oryginale....

Tu mam pytanie, ponieważ już zmieniałem palnik z 55W na 55W nowy i bawiłem się z tym wycinaniem tego palnika z szkła, ale to masę zabawy. Nie można bardziej rozwiercić odbłyśnika i włożyć razem z zewnętrznym szkłem?
    Jeszcze jedno pytanie mam, otóż po kilku miesiącach używania bańka obranego xenonu zrobiła się mleczno-biała, czyli zapewne przepuszcza mniej światła. Co może być tego przyczyną? Czy nie właśnie wyciągnięcie z tego zewnętrznego szkła? Dodam, że oczywiście nie była dotykana
    Michal198422
    Level 11  
    fuzzy11 wrote:
    Wszystko jest opisane i działa, blast przerabiasz tak jak napisał lysy1980 na 46 stronie i działa bez lampy, a zresztą wszystko jest opisane tutaj, ja tak zrobiłem i działa.

źródło elektroda
    Link

Masz z balastem EUC 200 A/01 ? Oszukanie żeby bez lampy startował to już dawno zrobione na płycie a nie w balaście. Balast może wywędrować.

Pytam o ten konkretny ballast czy da radę odpalić xenon 35W (gdzieś w necie znalazłem info że on ma max 7kV na zapłon). Ewentualnie co się stanie jeśli podłączę ten xenon do nieprzerabianego ballastu. Nic nie będzie bo za małe napięcie zapłonu, spali się ballast, czy też tylko wybuch żarówki nastąpi.

Nigdzie nie ma takiego ballastu określonego jako działający lub nie z xenonem, natomiast były wspominane takie, które nie odpalą za nic mimo że są AC ,bo mają za niskie napięcie zapłonu. Dlatego poszukuję potwierdzenia lub zaprzeczenia czy ten ballast się nadaje czy nie. Emp 51 jest inną konstrukcją niż emp 74 i może mieć inne bebechy. Emp 54 i 74 to bliźniaki.

Dlatego ponownie pytam czy komuś udało się odpalić na EUC 200 A/01 żarnik xenonowy.

Do Efyr.
    Jestem ciekaw czy siedzi w Twoim Epsonie taki ballast jak mój, czy też wstawiony z czegoś innego.
    Co do powiększania odbłyśnika to było wcześniej że można, ale może się to źle skończyć bo odbłyśnik może pęknąć i wtedy albo szukać lampy uszkodzonej, albo kombinowanie z dorabianiem/dobieraniem podobnego od innych projektorów lub improwizacja.

Zdjęcia takiego balastu jak mój tutaj

Dane które sugerują że ten balast jest 7kV tutaj
    fuzzy11
    Level 11  
    Ok dzisiaj w domu sprawdzę jaki mam balast, jeżeli chodzi o podpięcie xenona bez przeróbki - nie wiem...
    Efyr
    Level 11  
    Ostatnio odnosiłem wrażenie, że projektor świeci coraz słabiej, więc postanowiłem zerknąć do lampy.
    Bańka żarnika już w ogóle nie jest przezroczysta, tylko mleczna, a nawet miejscem zielonkawa. Do tego bańka znacznie się zdeformowała - napęczniała i zrobiła się jajowata.
    Poniżej zdjęcia żarników, oba używane w tym projektorze, lecz jeden tylko przez krótki czas, i w nim bańka tylko delikatnie zmatowiała. Ta zdeformowana to 55W, druga najprawdopodobniej także - była w projektorze jak go kupiłem
    Jak oszukać projektor, żeby pracował bez lampy? Jak oszukać projektor, żeby pracował bez lampy?

Dlatego postanowiłem pomierzyć prąd jaki dostaje w tej chwili palnik. Nie wiem czy na pewno dobrze pomierzyłem, mierzyłem na zmiennym. Wynik to 45,57 Volt (w sumie od rozświetlenia ciągle rosło, ale przy tej wartości już wolno) oraz 1,69 Amper, czyli z moich wyliczeń wynika, że xenon dostaje 77 Watt.
    Czy te wartości mogą być prawidłowe, bo wydawało mi się, że xenon dostaje ok 80 Volt
    karol1010
    Level 21  
    witam milosnikow projektorow. Posiadam 2sx+ firmy projectoindesign projektor niby dxiala ale obraz jest wogole nie wyswietlany tykko taki szum jakby tv nie odbieral prawidlowo. moim zdaniem winny jest zasilacz. Na zadnyn styku nie ma 5v. tylko 13v 2.5v 3.3v. i syczy po wlaczeniu. pozatym jeden z jego koncowych tranzystorow bardzo sie grzeje. Ponizej przedstawiam zdjecia tego zasilacza byc moze ktos spotkal sie z takim i pomoze okreslic napiecia na wyjsciach...

