Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jak oszukać projektor, żeby pracował bez lampy?

chwojnik 18 Oct 2005 17:40 927656 5120
Altium Designer Computer Controls
 • #1
  chwojnik
  Level 1  
  Posiadam projektor Infocus LP340. Niestety nie ma w nim zasilacza.
  Po długich mękach udało mi się zorientować jakie napięcia są potrzebne do zasilenia płyty głównej (wystarczy zasilacz komputerowy +3.3 +5 +12 -7V). Moim problemem jest wystartowanie płyty głównej.
  Udało mi się to kilka razy zrobić ale zupełnie przypadkowo.
  Z płyty głównej do zasilacza trafiają 2 sygnały. Jeden z nich zaraz po zasileniu (po 23ms) płyty wysyła sygnał o wartości 3.3V przez około 3 sec. Drugi sygnał wydaje się nie reagować i wynosi 0V.
  Aby płyta wystartowała trzeba podać 2 sygnały na wejście płyty o amplitudzie 3.3V. Od sekwencji tych sygnałów zależy czy płyta wystartuje czy tez nie.
  Jeden sygnał wejściowy 3.3 "odpala" silnik krokowy z tarczą kolorową (projektor DLP) a odpowiednia kombinacja tych sygnałów powoduje odpalenie projektora tzn. startują wentylatory.
  Napisałem program w C, który wysyła różne sygnały do płyty głównej - jeżeli pojawia się jakieś napięcie na wentylatorze. Wartości te są zapisywane na dysku. Co z tego, jak projektor z wylosowanymi ustawieniami startuje a za chwile już nie. Próbowałem następujących kombinacji i nie znalazłem reguły.

  Tego próbowałem:

  1.
  sygnał A _____|''''''''''''|___________
  sygnał B __________|''''''''''''|______

  losowy czas załączenia i trwania sygnałów A i B (0 1 0)


  2.
  sygnał A |''''''''''''''''''''''|_______
  sygnał B __________|''''''''''''|_

  A załączony od początku i losowy czas załączenia i trwania sygnału B

  3.
  sygnał B |''''''''''''''''''''''|_______
  sygnał A __________|''''''''''''|_

  B załączony od początku i losowy czas załączenia i trwania sygnału A

  4.
  sygnał A _|''|____|''|____|''|____|''
  sygnał B __|'''|__|'''|__|'''|__|'''|__|

  losowy czas załączenia i trwania sygnałów A i B (generator impulsów o losowym f)

  5. Oraz A albo B od początku stan wysoki a drugi sygnał generuje impulsy o losowej f

  Jeżeli ktoś zna sekwencje albo sposób aby załączyć ten projektor, proszę o pomoc. Wiadomości te też przydadzą się osobom, które chcą wmontować własną lampę (o wiele tańszą od oryginału) i oszukać projektor!
  Chodzi mi o projektor (projektory) tej firmy - miałem NEC-a i wystarczyło jeden sygnał podpiąć do zasilania a drugi do masy. Tu jest trudniej!11

  Zmieniłem temat.
  [CMS]
 • Altium Designer Computer Controls
 • #2
  merlinekII
  Level 16  
  Witam,
  jeśli chodzi o lampy w projektorach to
  lampa obciążając zasilacz powoduje, że układy stabilizacji mocy wykrywają świecenie!!!! jeśli zgaśnie, to zasilacz nieobciążony.
  Z zasilacza(lampy) wychodzi sygnał najczęściej po transoptorze o pracy lampy, do zasilacza(lampy) dochodzi też często transoptorami sygnał ON/OFF i w zależności od modelu, zapłon odnajdując sygnał pracy lampy można oszukać, że lampa się świeci ale obowiązkowo odpiąć zasilanie do lampy, na 99% jest galwanicznie z siecią.
  Na 3 urządzenia z lampami MH (projektory i TV) skuteczny sposób na test urządzenia,
  a z mojej strony pytanie, czy ktoś ma cienkie palniki MH około 100-150W???
 • #3
  bajan
  Level 17  
  Ja w Sony KL50W1, zwarłem transoptor na module przetwornicy, która zasila lampę i projektor śmiga na halogenie samochodowym, są tam 2 transoptory jeden załącza przetwornicę a drugi daje informację do procka o pracy przetwornicy.
 • #4
  Guciu
  Level 2  
  JA też się tu dołączam z prośbą o pomoc w "oszustwie" projektora. Poszukuję pomocy przy Hitachi CP-X940

  Kiedyś na jednym forum poruszyłem temat wykorzystania jako źródła światła LEdów. Spuszczono mnie po brzytwie mimo kalkulacji i rzeczowych wyników. były też wątpliwości jakie ledy i czy w ogóle takie są. Otóż takowe znalazłem. Nie jest to jeszcze to co dają oryginalne lampy ale... jeśliby zastosować regularne matryce ledowe... cena takiej instalacji wynieść może około 200-300 PLN (około 1/5 ceny tanich lamp) ale w porównaniu do żywotności jaką one dają opłaca się bez zastanowienia. 2000h ma się nijak do 100 000 a nawet w niektórych przypadkach 250 000h przy dobrym odprowadzeniu ciepła. Załączam swój szkic i karty katalogowe ledów i kolimatorów do zawężenia i ukierunkowania strugi światła ze 180 stopni do 30.
  Jeśli znajdę wyżej wspomniany post z kalkulacjami załączę w następnym. Miłej lektury katalogów i zapraszam do dyskusji nad ledami w projektorach

  PS: Jednak znalazłem szybciej więc poniżej cytuję notatkę z kalkulacją:

  NA wstępie przeproszę. Nie chciałem już całego textu przeredagowywać... Użyłem slowa przetwornik myśląć o ... PRZETWORNICY

  Ja jeszcze tytułem pomysłu z ledowego.

