Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

zasobnik z jedną wężownicą + solary

pigu1arz 13 Lut 2011 20:46 16494 52
  • #31 13 Lut 2011 20:46
    pigu1arz
    Poziom 10  

witam

berga napisał:
    Jeszcze jest kwestia kotła gazowego. W Twoim przypadku kocioł dwufunkcyjny jest niezbyt dobrym wyborem.
    wg mnie i producenta kocioł MCA 25 jest jednofunkcyjny-mam taki jak w linku ale zasobnik bs-200
    Link

zbigmaz1 napisał:
    Pamiętaj o jednym że to co zrobisz nie jest na rok czy 5, to ma działać przez wiele lat. Jeżeli teraz zaoszczędzisz parę złotych to potem możesz wydawać o wiele więcej na dogrzewanie obojętnie czy to będzie CO czy CWU.

właśnie tak chce-raz a dobrze i lepiej żeby kosztowało więcej niż miało się psuć lub być kosztowne w użytkowaniu.

Plumpi napisał:
    Jeżeli sprzedawca wiedział, że chcesz mieć solary + kocioł lub kominek i wcisnął Ci zasobnik z pojedynczą wężownicą to oddaj mu ten zasobnik, ładnie podziękuj i każ mu go wymienić na taki, jaki być powinien, czyli pionowy, stojący z dwiema wężownicami, przystosowany do współpracy z solarami. Poproś go jeszcze grzecznie, żeby zmienił profesję i zaczął handlować pietruszką, bo na tym czym handluje w ogóle się nie zna lub też niech się podszkoli i nie naciąga klientów na zbędne koszty.

niestety wiedział bo wszystko kupiłem u niego.
    kiedy instalator powiedział że coś nie halo z początku wierzyłem sprzedawcy-największy expert na innym forum,który uparcie w deseń nr 1 jednak Wasze wypowiedzi rzuciły właściwe światło na temat i mam nadzieje ze sprzedawca-expert niespecjalnie mi sprzedał niepasujący zestaw.
    :!::?::cry:
    znalazlem info via email od sprzedawcy o sposobie podlaczenia :
    MCA ma zasobnik 200 litrów i może on spełniać rolę mini bufora dla kominka zimą i kolektorów latem, kwestią jest tylko odpowiednie pożenienie tego wszystkiego ze sobą.
    co wy na to?

• #32 13 Lut 2011 21:58
    zbigmaz1
    Poziom 17  

pigu1arz napisał:
    witam
    .....
    co wy na to?

To nie jest dla mnie. Ja bym tego u siebie nie zamontował. Ale to jest tylko moje zdanie.

piracik napisał:
    Mimo wszystko jak dla mnie bufor to nieporozumienie.
    Za cenę tego bufora 1000l ja mam cały zestaw 3 panele, grupa pompowa, zasobnik, sterownik, glikol.

A za taką cenę przeżyłbym to "utrudnienie" z zasobnikiem.

Tak więc ja mam cały zestaw za 13 000 już z całym osprzętem nawet do kotła i kominka i jestem zadowolony, a teraz podlicz ile kosztował Twój i kiedy Ci się wróci na tych oszczędnościach co każdą odrobinę ciepła wyłapie.

Mój bufor montowałem 4 lata temu i wtedy kosztował 5800 to tak do twojej wiadomości. Resztę możesz sobie policzyć jaka różnica w cenie. Zrobiłem tak jak chciałem i teraz mam. Już trochę na siebie zarobił magazynując dodatkową energię w słoneczne dni i oddając do ogrzewania i ciepłej wody podczas gdy ty miałeś tylko ciepłą wodę a twój piec dawał do ogrzewania. I jeszcze jedno - za 5800 nie kupisz twojego zestawu: 3 panele, grupa pompowa, zasobnik, sterownik, glikol. Wydasz na to dwa lub prawie dwa razy więcej.

• #33 13 Lut 2011 22:15
    Plumpi
    Specjalista - systemy grzewcze

Powtarzam jeszcze raz, że będą z tym problemy, ponieważ solary muszą mieć oddzielną wężownicę w zasobniku. Nie da się ich podłączyć poprzez wymiennik, bo to jest nieekonomiczne.

