Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Oscyloskop DT3100, zaniżone napięcia z przetwornicy o 50%...

_PREDATOR_ 12 Lut 2011 13:43 4556 24
  • #1 12 Lut 2011 13:43
    _PREDATOR_

VIP Zasłużony dla elektroda

Witam.
    Już klękam przy tym uszkodzeniu, napięcia z przetwornicy mam zaniżone o ok. 50%, wymieniłem US, KEN, sprawdziłem niskoomowe R i nie mam efektu, PR reguluje, co jest z nią?

0 24
  • #2 12 Lut 2011 17:59
    dipol
    Poziom 33  

Pamiętam jeszcze jak pracowałem w WPHW w serwisie po przejęciu ZURiT dostaliśmy oscyloskop DT ale czy dokładnie taki typ ? -tyle lat minęło i po ok 1/2roku padł: miał zaniżone napięcia poszedł do serwisu wymienili trafo od przetwornicy może tym tropem. W Z...d jak pracowałem to po komorze klimatycznej też się zdarzały takie wypadki z transformatorami od przetwornicy zasilającej radar..Od -20 do +80 pękały rdzenie od transformatora przetwornicy (dostawała się para która się wykraplała i zamarzała przy -20) -kolumna wewnątrz transformatora pękała.. Były za niskie napięcia lub padały BU .Nie musi być to regułą w tym przypadku.
    Pozdrawiam!

0
  • #3 12 Lut 2011 18:37
    _PREDATOR_

Trafo/ rdzeń kubkowy rozebrałem, nie jest uszkodzony, pomiędzy kubki wchodzi podkładka 'ebonit' o grubości 0,63mm.

0
  • #4 12 Lut 2011 19:23
    RitterX
    Poziom 36  

Metod sprawdzenia jest kilka. Nie napisałeś konkretnie jaka jest topologia przetwornicy!
    Rozumiem, że spradziłeś elementy w sprzężeniu zwrotnym przetwornicy np. napięcie na diodzie zenera lub czymś podobnym? Jeśli wiesz, że sprzężenie jest sprawne najprościej jest odpinać kolejne obwody obciążenia i sprawdzać reakcję. Zwykle należy zostawić przynajmniej jedno obciążone wyjście bo niektóre przetwornice źle znoszą całkowitą wolność (zupełnie jak bardzo wielu ludzi). Po takim teście będziesz wiedział czy przyczyna leży po stronie przetwornicy czy też po stronie obciążenia. Jeśli nie zawęzisz obszaru poszukiwań to po za przypadkiem szczęśliwego trafu skazany jesteś na porażkę.

0
  • #5 13 Lut 2011 16:25
    wacekzgor
    Poziom 15  

Warto sprawdzić a właściwie wymienić wszystkie diody w układzie przetwornicy. Jakość elementów półprzewodnikowych obniża się po przepracowaniu pewnej ilości godzin czy też lat. Półprzewodniki starzeją się i może następować ich przebicie przy pewnym stosunkowo wysokim napięciu. Jeśli prąd inwersyjny diody jest mały nie ulega ona zniszczeniu. Zwykłe metody badania diody nie wykrywają takiego uszkodzenia. Spadek napięć wyjściowych przetwornicy może być spowodowany również zwarciem międzyuzwojeniowym w jej transformatorze. Zwarte uzwojenie powoduje dodatkowe obciążenie układu prowadząc do uzyskania równowagi energetycznej poprzez obniżenie napięć wyjściowych. Bez odlutowania wyprowadzeń trudno wykryć takie zwarcie. Można badać uzwojenia metodą pomiaru dobroci poszczególnych uzwojeń. Ponadto może być bardzo wiele przyczyn takich jak zły kontakt na złączach lub bardzo często występujące pęknięcia lutów wokół wlutowanych do płytki kołków konektorów.
    Zyczę skutecznego zlokalizowania uszkodzenia.

