Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Zasilacze UPS
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak oszukać projektor, żeby pracował bez lampy?

chwojnik 25 Lut 2009 22:46 881363 5103
    saltarys
    Poziom 13  
    Wymiatacz.
    Kiedyś podawałem adres strony ale mi usunęli .
    Najlepiej wpisz w google HID Xenon conversion kit 50W a potem masz do wyboru .
    Powodzenia
  • Zasilacze UPS
    grzecz
    Poziom 12  
    [quote="skowerr"]watów miec powinienes mniej wiecej tyle ile miales...
    z tego co w necie widzialem to osram robi lampy p-vip - lampy wyładowcze rtęciowe z małym łukiem i temperaturą barwową prawie 10000 kelwinów

Kolega popatrzy na cenę 869$ :) Chyba jednak regeneracja za 500 zł byłaby niestety lepsza.
    skowerr
    Poziom 12  
    Zgadzam się jeśli chodzi o cenę od producenta, ale czasami na e-bay lub allegro lampy te kosztują około 200pln wraz z odbłyśnikiem.
    CATX
    Poziom 11  
    Cóż, udało mi się odnaleźć większość informacji dotyczących "oszukania" NEC MT830 których poszukiwałem. Wystarczyło uważnie czytać posty i użyć "szukaj".

Mam jedno pytanie:
    czy mogę usunąć przetwornicę WN zasiljącą lampę? Czy przez to mogę uszkodzić zasilacz ?
    Wymiatacz
    Poziom 14  
    Dziś dostałem kurierem EPSONA 7200. Wymagał zresetowania licznika lampy, bo już wyświecił 2000h i się wyłączył. Niestety manewr z bezpiecznikiem 100mA (topikowy) nie udał się. Nie wiedzieć czemu przy starcie projektora nie przepalał się. Bezpiecznika w wersji SMD w moich lokalnych sklepach elektronicznych nie było, a chciałem zrobić to podręcznikowo, a nie na żywca zwierać kable. Udało mi się w inny sposób go zresetować. Przewody które wyprowadziłem na zewnątrz projektora włączyłem do multimetru i ustawiłem 20A. Prąd co prawda ograniczony jest przez projektor do około 250mA, ale mój miernik ma mniejsze do 200mA :/.
    Sekundę po włączeniu kabla sieciowego pojawia się prąd w wyprowadzonych kablach. Wówczas wystarczy wyciągnąć przewód z miernika. Bezpiecznik właściwie nie jest potrzebny w moim modelu. To tak, jak by ktoś miał również problem z resetem.

Mam takie pytanie jeszcze. Czy czyściliście obiektyw wewnątrz? Da się to rozłożyć? Reszta projektora też nieźle zakurzona. Czym czyścicie matryce i optykę?
    Wymieniał ktoś wiatraki na coś cichszego np. arctica? Z tego co zauważyłem jednego mam 92mm, a drugi to chyba 50. Oba szumią :/

Co do lamp P-Vip to zakupiłem ostatnio taką samą co kolega Tzok, czyli Osrama 120W z 1.3mm łukiem za 200zł. Niby da się tę lampę i za 150zł dostać, ale czekać na okazję można długo. Mój projektor w standardzie ma 1000lumeli i żywotność lampy szacuje się na 2000h. Palnik Osrama to 5200lm i aż 6000 godzin pracy jeśli wierzyć dokumentacji. Jasność po przejściu przez matryce na pewno sporo straci, ale może w ostatecznym rozrachunku będzie jaśniejszy obraz niż z seryjnej lampy. Jak ją zamontuję to napiszę jak u mnie pracuje. Tak czy inaczej koszt prądu jest teraz wyższy od lampy więc chyba nie tak źle.

Powoli zaczynam zbierać na coś pokroju Epson EB-X6, tylko z wejściem HDMI.
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    skowerr
    Poziom 12  
    Dobrze że coraz bardziej tanieje regeneracja :)
    BTW Czy ktoś miał doczynienia z regenerowaną lampą?Jak wygląda ich żywotność? Czy wstawiają jakiś palnik "na pałę" czy dobierają go pod względem parametrów? No i czy go dobrze pozycjonują w starym odbłyśniku?
  • Zasilacze UPS
    BVBek
    Poziom 12  
    Zależy co kolega rozumie przez słowo "na pałę".
    Raczej nie pomylą się co do DC AC(choć mogę się mylić) a co do reszty to już widać w samym opisie.
    UHP NSH SHP zastępuję jednym typem żarnika tyle że innymi mocami(Choć z tymi mocami tez nie dał bym wiary).
    Zadziwiająca jest cena w zależności od tego jaką moc ma nasza stara żarówka.
    Reszta to już czysto chałupniczo manufaktura w Polskim wykonaniu co w tym przypadku nie oznacza jakiejś dobrej jakości.
    Osobiście uważam że szkoda wyrzucać pieniążków na tego typu FIRMY. Tym bardziej że

Cytat:
    Z powodu kilku niemiłych incydentów na allegro w ostatnim czasie, nie odpowiadamy na maile!

