Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Fibaro Fibaro
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak oszukać projektor, żeby pracował bez lampy?

chwojnik 17 Kwi 2009 21:03 832208 5054
  • #571 17 Kwi 2009 21:03
    BVBek
    Poziom 11  

Klaki13 napisał:
    No hej Kalos. To jest serwis z Warszawy zadzwoniłem do nich i powiedział mi koleś żebym im przesłał projektor. Spytałem się czy jest możliwość zamówienia jednego modułu który zasila elektronikę . Odpowiedział że nie ma problemu. Musiałem tylko podać symbol modułu i jest ok. Oto numer tel do tego serwisu- 0226225117 - od poniedziałku - piątku od 9.00 - 17.00 .

Dodano po 12 [minuty]:

Albo spróbuj jeszcze na ten numer bo to jest drugi nr do nich 0223534100 tylko nie wiem czy sprzedadzą jeden tranzystor na przykład Ale warto spróbować ja jestem już zadowolony z obrotu sprawy. Powodzenia Kalos.

A podali koszt nowego zasilacza?
    Zadałem raz pytanie kilku serwisom od projektorów w Polscę czy jest mozliwość kupna samej płyty głównej do projektora Mitsubishi do konkretnego modelu. Oczywiście powiedziano mi, że jest taka możliwość. Po paru dniach przysłano mi koszty i osłupiałem. Za płytę miałbym zapłacić ok. 800Euro. Gdyby to była płyta projektora dawno już nie produkowanego to może bym rozumiał tę cenę ale to była płyta z projektora który do dziś jest w ofercie.
    Oczywiście zasilacz to jest bardziej uniwersalna i tańsza część, ale przykład mówi wyraźnie ze czasem nie warto kupować szrotu z allegro a zabawa w serwisy to jest jednak droga inwestycja.

• Fibaro
  • #572 17 Kwi 2009 21:21
    Klaki13
    Poziom 20  

No troszkę bo moduł zasilania Do TOSHIBA TLP 770 kosztuje 349pln + koszty przesyłki. A co do szrotu z Allegro to masz całkowitą rację. Ja też zamiast sprawdzić co i jak to sobie kupiłem -NO I MAM - Ha ha. ale nerw na samego siebie . Z drugiej zaś strony radocha bo lubię się w tym grzebać. a jak wszystko zawiedzie to zbuduję z niego projektor na 1 LCD !,8 -2,2 cala DIY i na pewno zadziała.

Dodano po 7 [minuty]:

No ja jak policzyłem sobie koszty części to oszalałem wolę już kupić cały zasilacz. Parę tranzystorów i mostek to koszt ok 130 pln ale jeszcze nie wiadomo czy wszystko bo jest jeszcze kilka scalaków Ha ha.

• #573 21 Kwi 2009 17:22
    grzes_rupinski1
    Poziom 11  

tzok napisał:
    Nie wyobrażam sobie takiej operacji na moim Philipsie bSure2... tam nie ma dostępu do matryc, tzn. jest tylko jeśli wymontuje się całą elektronikę i obiektyw, wraz z pryzmatem i matrycami, czyli każda poprawka ustawienia matrycy wiązałaby się z całkowitym demontażem projektora, który zajmuje 15 - 20 minut. Więc i tak możesz mówić o szczęściu ;)
    a moze tak jak u mie nie trzeba wyciagac matryc i pryzmatu po wykreceniu jednego hyba polaryzatorka dostep bo matrycy patyczkem higienicznym u mie zdalo egzamin i nic nie trzeba ustawiac :D

• Fibaro
  • #574 21 Kwi 2009 18:46
    bzibzio
    Poziom 19  

no tak dostęp masz domatrycy ale tylko od jednej strony czyli od zewnątrz a od strony pryzmatu już nie wyczyścisz bez wyjmowania całości zresztą sam pryzmat niestety też łapie dużo syfu i też trzeba go czyścić czyli bez rozbierania na części pierwsze nigdy się tego dokładnie nie wyczyści.:(