Samo sprzęgnięcie kotła gazowego z kominkiem nie sprawia żadnego problemu, bo to się załatwia wymiennikiem płytowym, który wpina przed kotłem gazowym i wtedy kocioł gazowy ładuje swoją pompą zasobnik ciepłem dostarczonym z kominka, a jeżeli w kominku się nie pali to włącza się kocioł gazowy i on ładuje zasobnik. Problemem jednak jest ładowanie zasobnika ciepłem z solarów, bo brakuje drugiej wężownicy.

Ja myślę, że sprzedawca po prostu miał zestaw kocioł + zasobnik z jedną wężownicą, którego nie mógł sprzedać i wykorzystał Twoją niewiedzę, aby Ci wcisnąć, a teraz kombinuje jak wmówić, że to będzie hulać z solarami.

Napisz jeszcze na jaką kwotę chce Cię skroić ten sprzedawca, bo z tego co się orientuję to sam kocioł jest jednym z droższych na rynku i wraz z zasobnikiem kosztuje ok. 8,5-9tys.
    Za takie pieniądze można kupić porządny kocioł kondensacyjny z porządnym zasobnikiem 300 litrów z 2 wężownicami i podłączyć wszystko bez pierdzielenia się.

Z Twoich postów wynika, że nie masz o tym w ogóle pojęcia i nie musisz go mieć, a sprzedawca po prostu wykorzystał sytuację, żeby Ci wcisnąć kit.

• #34 13 Lut 2011 22:17
    piracik
    Moderator - Systemy Grzewcze

za swój zestaw zapłaciłem 8500 ale mniejsza z tym.
    Po prostu moim zdaniem jest to nie opłacalne.
    W dodatku potrzebujesz większej powierzchni absorbera niż ja do podgrzania takiej samej ilości wody, a to związane jest z podwójną wymianą ciepła. Solary -> bufor -> CWU

• #35 13 Lut 2011 22:44
    Plumpi

berga napisał:
    -solary faktycznie grzeją tylko pierwszy zasobnik (bo o to właśnie chodzi), natomiast wodę trzeba będzie dogrzać tylko wówczas, gdy będzie mało słońca,
    - ciepła woda nigdy nie wystygnie w drugim zbiorniku, bo jest automatycznie podgrzewana przez kocioł,

Tylko po co podgrzewać skoro wydaje się tyle kasy na solary ?
    W okresie letnim całe dostarczane ciepło dla wody CWU ma pochodzić z solarów.
    Podgrzewa się tylko i wyłącznie wtedy, kiedy tego ciepła jest zbyt mało i nie ma innej możliwości poza dostarczeniem z kotła aby dogrzać tę wodę.

berga napisał:

-przy projektowaniu solarów "dłuższego nieużywania ciepłej wody w okresie letnim", raczej się nie przewiduje,wręcz przeciwnie, nakłada się obowiązek stałego odbioru cwu przy długotrwałym nasłonecznieniu.

Dlatego trzeba grzać całą objętość zasobnika solarami i nie dogrzewać wody kotłem, a wielkość zasobnika dobierać do potrzeb rodziny tak, żeby na drugi dzień po kąpieli wszystkich członków rodziny mieć w zasobniku jeszcze wodę o temperaturze przynajmniej 40stC. Zasobnik grzać do przynajmniej 60stC, a za zasobnikiem mieszać ją z zimną wodą przy użyciu zaworu mieszającego zaworu termostatycznego.

• #36 13 Lut 2011 23:44
    pigu1arz
    Poziom 10  

Plumpi napisał:

Napisz jeszcze na jaką kwotę chce Cię skroić ten sprzedawca, bo z tego co się orientuję to sam kocioł jest jednym z droższych na rynku i wraz z zasobnikiem kosztuje ok. 8,5-9tys.
    Za takie pieniądze można kupić porządny kocioł kondensacyjny z porządnym zasobnikiem 300 litrów z 2 wężownicami i podłączyć wszystko bez pierdzielenia się.

Z Twoich postów wynika, że nie masz o tym w ogóle pojęcia i nie musisz go mieć, a sprzedawca po prostu wykorzystał sytuację, żeby Ci wcisnąć kit.

za zest. zapłaciłem 9k czyli tyle ile szacujesz.

rzeczywiście nie znam się na instalacjach dlatego chciałem żeby mi ktoś skompletował dobry zestaw-wyszło jak wyszło ,zestaw kupiony ale nie ruszony więc kontakt ze sprzedawcą i ew. wymiana zasobnika-macie może coś godnego uwagi-oczywiście dwuwężownicowego?