To może świadczyć tylko o tym że klienci nie byli specjalnie zadowoleni z wykonanej REGENERACJI.
    Masster
    Poziom 32  
    Ja mam regenerowaną lampę w w/w firmie, świeci już ponad 500h i nie ma z nią żadnego problemu. Z wymianą wadliwej na gwarancji też nie robią kłopotu. Co prawda nie widziałem jak mój projektor działa z oryginalną lampą ale obraz wygląda bardzo dobrze, jest jasny, palnik startuje za pierwszym razem, projektor nie przegrzewa się, tylko lekko migocze.
    A jeśli chodzi o kontakt to zadzwoń do nich a porozmawiasz z bardzo miłą panią która zajmuje się obsługą klientów.
    BVBek
    Poziom 12  
    Masster napisał:
    Ja mam regenerowaną lampę w w/w firmie, świeci już ponad 500h i nie ma z nią żadnego problemu. Z wymianą wadliwej na gwarancji też nie robią kłopotu. Co prawda nie widziałem jak mój projektor działa z oryginalną lampą ale obraz wygląda bardzo dobrze, jest jasny, palnik startuje za pierwszym razem, projektor nie przegrzewa się, tylko lekko migocze.
    A jeśli chodzi o kontakt to zadzwoń do nich a porozmawiasz z bardzo miłą panią która zajmuje się obsługą klientów.

Odnośnie tego migotania:
    Jaki masz dokładnie projektor?
    Migotanie jest sporadyczne tj. zdarzy się raz na 5 minut że coś mignie czy cały czas ale widac to tylko na jednolitym obrazie?
    Czy w projektorze wymieniałeś może ballast?
    zwiecha
    Poziom 10  
    Witam, lampa w moim projektorze jest taka

link do specyfikacji:
    http://www.osram.com.au/_global/pdf/Professio...isplay_Optic/Entertainment/HTI/HTI400WSEe.pdf

Czy mogę zastosować zamiast ww. lampy np taka:
    http://www.allegro.pl/item572175682_zarowka_mh_400w_metalohalogen.html
    lub
    http://www.allegro.pl/item579640985_zarowka_metalohalogenkowa_mh_150w_luna.html
    lub jakąś 250 W?? Ta oryginalna ma 55 V i 7.3 A a ta zastępcza 4 A i napięcie znamionowe 220 V, czy ta oryginalna lampa to AC czy DC??
    Z góry dzięki za pomoc.
    Masster
    Poziom 32  
    Migotanie lampy widać praktycznie tylko na jasnym obrazie, nie gaśnie tylko lekko ciemnieje. Zdarza się to dość często ale jest to na tyle mała zmiana, że podczas oglądania filmów nie jest to zauważalne. Na początku myslałem, że jest to dynamiczny kontrast ale nie znalazłem nic o tym w instrukcjach do projektora ani w menu
    (schemat kolorów "Theatre", na dynamicznym sam dobierał parametry i mogło to wyglądać podobnie do tego migotania ale niestety w filmach nie wygląda to za dobrze). Projektor to Epson EMP-740.
    Ballastu nie wymieniałem, włożyłem tylko regenerowaną lampę i działa do dziś.
    BVBek
    Poziom 12  
    Masster napisał:
    Migotanie lampy widać praktycznie tylko na jasnym obrazie, nie gaśnie tylko lekko ciemnieje. Zdarza się to dość często ale jest to na tyle mała zmiana, że podczas oglądania filmów nie jest to zauważalne. Na początku myslałem, że jest to dynamiczny kontrast ale nie znalazłem nic o tym w instrukcjach do projektora ani w menu
    (schemat kolorów "Theatre", na dynamicznym sam dobierał parametry i mogło to wyglądać podobnie do tego migotania ale niestety w filmach nie wygląda to za dobrze). Projektor to Epson EMP-740.
    Ballastu nie wymieniałem, włożyłem tylko regenerowaną lampę i działa do dziś.