0
  • #6 13 Lut 2011 20:25
    _PREDATOR_

Jak na razie to stwierdziłem, że żadne z układów zasilanych uzwojenia wtórnego nie powoduje takiego spadku napięcia, na DZ 6,2V i 11V prawidłowe napięcia.
    Jutro podmienię diody po wtórnym zasilaniu.

0
  • #8 14 Lut 2011 08:15
    _PREDATOR_

CosteC napisał:
    Czy izolacja jest optyczna? Transoptory mogą się degradować - można wymienić.

Ta przetwornica nie posiada transoptorów!

CosteC napisał:
    Czy coś jest gorące?

Wszysko w normie, podmiana BD nic nie dała!

W układzie sprzężenia zwrotnego elementy sprawne.
    Ma ktoś może takie trafo?

0
  • #10 14 Lut 2011 14:39
    _PREDATOR_

Schemat jest, pisałem US podmieniony UL1540, rdzeń cały (pisałem), nie jest gorący.
    Dla zainteresowanych daję schemat samego zasilacza:

Oscyloskop DT3100, zaniżone napięcia z przetwornicy o 50%...

0
  • #11 14 Lut 2011 16:37
    serwis
    Poziom 37  

Zamieść cały zasilacz, tak żeby były widoczne wtórne uzwojenia, i które napięcia są zaniżone i o ile?

Czy tranzystor BDP... został podmieniony, jak tak to na oryginał czy zamiennik?

0
  • #12 14 Lut 2011 19:31
    _PREDATOR_

Wstawiłem 2N3055 :D

0
  • #13 14 Lut 2011 21:59
    serwis
    Poziom 37  

_PREDATOR_ napisał:

Czyli na 2N3055 pracował poprawnie i wtedy nastąpiło uszkodzenie, czy też nie zastartował w ogóle na tym tranzystorze?

0
  • #14 14 Lut 2011 22:24
    RitterX
    Poziom 36  

Rozumiem, że zrobiłeś "bilans" i sprawdziłeś prąd jaki pobiera przetwornica? Czy napięcie zasilania przetwornicy na poprawną wartość? Jak rozumiem sprawdziłeś/wymieniłeś elektrolity w obrębie przetwornicy?
    Wpakowanie do przetwornicy 2N3055 to średnio udany pomysł. Jeśli już czymś podmieniać to BU406 albo BDW93. Rdzeń nie jest chyba wielkości pięści? Wtedy raczej nie jest potrzebny tranzystor 15A. Wstawili taki by kompensować spadek wzmocnienia w funkcji prądu kolektora.
    Sprawdź C1041 [15nF] i okolice. To układ całkujący z pomiaru prądu. Jak spadnie stała czasowa np. z powodu utraty pojemności C1041 to przy niższej wartości narastającego prądu będzie następowało wyłączenie tranzystora a w tekim przypadku przetwornica będzie przenosiła mniej energii. Muszę zajrzeć do noty katalogowej UL1540 albo "odpowiednika" TDA2640 (o ile mnie pamięć nie myli) żeby sprawdzić co i jak.
    Trzeba także sprawdzić częstotliwość generatora pin 4,5,6 (?). Jesli będziesz miał spadek częstotliwości to także stracisz na mocy przenoszonej przez przetwornicę a co za tym idzie napięcia będą takie sobie.

p.s.
    masz inny oscyloskop?

0
  • #15 14 Lut 2011 22:33
    serwis
    Poziom 37  

RitterX napisał:
    (...) Wstawili taki by kompensować spadek wzmocnienia w funkcji prądu kolektora.(...)

Może nie tak do końca, jak piszesz.

W polskich konstrukcjach chodziło wyłącznie li tylko o zminimalizowanie tzw.wsadu dolarowego.
    A tranzystory BDP49x były akurat produkowane na bieżąco, i to właśnie do takich celów jak klucze mocy.

RitterX napisał:
    (...) albo BDW93. (...)

Ten Darlington w takiej przetwornicy nie wystartuje.