• #37 14 Lut 2011 06:53
    Plumpi

Dam Ci do porównania. Kocioł ACV Kompakt Solo 24 kupisz za ok. 5,5 tys.
    Jest to bardzo dobry, kondensacyjny kocioł 2-funkcyjny, który może pracować jako kocioł 1 i 2 funcyjny z przepływowym grzaniem wody lub łądowaniem CWU. Za pozostałe 3,5 tys. kupisz zasobnik 200 litrów z 2 wężownicami z nierdzewki.

Myślę, że za cały zestaw sprzedawca chcał Cię skroić na jakies 15 tys. zł ?

Za podobne pieniądze można kupić cały zestaw tj. ww kocioł + zasobnik ACV Smart Multi-Energy 200 litrów z 2 wężownicami + solary ACV 30 rur próżniowych.
    I masz full wypas.

Ww zasobnik to dzieło sztuki technicznej, która łączy w sobie kilka technologii.
    Zbiornik ciepłej wody ze stali nierdzewnej wykonany jako zbiornik w zbiorniku, czyli o wydajności większej jak zasobniki dwupłaszczowe, funkcja sprzegła wodnego, która umożliwia podłączenie wielu źródeł ciepła + wężownica dla solarów.

• #38 15 Lut 2011 08:27
    nikt_ważny
    Poziom 17  

Panowie kłócą się zażarcie i zapominają że do podstawowego sposobu podłączania źródeł ciepła są grupy pompowe.
    Prawdą jest tylko to że zbiorniki "kilku" wężownicowe pozwalają takie podłączenie uprośćić.
    Również prawdą jest że należy dążyć do upraszczania takich podłączeń.
    Jest tylko jedno "ale"...
    Jeżeli się nie zrobiło projektu (choćby w głowie) to potem trzeba improwizować.
    Tylko nie piszcie że druga wężownica jest panaceum na podłączenie solarów.
    W necie jest cała masa schematów ze zbiornikami jednowężownicowymi i do tego solary , kominki . gazówki i jeszcze kilka "wodotrysków".
    Jak żyję nie słyszałem o zaufaniu do sprzedawcy.(konflikt interesów)
    Zaraz zaczną się protesty że to jest trochę inne.
    No i właśnie o to chodzi że można to zazwyczaj dopasować do swoich potrzeb.

• #39 15 Lut 2011 09:48
    pigu1arz
    Poziom 10  

witam
    jestem po rozmowie ze sprzedawcą.
    zaproponował dwa wyjścia:
    1 dyskutowany już dodatkowy zasobnik-odpada z racji braku miejsca i akceptacji żony+argumenty już przytaczane
    2 wymiennik płytowy ale od strony kotła tzn glikol do wężownicy, woda z pieca na wymienniku z glikolem po drugiej str. tez do wężownicy.
    grzecznie poprosiłem o wymianę na zasobnik dwuwężownicowy ale pomysł z wymiennikiem przynajmniej teoretycznie /podobno straty energii małe/dobry-czyż nie?

• #40 15 Lut 2011 11:52
    zbigmaz1
    Poziom 17  

nikt_ważny napisał:

Tylko nie pisz że narysowałeś to co zobaczyłeś u mnie :D
    Właśnie u mnie tak jest. Zbiornik (bufor) zewnętrzny ma 1000L a ten w środku 200L.Wszystkie podłączenia są podobnie lecz troszeczkę inaczej. Idea ta sama. Różnica w rysunku kotła i jego podłączeń a stanem faktycznym. U mnie to się sprawdza na 100%
    Już myślę o podłączeniu następnego też o podobnej pojemności lecz bez tego wnętrza.:D

• #41 15 Lut 2011 18:30
    Plumpi

nikt_ważny napisał:
    Panowie kłócą się zażarcie i zapominają że do podstawowego sposobu podłączania źródeł ciepła są grupy pompowe.
    Prawdą jest tylko to że zbiorniki "kilku" wężownicowe pozwalają takie podłączenie uprośćić.
    Również prawdą jest że należy dążyć do upraszczania takich podłączeń.
    Jest tylko jedno "ale"...
    Jeżeli się nie zrobiło projektu (choćby w głowie) to potem trzeba improwizować.
    Tylko nie piszcie że druga wężownica jest panaceum na podłączenie solarów.
    W necie jest cała masa schematów ze zbiornikami jednowężownicowymi i do tego solary , kominki . gazówki i jeszcze kilka "wodotrysków".
    Jak żyję nie słyszałem o zaufaniu do sprzedawcy.(konflikt interesów)
    Zaraz zaczną się protesty że to jest trochę inne.