Używasz tryby ECO?
    Czy to migotanie występuję ciągle czy tylko co powiedzmy 5 min mignie obraz?
    Masster
    Poziom 32  
    Tak, lampa pracuje w Eco i migotanie jest raczej ciągłe choć jak już pisałem podczas oglądania filmów tego nie widać ale w tzw. międzyczasie tak.
    kalos
    Poziom 15  
    No to jest wina lampy zobacz jak wygląda żarnik lampy czy nie ma białego nalotu
    BVBek
    Poziom 12  
    Masster napisał:
    Tak, lampa pracuje w Eco i migotanie jest raczej ciągłe choć jak już pisałem podczas oglądania filmów tego nie widać ale w tzw. międzyczasie tak.

Sprawdzałeś czy na trybie NORMALNYM\HIGH to migotanie także występuję?
    Wymiatacz
    Poziom 14  
    Masster wystawiłeś już im opinię? Jak miga to coś do końca nie jest w porządku. Po to kupiłem projektor LCD by mi nic nie migało. Tak to za 1000 miałbym nówke sztuke DLP.
    BVBek
    Poziom 12  
    Ta firma regeneruje takie lampy:
    100W,120W,130W,150W,170W,180W,200W,210W,250W2,70W
    Czyli 10 różnych sztuk lamp, do tego lampy są AC i DC, co powiększa te liczbę razy dwa no i te niby droższe "NSH SHP o mocach 180W, 200W, 210W" czyli około 23 różne lampy(to są tylko luźne obliczenia...).
    Przy czym mamy jeszcze różne systemy lamp, które w praktyce nie powinno się zamieniać, ale kogo to obchodzi biznes jest biznes.
    Czyli musieliby mieć bardzo dużo żarników do wymiany. Teraz pytanie, po co jeśli można mieć ich tylko kilka rodzai
    Zakładam że oni po prostu nie bawią się w dobieranie mocy i walą np. do lamp 100W,120W,130W jeden żarnik do 150W,170W drugi do 180W 200W 210W trzeci a do 250W, 270W czwarty rodzaj najlepiej zawsze o większej mocy.
    Działać działa tylko właśnie z takimi trybami ECO mogą być problemy w postaci migotania, jeśli wstawiona lampa jest po prostu mocniejsza od tej przewidzianej w specyfikacji balastu. To oczywiście tylko takie luźne założenie, które może wyjaśnić np. twój przypadek.
    Klient się cieszy że działa i że jakoś to świeci i że nie musi wydawać 1500zł za lampę. Najczęściej takie projektory trafiają na allegro gdzie dumny właściciel chwali się że jest nowa lampa która ma wyświecone 10h godzin a to że „migocze” to już inna historia.
    Dlatego radzę uważać i zawsze się dopytywać o to czy lampa jest oryginalna czy regenerowana i oczywiście czy licznik nie był resetowany.
    andrzejlisek
    Poziom 28  
    zwiecha napisał:
    Witam, lampa w moim projektorze jest taka

link do specyfikacji:
    http://www.osram.com.au/_global/pdf/Professio...isplay_Optic/Entertainment/HTI/HTI400WSEe.pdf

Czy mogę zastosować zamiast ww. lampy np taka:
    http://www.allegro.pl/item572175682_zarowka_mh_400w_metalohalogen.html
    lub
    http://www.allegro.pl/item579640985_zarowka_metalohalogenkowa_mh_150w_luna.html
    lub jakąś 250 W?? Ta oryginalna ma 55 V i 7.3 A a ta zastępcza 4 A i napięcie znamionowe 220 V, czy ta oryginalna lampa to AC czy DC??
    Z góry dzięki za pomoc.

Co do lamp na Allegro, to domyślam się, że chcesz zbić zewnętrzną bańkę i wmontować sam jarznik. Ale w tych lampach jarznik jest zrobiony z kwarcu lub ceramiki (ten w lampie 400W wygląda na zrobiony z kwarcu, w tej 150W to nie mam pojęcia z czego). Chodzi mi o to, że sam jarznik oprócz światła generuje promieniowanie UV w dużych ilościach, pomijając to, że wokół projektora będzie pachnieć ozonem, to promieniowanie UV może zniszczyć matrycę LCD (jeżeli to jest projektor LCD). Inna sprawa, jak zrobisz szczelną obudowę (szkło takie, z którego robi się szyby między innymi w oknach i gablotach nie przepuszcza UV).