0
  • #16 14 Lut 2011 22:44
    RitterX
    Poziom 36  

To było tylko moje przypuszczenie jeśli chodzi o h21e(Ic) .BDP49x jest mi całkowicie nie znany. Z tego co wiem CEMI robiła BU406/7 a te zdecydowanie lepiej nadają się do konstrukcji przetwornic. W sumie litera U w oznaczeniu nie jest t przypadkiem.

0
  • #17 15 Lut 2011 00:30
    _PREDATOR_

serwis napisał:
    _PREDATOR_ napisał:

Czyli na 2N3055 pracował poprawnie i wtedy nastąpiło uszkodzenie, czy też nie zastartował w ogóle na tym tranzystorze?

Nie, z takim uszkodzeniem otrzymałem ten oscyloskop, jedyne co zauważyłem to fakt, że na tym 2N3055 jeszcze gorzej chodził :P .
    RitterX napisał:
    Rozumiem, że zrobiłeś "bilans" i sprawdziłeś prąd jaki pobiera przetwornica? Czy napięcie zasilania przetwornicy na poprawną wartość? Jak rozumiem sprawdziłeś/wymieniłeś elektrolity w obrębie przetwornicy?
    Wpakowanie do przetwornicy 2N3055 to średnio udany pomysł. Jeśli już czymś podmieniać to BU406 albo BDW93. Rdzeń nie jest chyba wielkości pięści? Wtedy raczej nie jest potrzebny tranzystor 15A. Wstawili taki by kompensować spadek wzmocnienia w funkcji prądu kolektora.
    Sprawdź C1041 [15nF] i okolice. To układ całkujący z pomiaru prądu. Jak spadnie stała czasowa np. z powodu utraty pojemności C1041 to przy niższej wartości narastającego prądu będzie następowało wyłączenie tranzystora a w tekim przypadku przetwornica będzie przenosiła mniej energii. Muszę zajrzeć do noty katalogowej UL1540 albo "odpowiednika" TDA2640 (o ile mnie pamięć nie myli) żeby sprawdzić co i jak.
    Trzeba także sprawdzić częstotliwość generatora pin 4,5,6 (?). Jesli będziesz miał spadek częstotliwości to także stracisz na mocy przenoszonej przez przetwornicę a co za tym idzie napięcia będą takie sobie.

p.s.
    masz inny oscyloskop?

Nie sprawdziłem jaki pobiera prąd, bo nie jest mi znana jego wartość!
    Jutro wstawię BU, mam takie w magazynie i napiszę co i jak.
    15 nf i jego okolice również sprawdzę.
    Tak mam inne oscyloskopy :D.

0
  • #18 15 Lut 2011 08:54
    rubens

Szkoda, że nie ma całego schematu ze stroną wtórną.
    Trzeba by sprawdzić możliwość odłączenia strony wtórnej ( nie pamiętam, czy jest tam sprzężenie zwrotne).
    Jedną gałąź należało by obciążyć np. połową "mocy" ( dla jej specyfikacji).
    Kolejna rzecz - nie wiem skąd jest 12V do scalaka.
    Można by podpiąć z zewnętrznego źródła.
    Tranzystory proponuję stosować oryginalne - widziałem różne cuda przez stosowanie 'zamienników".
    We wszystkich DT3100 jakie miałem, w żadnym transformator nie był uszkodzony.
    Sprawdź wszystkie kondensatory "stałe" typu 100nF, 47 nF - potrafią dostać przebicia i "robią za rezystory" ( rezystancja na poziomie 10-200 Om).

0
  • #19 15 Lut 2011 09:33
    _PREDATOR_

rubens - posyłam Ci na PW cały schemat :P

0
  • #21 15 Lut 2011 20:32
    shadow0013
    Poziom 34  

_PREDATOR jak możesz to zmieść schemat na elektrodzie, niedawno poległem na naprawie DT (prawdopodobnie uszkodzona hybryda). 2N3055 teoretycznie powinny pracować w przetwornicy, niestety czasami dziwnie się zachowują dlatego lepiej wsadzić coś innego np. KD502 lub 2N3773 (prawdopodobnie duży spadek wzmocnienia przy większym prądzie kolektora).