He he he he .....

Ten schemat to jest dokładnie to co zaproponowałem autorowi wątku czyli zasobnik ACV Smart Multi-Energy.
    Oczywiście nie ma w nim 2 wężownic, ale są 2 wymienniki ciepła:
    Pierwszy to wężownica na dole do współpracy z solarami
    Drugi wymiennik to wymiennik płaszczowy (zbiornik w zbiorniku) pełniący rolę sprzęgła wodnego.
    W dużym zbiorniku, do którego wpływa woda z różnych śródeł kotły, kominki itd (oprócz solarów) znajduje się drugi wewnętrzny zbiornik, w którym grzeje się woda użytkowa.
    Wydajność takiego wymiennika płaszczowego jest o wiele większa niż wymiennika z wężownicą. Ale także są pewne niewielkie wady:
    1. Mniejsza ilość ciepłej wody użytkowej w stosunku do wielkości całego zasobnika.
    2. Mniejsze uwarstwianie wody, przez co w okresie zimowym mocnao spada wydajność solarów.
    Zatem to rozwiązanie jest dobre dla tych, którzy nie chca przepłacać za solary, aby móc z nich korzystać w okresie zimowym. Zamiast 4 paneli kupują 1-2 panele solarne z nastawieniem na okresy większego nasłonecznienia.
    3. Większa ilość pomp.

Tak więc jak widzisz nie ma możliwości podłączenia solarów bez dodatkowej wężownicy.

• #42 15 Lut 2011 19:06
    zbigmaz1
    Poziom 17  

W sprawie solarów:

Mam już solary 4 lata i wiem że na zimę nie ma takiej opcji abym mógł liczyć na nie w sprawie dogrzewania, cały rok z wyjątkiem zimy. Wiosna, lato, jesień - tak, ale nie zima. Zbyt mało słońca i jego droga jest zbyt nisko nad ziemią, nie ten kąt padania. Jeżeli solary coś wyłapią to dobrze, ale jest to może 5% tego co w lecie. Dlatego tą wypowiedź popieram:

Plumpi napisał:
    Zatem to rozwiązanie jest dobre dla tych, którzy nie chca przepłacać za solary, aby móc z nich korzystać w okresie zimowym. Zamiast 4 paneli kupują 1-2 panele solarne z nastawieniem na okresy większego nasłonecznienia.

Na zimę kominek zamiast solarów. Jak w lecie człowiek się wystawia do słoneczka bo grzeje to tak samo w zimie wystawia się do kominka bo też grzeje, a jak przyjemnie popatrzeć na to trzaskające drewno. Patrzenie to jedno a przy okazji wyprodukowane ciepło jest za duże w zbyt szybkim czasie aby je rozsądnie wykorzystać, dlatego jest ten zbiornik (bufor) który pobierze nadmiar jaki w tym czasie powstaje a odda w czasie kiedy jest potrzebne. Po prostu zmagazynuje a potem oddaje.
    Plumpi napisał:

Tak więc jak widzisz nie ma możliwości podłączenia solarów bez dodatkowej wężownicy.

Też tak uważam

• #43 15 Lut 2011 19:12
    Plumpi

pigu1arz napisał:

2 wymiennik płytowy ale od strony kotła tzn glikol do wężownicy, woda z pieca na wymienniku z glikolem po drugiej str. tez do wężownicy.
    grzecznie poprosiłem o wymianę na zasobnik dwuwężownicowy ale pomysł z wymiennikiem przynajmniej teoretycznie /podobno straty energii małe/dobry-czyż nie?

Podlicz sobie sam:
    Musisz zastosować dodatkowy jeden wymiennik płytowy. Znając życie będzie to koszt u takiego sprzedawcy rzędu 800-1000zł.
    Dodatkowa pompa, koszt ok. 300zł.
    Dodatkowe zawory zwrotne, dodatkowe złaczki i automatyka 300-500zł.
    Dodatkowy glikol - zależy ile go będzie potrzeba aby wypełnić wymiennik, dodatkowe rury i pompę. Może to być ze 3-4 litry. Koszt ok. 100-150zł.
    Powiedz mu, że dziękujesz i niech spada na drzewo, bo jak te pieniądze dołożysz do tego wymiennika jednowężownicowego to kupisz zasobnik z 2 wężownicami ze stali nierdzewnej, który posłuży Ci dziesiątki lat.

