Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Po przywróceniu WinXP SP1 z obrazu system nie uruchamia się

21 Paź 2004 20:25 1316 2
 • Poziom 28  
  Witam.

  Mam tak:

  2 dyski twarde:

  pierwszy: FAT32 5GB z Win98SE, NTFS 5GB z WinXP SP1, FAT32 30 GB
  drugi: NTFS 18 GB, FAT16 2 GB

  Zrobiłem to tak:

  1. Przygotowałem te dyski za pomocą Partition Magic 7 i wszystkie partycje są podstawowe - primary partition, ustawiłem partycję FAT32 5GB aktywną i zainstalowałem na niej Win98SE
  2. Za pomocą PM7 zmieniłem aktywną partycję na NTFS 5GB i zainstalowałem na niej WinXP SP1, który nie stworzył swojego boot managera
  3. Za pomocą PM7 ustawiłem spowrotem aktywną partycję FAT32 5GB i zrobiłem obrazy partycji za pomocą Drive Image 2002 (Win98SE.pqi i WinXPSP1.pqi)
  4. Skopiowałem katalog z programem XOSL na FAT32 5GB
  5. Uruchomiem komputer przez F8, tylko tryb poleceń i zainstalowałem XOSL (na partycji FAT32 5GB czyli z Win98SE) oraz zrestartowałem kompa
  6. Ustawiłem XOSL i uruchomiłem z niego Win98 i OK
  7. Następnie reset koma i za pomocą XOSL uruchomiłem WinXP - po uruchomieniu WinXP coś tam wykrył (pewnie boot managera) i kazał ponownie uruchomić system
  8. Od tej pory wszystko OK oba systemy chodzą super i wszystko jest dobrze aż do momentu kiedy któryś z systemów się tak popieprzy że należy przywrócić go z obrazu.

  I tak miałem. Musiałem przywrócić Win98SE a więc skasowałem XOSL. Wystarczyło jednak po przywróceniu wybrać opcję Restore w XOSL i ok.

  Ostatnio jednak pracowałem na WinXP tak mocno na kompie - tworzenie, kopiowanie, usuwanie dużej ilości plików - :-) że dysk się nieco przegrzewał i stawał po prostu (czerwona kontrolka dysku na obudowie zaświeca się na ok 6 sekund i gaśnie i tak w kółko) (Maxtor 40 GB 7400 obr/min) więc zdecydowałem zresetować komputera za pomocą przycisku Reset na obudowie.
  No i chyba źle zrobiłem bo WinXP już się nie uruchomił, nawet po ochłodzeniu dysku i naprawieniu za pomocą konsoli odzyskiwania.
  Przywróciłem więc go z obrazu i to nic nie dało, więc chyba wykonałem fdisk/mbr po uruchomieniu kompa z dyskietki startowej i znowu użyłem konsoli odzyskiwania aby naprawić, aha przywracałem jeszcze XOSL, odinstalowywałem i ponownie instalowałem ale nie pamiętam w jakiej kolejności.

  Przez to zrobiłem burdel kompletny z partycjami. Jedna partycja znikła po uruchomieniu Win98 a program NTFS Reader uruchomiony z dyskietki pokazywał mi jakieś dwie partycjie A, dwie Unallocated jakieś FAT12.

  Nie zastanawiając się długo zacząłem odzyskiwać dane za pomocą EasyRecovery z dyskietki (cała noc).

  Teraz uruchomiłem PM7 i okazało się że partycja z której odzyskiwałem dane jest tylko ukryta a więc na darmo użyłem EasyRecovery.

  No dobra w tej chwili mam wszystkie partycje tak jak miałem ale WinXP nie działa po przywróceniu i naprawie za pomocą konsoli.

  Chciałem dodać że przywracanie systemu z obrazu robię już chyba 3 raz w tej konfiguracji i zawsze miałem jakieś problemy i aby postawić system na nogi zajmuje mi to więcej czasu niż gdybym zainstalował od nowa oba systemy. No przecież nie po to wymyślono programy typu DriveImage.

  W tej chwili zastanawiam się co robię źle, przecież po przywróceniu systemu z obrazu system powinien chodzić tak jakby był świeżo zainstalowany. I tu mam parę pytań:

  Czy dobrze zrobiłem że wszystkie partycji są podstawowe?

  Czy ktoś mógłby polecić jakiś artykuł, link www lub książkę o dyskach twardych z których można dowiedzić się następujących rzeczy:

  1. Jak najlepiej podłączyć 2 dyski twarde w zależności od interfejsów, prędkości, pojemności i dlaczego?
  2. Jak dzielić na partycje? Nie chodzi mi tu o pojemności w GB tylko o typ partycji.
  3. Dlaczego PM ukrywa pozostałe partcje po ustawieniu jednej aktywnej?
  4. Czy boot managery przy starcie komputera i wybraniu systemu do uruchomienia automatycznie ustawiają partycję na aktywną?
  5. W jakiej kolejności WinXP (NTFS) wyświetla partycje w oknie mój komputer gdy mamy 2 dyski twarde, na jednym jest FAT32, NTFS, FAT32
  a na drugim NTFS, FAT16?
 • Poziom 12  
  Wina najprawdopodobniej lezy po stronie Partition Magic.Miałem podobny problem.Po zrobieniu Ghosta system nie startował i podpowiedziano mi żebym dysk podzielił Fdiskiem i było jak ręka odjął.Pozdrawiam.
 • Poziom 28  
  Z perspektywy czasu mogę śmiało napisać iż dziś prościej używać zamiast kilku dysków czy partycji - GRUB4DOS + obraz dysku RAW lub maszyny wirtualnej. Jest to o wiele bezpieczniejsze i prostsze rozwiązanie. Inny system mamy w pliku a nie bezpośrednio na partycji i odpalamy sobie zamiennie w razie potrzeby :-) A co najważniejsze nie ma problemu z przywracaniem systemu.