Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zasilacz mikroprocesorowy 0-25V 0-5A V.3

kumooo 16 Mar 2011 10:54 135200 158
Texa Poland
 • #61
  11111olo
  Level 42  
  Jest gdzieś dostępny kod źródłowy?
 • Texa Poland
 • #62
  kchmielu
  Level 13  
  11111olo wrote:
  Jest gdzieś dostępny kod źródłowy?


  Niestety - to projekt AVT - 5161, a AVT przysyła zaprogramowany procesor i nie daje kodu źródłowego. Niestety jak dotąd nie znalazłem nigdzie kodu źródłowego, a też go szukam...
 • Texa Poland
 • #63
  Longer1989
  Level 24  
  Mam zapytanie, co jest zasilane z tego trafa małego? Widze, żę użyłeś 2x12V 10W. Czy jeżeli wstawię tam 2x12V 4W (około 0,170mA) czy podoła czy będzie za mały?
 • #64
  11111olo
  Level 42  
  Właściwe trafo nie kosztuje majątek więc nie widzę powodu aby kombinować.
 • #65
  maxiomax
  Level 12  
  Longer1989 wrote:
  Mam zapytanie, co jest zasilane z tego trafa małego? Widze, żę użyłeś 2x12V 10W. Czy jeżeli wstawię tam 2x12V 4W (około 0,170mA) czy podoła czy będzie za mały?


  Z tego co widać to trafo pomocnicze. Nie wiem ile konkretnie pobierają kolejne bloki zasilacza ale 170mA to chyba nawet za mało na LCD i jego podświetlenie.
  Pozdrawiam
 • #66
  11111olo
  Level 42  
  Na LCD starczy w zupełności - góra 30mA - ale reszta też sporo "ciągnie".
 • #67
  Longer1989
  Level 24  
  No dobra to zainwestuje :) Dzięki
 • #68
  kchmielu
  Level 13  
  Wykonałem "replikę" zasilacza kolegi kumooo, z małym dodatkiem, dwoma złączami USB do ładowania urządzeń. Miałem w zapasach trafo z wystarczającym zapasem mocy i akurat się przydało :) Oto efekty mojej pracy:

  Zasilacz mikroprocesorowy 0-25V 0-5A V.3 Zasilacz mikroprocesorowy 0-25V 0-5A V.3 Zasilacz mikroprocesorowy 0-25V 0-5A V.3 Zasilacz mikroprocesorowy 0-25V 0-5A V.3 Zasilacz mikroprocesorowy 0-25V 0-5A V.3

  Jeśli ktoś potrzebuje plików AutoCad z rysunkami paneli to po weekendzie mogę je odkopać i dorzucić.
 • #69
  11111olo
  Level 42  
  Z wierzchu ładnie w środku też poza tą płytką od wyświetlacza - ale odwaliłeś kaszanę.
 • #70
  kchmielu
  Level 13  
  A mogę wiedzieć, w którym miejscu ta kaszana? Zasilacz jest zrobiony z tego co leżało w szufladzie - chodziło przede wszystkim o jak najniższe koszty. Wg mnie jest całkiem przyzwoicie.
 • #71
  11111olo
  Level 42  
  Jasne że możesz wiedzieć.

  Zasilacz mikroprocesorowy 0-25V 0-5A V.3

  Mogłeś zrobić wtyczkę 16 pin albo chociaż je wlutować do wyświetlacza i zabezpieczyć klejem aby nie odpadły.
 • #72
  kchmielu
  Level 13  
  Aaaa - to stare zdjęcie jest - ta płytka jest zmieniona na inną, która nie wystaje. Po weekendzie podeślę aktualne zdjęcie :)
 • #73
  mateusz2920
  Level 20  
  Witam.
  W elektronice jestem troszkę zielony i w związku z tym mam pytanie. Czy taki zasilacz można wykorzystać jako ładowarka np. do akumulatorów od wkrętarek. Mam kilka wkrętarek i najczęściej jak padały to same ładowarki. Najbardziej mi zależy na prądzie 12V i 18V i 0,5-2,5A. Może macie jakieś schematy?
 • #74
  kchmielu
  Level 13  
  Oczywiście, że zasilacz można wykorzystać jako ładowarkę, jednak moim zdaniem to przerost formy nad treścią, jeśli będzie służył tylko jako ładowarka...
 • #75
  EXEN___
  Level 10  
  Witam wszystkich


  Jest we trakcie budowy w/w zasilacza mam problem ze znalezieniem 2 elementów elektronicznych i stąd moje pytanie dotyczące zamienników czy mogą być?