• #575 21 Kwi 2009 19:33
    grzes_rupinski1
    Poziom 11  

A pryzmat sie rozbiera?U mnie ten jakby polaryzator jest pomiędzy matryca a pryzmatem i jak sie to wyjmie to jest sporo miejsca. Jak sprawdzałem to jest nawet nawet.A cala optyka też rozbierana z wyjątkiem pryzmatu i matryc bo jak to puzniej ustawić jak cala górę trzeba zdjąć

• #576 22 Kwi 2009 08:59
    bzibzio
    Poziom 19  

Właśnie o tym jest mowa że jest to bardzo ciężka operacja bo owszem można wyjąć ten polaryzator o którym mówisz ale wacikiem to się tego i tak nie wyczyści bo bród w tych okolicach jest dosyć mocno zapieczony i samym wacikiem to się togo nie wyczyści a jedynie można porozmazywać dlatego jest potrzebne rozbieranie całości co niestey tak jak już mówiłem jest cięzką operacją i bardzo czasochłonną ale jest do zrobienia.

• #577 22 Kwi 2009 18:26
    Klaki13
    Poziom 20  

No witam kolego Bzibzio. Mam pytanie do ciebie. Czym czyścisz optykę projektora? Bo chciałbym wyczyścić a nie chcę tego z chrzanić ha ha.

• #579 22 Kwi 2009 19:34
    Klaki13
    Poziom 20  

mnie tylko interesuje czego używasz jakich szmatek jakiego płynu itd

Dodano po 11 [minuty]:

Ok dzięki wielki bracie byłem na stronce jest git. bez ciebie bym zginoł w tym . Ha ha Dzięki.

• Fibaro
  • #580 22 Kwi 2009 20:04
    bzibzio
    Poziom 19  

Ok w takim razie życze powodzenia w sprzątaniu we wnętrzu projektora,zwróć tylko uwagę na to co tam napisałem czyli na odbicia palców na wyczyszczonych elementach...wbrew pozorom taki odcisk palca może zrobić troche kłopotów w pużniejszym czasie gdyż taki odcisk to tłuszcz który pod wpływem wysokiej temperatury może wpiec się w czyszczony element i wtedy to już niczym tego nie usuniesz i będziesz miał przebarwienia obrazu mimo tego że tor prowadzenia światła będzie czysciutki...pozdrawiam

• #581 22 Kwi 2009 21:08
    grzes_rupinski1
    Poziom 11  

Ja ja zacząłem tą ściereczką czyścić to strasznie sie mazało i kupiłem taki najtańszy zestaw i tam były takie jakby kartki papieru bezpyłkowego i nimi sie niezle polerowało po myciu.A mam takie pytanko pana bzibzio jak sprawdzałeś efekt czyszczenia Bo ja tak ustawiłem projektor ze 20cm od ściany i włączyłem biały obraz i ekranie oczywiście białym jak sie kręcić ostrością w pewnym momencie widać zabrudzenia matryc a jak składałem to tylko lampę włączyłem i każdy odcisk było widać w postaci przebarwień itp. A ten płyn jest w moim mniemaniu ciut lepszy szybciej sie poleruje.

• #582 22 Kwi 2009 21:37
    bzibzio
    Poziom 19  

Sciereczki z mikrofibry są różne i dlatego tak jak napisałes po kupieniu pierwszej okazało się że jest jak by za twarda i faktem było że nie rysowała ale za to zostawiała zamazy a więc kupiłem inną droższą wprawdzie ale za to w dotyku była jak plusz albo jak polar...nie wiem za bardzo do czego to przyrównać ale z jednej strony miała krótki włoś a z drógiej długi i bardzo mięciutki i tym długim włosem wystarczyło przejechać ze dwa trzy razy po umyciu i nie było wilgoci ani żadnych zamazów a co do sprawdzania czystości...pracuje w serwisie rtv i tam mam bardzo dobre punktowe światło z łukowej żarówki i przy tym świetle wszystko widać idealnie jeśli się założy ciemne okulary i spojrzy na odbicie żarówki w matrycy,widać najmniejszy pyłek dosłownie...w ten sposób zweryfikowałem dokładność czyszczenia.A co do płynu to już nie pamiętam dokładnie ale jakiś lepszy do szyb który szybko paruje,tanie płyny zostawiają smugi .