Jak oszukać projektor, żeby pracował bez lampy? Jak oszukać projektor, żeby pracował bez lampy? Jak oszukać projektor, żeby pracował bez lampy? Jak oszukać projektor, żeby pracował bez lampy?
    blachu_pb
    Level 1  
    Witam,
    kiedyś kupiłem przerobiony na xenon projektor epson, ostatnimi czasy przestał swiecic bo lampa sie przepalila lub cos w tym stylu bo banka w srodku jest szara.
    Teraz mam problem z doborem odpowiedniej lampy bo nie wiem jaka byla tam wlozona i nie wiem w jaki sposob moge to sprawdzic. kontakt z czlwiekiem od ktorego kupilem gdzies zaginal... moge dolaczyc fotki projektora w srodku zeby przyblizyc sprawe.
    menTa
    Level 17  
    Jest to prawdziwy palnik 55W sam osobiście go wstawiałem. Już skontaktowałem się poprzez PW.
    foxskav
    Level 9  
    Witam,
    czy jest możliwość zastosowania czegoś takiego zamiast lampy ?

allegro.pl/dioda-led-modul-o-mocy-100w-smd-biala-kwadratowa-i3032513145.html
    lub
    allegro.pl/halogen-led-reflektor-100w-9000-lm-i3092102998.html
    Myblock
    Level 11  
    Witaj

Diody wyższej mocy tego typu są z kilku, kilkunastu emiterów które będzie bardzo ciężko skupić światło. Osobiście próbowałem z tego typu diodami i jest klęska. Natomiast wiem że lepsze osiągi można uzyskać za pomocą diody wykonanej z jednego emitera który daje ~1000lm do 3000lm. Wszystko zależne od jaki prąd, napięcie, skupienie diody, modyfikacja toru optycznego ( biorąc szczególnie pod uwagę oryginalną konstrukcję względem wymiarów, więc nie każdy projektor się nada) tutaj zbędne elementy optyki, które zastępujesz gdy odpowiednio skupisz diodę. Są jeszcze kwestie temperatury odprowadzenia ciepła które wydaje dioda na drodze przez optykę i pod sobą (potrafią ogrzać miejsce pracy), kolejny punkt miejsce na tą całą zabawę, ponieważ takie diody potrzebują radiotora z wentylatorem, sterownik do leda też się nie obrazi za własny radiator, gdy płynie przez niego duży prąd no i kącik dla zasilacza.
    Już nie wspominam o głebszych czynnikach typu lepiej mieć wyższy kontrast niż wyższą rozdzielczość, matryce lepiej wtedy przepuszczają światło, a jeszcze do nich technologia Micro Lens Array itp. itd.

Także lepiej kupić używany projektor za 300zł. Na pokładzie lampa ma na liczniku setki godzin i zobaczyć czy projekcja jest tym co sprawia Ci dobrą zabawę lub bardzo pomaga w celach zawodowych. Ciekawie się rozwija technologia projektorów ledowych. Osobiście nie posiadam telewizora, wole projektor.

Pozdrawiam
    foxskav
    Level 9  
    Myblock wrote:

Także lepiej kupić używany projektor za 300zł. Na pokładzie lampa ma na liczniku setki godzin i zobaczyć czy projekcja jest tym co sprawia Ci dobrą zabawę lub bardzo pomaga w celach zawodowych. Ciekawie się rozwija technologia projektorów ledowych. Osobiście nie posiadam telewizora, wole projektor.

Witam,

Kupiłem właśnie projektor EPSON tw600 z lampą na wykończeniu. Ostrość obrazu jest bardzo dobra jednak za słabo świeci i nawet w zaciemnionym pomieszczeniu nie da się oglądać ciemnych scen w filmie. Nie wiem czy jest to wina lampy czy projektor jest w jakiś sposób uszkodzony.

Moim celem jest oglądanie w jasnym pomieszczeniu - czy jest to do osiągnięcia na takim ledowym halogenie?

Pozdrawiam
    Ganjor86
    Level 21  
    Co to jest ledowy halogen ? :D Proponuje wymianę palnika na nowy bo stary przy końcu swojego życia może osiągać wysokie temperatury i spali ci matryce albo polaryzatory. Ktoś z forum na pewno wymieni ci palnik w rozsądnej cenie.
    foxskav
    Level 9  
    Ganjor86 wrote:
    Co to jest ledowy halogen ? :D

allegro.pl/halogen-led-reflektor-100w-9000-lm-i3092102998.html
    fuzzy11
    Level 11  
    Michal198422 wrote:
    fuzzy11 wrote:

źródło elektroda
    Link

Masz z balastem EUC 200 A/01 ? Oszukanie żeby bez lampy startował to już dawno zrobione na płycie a nie w balaście. Balast może wywędrować.

Pytam o ten konkretny ballast czy da radę odpalić xenon 35W (gdzieś w necie znalazłem info że on ma max 7kV na zapłon). Ewentualnie co się stanie jeśli podłączę ten xenon do nieprzerabianego ballastu. Nic nie będzie bo za małe napięcie zapłonu, spali się ballast, czy też tylko wybuch żarówki nastąpi.

Nigdzie nie ma takiego ballastu określonego jako działający lub nie z xenonem, natomiast były wspominane takie, które nie odpalą za nic mimo że są AC ,bo mają za niskie napięcie zapłonu. Dlatego poszukuję potwierdzenia lub zaprzeczenia czy ten ballast się nadaje czy nie. Emp 51 jest inną konstrukcją niż emp 74 i może mieć inne bebechy. Emp 54 i 74 to bliźniaki.