  SR540 BEDZIE ODPOWIEDNIK SB560
  2SC3281 BEDZIE ODPOWIEDNIK 2SC5200

  pozdrawiam
 • #76
  kranzio
  Level 26  
  Możesz je zastosować. Sam w swoim zasilaczu umieściłem 2szt. 2SC5200 i wszystko śmiga.
 • #77
  rollcage
  Level 15  
  Mam pytanko, czy proces kalibracji zasilacza wykonanego przez kolegę @kumooo jest identyczny z tym opisanym w gazecie? Bo zawiesiłem się na pierwszym etapie, gdzie kazali złączyć 8 wyprowadzenie w taśmie od LCD do masy i ustawić P1 napięcie 0V na wzmacniaczu. Niby złączyłem ale kręcąc tym potkiem za Chiny nie mogę ustawić wymaganej wartości, dodatkowo napięcie to skacze w dość szerokim zakresie.
 • #78
  kumooo
  Level 16  
  Juz pisze co i jak :

  Zasilacz mikroprocesorowy 0-25V 0-5A V.3
  1. wyciagasz agmege z ukladu

  2. zwierasz punkty 1 i 2 kawalkiem kabelka

  3. mierzysz napięcie pomiędzy 3 a 2 czyli na wyjsciu wzmacniacza U7

  4. kręcimy P1 ustawiajac w ten sposób napięcie niezrównoważenia ma być 0V lub najblizsze zeru

  5. rozwieramy 1 i 2

  6. wkładamy atmege w podstawkę

  7. ustawiasz 12v i mierzysz napiecie na wyjsciu U7 czyli punkty 2 i 3 powinno byc 1.2V

  8. W dalszej kolejności dokonujemy regulacji wyjściowego dzielnika napięcia. Dołączamy woltomierz do zacisków wyjściowych zasilacza i za pomocą potencjometru P3 ustawiamy napięcie równe 12 V. Można jeszcze zmierzyć napięcia na końcówkach 4 i 5 układu U5, powinno ono wynosić 1,2 V. Po ustawieniu tego napięcia należy uregulować wskazania woltomierza. Regulacji dokonujemy kręcąc potencjometrem P4 tak, aby na wyświetlaczu była wskazywana wartość 12 V. Jeżeli za pomocą przycisków będziemy zmieniać wartość napięcia wyjściowego, to wskazania woltomierza powinny się teraz zgadzać z rzeczywistą wartością napięcia wyjściowego. Podczas zmiany napięcia wyjściowego należy również sprawdzić poprawność działania przekaźnika PK1, odpowiedzialnego za przełączanie uzwojeń transformatora zasilającego. Przy napięciach powyżej 12,5 V powinno być słyszalne zadziałanie przekaźnika. Jeżeli przekaźnik nie będzie przełączał prawidłowo uzwojeń, to nie będzie możliwe uzyskanie pełnego zakresu napięciowego na wyjściu zasilacza.

  Do regulacji pozostał jeszcze blok pomiaru prądu i ograniczenia prądowego. Regulację tę przeprowadzamy przy nieobciążonym zasilaczu. Za pomocą potencjometru P2 ustawiamy zerową wartość napięcia niezrównoważe-nia wzmacniacza U6. Następnie regulujemy wzmocnienie wzmacniacza. W tym celu dołączamy do zasilacza niewielkie obciążenie, np. żarówkę 12 V/21 W i po wciśnięciu przycisku MODE ustawiamy za pomocą przycisków UP i DOWN ograniczenie prądowe na 3 A. Przy obciążeniu zasilacza wspomnianą żarówką płynący prąd powinien mieć wartość około 1,75 A. Następnie mierzymy napięcie na rezystorze pomiarowym R12, powinno ono wynosić 175 mV. Teraz za pomocą potencjometru P5 ustawiamy napięcie na wyjściu wzmacniacza U6. Ma mieć ono wartość 10-krotnie większą od zmierzonego na rezystorze pomiarowym, czyli 1,75 V. Po tej czynności wskazania amperomierza na wyświetlaczu powinny się zgadzać z rzeczywistą wartością płynącego prądu. Należy teraz sprawdzić działanie ograniczenia prądowego. Odłączamy zasilanie od żarówki wciskając przycisk ON/OFF i zmniejszamy ograniczenie prądowe do wartości 1 A. Po ponownym załączeniu napięcia powinno być sygnalizowane zadziałanie ograniczenia prądowego poprzez zaświecenie diody D2. Odłączamy teraz żarówkę od zasilacza i za pomocą kawałka przewodu zwieramy zaciski wyjściowe zasilacza. Stan zwarcia powinien być sygnalizowany przerywanym sygnałem dźwiękowym i mruganiem diody LED D3.