  Podzielę się swoimi inżynierskimi kalkulacjami (jestem mechanikiem a nie elektronikiem więc jeśli chodzi o oszacowanie spraw związanych z fizyką to ok ale elektronika to tu mój ukłon w stronę kolegów elektroników)

  Do mojego projektora potrzebna jest lampa 150 Wat i daje ona światło 1000 lumenów. Można też żartobliwie powiedzieć że kosztuje mniej więcej złotówkę albo i półtorej za każdy lumen :)

  wypatrzyłem na allegro różne diody i okazało się że... najtaniej jest otrzymać 1000 lumenów z diod o szerokim kącie świecenia (110-140) i niekoniecznie wyżyłowanych jasnościach (nawet 22 000 mCd). Ale... to nie jest to o co chodzi, bo to ma być światło przechodzące przez pierwszy raster w układzie optycznym (o nim potem) kątem padania na raster zbliżonym do kąta prostego (+- kilkanaście stopni)

  Im wyższe wartości Candeli tym węższe kąty świecenia i niestety spadają lumeny (co tu jest istotne, bo właśnie od lumenów są luxy, czyli jasność każdego metra kwadratowego ekranu projekcyjnego...)

  Ciekawostka:
  25 diód o kącie świecenia 140 stopni i jasności 10 000 mCd daje niewiele ponad 1000 lumenów... co w przeliczeniu 1 PLN za diodę daje 25 PLN za "pseudolampę - kryzysówkę" do projektora
  to samo światło otrzymamy z 64 diód o kącie świecenia 35 stopni i jasności 55 000 mCd
  ale...
  100 000 mCd-owych diód o kącie świecenia 13 stopni... potrzeba niemalże 250.

  Wg mnie najzdrowszym środkiem jest ta propozycja środkowa.

  Dlaczego to?
  Niezaszeroki kąt światła pozwala na "przebicie" światłem pierwszego rastra (nazwałem go "wyrównującym" światło). Gęste rozmieszczenie diód pozwala na osiągnięcie równomiernego rozświetlenia powierzchni. Wg mnie nie można zbyt wąskich kątów światła dobierać, gdyż właśnie to jest przyczyną nierównomiernego rozświetlenia powierzchni.
  Dla lepszego efektu można pokryć gęsto przeciwlegle całą powierzchnię, czyli około 6x5,5 cm'owy prostokąt (jeśli moduł rozstawienia diód będzie kwadrat0,5x0,5, to będzie 132 diody, jeśli trójkąt to około 138). co da... 2110 lumenów.

  A teraz mała kalkulacja mocy...
  W porównaniu do 150 Wat oryginalnej lampy... wychodzi dla 20 mA-owej diody... niecałe 9 Wat.

  Teraz co do tego rastra. W przypadku mojego Hitachi jest to coś w rodzaju soczewkowego plastra miodu... komórki nie są sześciokątne a prostokątne, i są to soczewki. na mój inżynierski nos służy to do... równomiernego rozłożenia światła po powierzchni.

  Nie jestem elektronikiem, więc zapytałem o to kolegi, który zęby zjadł na tej działce. Problem jest w tym, że lampy są zasilane przetwornikami prądu.
  Kolega wytłumaczył mi to tak, źe jeśli nie jest on podłączony do odbiornika lub odbiornik ma obciążenie niewłaściwe (zbyt niskie lub zbyt wysokie) to przetwornik nie pracuje. I tu pokrywałoby sie to z sugestią któregoś z Forumowiczów powyżej, że przetwornik jest w magiczny sposób połączony komunikacyjnie z płytą główną projektora. Tak. Jest. Ale zapewne w prosty sposób. Płyta "stwierdza" czy przetwornik pracuj czy nie (czy prąd "ciurka" czy nie). Przy braku sygnału potwierdzenia pracy lampy, projektor "STANDBY na czerwono" :) .
  Więc prawdopodobnie chodzi o zamianę modułów zasilania lampy w "bebechach" projektora lub podłączenie się do napięcia wejściowego oryginalnego przetwornika.

  Nie wiem jeszcze paru rzeczy np napięcie na lampach oryginalnych do projektora (może właśnie jest możliwe podpięcie się "na krótko" do gniazda wsadowego lampy - dyskretnie wyprowadzając elektronikę poza obręb korpusu projektora.

