Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Po przywróceniu WinXP SP1 z obrazu system nie uruchamia się

21 Paź 2004 20:25 1316 2
  • Poziom 28  
    Witam.

Mam tak:

2 dyski twarde:

pierwszy: FAT32 5GB z Win98SE, NTFS 5GB z WinXP SP1, FAT32 30 GB
    drugi: NTFS 18 GB, FAT16 2 GB

Zrobiłem to tak:

1. Przygotowałem te dyski za pomocą Partition Magic 7 i wszystkie partycje są podstawowe - primary partition, ustawiłem partycję FAT32 5GB aktywną i zainstalowałem na niej Win98SE
    2. Za pomocą PM7 zmieniłem aktywną partycję na NTFS 5GB i zainstalowałem na niej WinXP SP1, który nie stworzył swojego boot managera
    3. Za pomocą PM7 ustawiłem spowrotem aktywną partycję FAT32 5GB i zrobiłem obrazy partycji za pomocą Drive Image 2002 (Win98SE.pqi i WinXPSP1.pqi)
    4. Skopiowałem katalog z programem XOSL na FAT32 5GB
    5. Uruchomiem komputer przez F8, tylko tryb poleceń i zainstalowałem XOSL (na partycji FAT32 5GB czyli z Win98SE) oraz zrestartowałem kompa
    6. Ustawiłem XOSL i uruchomiłem z niego Win98 i OK
    7. Następnie reset koma i za pomocą XOSL uruchomiłem WinXP - po uruchomieniu WinXP coś tam wykrył (pewnie boot managera) i kazał ponownie uruchomić system
    8. Od tej pory wszystko OK oba systemy chodzą super i wszystko jest dobrze aż do momentu kiedy któryś z systemów się tak popieprzy że należy przywrócić go z obrazu.

I tak miałem. Musiałem przywrócić Win98SE a więc skasowałem XOSL. Wystarczyło jednak po przywróceniu wybrać opcję Restore w XOSL i ok.

Ostatnio jednak pracowałem na WinXP tak mocno na kompie - tworzenie, kopiowanie, usuwanie dużej ilości plików - :-) że dysk się nieco przegrzewał i stawał po prostu (czerwona kontrolka dysku na obudowie zaświeca się na ok 6 sekund i gaśnie i tak w kółko) (Maxtor 40 GB 7400 obr/min) więc zdecydowałem zresetować komputera za pomocą przycisku Reset na obudowie.
    No i chyba źle zrobiłem bo WinXP już się nie uruchomił, nawet po ochłodzeniu dysku i naprawieniu za pomocą konsoli odzyskiwania.
    Przywróciłem więc go z obrazu i to nic nie dało, więc chyba wykonałem fdisk/mbr po uruchomieniu kompa z dyskietki startowej i znowu użyłem konsoli odzyskiwania aby naprawić, aha przywracałem jeszcze XOSL, odinstalowywałem i ponownie instalowałem ale nie pamiętam w jakiej kolejności.

Przez to zrobiłem burdel kompletny z partycjami. Jedna partycja znikła po uruchomieniu Win98 a program NTFS Reader uruchomiony z dyskietki pokazywał mi jakieś dwie partycjie A, dwie Unallocated jakieś FAT12.

Nie zastanawiając się długo zacząłem odzyskiwać dane za pomocą EasyRecovery z dyskietki (cała noc).

Teraz uruchomiłem PM7 i okazało się że partycja z której odzyskiwałem dane jest tylko ukryta a więc na darmo użyłem EasyRecovery.

No dobra w tej chwili mam wszystkie partycje tak jak miałem ale WinXP nie działa po przywróceniu i naprawie za pomocą konsoli.

Chciałem dodać że przywracanie systemu z obrazu robię już chyba 3 raz w tej konfiguracji i zawsze miałem jakieś problemy i aby postawić system na nogi zajmuje mi to więcej czasu niż gdybym zainstalował od nowa oba systemy. No przecież nie po to wymyślono programy typu DriveImage.

W tej chwili zastanawiam się co robię źle, przecież po przywróceniu systemu z obrazu system powinien chodzić tak jakby był świeżo zainstalowany. I tu mam parę pytań:

Czy dobrze zrobiłem że wszystkie partycji są podstawowe?

Czy ktoś mógłby polecić jakiś artykuł, link www lub książkę o dyskach twardych z których można dowiedzić się następujących rzeczy:

1. Jak najlepiej podłączyć 2 dyski twarde w zależności od interfejsów, prędkości, pojemności i dlaczego?
    2. Jak dzielić na partycje? Nie chodzi mi tu o pojemności w GB tylko o typ partycji.
    3. Dlaczego PM ukrywa pozostałe partcje po ustawieniu jednej aktywnej?
    4. Czy boot managery przy starcie komputera i wybraniu systemu do uruchomienia automatycznie ustawiają partycję na aktywną?
    5. W jakiej kolejności WinXP (NTFS) wyświetla partycje w oknie mój komputer gdy mamy 2 dyski twarde, na jednym jest FAT32, NTFS, FAT32
    a na drugim NTFS, FAT16?
  • Poziom 12  
    Wina najprawdopodobniej lezy po stronie Partition Magic.Miałem podobny problem.Po zrobieniu Ghosta system nie startował i podpowiedziano mi żebym dysk podzielił Fdiskiem i było jak ręka odjął.Pozdrawiam.
  • Poziom 28  
    Z perspektywy czasu mogę śmiało napisać iż dziś prościej używać zamiast kilku dysków czy partycji - GRUB4DOS + obraz dysku RAW lub maszyny wirtualnej. Jest to o wiele bezpieczniejsze i prostsze rozwiązanie. Inny system mamy w pliku a nie bezpośrednio na partycji i odpalamy sobie zamiennie w razie potrzeby :-) A co najważniejsze nie ma problemu z przywracaniem systemu.