Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Gniazdko sieciowe włączane automatycznie przez Gniazdko Sterujące (Control Socke

Gordios 12 Feb 2011 23:44 10534 1
 • Gniazdko sieciowe włączane automatycznie przez Gniazdko Sterujące (Control Socket)

  Moc przełączana do 1000W

  Schemat układu


  Gniazdko sieciowe włączane automatycznie przez Gniazdko Sterujące (Control Socke

  Wykaz elementów:


  R1, R2 rezystory 100 ohm 1/2W
  C1 kondensator poliestrowy 100nF 630V
  D1,…D6 diody 1N5408 1000V 3A (patrz uwagi)
  D7 Triak z czułą bramką TIC225M 600V 8A (patrz uwagi)
  Komercyjne gniazdko Trailing Socket do modyfikacji lub samodzielnie zrobiona listwa z gniazdkami.

  Opis:  Układ składa się z gniazdka Trailing Socket (nazywanego również Extension Socket lub Distribution Socket) lub podobnego urządzenia, gdzie dwa, trzy lub więcej odbiorników energii elektrycznej (w zależności od wymiarów urządzenia oraz potrzeb konstruktora) będzie zasilane tylko wtedy, gdy popłynie prąd w gniazdku sterującym (Control Socket). Na przykład: jeżeli wiertarka elektryczna zostanie podłączona do gniazda sterującego (Control Socket) to napięcie pojawi się na gniazdach dołączanych (Switched Socket) każdorazowo gdy wiertarka zostanie włączona. W tym przypadku lampa podłączona do gniazdka dołączanego (Switched Socket) będzie świecić wtedy, gdy pracuje wiertarka.
  Inny przykład: do gniazdka sterującego (Control Socket) podłączona jest lampka na biurku, a do gniazd dołączanych (Switched Socket) podłączony jest komputer, monitor i drukarka. Urządzenia te będą zasilane po włączeniu lampki. Wyłączenie lampki spowoduje automatycznie wyłączenie zasilania tych urządzeń.
  Kolejnym przykładem jest zestaw Hi-Fi: wzmacniacz mocy podłączamy do gniazda sterującego a odtwarzacz CD, magnetofon i tuner do gniazdek przełączalnych Zespół gniazd Trailing Socket umieszczany jest zazwyczaj z tyłu odbiorników mocy, w miejscach trudno dostępnych. Jest znacznie łatwiej włączać i wyłączać cały zestaw Hi-Fi przy tylko przy pomocy wzmacniacza.
  Takie samo rozważanie stosuje się do zespołu urządzeń komputerowych. W tym przypadku podłączenie lampki do gniazdka sterującego (Control Socket) jest prawie obowiązkowe, jak to wyjaśnione jest niżej.
  W rzeczywistości ten bardzo czuły układ pracuje świetnie jeżeli do gniazdka sterującego podłączone są takie odbiorniki energii, które są całkowicie odłączane od sieci zasilającej, jak na przykład lampki, wiertarki, większość wzmacniaczy mocy, stare radioodbiorniki, stare telewizory, wentylatory, praktycznie wszystkie elektryczne urządzenia domowe, itd. Urządzenia te posiadają wyłącznik, który w pełni odłącza ich wewnętrzne układy od sieci zasilającej.
  Niestety, wszelkie nowoczesne urządzenia takie jak komputery, odtwarzacze CD, współczesne radioodbiorniki i telewizory (zazwyczaj zasilane przez własne wewnętrzne zasilacze impulsowe) mają wyłącznik zasilania który nie odcina urządzenia od sieci zasilającej. W wyniku tego przez obwód czujnika przepływa bardzo mały prąd, ale w zupełności wystarczający do wyzwolenia bramki triaka.
  Tak więc urządzenie podłączone do gniazdek przełączalnych (Switched Sockets) zawsze będą pod napięciem, niezależnie od tego, czy urządzenie podłączone do gniazdka sterującego (Control Socket) będzie włączone czy wyłączone. Taka sama sytuacja będzie miała miejsce gdy do gniazdka sterującego podłączone zostanie zasilacz urządzenie, który nie posiada odłącznika. Pomimo tego ograniczenia układ może być bardzo użyteczny, ponieważ wciąż jest bardzo duża różnorodność urządzeń działających niezawodnie po podłaczeniu do gniazda sterującego.

  Działanie układu:

  Do gniazdka sterującego podłączonych jest szeregowo 6 diod w układzie back-to-back. Prąd pobierany przez włączone urządzenie podłączone do tego gniazdka i płynący przez ten łańcuch diod spowoduje spadek napięcia o wartości około 2V. napięcie to, ograniczone rezystorem R1 steruje bramkę triaka D7, który podłącza napięcie do gniazd wyjściowych – załączanych.
  C1 i R2 tworzą tzw. Amortyzator (snubber Network) pomagający w wyeliminowaniu oscylacji przejściowych generowanych przez obciążenia indukcyjne.

  Uwagi:

  Układ jest wystarczająco mały aby wmontować go do pewnych typów listew zasilających, bądź też można wykonać taką listwę z dowolną wymaganą ilością gniazd.
  Typy diod D1 – D6 sugerowane w wykazie elementów pozwalają na podłączenie do gniazdka sterującego (Control Socket) urządzenia o mocy do około 500W. Zastosowanie diod BY550-800 pozwoli zwiększyć moc tego urządzenia do około 800-1000W.
  Przy mniej wymagających urządzeniach, o mocy pobieranej nie większej niż 200W można zastosować diody 1N4007
  Sugerowany w wykazie elementów triak D7 pozwoli na podłączanie całkowitej mocy gniazdek przełączalnych (Switched Sockets) większej niż 1000W. Jeżeli moc będzie większa niż 500W należy zastosować odpowiedni radiator.
  Przy mniejszych mocach odbieranych z gniazd przełączalnych można zastosować inne triaki D7, na przykład TIC216M (moc 800W – 1000W) lub TIC206M (moc 500 – 600W).

  Uwaga! Urządzenie podłączone jest do sieci prądu przemiennego 230 VAC, więc pewne element znajdują się pod napięciem zagrażającym życiu! Należy unikać dotykania elementów gdy przewód sieciowy jest podłączony do gniazdka!

  Oryginalny opis układu jest na http://www.redcircuits.com/Page139.htm
  Tłumaczenie dla elektroda.pl za zgodą redcircuits.com

  Cool? Ranking DIY
  Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
  About Author
  Gordios
  Level 18  
  Offline 
  Gordios wrote 395 posts with rating 235, helped 0 times. Been with us since 2010 year.
 • #2
  marek4243817
  Level 10  
  Zlutowałem, na płytce , układ wg schematu. Jako triak został użyty BTA16. W wypadku żarówki 60W wszystko Ok. Gdy podłączam odkurzacz (1000W) triak ulega spaleniu natychmiast. Jak powinienem zmienić schemat, abym mógł sterować zasilaniem np.odkurzacza 1000W ?