  Podrzuciłem te swoje dywagacje do konsultacji i do Waszych sugestii.
  Szacunek Wszystkim
 • #5
  arawan
  Level 16  
  Witam.
  Ostatnio wzięło mnie na przerobienie projektora i przypadkiem uszkodziłem przetwornicę do lampy i zablokowałem projektor, że pokazywał mi błąd lampy i temperatury. Udało mi się odblokować sam projektor a do podświetlania matryc użyłem lampy halogenowej 75W, ale nie mogę jakoś na tyle dobrze ustawić lampy, aby obraz był dobry. Gdy ustawię najlepszy jaki się da, to mam delikatne czerwone lub zielone przebarwienia, ale ze względu na optykę urządzenia i moc samej lampy, raczej musi tak zostać. Może sprawdzę jeszcze na żarówce o większej mocy. Zauważyłem, że przy "prawie"idealnym obrazie, lampa nie jest ustawiona idealnie w ognisku zwierciadła, co mnie zastanawia. Mam projektor 3M MP8640 i fabrycznie świecił tam metahalogen 260W, ale ze względów oszczędnościowych zacząłem kombinować.
  W moim przypadku zasilanie sieciowe jest podłączone do płyty, na której znajduje się przetwornica do żarówki, napięcie za mostkiem prostowniczym przekazywane jest dalej na płytę z zasilaczem, które zasila projektor. Całkowicie wymontowałem układ zasilania żarówki i samą żarówkę, a zostawiłem tylko zwierciadło, do którego zamontowałem jak wspomniałem wcześniej zwykły halogen 75W i mogę oglądać film w dzień z odległości 4m z przekątną ponad 2m(dało by się więcej, ale pokój za mały...), ale muszę opuścić ekran, który zasłania mi sporo światła wpadające przez okno, jednak obraz dalej jest czytelny, gdy zaświecę światło sufitowe, więc taka moc żarówki dla mnie wystarczy. Żarówka zasilana jest ze zwykłego transformatora sieciowego, a do włączania zasilania lampy używam napięcia, które pojawia się na taśmie, którą odłączyłem, a służyła ona do przekazywania informacji między elektroniką projektora a przetwornicą lampy.
  Co do uruchamiania się bez lampy - nie zauważyłem, aby brak lampy u mnie był jakimś problemem. U mnie wystarczyło odłączyć taśmę, która przekazywała jakieś informacje do projektora. Z początku wyłączał mi się po chwili, ale zauważyłem, że jak zasłoniłem kanał wentylacyjny od spodu, to jakiś czujnik powodował wyłączenie się projektora. Teraz pozostaje mi tylko kwestia sprawdzenia, czy jeśli zwolnię obroty wentylatorów( przy braku impulsów z któregokolwiek - projektor się wyłącza), to czy wszystko będzie działać poprawnie, bo przy takiej lampie, jak obecnie nie potrzebuję aż takiego chłodzenia, al byłoby dużo ciszej.
 • Altium Designer Computer Controls
 • #6
  User removed account
  User removed account  
 • #7
  arawan
  Level 16  
  Witam. Znalazłem trochę czasu, więc przeprowadziłem trochę testów i piszę, co stwierdziłem:

  Zwolniłem obroty wentylatorów i nie ma żadnych błędów. Nie zauważyłem, aby temperatura się przez to podniosła znacząco, więc zostawiłem tak, jak jest i całość chodzi znacznie ciszej.

  Kilka zdjęć poniżej:

  Faza testów z żarówką:
  Jak oszukać projektor, żeby pracował bez lampy?

  Jak oszukać projektor, żeby pracował bez lampy?

  Zdjęcie zrobione w dzień przy zgaszonym świetle:
  Jak oszukać projektor, żeby pracował bez lampy?


  Zdjęcie zrobione w dzień przy zaświeconym świetle:
  Jak oszukać projektor, żeby pracował bez lampy?

  Zdjęcie projektora z nową żarówką(w działaniu):
  Jak oszukać projektor, żeby pracował bez lampy?

  Jak oszukać projektor, żeby pracował bez lampy?

  Zdjęcie z programu tv:
  Jak oszukać projektor, żeby pracował bez lampy?

  Na ostatnim zdjęciu jest dużo ciemnych elementów obrazu, ale przypuszczam, że z żarówką 75W lub 100W będzie ok, bo testy z żarówką 20W i porównanie z 55W dały pozytywne efekty. Na zdjęciach wyżej matryce podświetla halogen o mocy 55W, ale z transformatora, który daje napięcie 10,5V, bo za dużo zwojów z niego odwinąłem.

  Zastanawiam się tylko, na czym przymocować później żarówkę, aby dobrze trzymała się zwierciadła, ewentualnie planowałem zakup kompletnych halogenów samochodowych z fabrycznie przystosowanym zwierciadłem do żarówki, ale wolałbym ten pomysł przetestować najpierw w warunkach rzeczywistych, bo jak zauważyłem, nie wszystkie żarówki nadają się do podświetlania optyki mojego projektora.
  Jak coś wymyślę, to napiszę o efektach.
 • #8
  rtv.service
  Level 28  
  Niedobrze oszukiwać, ale jak już trzeba, to trzeba. Poprostu włączyć rezystor 300om do wtyczki, co idze do balastu (3 pinowa), jeden koniec do środka, drugi eksperymentalnie. Popsuć nie da rady. Wiekszość projektorów oszukuję...
  Jestem ciekaw rezultatów eksperymentu z LED, też bawiłem się, z marnym skutkiem, ale to juz parę ładnych lat temu, od tego czasu dużo się zmienilo...
 • #9
  Tom_ken
  Level 11  
  Hi!

  Moze ktos zyczliwy cos podpowie, bo juz mam zaawansowana depresje :-(

  Projektor MITSUBISHI HC1, lampa umarla i oczywisice chcialbym go odpalic "bez lampy"....