  Należy jeszcze skontrolować poprawność sterowania wentylatorami podłączonymi do złącza X8, X9, X10, jak również działanie zabezpieczenia termicznego. W tym celu obciążamy zasilacz i obserwujemy aktualną temperaturę radiatora pokazywaną na wyświetlaczu. Po osiągnięciu przez radiator temperatury 40°C powinny zostać załączone wentylatory. Wbudowany termostat ma 2-stopniową hi-sterezę ustawioną na stałe, więc wentylatory powinny się wyłączyć po schłodzeniu radiatora do temperatury 38°C. Aby sprawdzić działanie zabezpieczenia termicznego należy doprowadzić do zwiększenia temperatury do 60°C.
 • #79
  rollcage
  Level 15  
  Dzięki wielkie kolego, dopiero po napisaniu moje posta wpadlem na oczywisty pomysł by przenalizowac dwa schematy i tak też myslałem że trzeba bedzie wyciągnąc Atmege.

  Jeszcze raz dzięki, myśle ze Twój opis przyda się nie tylko mi.
 • #81
  rollcage
  Level 15  
  Wyszła praktycznie identycznie, z mała różnicą przycisków i wysokości obudowy. Ale jak skoncze to się pochwale
 • #82
  EXEN___
  Level 10  
  Witam serdecznie,

  W końcu udało mi się dokończyć powyższy zasilacz po długich 3 miesiącach niestety częsty brak czasu, poniżej fotki i filmik.

  Chciałbym serdecznie podziękować Panu Kumooo oraz kchmielu za pomoc i cenne rady przy budowie.Szczególne podziękowania dla Kumooo.


  fotki:
  Zasilacz mikroprocesorowy 0-25V 0-5A V.3 Zasilacz mikroprocesorowy 0-25V 0-5A V.3 Zasilacz mikroprocesorowy 0-25V 0-5A V.3 Zasilacz mikroprocesorowy 0-25V 0-5A V.3 Zasilacz mikroprocesorowy 0-25V 0-5A V.3 Zasilacz mikroprocesorowy 0-25V 0-5A V.3

  filmik:
  Jeszcze raz dziękuję i serdecznie pozdrawiam
 • #83
  EXEN___
  Level 10  
  Zauważyłem ostatnio mały problem...zasilacz przynajmniej mój jest strasznie podatny na zakłucenia z sieci (sieć energetyczna jest z uziemieniem) jak załacze zasilacz i obok stojąca stacje lutowniczą na wyświetlaczu wyskakują znaki "krzaczki" i nie można odczytać wartości??? czy macie tak samo czego to może być wina?
 • #84
  rollcage
  Level 15  
  @EXEN___

  Miałem odpisać koledze na maila, ale myśle że na forum będzie to z większą wartością dla innych chcących zbudować ten zasilacz

  Co do krzaczków to też czasem je mam, ale bardziej skłaniam się przy tym iż sam wyświetlacz jest taniej jakości, jeszcze jego umiejscowienie blisko trafa nie pomaga w całej pracy. Twierdze tak, ponieważ podczas tych "krzaczków" zasilacz nie traci żadnych ustawień ani stabilizacji, przyciski też działają poprawnie. Jak miałem jeszcze nieposkładany sprzęt, to wszystko było poprawnie, z tym że trafo leżało jakieś 30 cm od całej płytki. W niedługim czasie mam zamiar zamontować na tasiemkę odpowiedni dławik, mam nadzieję, że będzie to pomocne
 • #85
  EXEN___
  Level 10  
  Chyba racja bo jak wyskakuja te tak zwane krzaczki, to zasilacz dziala dalej jak powinien tylko nie widac nic na wyswietlaczu przez te znaki, gdyby byla to mega8 to napewno zasilacz nie dzialal by jak powinien, jakas propozycja jaki dlawik do ekranu wyswietlacza ?