• #583 22 Kwi 2009 22:46
    grzes_rupinski1
    Poziom 11  

Właśnie jakość użytych specyfików ma duże znaczenie. Te moje patyczki też były takie lepsze bo zwykłe to puszki zostawiają. Ja takiego oświetlenia nie mam i musiałem kombinować , bo matryca ma mniej jak cal i malutki puszek na niej to wielka plama na obrazie zależnie od wielkości oczywiście, ale sądzę ze ten mój sposób weryfikacji tez jest miarodajny ,jak matryca nic nie wyświetla to światło ma przejść i wyjść białe chyba ze sie mylę.A czy zna może szanowny forumowicz bzibzio odpowiedz na moje wcześniejsze pytanie odnośnie zamiany lampy uhp :?: lub wie co to za lampa wiem ze top spot bez problemu odpala i działa, lub wie co oznaczają skróty uhp shp nsh:?:

Dodano po 21 [minuty]:

A w tym komplecie też była ta ściereczka ale nic ona nie warta :D jakąś też kupiłem ale też była kiepska i jakieś suche ścierki bez pyłkowe do ekranów wszystko cos zostawiało jak nie pyłki to nitki albo nie myło. A tym płynem i na końcu tym papierem idealnie i dosyć sprawnie poszło, ale zabrudzenia nie były tak mocno wpieczone tylko miałem problem z dokładnym polerowaniem

• #584 23 Kwi 2009 13:51
    bzibzio
    Poziom 19  

Co do oznaczeń lamp to wiem tylko że w zależności od rodzaju lampu czyli uhp,shp,nsh itd...różna jest ich konstrukcja oraz użyte w budowie materiały jak i gazy wewnątrz bańki mają inny skład,ale jeżeli chodzi o Twój projektor to przełączasz go w tryb eco i zakładasz do odbłyśnika jakiś mh150 z krótkim łukiem...można już takie kupić za około 50-80 zł ....i wszystko powinno odrazu odpalić i śmigać.

• #585 23 Kwi 2009 17:53
    grzes_rupinski1
    Poziom 11  

Właśnie w moim przypadku tak jest mam palnik mh150w 5200k i jest cacy, z małym wyjątkiem lustro miałem lekko penknięte teraz całkiem pękło i zakupiłem lampę shp 200w podobno nowa i jestem ciekawy czy będzie działać. Na oryginalnym balaście mh działa, hid xenon też, może ta lampa tez by działała. Podepne jak zadziała to ok jak nie lustro zostanie :D a efekt opiszę. moim projektorze niema trybu eco ale jest potencjometr dający spore możliwości regulacji :D

• #586 23 Kwi 2009 18:59
    bzibzio
    Poziom 19  

No to w takim razie nie ma najmniejszego problemu bo jeśli balast fabrycznie ma 200W i lampa też ma 200W to bez względu na jej budowę i rodzaj musi odpalić tym bardziej że lampy odpalają nawet na słabszych balastach niż ich moc znamionowa a więc po prostu pozostaje Ci wstawić nową lampę i wszystko.

• #587 23 Kwi 2009 19:31
    grzes_rupinski1
    Poziom 11  

Właśnie gdzieś czytałem że są lampy co mają zapłon ok 20kV a mh ok. 5kV. Tylko niewiadomo jakie napięcie a to też jest ważne. W każdym razie DZIĘKI za zainteresowanie i rady PANIE bzibzio.

• #588 23 Kwi 2009 21:27
    bzibzio
    Poziom 19  

Zgadza się ale w praktyce jest tak że palnik mh który odpala przy mniejszym napięciu w momencie kiedy dostanie większe napięcie poprostu szybciej się odpala i tyle ale tak czy inaczej nie zmienia to faktu że palniki MH sa jedynymi ogólnodostępnymi które nadaja się do projektorów i które maja normalną cene.

• #589 24 Kwi 2009 17:33
    grzes_rupinski1
    Poziom 11  

Tak jak dostanie większe napięcie to lepiej odpali. Dużo osób pisało o zmianie uhp na mh i o palnikach ac dc ale nikt o shp i nsh. Ten żarnik uhp był prawie identyczny jak mh top spot. A jak widziałem shp to tak jakby był z grubego szkła i nawet mniejszy jest. Ale narażie jeszcze nie przyszedł :cry: . Ale jeszcze nie sezon na projektor.