  Z modulu przetwornicy na plyte ida 4 przewody. Na jednym z nich plyta "podaje' napiecie 5,04V.
  Po stronie modulu przetwornicy sa az 3 transoptorki (PC123).
  Srodkowy transoptor "zwiera" te 5,04V do masy (PIN2 z PIN3 wtyczki).
  Lewy transoptor zwiera PIN1 wtyczki do masy poprzez opornik 471 Ohm.
  Prawy transoptor zwiera PIN4 wtyczki do masy poprzez opornik 471 Ohm.

  Po podlaczeniu zasilania czerwona dioda "lamp" niezaleznie od prob zwierania transoptorkow (sprawdzilem wszelkie kombinacje).

  Pewnie wchodza w gre jakies zaleznosci czasowe. Juz nawet zlutowalem cos prosciutkiego opartego na ATMEGA do zwierania sekwencyjnego, tylko eksperymentalnie do tego dojsc to raczej malo prawdopodobne ...

  Please, niech ktos poradzi jak nie zejsc na ciemna strone mocy :-)

  Z gory wielkie dzieki.

  Pozdrawiam,
  Tomy
 • #10
  User removed account
  User removed account  
 • #11
  Tom_ken
  Level 11  
  Hi!

  Tak, dokladnie.

  Krancowke od lampy oczywiscie zblokowalem, zasilanie takze odpiete od lampy.

  Zwieram ten +5 z masa z lampa odlaczona i podlaczona zarowno na zalaczonym napieciu jaki i przed zalaczeniem, ale efekt ciagle ten sam ...

  Podejrzewam, ze jakis "zlosliwy" model mi sie trafil i trzeba cos jednak wymusic na tych dwoch liniach "sygnalowych" z oporniczkami 471 Ohm ...

  pzdr,
  Tomy

  ---

  Czym najtaniej "zasymulowac" obciazenie zamiast lampy NSH150MDA?
  Czy mozna podpiac jakis halogen (po rozsadnej cenie) zakladajac nawet jego zniszczenie po kilku minutach?

  Podejrzewam, ze to jedyny sposob, zeby sprawdzic prawidlowe przebiegi na wtyczce laczacej modul lampy z plyta glowna.

  ---

  Hi!

  Problem rozwiazany.

  Dla potomnych:
  skasowanie licznika czasu pracy lampy moze znacznie skrocic czas grzebania w elektronice projektora :-)
  Po przekroczeniu krytycznego czasu pracy lampy nie pomoga zadne zabiegi od strony elektroniki sterujacej lampa.

  Pozdrowienia dla szukajacych jasnosci!

  Scaliłem [Snikers]
 • #12
  MIKRUS
  Level 13  
  Witam, od niedawna stałem się szczęśliwym posiadaczem projektora INFOCUS LP 400 prawdopodobnie jest tam uszkodzona żarówka, a efekt jest następujący, jak żarówka jest na swoim miejscu to projektor się uruchamia, dwa wentylatorki się kręcą na panelu sterowania są podświetlone przyciski i świeci zielona dioda, a po wyjęciu lampy urządzenie nie daje znaku życia po przebadaniu lampy stwierdziłem ze na dwóch stykach gniazda lampy jest zwarcie co daje sygnał do projektora że lampa jest na swoim miejscu a pozostałe dwa styki są podłączone do samego palnika i teraz pytanie z mojej strony czy projektor tego typu ma jakieś czujnik że lampa jest przepalony i czy jest możliwość minięcia tego zabezpieczenia. Szukając w Internecie znalazłem ciekawe forum ale w języku niemieckim i znalazłem temat jak gość przerobił infocusa pl350 a uściślając zamontował w oryginalne lustro żarnik Philips D2S pochodzący z samochodowych świateł i ta myślę czy by nie spróbować takiej przeróbki tylko następne pytanie czy będzie trzeba przerabiać też układ zasilania samej lampy czy starczy tylko odpowiednio przymocować żarnik i odpalić. Czekam na propozycje i sugestie w tym temacie
  Jak oszukać projektor, żeby pracował bez lampy?

  ---

  Witam, muszę się pochwalić rozgryzłem mój projektor Infocus LP400 startuje już bez lampy a na czas prób podświetliłem żarówką H7 55W w ciemnym pokoju obraz jest w miarę dobrze widoczny choć kolory kiepskie ale to wina barwy cieplnej żarówki jutro spróbuje zapodać H7/100W i jak będzie obraz zadowalający to tak to zostawię a w niedalekiej przyszłości jak zdobędę w miare tani zestaw H7 xenon + przetwornica to to myślę że to będzie szczyt moich marzeń. Jutro po pozytywnych próbach na 100 watowaj żarówce zrobię fotki i pochwale się moim projektorem za grosze.
  Pozdrawiam

  ---

  Witam, Dziś dorzucę fotki płyty zasilacza i umiejscowienie transoptorów które trzeba zewrzeć obydwa dolne po prawej stronie patrząc od strony elementów oraz zworkę na wtyczce lampy. Zastosowana modyfikacja stosuje się we wszystkich modelach Infocus serii LP4**
  W dalszej kolejności będą fotki samej zmodyfikowanej lampy.
  Pozdrawiam
  Jak oszukać projektor, żeby pracował bez lampy?Jak oszukać projektor, żeby pracował bez lampy?Jak oszukać projektor, żeby pracował bez lampy?