  Dodano po 4 [godziny] 24 [minuty]:

  problem wyświetlających się krzaków na lcd rozwiązany, okazało się przebicie masy z obudowy lcd (tej metalowej co ochrania lcd) na obudowę zasilacza panel, sprawdziłem to metodą wykluczeń, najpierw myślałem ze od transformatora zakłucenia, zaekranowałem taśme łączącą LCD, ale problem nadal pojawił się w końcu przez przypadek próbnikiem zwarć zmierzyłem przejście z obudowy, na 0 wyjścia zasilacza i tutaj pojawiło się zwarcie którego być nie powinno, odkęcilem lcd od panela obudowy zwarcia brak a po właczeniu zasilacza już krzaczków brak:)

  pozdrawiam
 • #86
  mosfet
  Level 25  
  -> EXEN___ Projekt płytki kolegi kumoo to rozumiem kompromis pomiędzy małymi gabarytami, chęcią zastosowania druku jednostronnego i rezygnacji z elementów SMD. To musiało się skończyć ścieżkami wijącymi się po całej płytce. Jest to prawdopodobna przyczyna podatności na zakłócenia.

  Replikatorom zasilacza polecam jednak skorzystanie z płyty z EP. Jest duża, sporo 'wisi' poza płytką, ale w inżynierce jak w życiu: coś za coś.

  Jestem ciekaw stabilności tej konstrukcji. Mógłby ktoś podłączyć na wyjście dławik od świetlówki albo wtórne uzwojenie jakiegoś transformatora, ograniczenie prądu ustawić na 0,5A i sprawdzić oscyloskopem co się dzieje na wyjściu?

  Duży plus za mechaniczne dopracowanie projektu. Wszystko ma swoje miejsce, jak pod produkcję. Rzadkość w projektach amatorskich, gdzie dominuje filozofia "wyciągnąć na kablach i gdzieś upchać' tutaj wszystko ma swoje miejsce. S.U.P.E.R. !!


  No ale.. w tym zasilaczu obwody nisko-napięciowe dzieli od sieci jedynie 1mm odstępu. Ja bym się bał używać takiego zasilacza. Trzeba ten kawałek przeprojektować. Po co takie grube ścieżki do małego traforka, który napędza dwa op-ampy i LCD? 1mm szerokości spokojnie wystarczy, a resztę miejsca poświęcić na odstępy izolacyjne!!! W rozwiązaniu z EP, wiedźma sieciucha nie ma wstępu na płytę zasilacza.
 • #87
  Tiristor
  Level 1  
  Hi!
  Nie rozumiem na pierwsze wersje były D1, T1, PK1, R1, i tutaj w formacie PDF net.Eto ich modernizacji pod 3Version? Ale obraz widzę partnerskich przekaźniki nie rozumiem.
  I powiedz mi Datasheet na rele.Izvinite za tłumaczenie, ja przetłumaczone z języka rosyjskiego
 • #88
  Longer1989
  Level 24  
  Dlaczego na 7 zdjęciu pokazałeś płytki zrobione z odbiciem lustrzanym, a te w zasilaczu ( 8 i 9 zdjęcie) Są bez odbicia?
 • #89
  kumooo
  Level 16  
  Tak ma być ,w eaglu jest dobrze zrobopne skoro powstalo juz chyba z 5 działających wersji :). Na płytkach od wyswietlacza i klawiszy elementy montujemy od strony druku. Jedynie gniazda połączeniowe od strony elementów.
 • #90
  Longer1989
  Level 24  
  A przyszło mi do głowy takie coś. A mianowicie, czy działało by, gdyby dodatkowo, zamiast klawiszy +,- dodatkowo zastosować enkoder. Nigdy nie robiłem nic z enkoderem nawet, i chciałbym się dowiedzieć czy by to działało?