Co do prądu, to na fotce tego nie widać, ale przyjrzyj się dokładnie elektrodom jarznika. Jeżeli jedna elektroda jest dłuższa, a druga krótsza, bądź jedna jest grubsza, a druga cieńsza, czy w jeszcze inny sposób się różnią, to lampa jest na 80% na DC. We wszystkich lampach na AC elektrody są równe. Jednak nie wiem, czy wszystkie lampy, w których elektrody są równe, są na AC.
    Masster
    Poziom 32  
    Poobserwowałem go trochę i jest tak:
    Zaraz po włączeniu przez parę minut obraz dochodzi do właściwej jasności, nic nie miga (płynnie zmieniają się odcienie,lampa się rozgrzewa). Lekko migotać zaczyna dopiero później. Jak już zaczął migotać przełączyłem na normalny tryb pracy lampy (są tylko dwa Low (Eco) i High). Migotanie ustało, pracuje już tak chwilę i nic niedobrego się nie dzieje.

Co do nalotu na palniku to w tym modelu jest on tak obudowany, że go nie widać więc tego nie sprawdzę.

Czy to w czymkolwiek przeszkadza, że wstawiona jest mocniejsza lampa niż być powinna? Jak by była mniejsza to rozumiem ale za duża?
    Może w pewnym momencie przestanie odpalać na w trybie Low i trzeba będzie na stałe zmienić na High?
    zwiecha
    Poziom 10  
    andrzejlisek: dzieki za odpowiedz.
    Lampa jedna elektrode ma mniejsza a druga wieksza wiec jest to pewnie DC. Tak chcę zbic zewnetrzna bańke, w projektorze mam tak to wszystko rozmieszczone ze swiatło przechodzi przez kondensor nastepnie odbija sie od lustra i dopiero pada na matryce, odległosc od lampy do matrycy wychodzi gdzies ponad 30 cm, wstawilbym szybke z filtrem UV od oprawy na halogen 500 W, mysle ze bedzie git (chyba ze sam kondensor wystarczy, jak sie myle to poprawcie), ciekawe tylko czy jak stłuke bańke to jarznik nie bedzie swiecił innym kolorem (pewnie loteria). Mocno smierdzi tym ozonem??
    oryginal84
    Poziom 9  
    Witam!
    Mam takie pytanie mam projektor Infocus LP730 ale bez modułu lampy. Przeczytałem ten temat od początku i wiem że trzeba zewrzeć ze sobą dwa transoptory, niestety moja wiedza w tym zakresie jest znikoma a w swoim zasilaczu znalazłem a przynajmniej tak mi się wydaje dwie takie pary, które przedstawiam na rysunkach. Proszę pomóżcie mi i podpowiedzcie które należy ze sobą połączyć. A tak w ogóle to jeszcze takie pytanie oryginalna lampa w tym projektorze to lampa metalohalogenkowa 150w chciałbym zamontować jakąś która się zmieści Philipsa metalohalogenkową i też 150w czy muszę zwrócić jakąś szczególną uwagę na taką lampę? (prąd, Ac, dc?)
    Jak oszukać projektor, żeby pracował bez lampy?, Jak oszukać projektor, żeby pracował bez lampy?, Jak oszukać projektor, żeby pracował bez lampy?, Jak oszukać projektor, żeby pracował bez lampy?
    PS opis na transoptorach oznaczonych "1":A H5 PC123 S, a oznaczone "2": czarny( jakiś początek którego nie mogę odczytać dalej PC817 oraz 7H P621 4G
    Wymiatacz
    Poziom 14  
    Przydał by się jakiś kompletny schemat projektora. Parę rozwiązań jest podobnych i można by dowiedzieć się do czego są konkretnie te transoptory.

Po rozebraniu mojego projektora znalazłem dwa kwiatki:

Coś te pryzmaty są nierówno włożone. Obraz jednego koloru jest delikatnie przesunięty na dole. Góra jest ok i nie wiem czego to wina. Ruszać matryc nie chcę na razie. Soczewki przed matrycą lekko się ruszają, może to być wina przesunięcia składowej koloru?