  Poprawiłem obrazki i scaliłem posty [Snikers]
 • #13
  arawan
  Level 16  
  Witam. Posiadam dwa projektory. Jeden 3M MP8640 już przerobiłem (opisany wcześniej) i jest ok. Niedawno kupiłem projektor Sony VPD-MX10 (jest to projektor DLP na jednej matrycy LCD). Udało mi się go już wystartować bez lampy, to znaczy, że projektor nie zgłasza błędu, gdy nie nastąpi zapłon żarówki. Projektor uruchamiał się normalnie, ale po kilkunastu sekundach lampa gasła i pokazywało błąd żarówki. Zastanawia mnie, czy lampa czy przetwornica są uszkodzone. Moim zdaniem lampa jest jeszcze ok, bo obraz przez czas, kiedy żarówka świeci jest bardzo jasny. W urządzeniu pracuje żarówka 130W UHP. Jak mogę sprawdzić co jest uszkodzone, nie mając zapasowej lampy, ani przetwornicy? Mam żarówkę metahalogenową 260W. Czy można sprawdzić przetwornicę na tej żarówce? Pewnie bym się nawet nie zastanawiał, co jest nie tak, ale mam problem z zamiennym źródłem światła. Oryginalna lampa ma dość mały otwór, przez który przechodzi światło. Ma on średnicę 22mm, średnica zwierciadła to 44mm i długość zwierciadła bez szyjki to 26mm. Próbowałem podświetlić optykę żarówką halogenową (50W) o średnicy zwierciadła 40 mm i długości około 20mm, ale obraz jest za ciemny.
  Poniżej zdjęcia

  Zdjęcie projektora
  Jak oszukać projektor, żeby pracował bez lampy?

  Widok z góry na optykę
  Jak oszukać projektor, żeby pracował bez lampy?

  Miejsce, które oświetla lampa - przez ten mały kwadracik na środku wpada światło do układu optycznego
  Jak oszukać projektor, żeby pracował bez lampy?

  Zdjęcia lampy
  Jak oszukać projektor, żeby pracował bez lampy?

  i po zdjęciu pokrywy
  Jak oszukać projektor, żeby pracował bez lampy?

  Jak oszukać projektor, żeby pracował bez lampy?
 • #14
  MIKRUS
  Level 13  
  Moim skromnym zdaniem nie warto się bawić palnikami metalohalogenowymi bo jest kłopot z umiejscowieniem jej w zwierciadle w Twoim przypadku można delikatnie ściągnąć te końcówkę ceramiczną nie uszkadzając lustra i w to miejsce spokojnie wejdzie żarnik xenon przy którym nadal będę obstawał przy żarówce xenonowej sam żarnik jest bardzo cieki nie wiem dokładnie jak bo jeszcze nie kupiłem ale widziałem już przerobione lampy z xenonem który został oddzielony żarnik od oprawki i sam żarnik ślicznie wklejony w lustro oczywiście po uprzednim dobrym ustawieniu. Fotki uchwytu są zapożyczone z innego forum a jutro będą moje z żarówką H7

  Jak oszukać projektor, żeby pracował bez lampy?Jak oszukać projektor, żeby pracował bez lampy?Jak oszukać projektor, żeby pracował bez lampy?
  Jak oszukać projektor, żeby pracował bez lampy?

  Poprawiłem zdęcia [Snikers]
 • #15
  arawan
  Level 16  
  Pomysł niezły, palnik pewnie się bez problemu zmieści, ale przetwornica już nie ma szans. Mój projektor jest dość małym urządzeniem, jego waga to tylko 2 kg i nie bardzo znajdę miejsce, aby zmieścić w środku całą przetwornicę. Poza tym wolałbym najpierw sprawdzić jakość i moc światła po wyświetleniu na ekranie, a raczej nie znajdę nikogo, kto mi taki zestaw pożyczy. We wcześniejszym projektorze zwierciadło było dość duże i bez problemu optykę podświetla żarówka 100W. Niestety tamten projektor ma trzy panele LCD i sama optyka jest tak skonstruowana, że jak źle się ustawi żarówkę, to widać zielone lub czerwone przebarwienia. Tam udało mi się je zminimalizować do minimum i obraz jest całkiem ładny. Jednak, gdy zobaczyłem obraz z nowego projektora, to byłem wniebowzięty, ale albo żarówka, albo przetwornica jest uszkodzona. Mam możliwość kupić żarówkę po cenie w granicach 300 zł(firma wymienia, ustawia nową żarówkę w zwierciadle), ale nie mam pewności co do przetwornicy. W tej chwili obraz jest bardzo ładny, ale niestety za ciemny. Oczywiście ze względów oszczędnościowych wolałbym użyć halogenu, bo mogę zmienić barwę temperaturową na bardziej zimną i obraz jest wtedy bardziej naturalny, a otwór, przez który przechodzi światło do układu optycznego jest dość mały, żarówka oryginalnie była dość małej mocy, więc i światło nawet niezbyt mocnej żarówki powinno wystarczyć. Na razie nie chcę ruszać żarówki, tylko szukam innego zwierciadła, aby zamiennie zastosować w moim projektorze. Zastanawiałem się jeszcze na diodzie LED dużej mocy z odpowiednim kolimatorem, ale to też są koszty, a szkoda mi inwestować w coś, co będzie mi leżeć w razie, gdyby nie spełniło moich oczekiwań. W teorii powinno być dobrze, bo dioda ma małą powierzchnię świecenia i otwór, przez które do optyki wchodzi światło, też jest mały, ale efektów nie jestem pewny. Jak znajdę odpowiednie elementy, będę robił testy. Jak do czegoś dojdę, postaram się to opisać.
 • #16
  arawan
  Level 16  
  No tak, tylko niewłaściwie dobrane parametry przetwornica-żarówka, mogą doprowadzić do uszkodzenia przetwornicy lub eksplozji żarówki, a tego wolałbym uniknąć. W nowym projektorze mam żarówkę 130W UHP, a w starym był metahalogen 260W. Nie bardzo wiem, co oznaczają te trzy literki w rodzaju lampy(UHP, UHB, SHP, UHE, VIP, P-VIP, EHP, NSH i inne) ale są to różne rodzaje lamp, z różnymi sposobami zapłonu itp. Jeśli miałbym 100% pewności, że uszkodzona jest żarówka, wtedy ją wyciągam ze zwierciadła i kombinuję z inną, a na razie wolałbym jej nie ruszać. W nowym projektorze na przetwornicy pisze, że napięcie wyjściowe = 10kV, zasilanie 380V, 0,4A. Nie znam natomiast parametrów układu zapłonowego dla żarówki ze starego projektora.. Jak można sprawdzić, co jest uszkodzone? Oczywiście w sposób bezpieczny dla otoczenia.
 • #17
  MIKRUS
  Level 13  
  Witam po przerwie jak obiecałem zapodaje fotki obrazu o przekątnej 2 m na lampie xenonowej 35 W 4300K, cienie i jakieś przebicia koloru są związane z kolorem ścian i drzwi , następne fotki będą na białym tle.
  Pozdrawiam

