Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zasilacz mikroprocesorowy 0-25V 0-5A V.3

kumooo 12 Lut 2011 19:26 125759 156
  • Zasilacz mikroprocesorowy 0-25V 0-5A V.3

Witam Wszystkich.
    Przedstawiam kolejna wersję zasilacza uP 0-25V 0-5A. Jest to troszkę ulepszona wersja mojej wcześniejszej konstrukcji https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=8484032#8484032 . Otrzymałem sporą liczbę maili z prośbą właśnie jak udało mi się umieścic całość w tak małej obudowie (180x50x240). Troszkę się namęczyłem z zaprojektowaniem nowej płytki specjalnie pod gabaryty obudowy, ale sądzę że teraz wygląda o wiele lepiej. Poprzednia wersja miała radiator na zewnątrz co wyglądało troszkę nieestetycznie. Postanowiłem więc jeszcze to jakoś to wszystko zminiaturyzować.
    Efekty oceńcie sami.

Zasilacz mikroprocesorowy 0-25V 0-5A V.3 Zasilacz mikroprocesorowy 0-25V 0-5A V.3 Zasilacz mikroprocesorowy 0-25V 0-5A V.3 Zasilacz mikroprocesorowy 0-25V 0-5A V.3 Zasilacz mikroprocesorowy 0-25V 0-5A V.3 Zasilacz mikroprocesorowy 0-25V 0-5A V.3 Zasilacz mikroprocesorowy 0-25V 0-5A V.3 Zasilacz mikroprocesorowy 0-25V 0-5A V.3 Zasilacz mikroprocesorowy 0-25V 0-5A V.3 Zasilacz mikroprocesorowy 0-25V 0-5A V.3 Zasilacz mikroprocesorowy 0-25V 0-5A V.3 Zasilacz mikroprocesorowy 0-25V 0-5A V.3 Zasilacz mikroprocesorowy 0-25V 0-5A V.3

Link

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    Poziom 16  
    Specjalizuje się w: systemy i sieci
    kumooo napisał 266 postów o ocenie 1408, pomógł 0 razy. Mieszka w mieście Rzeszow. Jest z nami od 2006 roku.
  • Relpol przekaźniki
    flodins
    Poziom 12  
    Skąd masz takie ładne obudowy i jak wycinałeś otwory pod klawisze?
    rollcage
    Poziom 15  
    Jak dla mnie zasilacz rewelacyjny i mam skromne pytanie, czy kolega podzieli się wzorami płytek, bo myśle że nie jeden forumowicz chciałby mieć taki w swoim warsztacie
    Flaman11
    Poziom 17  
    Zasilacz naprawdę wygląda profesjonalnie(z zewnątrz jak i od środka), uważam również za doskonały wybór wyświetlacza gdyż nie męczy oczu a zarazem jest bardzo czytelny. A tak w ogóle to gdzie go kolega kupił?
    kumooo
    Poziom 16  
    Witam.

To tak po kolei:

- Obudowy kupuje w sklepie internetowym http://sklep.monster.pl Dokładny model obudowy to T-71 http://sklep.monster.pl/T-71-180x50x240-OBUDOWA-METALOWA%284,36132,31959%29.aspx Panele przednie obudowy projektuje w AutoCad i wysyłam do wytciecia laserem koszt takiego ciecie to jakieś 20 zl jeśli projekt jest w pliku *.dwg w przeciwnym przypadku naliczają jakieś kwoty.. Jest pełno ofert cięcia na Allegro.

- oczywiście udostępnie wzory płytek tylko musze dopracować nazwy elementów do schematu dostępnego w gazecie bo na chwilę obecną sa tam moje oznaczenia. Ale w tym tygodniu już będzie wszystko.