• #590 24 Kwi 2009 18:33
    a.rtur
    Poziom 2  

grzes_rupinski1 pochwal się gdzie kupiłeś palnik shp.

Jeżeli na stronie http://www.diypro.us/ to jesteś pierwszy.
    Też się do tego przymierzałem, ale jakoś nie mam zaufania do wysyłania pieniędzy zupełnie w ciemno.

• #591 24 Kwi 2009 19:26
    grzes_rupinski1
    Poziom 11  

To jest cały reflex od innego projektora. Kupiłem na allegro dla lustra i sie zastanawiam czy zadziała. Jak nie to przeszczepie żarnik mh

Dodano po 6 [minuty]:

BSM-AC lamp: $89 w tej lampie cos podobnego siedzi.

• #592 27 Kwi 2009 20:42
    Klaki13
    Poziom 20  

Witam. Mam pytanie do kolegi Bzibzio. Czy mogę do TOSHIBY TLP 770 zamiast lampy UHP zamontować ME 150w? jaki palnik byś proponował?Pozdro.

Dodano po 2 [minuty]:

Tak ogólnie to coś cicho na tym forum się zrobiło. Czyżby wszystkie projektory działały bezproblemowo? Ha ha.

• #593 27 Kwi 2009 21:45
    bzibzio
    Poziom 19  

Co do palników to trzeba szukać takiego który ma jak największą moc przy jak najmniejszym łuku elektrycznym no a niestety takie palniczki im mają mniejszy łuk tym są droższe,najlepiej by u Ciebie spisywał się palniczek o mocy 150W i o długości łuku do 5mm,wtedy byłbyś w stanie idealnie skupić takie światło w oryginalnym lustrze,z praktyki wiem że palniki o łuku dłuższym niż 5mm nie świecą jak należy gdyż lustra nie są w stanie objąc całej długości łuku i emitowanej energji świetlnej tak aby należycie ją skupić i wtedy efekt jest taki że palnik świeci jak należy ale ponad połowa światła jest tracona gdyż lustro go nie skupia.Wybór palnika musisz uzależnić od łuku i od wydajności finansowej Twojej kieszeni gdyż tak jak napisałem nawet w przypadku tanich obecnie palników MH ich cena jest uzależniona od producenta i od długości łuku jaki wytwarzają.

• #594 27 Kwi 2009 22:08
    grzes_rupinski1
    Poziom 11  

No niestety załączyłem lampę shp i raz zaświeciła już zadowolony byłem a po chwili zgasła i zaczęło cos iskrzyć w balaście i puzniej juz mh nie chciał mi startować. Ostygło i jest ok to małe przebicie juz wcześniej widziałem ale teraz sie zdarza raz. Kupię jutro cos do zaizolowania i zobaczę raz jeszcze. Raz zadziałało to powinno i drugi raz. Kiedyś w stroboskopie też tak miałem i pomogło. Albo może cos z tą lampą nie tak.

• #595 28 Kwi 2009 08:26
    bzibzio
    Poziom 19  

Jak odpaliła to jest wszystko ok z tą lampą a przebicie zmyliło Cię tylko...musisz sprawdzić i dokładnie zaizolować to miejsce gdzie przebija i powinno wszystko działać bez zająknięcia.

• #596 05 Maj 2009 22:27
    grzes_rupinski1
    Poziom 11  

No więc nałożyłem dwie warstwy lakieru i niby w tym miejscu nie przebija ale gdzieś indziej teraz błyska. Nałożę jeszcze ze dwie warstwy i zobaczę, bo albo to lampy wina, albo przetwornicy. A może ten lakier jest nie odpowiedni. PLASTIK 70 używał ktoś tego? i co o nim sądzi. w lampie iskry skaczą ale sie nie zapala, a może gaz z niej uciekł . Pozdrawiam

• #597 06 Maj 2009 07:55
    bzibzio
    Poziom 19  

coś gdzieś przywiera i dlatego Ci nie odpala czyli gdzieś jeszcze masz przebicie albo rzeczywiście lampa się rozszczelniła ...wtedy będzie błyskać ale nie odpali.sprawdz na innym palniku czy odpali i będziesz miał pewność co się stało.