  Jak oszukać projektor, żeby pracował bez lampy?Jak oszukać projektor, żeby pracował bez lampy?
  Jak oszukać projektor, żeby pracował bez lampy?Jak oszukać projektor, żeby pracował bez lampy?
 • #18
  MIKRUS
  Level 13  
  Tak jak obiecałem dokładam parę fotek samej lampy i jej umiejscowienia w lustrze a lustro wraz z sprężynami jest oryginalne. Teraz czas na kończenie mojego cudeńka czyli zasilacz do lampy a chyba wykorzystam zasilacz komputerowy bo to chyba jest najbardziej opłacalne i wygodne, balast i zasilacz będzie w osobnej obudowie u wszystko będzie podwieszone pod sufitem jak już będzie finisz prac razem z ekranem to oczywiście będą fotki.
  Pozdrawiam
  Jak oszukać projektor, żeby pracował bez lampy?Jak oszukać projektor, żeby pracował bez lampy?
  Jak oszukać projektor, żeby pracował bez lampy?Jak oszukać projektor, żeby pracował bez lampy?
  Jak oszukać projektor, żeby pracował bez lampy?Jak oszukać projektor, żeby pracował bez lampy?
 • #19
  Kuba70
  Level 11  
  Witam serdecznie!
  Mam Epsona EMP 5500, niestety bez oryginalnej lampy. Przy oryginalnej lampie jest płytka z jakims elementem elektronicznym, widac to na zdjęciu, w projektorze są 4 styki "współpracujące" z tym elementem. Co to może być?
  pozdrawiam i dziekuję
  Jak oszukać projektor, żeby pracował bez lampy?
 • #20
  MIKRUS
  Level 13  
  Witaj SANZO znalazłem w instrukcji obsługi NEC MT1050 że po instalacji nowej lampy należy wykonać taką sekwencje:
  MENU – PROJEKTOR OPTIONS – SETUP – PAGE 4 – CLEAR LAMP HOUR METER
  Nic nie napisali że robi się to z pilota skoro do ustawień I menu można wejść z klawiatury lokalnej, sprawdź czy w gnieździe lampy nie ma jakiegoś ukrytego wyłącznika, a jak to nie zadziała to na jutro może coś wykombinuję.

  Dodano po 22 [minuty]:

  Kuba nie wiem jak w Epsonach jest ale w moim też gniazdo lampy miało cztery styki dwa do zasilania żarnika i dwa były odpowiedzialne za kontrole obecności lampy, gdzieś na elektrodzie wyczytałem że jest to do wyczajenia elektrodzie elektrodzie i o ile dobrze pamiętam trzeba zrobić pomiary najpierw trzeba odszukać w tym gnieździe masę i potem względem tej masy przemierzyć pozostałe trzy styki na dwóch ni powinno się nic pokazać i to będzie zasilanie żarnika a na ostatnim powinno być około 5 V i te napięcie należy zewrzeć z masą, ale do pewności poszukaj jeszcze tego postu na elektrodzie.
 • #21
  sanzo
  Level 11  
  Hej Mikrus z zasilacza wychodzi tylko zasilanie lampy nie wiem czy zasilacz reaguje na obciążenie ale na płytę główną wychodzą 3 transoptory 2 sygnały idą z płyty głównej a jeden idzie do niej mam schemat do mt 1040 a to prawie ten sam projektor , ale nie wiem czy doczytałeś w instrukcji ze jak lampa ma przechodzone ponad 1600 godzin to blokuje projektor ale wciskając power lub help uruchamiasz projektor na 10 sek by skasowac licznik, kupiłem go jako używanego i był bez lampy więc nie wiem ile poprzednia miała na liczniku , jak chcesz to wyśle ci schemat do niego i dzięki za zainteresowanie się moim problemem
  Pozdrawiam
 • #22
  MIKRUS
  Level 13  
  Witam SEZON napisz proszę czy ten NEC daje jakieś komendy błyskowe ledem bo on jest tak skonstruowany że wyświetla kody błędów a wygląda to tak:
  Meldunki stanu:
  4 Sek. błyski (2s przy / 2s z): Problem temperatury
  8 Sek. błyski (4s przy / 4s z): Błąd wentylatora
 • #23
  sanzo
  Level 11  
  Hej Mikrus zero błysków jak i możliwości wyprowadzenia go ze stanu stanby , poprostu lampka ciągle świeci na pomarańczowo i za diabła nie chce wejść ze stanu standby do pracy , wrzuciłem też tu schemat co prawda nie do mojego modelu ale do ciut niższych ( ale zasilacz i pare innych płytek sa te same ) może się komuś to przyda . Szukajcie w schematach innych MT 1040 . Szukałem też na necie oprogramowania serwisowego , a teraz próbuje uruchomić go za pomocą kodów poprzez jego wejście pc control .
 • #24
  MIKRUS
  Level 13  
  Witaj Mateusz no myślę że to jest dobry pomysł z tymi metalohalogenami od razu bym proponował te 150 W HQI-T 150W/NDL choć może być problem z instalacją choć można by też pomyśleć nad takim żarnikiem HCI-T 150W/830 WDL POWERBALL jest dużo mniejsza ale znowu temperatura barwna jest mierna 3000K ale rozmiarowi jest bardzo podobna średnica jest ta sama jak Ty wybrałeś. W każdym przypadku trzeba by albo rozwiertać otworek w lustrze żeby weszła lampa razem z bańką albo pozbyć się bańki i wtedy wejdzie sam żarnik bez żadnych problemów ale rodzi się z tym związany nowy problem można się przy projekcji filmów opalać bo bańka w metalohalognie działa jako filtr UV choć może by światło padające przez matryce będzie już jakoś filtrowane albo przed samym lustrem zastosować jakiś filtr fotograficzny UV. Mateusz rób doświadczenia może się też zdecyduję na taki ruch a xenon który kupiłem wyląduje w samochodzie :D
  Pozdrawiam
 • #25
  Tom_ken
  Level 11  
  Hi!

  Dorzuce swoje 5 groszy, moze komus zaoszczedzi to trochi kasy ...

  Po WIELU testach, na lampach/zarnikach metalohalogenowych, moje przemyslenia:
  - przy 150W mocy (strumien okolo 13.000lm) uzeskalem obraz z kiepskim kontrastem i do ogladania przy calkowitej ciemnosci. Mowiac szczerze w porownaniu z oryginalna zarowka to calkowita klapa ...
  - ponizej 150W szkoda calkowicie kasy na lampy z mniejszym strumieniem
  - zamowilem wlasnie lampe 250W (okolo 21.000lm), ale poczta zjadla paczke i teraz czekam na uznanie reklamacji ... Jak wreszcie dostane to napisze czy jest wystarczajaca
  - przy lampie 400W (ponad 30.000lm) pewnie byloby, OK, tylko niestety wymiary zarnika troche duze i co zrobic z taka iloscia ciepla?!

  Wszystkie wynalazki typu podkrecone halogeny czy xenony po prostu daja za slaby strumien (sprawdzone na projektorach 3xLCD i 1xLCD, podejrzewam, ze na DLP bedzie potrzeba mniej swiatla, wiec moze na nowszych jest lepiej).

  Do wszystkich eksperymentujacych: do lamp metalohalogenowych trzeba dokupic minimum:
  - Statecznik
  - Układ zapłonowy
  DOBRANE dla danej mocy zarnika, wiec jesli stwierdzicie, ze 150W to dla was za malo, trzeba dokupic kolejny zestaw na wieksza moc :-(
  Po rozbiciu (dlikatnie!!!) szklanej banki i wydostaniu zarnika, w wiekszosci przypadkow powinien sie zmiescic w oryginalnym lustrze z lampy projektora. Bez lustra ZAPOMNIJCIE o podmianie lampy!!!
  Co do promieniowania UV to wydaje mi sie, ze sako szklo filtruje dosc dobrze ten zakres promieniowania (prze szybe sie chyba nie dala opalac?), wiec ja wstawilem szybke zaroodporna przed lustrem (miedzy lampa i matryca LCD) ...


  Czy ktos moze slyszal o efektach regeneracji lamp przeprowadzanej przez firme Video Head Polska z Krakowa (Reklamuja sie na Allegro)?

  Pozdro,
  Tomy
 • #26
  Tom_ken
  Level 11  
  Hi!

  Moze dlatego wyniki mam "slabe", ze porownuje do oryginalnej lampy?

  Co do traconej mocy w ukladzie optycznym to na oko z 80-90 procent znika :-(

  Obraz jest i u mnie na upartego widoczny w dzien, ale kontrast tragiczny, wiec na dluzsza mete nie do ogladania ...

  Moze i kogos ucieszy, ze wogole cos widac na ekranie, ale apetyt rosnie w miare jedzenia ...

  Jak na razie nie udalo mi sie podpiac niczego co by choc przypominalo obraz z oryginalnej lampy.