Oczywiście taki układ jak on Ci proponuje będzie mniej wydajny, ponieważ bedziesz zasilał zasobnik kominkiem poprzez 2 wymienniki.
    Pierwszy wymiennik pomiędzy otwartym obiegiem kominka, a zamkniętym obiegiem kotła gazowego, a drugi pomiędzy obiegiem kotła gazowego, a zasobnikiem.
    Poza tym nie będziesz mógł korzystać z solarów, kiedy trzeba będzie dogrzewać wodę użytkową kotłem gazowym, ponieważ ciepło z tego kotła będzie grzało całą objętość zasobnika, co jednocześnie będzie sygnałem dla automatyki solarów, że mają się wyłaczyć i będą wyłaczone nawet, kiedy mogły by nagrzać Ci wodę użytkową do tych 40-50stC.
    Co gorsze, jeżeli nie zastosuje się zaworów zwrotnych w obiegu solarów oraz kotłów to solary zamiast grzać wodę w zasobniku będą grzały wodę w grzejnikach, zaś kocioł i kominek będą grzały solary, ponieważ pracujące pompy nawzajem będą sobie przeciskały glikol w obiegach. Niestety pompy, które stoją nie zamykają obiegu i spokojnie inna pompa może przeciskać płyn przez taką pompę.
    Nawet stosując te zawory nie ma się pewności, że nie będą one przepuszczać, gdyż z czasem te zawory zaczynają przepuszczać i należy je co ileś lat wymieniać.

Jak dla mnie to ten sprzedawca na siłę stara się wypchać ten komplet nie dbając o dobro klienta tylko o dobro swojej kieszeni.
    Ja na Twoim miejscu po prostu bym mu już podziękował, zwrócił całość i dokonał zakupu w innym sklepie.

To co Ci jest potrzebne to:

1 wymiennik płytowy dla kominka, chyba, że kominek jest z wbudowaną wężownicą to wtedy możesz go spiąć razem z kotłem gazowym w obiegu zamkniętym.
    Jednak już pisałem wcześniej dlaczego najbezpieczniejsze rozwiązanie to wymiennik płaszcozwy dla kominka.
    Oczywiście to jest w przypadku, kiedy jest to wężownica schładzająca.
    Ale są też kominki z wężownicami pełniącymi rolę wymiennika, wtedy nie ma żadnego problemu, bo nazwyczajniej podłącza się kominek w ukłądzie otwartym, zaś poprzez wężownicę zasila CO.
    1 dodatkowa pompa po stronie kominka do pompowania wody przez wymiennik płaszczowy
    wymiennik z 2 wężownicami

• #44 15 Lut 2011 20:54
    nikt_ważny
    Poziom 17  

Kolego Plumpi wszystko co piszesz to prawda.
    Ja tylko chciałem zwrócić uwagę na ...
    Każdy słyszał powiedzenie że ślepy w karty nie gra ... , jeżeli sprzedawca nie będzie chciał słuchać o żadnym zwrocie lub wymianie to co pozostanie ?
    Trzeba będzie dostosować jakiś układ do swoich potrzeb i wykorzystać to co jest plus dodatkowa armatura.
    Tylko tym razem po przemyśleniu wszystkiego i zrobieniu jakiegoś schematu.
    W tej dziedzinie nie da się improwizować.

ps. Ten rysunek miał tylko pokazać że z jedną wężownicą też coś można zrobić a wszystkie elementy można przestawiać jak w kalejdoskopie.(właśnie za pomocą np."solarnej grupy pompowej")
    To był tylko przykład.

• #45 15 Lut 2011 21:30
    Plumpi

nikt_ważny napisał:

ps. Ten rysunek miał tylko pokazać że z jedną wężownicą też coś można zrobić a wszystkie elementy można przestawiać jak w kalejdoskopie.(właśnie za pomocą np."solarnej grupy pompowej")
    To był tylko przykład.

