Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Rejestrator temperatury, PIC + EEPROM

Gordios 12 Lut 2011 23:24 2967 0
 • Opis

  W tym projekcie zastosowano mikrokontroler PIC, szeregową pamięć EEPROM oraz termistor dla zbudowania rejestratora temperatury.

  Działanie


  Temperatura jest mierzona i zapisywana w interwałach czasowych określonych przez użytkownika; mogą one być zmieniane od 1 sekundy do 256 sekund. Interwały te ustawiane są przez zaprogramowanie ich w pamięci EEPROM w chwili startu.

  Przez większość czasu PIC będzie “uśpiony” a pamięć EEPROM będzie nieaktywna. Uzyskuje się dzięki temu bardzo niski pobór prądu, w przybliżeniu 50 uA, czyli około 1 mAh dziennie.
  Zastosowana pamięć EEPROM ma pojemność 32kBytes, co pozwala na zapamiętanie 32,000 pomiarów. Przykładowo daje to możliwość zapamiętywania pomiarów co 30 sekund przez 11 dni.
  Połączenie termistora z układem analogowym daje zakres pomiarowy od -40 °C do +100 °C, chociaż zakres liniowy jest od -10 °C do +40 °C.

  Rejestrator temperatury, PIC + EEPROM

  Fotografie


  Zmontowane urządzenie

  Rejestrator temperatury, PIC + EEPROM

  Na tej fotografii pokazany jest rejestrator temperatury z podłączonym zewnętrznym termistorem. Złącze zawiera doprowadzenie zasilania, zegar I2C oraz wejście danych oraz wejście analogowe.
  Wymiary kompletnego urządzenia są następujące: długość 40 mm, szerokość 26 mm I wysokość 16 mm.

  Płytka drukowana wersja 1

  Rejestrator temperatury, PIC + EEPROM

  Mikrokontroler PIC znajduje się na lewo od środka płytki, a układ pamięci szeregowej EEPROM zamontowany pionowo dla oszczędności miejsca znajduje się na prawo od środka płytki.
  Pozostałe element to gniazdo OCSP z rezystorem i diodą (od gory po lewej stronie), rezonator kwarcowy i dwa kondensatory (na lewo od mikrokontrolera), dwa rezystory układu I2C (obok pamięci EEPROM) oraz rezystor dzielnika napięcia dla termistora (u góry po prawej stronie).

  Płytka drukowana wersja 2


  Rejestrator temperatury, PIC + EEPROM

  Druga wersja rejestratora zbudowana jest na samodzielnie wykonanej jednostronnej płytce drukowanej z wykorzystaniem układów scalonych w obudowach SO8 i elementów biernych do montażu powierzchniowego.


  Oprogramowanie mikrokontrolera PIC


  Oprogramowanie mikrokontrolera PIC jest napisane w assemblerze. Pamięć szeregowa EEPROM, mikrokontroler PIC i złącze zewnętrzne podłączone są do tej samej magistrali I2C.
  Gdy pomiar nie jest wykonywany to mikrokontroler PIC “zasypia”. Budzi się co sekundę (przy pomocy zewnętrznego oscylatora kwarcowego i wewnętrznego dzielnika) aby sprawdzić, czy nadszedł czas wykonania pomiaru. Interwał próbkowania zapamiętany jest w określonej komórce pamięci EEPROM i jest odczytywany przy włączeniu zasilania.
  Termistor I rezystor tworzą dzielnik napięcia, które jest mierzone przez jeden z kanałów przetwornika analogowo-cyfrowego znajdującego sie w mikrokontrolerze. Napięcie jest mierzone czterokrotnie i pomiary te SA dodawane do siebie. Daje to nieco lepsze wyniki pomiaru, ponieważ średnia z czterech odczytów będzie bliższa prawdziwej wartości niż pojedynczy odczyt, gdyż procedura taka pozwala na eliminację szumów układu.
  Pomiar wykonany przez przetwornik analogowo-cyfrowy zapamiętywany jest w postaci “surowej”, bez przeliczania na temperaturę. Dla zaoszczędzenia miejsca i zachowania dokładności jeżeli jest możliwe to zapamiętywana jest na jednym bajcie różnica w stosunku do pomiaru poprzedniego. Jeżeli to nie jest możliwe, to dla zapamiętania wartości wykorzystane SA dwa bajty. Gdy różnica w stosunku do ostatniego pomiaru mieści się w zakresie od -112 do +112 to wtedy zapamiętywana jest zmiana. Jeżeli wartość bieżącego pomiaru bardziej różni się od poprzedniego wtedy wykorzystywane są dwa bajty a na pierwszym z nich ustawiony jest bit, który to sygnalizuje.
  Mikrokontroler PIC 12F683 pracuje z zegarem 4 MHz korzystając z wewnętrznego oscylatora. Interface I2C taktowany jest częstotliwością około 100 kHz.

  Oprogramowanie komputera PC

  W celu ustawienia stanu początkowego istnieje program, który kasuje zawartość pamięci EEPROM (zapisuje ją kodem 0xff) oraz zapisuje 32-bajtowy nagłówek, w którym zawarty jest czas oraz interwał próbkowania. Mikrokontroler PIC będzie używał interwału próbkowania do decydowania o tym, kiedy wykonać pomiar, a czas startu wykorzystywany jest przez program pobierający dane.
  Dla odczytu danych z mikrokontrolera PIC wykorzystywany jest program, który odczytuje całą zawartość pamięci EEPROM (czas startu, interwał próbkowania i surowe dane). Każdy pomiar zarejestrowany w pamięci EEPROM jest przekształcany na datę, czas, wartość zmierzoną oraz wartość temperatury.

  Schemat

  Rejestrator temperatury, PIC + EEPROM

  Płytka drukowana wersja 1


  Rejestrator temperatury, PIC + EEPROM

  Płytka drukowana wersja 2

  Rejestrator temperatury, PIC + EEPROM

  Przykładowy wynik

  Poniższy obraz pokazuje przykładowy wynik, który może być uzyskany przy zastosowaniu tego urządzenia.

  Rejestrator temperatury, PIC + EEPROM

  © Andrew M. Bishop = <amb "at" gedanken.demon.co.uk>

  Pełny opis projektu znajduje się na http://www.gedanken.demon.co.uk/temperature-recorder/


  Fajne! Ranking DIY
  Szukaj w 5mln produktów