Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

wyłącznik różnicowoprądowy trójfazowy a agregat prądotwórczy

gadem 12 Feb 2011 20:12 8691 6
    gadem
    Level 16  
    Witam
    Czy ktoś przerabiał temat współpracy wyłacznika różnicowo-prądowego trójfazowego z jednofazowym agregatem ?
    Konkretnie chodzi mi o to czy jeśli mam w domu instalację elektryczną trójfazową ale nie mam żadnego silnika to jeśli kupie agregat jednofazowy o mocy np. 6 KVA i puszczę przez te trójfazowe rcd trzy fazy ale takie same np. L1 z tego agregatu to jak zachowa się rcd - będzie wyskakiwał czy nie ?
    Pomijam tutaj układ przełaczania bo to jest oczywiste, że wykonam to na przełaczniku wyboru zasilania.

Dodano po 14 [minuty]:

Moim priorytetem jest właśnie agregat jednofazowy ze względu na większą sprawność (współczynnik mocy 1 a nie 0,8 jak w trójfazowych) i to , że brak w tej sytuacji potencjalnych problemów z symetrią obciążenia . A ponieważ mam już wykonaną nową instalację porozrzucaną trójfazowo z kilkoma rcd to do mojego zapotrzebowania na moc w granicach max 2,5 kW na fazę to kombinuję , że jednofazowy generator o mocy 6 KVA dający prąd rzędu 25 A byłby super i nic by mnie to nie ograniczało .
    Trójfazowy agregat o mocy 6 KVA dawałby mi tylko 2 KVA na fazę czyli 1,6 kW a prąd na poziomie 7 A na fazę to jest cienizna ( bo czajnik z grzałką 2 kW nie ruszy tylko zatrzyma agregat )
    I stąd moje zapatrzenie w jednofazowy .

Mod. ROBSON33
    Regulamin 15
    Proszę poprawić post nie usuwając powyższego wpisu .
    norbert4104
    Level 12  
    Witaj.

Sam wyłącznik będzie pracował normalnie jedynie przyciskiem test na wyłączniku nie będzie można wyzwolić różnicówki bo potrzebuje 400v kiedyś były produkowane wyłączniki z cewkami na 230v teraz już chyba nie.

pozdrawiam
    gadem
    Level 16  
    No to nie tak jak myślisz chyba jest , bo przycisk test w tych wyłacznikach to łaczy fazę i N w celu wyzwolenia doziemienia , tego jestem pewien .
    Nie wiem jeszcze co z tymi trzema takimi samymi fazami np. L1 bo dzwoniłem na infolinię Moellera i Pan inżynier zdziwił się i powiedział , że to wymaga konsultacji z działem konstrukcyjnym ich firmy bo on nie jest w stanie udzielić mi wiążącej informacji .

Dodano po 2 [minuty]:

Dzwoniłem teraz do Legranda ale tam nie odbierają telefonu .
    No nie wiem gdzie tu by zadzwonić by mieć pewność w tym temacie.
    190_Wojciech
    Level 20  
    Różnicówka będzie działać normalnie.
    Przycisk test nie będzie działać.
    Zakładając że agregat jednofazowy a różnicówka trójfazowa.
    Wyjaśnienie na obrazku:
    Link
    jekab
    Level 23  
    Quote:
    Sam wyłącznik będzie pracował normalnie jedynie przyciskiem test na wyłączniku nie będzie można wyzwolić różnicówki bo potrzebuje 400v kiedyś były produkowane wyłączniki z cewkami na 230v teraz już chyba nie.

pozdrawiam

Tam brak cewek na 230V i 400V. To nie jest stycznik
    stomat
    Level 36  
    Współczynnik mocy i sprawność to dwie różne rzeczy.
    gadem
    Level 16  
    Witajcie
    Rozwiązanie mojego problemu było banalnie proste !
    Aby to zrozumieć należało sobie odpowiedzieć na pytanie "co to jest takiego ten wyłącznik rcd i po co się go stosuje w instalacjach elektrycznych?"
    Wyłącznik RCD trójfazowy jest zabezpieczeniem dodatkowym ochrony przeciw porażeniowej. Czyli zapewnia odłączenie napięcia od obwodu nadzorowanego przez niego w odpowiednim czasie i przy odpowiednim prądzie upływu. Wyłącznik, ze względu na swoją dosyć prostą budowę nie ma możliwości identyfikacji fazy zasilania - zarówno przez jednofazowy (żadna różnica jaką fazą go zasilimy) jak i trójfazowy - czy fazy przez niego przechodzące mają przesunięcie fazowe czy nie.
    Reasumując , przez wyłącznik RCD 3F jeśli puścimy 3 fazy z przesunięciem czy trzy fazy np. L2 , czy np. dwie fazy L2 i jedna L1 to i tak wyłącznik będzie działał w każdej sytuacji poprawnie bo on nie ma możliwości identyfikacji fazy, on tylko kontroluje upływ ponad zadaną wartość a jeśli to nastąpi to w określonym czasie musi i powinien jeśli jest sprawny zadziałać !
    Dodam, że przycisk test też będzie działać poprawnie jeśli poprawnie będzie podłączony wyłącznik RCD, poprawnie to mam na myśli, że do zacisku N wyłącznik musi być podłączony przewód z zasilania PEN (ochronno neutralny) wiadomo, że za wyłącznikiem jest już on przewodem N (neutralny) a przewody zasilające i ich identyfikacja jakie to fazy nie mają znaczenia.
    Wszystko jasne , pozdrawiam i zamykam !