Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Radio Unitra Diora Amator 2 - problem z końcówką mocy

karolc1996 12 Lut 2011 18:34 2353 7
  • #1 12 Lut 2011 18:34
    karolc1996
    Poziom 12  

Witam!!!
    Posiadam radio jak w temacie i mam z nim problem. Otóż chciałem sobie je przestroić i nieźle mi to wyszło lecz przy okazji coś się stało z prawym kanałem.
    Gdy podłączam głośnik pod uszkodzony kanał to wydziela się buczenie o niskiej częstotliwości, natomiast jak podłączam do drugiego kanału to gra dobrze. Zrobiłem próbę i wpiąłem się bezpośrednio pod końcówkę mocy omijając przedwzmacniacz lecz nadal to samo. Chciałbym go naprawić go bo gra on lepiej od innych Amatorów bo ktoś go przerabiał. Widać że są po dokładane i po odejmowane kondensatory.
    Chciałbym się dowiedzieć czy radio ma spaloną końcówkę czy coś innego.
    Przypominam że ten Amatorek ma końcówkę mocy na GML026
    Proszę o pomoc i pozdrawiam!!!

0 7
  • #2 12 Lut 2011 18:51
    dch
    Poziom 14  

Jeżeli masz napięcie stałe na wyjściu buczącego kanału, to GML niestety spalony.

-1
  • #4 12 Lut 2011 20:55
    karolc1996
    Poziom 12  

Dziwne bo jak przekroczę połowę na potencjometrze głośności to dopiero słychać ten dźwięk.

0
  • #5 13 Lut 2011 10:34
    ZbeeGin
    Poziom 38  

dch napisał:
    Jeżeli masz napięcie stałe na wyjściu buczącego kanału, to GML niestety spalony.

Otóż nie dokładnie tak jak kolega pisze. W obwodzie wyjściowym GML026 znajduje się kondensator bo jest to wzmacniacz quasi-komplementarny zasilany pojedynczym napięciem. Jeśli bezpośrednio na wyjściu głośnikowym znalazłoby się napięcie stałe to oznaczałoby to uszkodzenie (zwarcie, ekstremalnie wysoka upływność) tego kondensatora. Jeśli mierzyć przed tym kondensatorem to normalnym jest, że wystąpi tam napięcie stałe. Prawidłowa wartość to połowa napięcia zasilającego. Wartość nadmiernie od niej odbiegająca to dopiero objaw uszkodzenia hybrydy.

0
  • #6 13 Lut 2011 11:43
    dch
    Poziom 14  

karolc1996 napisał:
    Dziwne bo jak przekroczę połowę na potencjometrze głośności to dopiero słychać ten dźwięk.

Może potencjometr uszkodzony i po przekroczeniu połowy skali np. wejście końcówki wisi w powietrzu? Spróbuj podać sygnał na końcówkę z pominięciem potencjometru.

0
  • #7 13 Lut 2011 14:27
    karolc1996
    Poziom 12  

Pod które punkty mam sie wpiąć?

0
  • #8 20 Lut 2011 00:12
    karolc1996
    Poziom 12  

Przepraszam ale nie miałem za bardzo czasu bo mam szkołę móglby mi ktoś wytłumaczyć jak pominąc ten potencjometr?
    Pozdrawiam.

0
  Szukaj w 5mln produktów