Ale to nie jest zasobnik z jedną wężownicą, lecz odpowiednik zasobnika z 2 wężownicami. Tyle, że jedną z wężownic zastąpiono wymiennikiem płaszczowym (zbiornik w zbiorniku).
    Zatem nie można tego schematu rozpatrywać w kontekście wersji, którą wciska sprzdawca autorowi wątku, bo w jego przypadku sprzedawca mu wciska rozwiązanie ze zwykłym zbiornikiem ciepłej wody posiadajacym jedną wężownicę, grzejącą cały zbiornik.
    Do tego wciska mu rozwiązanie drogie i jeszcze che go naciagnąć na większe koszty wmawiając, że układ będzie poracował wydajnie co nie jest prawdą, a wręcz bym powiedział, że będzie dalekie od tej prawdy.
    Oczywiście da się podłączyć ten zasobnik z jedną wężownicą, a do niego kominek, kocioł gazowy i solary - tyle, że będzie to o wiele droższe rozwiązanie, droższe zarówno pod względem instalacji jak i użytkowania (więcej pomp) i mniejsza efektywność, a poza tym mniej ekonomiczne, bo będzie wykorzystywać solary w znacznie mniejszym stopniu i będzie zmuszony do grzania wody kotłem gazowym w okresach, kiedy spokojnie ciepłą wodę mógłby grzać za darmo solarami.Zasobnik, który wcisnął sprzedawca, posiada wężownicę, która grzeje cały zasobnik jednocześnie w całej objętości, prze to jest o wiele mniej wydajna w przypadku solarów od wężownicy typowo dostosowanej do solarów czyli zamontowanej na dnie, wysokiego zasobnika.

Nie chodzi mi o to, żebyśmy się kłucili, bo nie takie są moje intencje. Zwracam tylko uwagę, że to co przedstawiłeś to jest typowy układ równoważny zasobnikowi z 2 wężownicami.

Układ taki jak na Twoim schemacie posiada pewne zalety, ale także i pewne wady i z całą penością nie jest to układ z jedną wężownicą o jakim jest dyskusja w tym wątku.

Zalety:
    1. Możliwość podłączenia bezproblemowego wielu źródeł energii.
    2. Możliwość dogrzewania CO kolektorami w okresach przejściowych, pod warunkiem, że będzie ich dostateczna powierzchnia czynna - co i tak nie jest opłacalne.
    3. Brak konieczności stosowania zaworów mieszających dla kotla węglowego i kominka, bo taki zasobnik pełni jednocześnie rolę sprzęgła wodnego.
    4. Dodatkowy bufor bezpieczeństwa dla kominka oraz jako bufor ciepła wyręczający użytkowników od całodobowego, ciągłego utrzymywania ognia w kominku.

Wady:
    1. Gorsze uwarstwianie się wody, przez co spada nieco wydajność solarów.
    2. Niemożliwość wykorzystywania kolektorów do grzania wody użytkowej, kiedy grzeją inne źródła ciepła, bo nie ma rozgraniczenia CO od CWU.
    Ale oczywiście dotyczy to tylko tego schematu, bo można zrobić oddzielny obieg CO, a do zasobnika kierować wodę kotłową w celu grzania tylko i wyłacznie CWU.

Co jeszcze się tyczy sprzedawcy to myślę, że kolega Pigu1arz nie powinien mieć z tym problemów, ponieważ sprzedawca sprzedał mu zestaw, który nie jest zgodny z umową.
    On chciał kupić zestaw, który będzie współpracował z kominkiem, kotłem gazowym oraz solarami, a dostał zestaw, którego nie da się w ten sposób podłączyć. Poza tym sprzedawca zamiast doprowadzić zestaw do zgodnego z umową to próbuje "ucierasz szkłem du....", zmuszając autora wątku do niepotrzebnego dodatkowego wydatku kasy na przeróbki, które i tak pogarszają wydajność i nie mają racji bytu.

Wybacz, robię w tej branży i uważam, że ten sprzedawca jest zwykłym naciągaczem, gdyż nie dość, że wcisnął jeden z najdroższych kotłów w zestawie z zasobnikiem, który nie pasuje do całości to teraz zamiast grzecznie przeprosić i wymienić klientowi zasobnik na taki jaki być powienien to próbuje go orżnąć na kolejną kasę wciskając kolejne rzeczy, które nie będą z sobą dobrze i wydajnie współpracowały.