- odnośnie przycisków

pierwsze dwa rzędy górne przypisane są do zaprogramowanych nastaw napięcia mianowicie :
    1.5V 3V 4,5V 9V
    12V 14.5V 18V 25V

Ostatnia rząd :
    + , - , u/i , odcinanie napięcia na zaciskach

- Wyświetlacz kupiony na allegro , polecam ARTRONICpl
    Qujav
    Poziom 22  
    Nie wyczytałem w podobnych tematach, czy w razie wysokiej temperatury mikroprcesor odcina wyjście ?
    O czym powiadamia buzzer ?
  • Relpol przekaźniki
    kumooo
    Poziom 16  
    Tak zgadza się wszystko się ustawia w trybie nastaw temperatury od jakiej temperatury ma zostać odcięte napięcie na zaciskach. Buzer tego nie sygnalizuje. Buzer sygnalizuje tylko zwarcie dodatkowo miga dioda w moim przypadku pierwsza z góry. Następna to ograniczenie proądowe. Ostatnia sygnalizuje odcięcie napięcia na zaciskach.
    djoy
    Poziom 15  
    Jaki był całkowity koszt wykonania zasilacza??
    kumooo
    Poziom 16  
    Dokładnego kosztorysu nie mam, ale rzecz jasna najdroższe było trafo kolo 80zł reszta to drobnica cześć z demobilu ;) jak np stary radiator z pentium 2. Sądzę że koszt około 200 zł
    r-maniac
    Poziom 14  
    Czy przyciski to jakaś gotowa konstrukcja, z czego są wykonane?
    Estarriol
    Poziom 15  
    Wspaniale wygląda. Mam małe pytanko - w jaki sposób kolega "przytwierdza" śrubki do obudowy(chodzi mi o zdjęcie w którym widać klawiaturę przykręconą śrubkami)?
    bergu
    Poziom 16  
    zamaskuj czymś diody w środku bo jedna podświetla ci drugą , a tak to zasilacz bardzo dobrze wykonany pozdro
    kumooo
    Poziom 16  
    Przyciski przeważnie wyciągam z kalkulatorów, wystarczy delikatnie papierem ściernym pozbyć się nadruków.

Stosuje dwie metody przytwierdzania śrubeczek, zależnie jakie obciążenie muszą znosić. Jeśli potrzebuje mocnego pewnego zaczepu to wtedy spawam do obudowy. W tym przypadku wykorzystałem klej do metalu. Składa się z 2 komponentów po zastygnięciu twardy jak skała.
    gabik001
    Poziom 37  
    Kolega zamontował wyłącznik główny z tyłu. Czy nie przeszkadza koledze wyłączanie zasilacza gdy stoi on w konfiguracji jak na jednym ze zdjęć ( w środku "wieży")? Czy jest opcja wyłączenia na panelu czy wyłącza kolega całą "wieżę"?
    Projekt imponujący :) ...
    parafka
    Poziom 20  
    Płytki poproszę w pdf bo nie każdy ma full EAGLE.
    Konstrukcja wydaje się zapięta na ostatni guzik pod obudowę dostępną w handlu.
    Myślę, że gotowe płytki znalazlyby wielu nabywców.
    kumooo
    Poziom 16  
    Napisy na panelu na pewno kiedyś będą kwiestia czasu aż się dorobie drukarki laserowej kolorowej .... wtedy napisy tak samo jak plytki, wykonam technika termotransferu.

Dodano po 3 [minuty]:

Włącznik na tylniej części obudowy posiadaja wszystkie moje urządzenia, ponieważ włączam je z jednej listwy. Jest w realizacji właśnie taki sterownik do załączania poszczególnych urządzeń jak ukończę całość to napewno zaprezentuje to na Elektrodzie.
    stayout
    Poziom 13  
    Gratuluję cierpliwości i estetyki.
    Zbudowałem owy zasilacz ale mój estetyką nie grzeszy.
    Mam co do tej konstrukcji kilka zastrzeżeń(bynajmniej moja wersja);
    -czas uruchomienia: 21s
    -zmiana napięcia z 5V na 7V: 1m20s
    -zmiana natężenia z 2A na 4A: 54s
    -stan zwarcia: skok napięcia o max. 3V po rozwarciu, powyżej ograniczenia 3A reakcją na zwarcie jest jedynie załączenie ograniczenia prądowego a brak sygnału ostrzegającego o zwarciu.
    Czy u Kolegi występują którekolwiek z tych niedogodności?
    kumooo
    Poziom 16  
    Zasilacz uruchamia się szybko, mam takie dwa i w żadnym nie występują takie zjawiska. Co do problemów z ograniczeniem prądowym radze zmienić rezystorek R16 na okolo 3k w schemacie jest 10k i zobaczyć jaka będzie reakcja.
    stayout
    Poziom 13  
    R16 mam oczywiście 3k. Korzystałem z tego projektu; Link.
    Jedyne zmiany jakie są u mnie to;
    - dławik przy mega8, zamiast 10µH dałem 100µH bo tylko taki miałem pod ręką ale to nie powinno mieć znaczenia.
    - przekaźnik pracuje podczas działania zasilacza rozwiera się przy wyłączeniu
    - tranzystory mocy 2N3055 x2
    stayout
    Poziom 13  
    Mega, którą tam wrzuciłem reanimowana była po źle ustawionych fusebitach.
    Możliwe, że nie ustawiłem fabrycznych ale dzisiaj nie dam rady sprawdzić.
    kumooo
    Poziom 16  
    Dla zainteresowanych i mających problemy z fusebitami.
    Moje ustawienia dla zasilacza.

CKSEL0:Enable
    CKSEL1:Enable
    CKSEL2:Disable
    CKSEL3:Enable
    SUT0:Enable
    SUT1:Disable
    BODEN:Disable
    BODLEVEL:Disable
    BOOTRST:Disable
    BOOTSZ0:Disable
    BOOTSZ1:Disable
    EESAVE:Disable
    CKOPT:Disable
    SPIEN:Enable
    WDTON:Disable
    RSTDISBL:Disable
    Lock Bit1:Disable
    Lock Bit2:Disable
    Boot Lock Bit01:Disable
    Boot Lock Bit02:Disable
    Boot Lock Bit11:Disable
    Boot Lock Bit12:Disable
    Alfred_92
    Poziom 33  
    Pełen profesjonalizm. Szczęka mi trochę opadła.:)
    stayout
    Poziom 13  
    Faktycznie mój procek chodził na 1Mhz. Po przestawieniu na 8Mhz wszystko chodzi jak powinno. Jeśli chodzi o brak alarmu o zwarciu - miałem za cienkie, długie przewody a program odczytywał to jak obciążenie większe od 0,1Ω uniemożliwiając zadziałanie alarmu zwarcia.
    marco47
    Poziom 41  
    Mam pewne zastrzeżenia co do konieczności takiego prowadzenia ścieżek na płytce.
    Już na pierwszy rzut oka widać że nie minimalizowałeś długości jak i zawiłości ścieżek.
    Tylko nieznaczna zmiana położenia elementów, zlikwidowała by te niepotrzebne zawijasy i dłużyzny.

Co do estetyki wykonania, to cieszę się że są koledzy którzy również do tego przykładają wielką uwagę.
    kumooo
    Poziom 16  
    Niestety nie potrafiłem tego inaczej rozplanować na tak ograniczonej powierzchni. Sądzę że i tak jest nieźle. Aczkolwiek zmiany mile widziane.
    kubahel
    Poziom 9  
    Witam konstrukcja jak sklepowa, fantastycznie wykonana.
    Z jakiego powodu może nie działać odłączanie wyjścia i zabezpieczenie przeciw zwarciowe, gdyż niedawno ten zasilacz zrobiłem i wszystko inne działa oprócz tego, R16 mam 3k, po zwarciu wyjścia I pokazuje 5,01A ale wyjścia nie odcina.
    kumooo
    Poziom 16  
    hmmm cos mi się zdaje ze na zwarciu nie odcina wyjścia odcinanie następuje po przekroczeniu nastawionej górnej granicy temperaturowej :) ale mogę się mylić