Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

diagnoza swiatla sygnalizacji led

marunio1978 12 Lut 2011 22:26 828 4
  • #1 12 Lut 2011 22:26
    marunio1978
    Poziom 8  

koledzy
    wymyśliłem sobie że zrobię synowi zabawkę
    a że lubi wszelkie zabawki które mają koła więc padło na sygnalizację świetlną
    odnalazłem schemat w sieci zakupiłem odpowiednie elementy trochę pobawiłem się w stolarza robiąc obudowę i już wszystko się fajnie układało ale......
    po zmontowaniu wg. schematu Ledy zamiast świecić i gasnąć przygasały tylko nieznacznie a po jakimś czasie zaczęły już tylko szybko pulsować wszystkie razem
    co może być przyczyną??
    diagnoza swiatla sygnalizacji led

1 4
  • #2 12 Lut 2011 22:46
    Fredy
    Poziom 27  

A napięcie zasilania jest napewno stabilne? Jeśli w momencie zapalenia się diody napięcie spada zbytnio to układ się resetuje i startuje od nowa.
    Trzeba sprawdzić czy wchodzą impulsy na licznik z ukłądu 555. Nie wiem czy masz oscyloskop ale tam powinien iść prostokąt. Jeśli nie masz jak sprawdzić to odłącz wejścia licznika z ukłądem 555 (powinien wtedy ukłąd się uspokoić) i samemu poprzez zwieranie wejścia raz z masą raz z zasilaniem spróbuj czy będą się zapalać kolejne diody. Na wejściu Q5 pojawi się sygnał dopiero po 2^5 czyli 32 impulsach więc trochę trzeba sie pobawić.

0
  • #3 12 Lut 2011 22:57
    pipałosia
    Poziom 25  

Spróbowałbym inne wartości dobrać rezystora 100K i elektrolita 10 mikro.

0
  • #4 12 Lut 2011 23:05
    Fredy
    Poziom 27  

Wartości są prawidłowe - powinna być regulacja od 0,6 do 1,8 Hz na wyjściu Timera. Czyli pierwsza dioda powinna zapalić się po kilkunastu sek.

0
  • #5 13 Lut 2011 21:18
    marunio1978
    Poziom 8  

dałem radę
    dziękuję za pomoc
    obeszło się bez podmiany elementów
    model działa synek się bawi
    i o to właśnie chodziło

0