0
  • #22 15 Lut 2011 20:38
    rubens

W pierwszej kolejności sprawdziłbym poprawność zasilania przetwornicy z układu "ładowania" - około 16-17V.
    Napięciem odniesienia dla przetwornicy jest +12V - można by je podać z zewnętrznego zasilacza.
    Sprawdź dokładnie, czy wszystkie napięcia "siadły" równo.
    Być może przeciążona jest jakaś gałąź - co powoduje przysiad napięcia.
    Odłącz uzwojenie żarzenia i sprawdź czy nie ma przebicia do innych uzwojeń.
    Metodą odłaczania kolejnych gałęzi, można sprawdzić, czy która śnie obciąża.

0
  • #23 15 Lut 2011 21:39
    wacekzgor
    Poziom 15  

Jeśli po stronie wtórnej, a zwłaszcza w obwodzie w którym jest zaniżone napięcie są podwajacze napięcia to głównie tam szukałbym uszkodzenia metodą wymiany kondensatorów, diód i mostków prostowniczych. Elementy w takich obwodach są w większości konfiguracji narażone na oddziaływanie napięcia w wysokości podwójnego szczytowego. Jeśli nie chce się pouszkadzać dodatkowo dużej ilości elementów nie wskazana jest praca bez obciążenia gdyż może nastąpić nawet kilkakrotny wzrost napięcia na elementach nieobciążonego obwodu. Tranzystor należy zastosować wysokoczęstotliwościowy 2N3055 nie nadaje się a ponadto wymaga dużo mocy do wysterowania. Jeśli podejrzewa się, że jakiś zasilany obwód pobiera nadmiernie dużą moc należy do sprawdzenia w miejsce tego obwodu włączyć rezystor o wartości adekwatnej szacunkowemu obciążeniu. Praca bez obciążenia bardzo często skutkuje przebiciem międzyzwojowym w transformatorze. Ponadto należy uważać aby nie pozostawiać odlutowanych przewodów luzem. Grozi to nie koniecznie śmiertelnym porażeniem co również jest możliwe ale bardzo często w czasie porażenia możemy zrobić zwarcie lub oscyloskop może pod wpływem naszych porażonych prądem rąk zmienić poziom ma niższy lądując na podłodze. A wyrzucony - przez nasze mięśnie pod wpływem impulsu prądy elektryczne wysokiego napięcia -śrubokręt może uszkodzić kogo w domu lub pracowni.
    Zyczę skutecznej diagnozy i małej ilości kopnięć prądowych w czasie naprawy.

0
  • #24 17 Lut 2011 00:05
    RitterX
    Poziom 36  

UL1540 (TDA2640) to przetwornica zaporowa z regulacją wspólczynnika wypełnienia przy stałej częstotliwości.
    Sprzężenie zwrotne od napięcia masz podawane na pin 10. czyli majdrując potencjometrem 47k R1001 po lewej od R1002 powinieneś uzyskać regulację w pewnym zakresie dla napięć wyjściowych jak również współczynnika wypełnienia prostokata na wyjściu pin 6. D1001 C6V2 podłczona do pin 1 to źródło odniesienia dla komparatora. Czyli na pin 9 powinno być 6.2V a na pin 10 podobnie w chwili gdy wypełnienie zaczyna być zmniejszane. To sprawdź na początek. Jeśli się okaże że majdrowanie powoduje jedynie zmianę współczynnika wypełnienia, warto sprawdzić też wypełnienie na R1013, a napięcia po stronie wrórnej ani drgną to będzie oznaczało, że albo jest problem z obciążeniem albo transformatorem.
    R1036 odpowiada za maksymalny współczynnik wypełnienia. Dla 12kR powinno ono wynosić niecałe 50%. Na pin 3,4,5 jest jak pisałem generator RC. Skoro masz oscyloskop to sprawdź czy masz tam przebieg piłokształtny? Powinien być.

0
  • #25 18 Lip 2011 06:09
    _PREDATOR_

Trafo przewinięte.

0