Po krótce można to to przedstawić bardziej obrazowo w prosty sposób:
    Wyobraź sobie, że chcesz kupić 2 kolektory słoneczne, którymi chciałbyś grzać wodę użytkową przez możliwie prawie cały rok i zestaw taki wraz z kotłem i kominkiem kosztuje Xzł, a sprzedawca Ci sprzedaje inny zestaw za Xzł + Yzł i wmawia, że trzeba jeszcze dołożyć do tego zestawu, urządzenia za Zzł, aby to mogło razem pracować. Po wydaniu Xzł + Yzł + Zzł uzyskujesz zestaw o wydajności 1 kolektora, który ponadto będzie dawał ciepłą wodę tylko w okresie lata, bo nie będzie mógł pracować w innych sezonach.
    W efekcie tego przepłacasz o Yzł + Zzł + koszt jednego kolektora.

• #46 15 Lut 2011 22:21
    piracik
    Moderator - Systemy Grzewcze

Rozwiązanie proponowane przez sprzedawcę jest po prostu nie ekonomiczne na etapie instalacji jak i eksploatacji.
    Powiedzmy, że przez noc kocioł zagrzał wodę w zasobniku do 45stopni, przychodzi ranek, słonce i gdzie teraz podziać ciepło z solarów?

Jeżeli sprzedawca odmówi przyjęcia tego zasobnika może spróbuj sprzedać na allegro itp.
    Jeżeli zamontujesz wymiennik płytowy to:
    1. zawsze będziesz miał jakieś problemy z tym.
    2. Nie uzyskasz takiej wydajności jak przy zasobniku z dwiema wężownicami
    3. Jak kolega wyżej wyliczył, zapłacisz za zestaw kila razy więcej niż przy najlepszym rozwiązaniu.
    4. Będziesz potrzebował dużo więcej miejsca na tą całą instalację.

Tak więc nawet jeżeli stracisz 200 lub 300 zł na sprzedaży tego zasobnika i kupnie dobrego to i tak zyskasz i wyjdziesz na plus.

• #47 16 Lut 2011 22:39
    pigu1arz
    Poziom 10  

witam wszystkich
    po męskiej rozmowie ze sprzedawcą, który przyznał się do błędu zaproponował mi bezpłatną wymianę na dwuwężownicowy zasobnik 200 l galmet lub hevalex.
    wiem ze są opcje z anodą magnezową lub tytanową-brać któryś z tych firm czy dopłacić za lepszy np. wspomniany acv? zna może ktoś szacunkowy koszt mojego "starego" zasobnika bs 200 dedeitrich? przepraszam za tak trywialne pytania jednak mam wewnętrzny opór by wierzyć w ciemno sprzedawcy.

• #48 16 Lut 2011 22:52
    zbigmaz1
    Poziom 17  

pigu1arz napisał:
    witam wszystkich
    po męskiej rozmowie ze sprzedawcą, który przyznał się do błędu zaproponował mi bezpłatną wymianę na dwuwężownicowy zasobnik 200 l galmet lub hevalex.
    wiem ze są opcje z anodą magnezową lub tytanową-brać któryś z tych firm czy dopłacić za lepszy np. wspomniany acv? zna może ktoś szacunkowy koszt mojego "starego" zasobnika bs 200 dedeitrich? przepraszam za tak trywialne pytania jednak mam wewnętrzny opór by wierzyć w ciemno sprzedawcy.

Ja bym wybrał ACV Smart Multi-Energy i to największy (800L) :D

• #49 17 Lut 2011 07:40
    Plumpi

pigu1arz napisał:
    witam wszystkich

ACV są drogie, ale także są i bardzo dobre. Opłaca się je kupić ale w zestawie z kotłem i solarami, bo wychodzi taniej. Za sam zasobnik zapłacisz prawie 5 tys. za zasobnik 200 litrów. Większe odpowiednio więcej.
    Jeżeli chodzi o jakość ACV to jest bardzo wysoka i będzie Ci służył wiele lat. Wewnętrzny zbiornik ten, który podatny jest na rdzę wykonany jest ze stali nierdzewnej i posiada konstukcję harmonijkową, dzięki czemu kompensuje zmiany ciśnienia w instalacji wodnej. Chodzi o to, że każdy zbiornik pod wpływem ciśnienia rozszerza się i kurczy tak jak balon. Zbiorniki, które nie są odpowiednio przygotowane do do takich zmian po jakimś czasie pękają na skutek zmęczenia materiału. Pekają w miejscu, w którym występują największe ruchy, zazwyczaj na szwach pomiędzy deklem, a bokiem cylindra. ACV dzięki ukształtowaniu zbiornika w harmonijkę spowodował, że konstrukcja tego zbiornika jest bardziej sztywna na rozszerzalność poprzeczną czyli tą, która niszczy szwy dekla, a całość odkształcenia rozłożona jest na całej długości zbiornika i rozłożona na wiele miejsc, dzięki czemu odkształcenia jednostkowe i tym samym zmęczenie materiału są o wiele mniejsze.
    Zbiorniki wodny pitnej ze stali nierdzewnej są bardziej odporne na tlen oraz chlor zawarty w wodzie, na osadzanie się kamienia kotłowego oraz na rozwój bakterii Legionelli.
    Jeżeli myślisz o solarach to tylko zasobnik z nierdzewki. Nie musi to być ACV i taka konstrukcja tzn. zbiornik w zbiorniku. Może to być zasobnik z 2 wężownicami, ale jednak warto kupić nierdzewny.