Dlatego ponownie pytam czy komuś udało się odpalić na EUC 200 A/01 żarnik xenonowy.

Do Efyr.
    Jestem ciekaw czy siedzi w Twoim Epsonie taki ballast jak mój, czy też wstawiony z czegoś innego.
    Co do powiększania odbłyśnika to było wcześniej że można, ale może się to źle skończyć bo odbłyśnik może pęknąć i wtedy albo szukać lampy uszkodzonej, albo kombinowanie z dorabianiem/dobieraniem podobnego od innych projektorów lub improwizacja.

Zdjęcia takiego balastu jak mój tutaj

Dane które sugerują że ten balast jest 7kV tutaj

Sorry za dłuuuugi brak odpowiedzi.

Niestety mam inny blast nie mogę pomóc.
    Jedyne co mogę podpowiedzieć to 35w xenonie nic nie widać, proponuje kupować od razu 70w a najlepiej 100w.

sikor83
    Level 14  
    Witam podepnę się pod temat mam kilka projektorów i kilka lamp które w projektorach nie działają wyłączają się, w celu sprawdzenia podpiąłem lampy pod przetwornicę od xenonów i wszystkie świecą bez problemów. Mam jeszcze problem z toshiba tdp-sp1 bo w nim lampa nie mrugnie nawet, a mam do niego 3 szt nieznanego stanu.
    Michal198422
    Level 11  
    fuzzy11 wrote:
    Sorry za dłuuuugi brak odpowiedzi.

Niestety mam inny blast nie mogę pomóc.
    Jedyne co mogę podpowiedzieć to 35w xenonie nic nie widać, proponuje kupować od razu 70w a najlepiej 100w.

A no właśnie.. Wygląda na to że oryginalne zasilanie z emp74 nie odpali xenona :/ Na próbę podłączyłem bez modyfikacji xenon 35W i nic. Iskrownik (czy jak to się nazywa) lekko się błyskał ale nie zdołał wytworzyć napięcia zdolnego odpalić xenon. Zwykły metalohalogen bez trudu ruszył.
    Myblock
    Level 11  
    Spróboj owinąć na przeciwnej elektrodzie kawałek druta( bez przesady z sprężynką od długopisu, ale mocniejszy drut wskazany bo się ukruszy), czyli łączymy się z jednym z wyprowadzeń zasilania żarnika, a owinięcie utrzymuje się po przeciwnej stronie bańki(stosowane w kilku modelach projektora). No i pamiętać o zachowaniu jak najmniejszego dystasnu kabli między ballastem, a żarnikiem. Jeżeli owe metody nie dadzą rady to albo adaptacja lepszego balastu lub zmiana projektora.
    Carta10
    Level 9  
    Panowie, potrzebuje wskazówki które elementy zmostkować by odpalić benq pb6100 bez lampy.

Z góry dziękuje za pomoc.

pawmal
    Level 12  
    Witam, mial juz ktos na warsztacie projektorek Casio z Laser & LED. Siedzi tam matryca chyba z 80 niebieskich laserkow. Sa to typowe DLP wiec jakos ta wiazke musza skupiac ...
    pepik1982
    Level 2  
    Witam serdecznie wszystkich. Posiadam projektor Mitsubishi XD206U.
    Kupiłem przetwornice samochodową wraz z żarnikiem H7, wszystko elegancko, tylko żeby projektor był "oszukany"obciążam go żarówka halogenową 55W H1 na przewodzie wyprowadzonym na zewnątrz. Wiadomości w tym temacie jest multum,ale do tego projektora nie znalazłem odpowiedzi jak go oszukać.
    Jutro wstawie fotki i może ktoś mi pomoże.
    ALE! Kilka osób pytało w sprawie, mianowicie projektor się sam wyłączał po kilku minutach, wentylatory schładzały lampe, która się wyłaczyła.
    Miałem ten sam problem i udało się go rozwiązać! Nad wentylatorami leci kabel, przez który wmontowany jest (chyba) czujnik temperatury). Małe okrągłe i w środku czerwony plastikowy bolec. Jutro wstawie fotke tego ustrojstwa, zrobiłem obejście kablem miedzianym i wszystko wrociło do normy.
    Projektor nie wyłącza się sam po kilku minutach! Hula jak ta lala.
    Pozdrawiam i jutro wstawie foty.

EDIT: Już sobie poradziłem z oszukaniem tego ustrojstwa, żeby chodził bez lampy, zmostkowałem i gitara gra :)

Dziś dojedzie do mnie palnik 100W Xenon, prztwornice 100W juz mam, jak na zdjęciu kilkanaście postów wyżej, na próbę podpiąłem pod nią palnik 35W i świeci elegancko. Zdecydoooowanie mocniej jak na przetwornicy 35W :)
    Jak robicie fotki obrazu projektora?? Za chiny ludowe mi nie wychodzą cyfrówką ...