Drugi kwiatek:

Te czarne to węgiel dosłownie. Wygląda to tak, jak by ktoś zapalniczką przypalał. Z czego to mogło powstać? Te "soczewki są drugie w kolejności za lampą, dlatego dziwi mnie to, że reszta nie jest naruszona. Jeszcze dziwniejsze jest to, że projektor nie tak źle wyświetla obraz. Jedynie do czego mogę się doczepić to brak czerni :( Jest ciemno brunatna, ale to raczej wina niskiego kontrastu, czyli ten typ tak ma :/

Jedno pytanko na koniec. Eksperymentujecie z filtrami szarymi by poprawić czerń? Ponoć lepszy jest filtr Magenta, ale nie do dostania chyba w PL. Na jednej fotce widziałem jego efekt działania i faktycznie robi wrażenie.
    skowerr
    Poziom 12  
    BVBek napisał:

Działać działa tylko właśnie z takimi trybami ECO mogą być problemy w postaci migotania, jeśli wstawiona lampa jest po prostu mocniejsza od tej przewidzianej w specyfikacji balastu.

a czy balast nie ulegnie uszkodzeniu podczas takiego pulsowania?
    sanzo
    Poziom 10  
    Witam wszystkich i proszę o pomoc szukam schematu , najlepiej serwisówki do projektora optoma ezpro 735 , mam w nim problemy z conwerterem dcdc , elementy letko odparowały i nie wiem jakie mają oznaczenia .
    saycomp
    Poziom 10  
    Witam
    Kolego Wymiatacz, masz poważny problem... Wnętrze projektora było mocno przegrzane. Pryzmat wygląda na rozklejony - można go próbować "poskładać" ale wiązało się to będzie na bank z regulacją położenia matryc. To spalone "szkiełko" to jedna z pary soczewek, które mają za zadanie tak zmienić bieg światła z lampy, aby równomiernie oświelić każdą z matryc. Jeśli się zwęgliła, to oznacza, że była plastikowa. A to świadczy o naprawdę kiepskiej jakości tego sprzętu. Sprawdź, czy przypadkiem nie masz wypalonych albo przebarwionych polaryzatorów (folia naklejona na szkiełka tuż przed matrycami). Możesz spróbować reanimować ten projektor, ale bez kompletnego układu optycznego będziesz miał spore przebarwienia w różnych częściach obrazu...

pozdrawiam serdecznie
    Wymiatacz
    Poziom 14  
    Saycomp projektor już złożyłem du kupy i działa ok. Rozjechanie kolorów jest, ale minimalne i nie przeszkadza w oglądaniu filmów, więc ruszać tego nie będę. Polaryzatory na soczewkach są w 100% sprawne i na obrazie nie ma przebarwień. Spaloną soczewkę usunąłem, bo i tak nie nadawała się do niczego. Za te pieniądze to projektor lux. W porównaniu do monitorka 19 calowego to... nie ma co porównywać. Teraz mam 80 cali na rolecie z allegro i nie jest źle. Nawet w słoneczny dzień jak ją rozwinę to da się komfortowo oglądać. Kupowałem ten projektor głównie z myślą czy coś takiego warte jest wydania paru zł. Jak przeprowadzę się do własnego mieszkania to na pewno zainwestuję w dobry projektor :)
    paradyne
    Poziom 10  
    Witam

1. Czy ktoś experymentował z ŻARÓWKAMI H1 XENON-KRYPTON 100W 4200K lub podobnymi ?? Czy warto kupić bo cena dość atrakcyjna około kilkunastu złotych.

2. Czy odrazu xenona 35W+przetwornica i nie bawić się w experymenty?

3. Jaki palnik proponujecie do lampy LCA3111. http://store.l-f-l.com/cgi-bin/cp-app.cgi?pg=prod&ref=LCA3111.

Pozdrawiam
    sanzo
    Poziom 10  
    Od pyt 1 nie warto dawałem 100 W h4 i bardzo słabiutko
    Od pyt 2 jeśli masz oryginalny odbłyśnik lub jakiś dobrze skupiający a oryginalna żarówka nie ma więcej niż 150 w to tak (najlepiej dlp bo na lcd są duże straty na torze optycznym)
    Od pyt 3 nie wiem szukaj a znajdziesz
    paradyne
    Poziom 10  
    Niestety to LCD 3" i lampa 200 W.
    Mam starą lampę.
    Odpaliłem na żarówce halogenowej 100w g635 ale efekt żaden, obraz znośny był tylko z odległości 30 cm powyżej strasznie ciemny.

Zastanawiam się dalej nad xenonem 35wat.

Może ktoś się podzieli swoimi uwagami na temat experymentów z żarówkami od projektora LCD????