  Pozdro dla szukajacych jasnej strony mocy :-)

  Tomy
 • #27
  arawan
  Level 16  
  Witam. Ja też nie mogę zrozumieć, że ktoś traci tyle światła z lampy. W tej chwili posiadam dwa projektory, oba pracują na lampie halogenowej H1 100W i oba projektory chodzą całkiem dobrze Nie jest to może rewelacja w porównaniu z oryginalna lampą, ale da się oglądać nawet w nie całkiem zaciemnionym pomieszczeniu. Zdjęcia z projektora 3M dołączyłem wyżej. Na projektorze 3xLCD widać tylko delikatne przebarwienia, które są widoczne tylko na jasnym tle(delikatne czerwone lub zielone), a na DLP obraz jest o jednolitej jasności i może tylko mi się tak wydaje, ale jest delikatnie ciemniejszy. Może to być spowodowane tym, że otwór, przez które przechodzi światło w projektorze DLP jest dość mały. Mam pytanie do znawców. Słyszałem, ale nie wiem, ile w tym prawdy, że światło z żarówki halogenowej może doprowadzić do blaknięcia kołowego filtra w projektorze DLP, bo ma inne widmo niż typowe żarówki stosowane w projektorach.
 • #28
  arawan
  Level 16  
  Możliwe, że jest to tylko chwyt sprzedawcy, aby kupić oryginalną lampę i grubo za nią przepłacić. Moja lampa po ustawieniu w zwierciadle dawała takie światło, że jego wiązka potrafiła roztopić plastik(przy oryginalnej też mi się tak zdarzyło), a osoba, która powiedziała mi o blaknięciu filtrów, powiedziała, że najpierw będzie blaknął filtr niebieski. Zastanawia mnie fakt, czy z kawałków lustra można poskładać dobre zwierciadło. Ja eksperymentowałem na różnych i te oryginalne z projektora jednak spisywały się najlepiej. Poza tym typowe lustra mogą nie wytrzymać takiej temperatury, a warstwa ochronna z tyłu lustra będzie się palić. Jeśli ktoś nie wierzy, to polecam zmierzyć temperaturę zwierciadła po kilkunastu minutach pracy lampy. Poza tym, aby przy złym dopasowaniu lampa-zwierciadło światło będzie zbyt ciemne i aby obraz był dobrej jakości, trzeba będzie zastosować mocniejszą lampę, albo taką, która daje mocniejsze światło. Światło z halogenu może nie jest idealnie białe, ale obraz wyświetlony na ekranie jest dobrej jakości. Mógłby być jaśniejszy, ale jak na moje potrzeby w zupełności wystarczy. Pomieszczenie nie musi być idealnie zaciemnione, a obraz jest ładny, czytelny i kontrastowy. Jak zrobię ładniejsze zdjęcie z projektora DLP, to wstawię na elektrodę, bo zdjęcie z ręki, albo z lampą błyskową, bardzo przekłamuje i nie da się go porównać z rzeczywistością, a chciałbym, aby jak najbardziej był do niej zbliżony.
 • #29
  MIKRUS
  Level 13  
  Mogę tylko potwierdzić to co napisał kolega Arawan sam miałem problem dobrze ustawić żarówkę w lustrze a od tego zależy dużej mierze jakoś a raczej ilość światła padająca na matryce i nie wierze w takie rzeczy że około 80% światła znika w optyce projektora lampy oryginalne są projektowane w głównej mierze dla tego żeby dać użytkownikowi możliwość dania bardzo dużego obrazu w jak najlepszej jakości sam kiedyś w domu miałem oryginalnego Epsona nie pamiętam modelu ale mając obraz 2 na 2 metry na ekranie z prześcieradła po projekcji filmu strasznie mnie oczy bolały obraz moim zdaniem był za jasne choć poziom jasności zrobiłem na minimum a ten sam projektor użytkowany na sali gimnastycznej przy ogromnym ekranie dawał bardzo dobrej jakości obraz porównywalny do kinowego, ale to są moje przemyślenia to co mam teraz jest dla mnie zupełności wystarczające obraz jest czysty jasny i czytelny i na domowe warunki w zupełności wystarczające.
 • #30
  riskes
  Level 12  
  A ja pojadę po całości. Mam Hitachi CP-S225 i w miejsce oryginalnego palnika wrzucam hqi 150W 4200K 13000lm 1,3A obrane z zewnętrznej bańki i wycentrowane metodą prób i powodzeń w orginalnym, powybuchowym zwierciadle. Zasilam z wyjścia na lampę z projektora. I musi ruszyć- moc taka sama, prąd taki sam, napięcie- takie samo. A jak już ustawię palnik i prześwieci 100h, to wrzucam fotki co mi z tego wyszło. Musi wyjść. I tak będzie. A jak nie, to kupuję nowy projektor a ten męcze do skutku:) Optymizmem go!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! i jazda do celu:) Powodzenia z Waszymi projektami i nie dajmy za wygraną firmom, które sztucznie nakręcają ceny lamp do kZł tylko po to, by kupować nowe, a nie regenerować stare, jeszcze dobre projektorki:) Polak potrafi i zrobi:)


  I niech ten temat kwitnie i się rozwija, bo jest niezwykle przydatny:) Dzielmy się swoimi obserwacjami i doświadczeniami i cieszmy magią srebrnego ekranu za rozsądne pieniądze:)