• #598 10 Maj 2009 09:59
    _MST_
    Poziom 13  

Witam,

Ze swojej strony chciałbym podzielić się moją lampą zastępczą do projektora Hitachi CP-S830E, który oryginalnie posiada lampę DT00171.

Rzutnik wygląda tak:

Zakup oryginalnej lampy, czy zamiennika w tym przypadku mija się z celem, gdyż projektor ma już swoje lata i nie warto w niego inwestować.

Zatem do dzieła. Lampa schowana jest za klapką w tylnej części obudowy.

Po wyjąciu wygląda tak:

Projektor posiada dwa wyłączniki mechaniczne, które uniemożliwiają włączenie lampy po zdjęciu klapki zasłaniającej lampę oraz po wyjęciu lampy. Zlokalizowane są w tych miejscach:

W moim przypadku pomogłem im klejem z pistoletu, tak aby zawsze były wciśnięte.

Po zdjęciu górnej części obudowy, patzrąc na rzutnik od tyłu z lewej strony przez długość znajduje się czarne pudełko zakończone na przodzie wiatraczkiem. To układ zasilania lampy. Do płyty głownej połączony jest jedną wtyczką z dwoma grubszymi przewodami (zasilanie), z tyłu gniazdkiem do lampy. Z przodu jednak trzy cienkie przewody prowadzą do płyty głównej. To detekcja lampy. Dwa tylko dwa z tych przewodów są wykorzystane co widać na płytce zasilania lampy. Zwieramy te dwa przewody po stronie płyty projektora, a cały układ zasilania lampy (czarne pudełko) demontujemy bo nie będzie potrzebne.

Oryginalna lampa to 150W Metallhalogen. Pomyślałem, że zastąpię ją zwykłym halogenkiem. Kupiłem więc za 7.97zł w Castoramie całą lampkę:

Wykręciłem z niej uchwyt do halogenka z aluminiowym odblaskiem, podocinałem odblask, wstawiłem po skosie do oryginalnego urchwytu na lampę w miejsce oryginalnej lampy i całość wygląda tak:

W zestawie nie było samego halogenka, więc kupiłem akurat taki zestaw dwóch 150-watowych za 9.87zł.

Całość fajnie weszła w oryginalną obudowę, lampę podlutowałem pod 220V po głównym wyłączniku. Możnaby pokusić się o jakiś układ zapalający lampę np. dopiero gdy wiatraki się kręcą, bo teraz lampa świeci się również na stand-by. Narazie odpuściłem. Efeket nie powala, ale też projektor ten podobno nie był najjaśniejszy i można było go używać tylko w ciemnych pomieszczeniach. Poniżej fotka z całkowicie ciemnego pokoju, odległość od ściany 2 metry, przekątka obrazu na ścianie 1,2 metra. Ściana niestety jest pomarańczowa, gdyby była biała pewnie byłoby nieco jaśniej.

Podsumowując za cenę 13zł (obudowa + jeden halogenek 150W) uzyskałem pewnie nie powalający efekt, ale na wyświetlanie w nocy filmów na ścianie wystarczy :)

• #599 10 Maj 2009 11:56
    bzibzio
    Poziom 19  

ten halogen jakiś czas poświeci mając minimalną wydajność a potem usmaży Ci wnętrze projektora i stopi obudowe lampy nie mówiąc już o matrycach,dużo lepszy efekt byś miał na jakimś palniku ksenonowym o mocy 35W niż na tej grzałce w której więcej jest emitowanego ciepła niż światła...zresztą temat wałkowany wielokrotnie na forum.

• #600 10 Maj 2009 12:31
    Klaki13
    Poziom 20  

Kolega Bzibzio ma niestety rację długo tak nie podziała ci ten projektor lampa osiąga zbyt dużą temperaturę i wydziela duże ilości promieni UV. natomiast co do układu zapalającego lampę wystarczy zamontować jakiś przekażnik na 12v. sterowanie przekaznika możesz pobrać z jakiegoś wentylatora lub z płyty głównej. I lampa będzie się zapalała normalnie przy rozruchu projektora.

Black Friday do -15%
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Ferguson