Jeżeli masz kasę to bierz ACV, bo tu liczy się jakość wykonania, a przede wszystkim jakość spawów. Ta jakość jest bardzo ważna zwłaszcza przy zasobnikach ze stali nierdzewnej. Źle wykonany i źle spasywowany spaw w zbiorniku z nierdzewki po prostu przerdzewieje. W przypadku ACV jakość tych spawawów jest na najwyższym poziomie, który zapewnia, że nie będzie on rdzewiał.
    Wiele drobnych, prywatnych firm produkuje zbiorniki z nierdzewki, ale spawy pozostawiają wiele do życzenia i często się dzieje tak, ze po kilku-kilkunastu latach w miejscach spawania robią się dziury.
    Stal nierdzewna tak naprawdę nie jest nierdzewna. Ona też rdzewieje i potrafi rdzewieć szybciej jak żeliwo czy lepsze gatunkowo stale węglowe.
    Stal nierdzewna staje się odporna na rdzę, kiedy na jej powierzchni powstanie warstwa tlenków dających odporność na rdzę. Proces wytwarzania tych tlenków nazywa się pasywacją stali nierdzewnej. Podczas spawania stali nierdzewnej dochodzi do uszkodzenia warstwy pasywacyjnej i jeżeli po spawaniu nie zostanie ona odtworzona to w tym miejscu stal nierdzewna będzie rdzewiała.
    Zatem w przypadku zbiorników z nierdzewki przede wszystkim liczy się jakość wykonania, spawania oraz stosowanych metod w celu odtworzenia wartwy pasywacyjnej, których nie da się przeprowadzić w zamkniętym zbiorniku w warunkach garażowych.

Z Hevalexami nie miałem do czynienia, dlatego się nie wypowiadam.
    Galmet - szybko rdzewieją.
    Jeżeli chcesz w miarę tani i dobry to szukaj w ofercie firmy AEG.
    Szacunkowa cena Twojego zasobnika to będzie ok. 2 tys.

• #50 20 Lut 2011 08:39
    pigu1arz
    Poziom 10  

witam ponownie
    zasobnik wymieniony na nibe-biawar mega solar 300.
    acv chwalony przez wszystkich za wyjątkiem żony która postawiła weto z racji ceny.Pozostaje podłączyć i czekać aż słonce zaświeci mocniej.
    Ale jeszcze dwa pyt:
    czy zasobnik może być przewożony na leżąco?myślałem ze zapakuję go do mojego kombi ale Pan z magazynu pokazał mi na pudle dwie strzałki do góry i stwierdził że nie
    czy dwa panele Linksą wystarczające do tego zasobnika i wymagań rodziny 2+2 dzieci?

Proszę poprawić pisownię i pisać bez błędów. Brak WIELKICH liter na początku zdań, to również błąd
    mod - mirrzo

• #51 20 Lut 2011 09:01
    nikt_ważny
    Poziom 17  

Czym jest wężownica w takim zbiorniku ?
    Czy nie jest to czasem wymiennik ?
    A czym są grupy pompowe lub płaszcze wodne ?
    Jak świat światem , łączenie odbywa się przez wymiennik , a wbudowana wężownica pozwala uprościć połączenie.
    Ja nie piszę nic ponad to że wbudowana wężownica nie jest jedynym rozwiązaniem.
    Jest za to najprostszym sposobem łączenia tego typu rządzeń.

• Pomocny post
    #52 20 Lut 2011 11:04
    Plumpi

pigu1arz napisał:
    witam ponownie
    zasobnik wymieniony na nibe-biawar mega solar 300.
    acv chwalony przez wszystkich za wyjątkiem żony która postawiła weto z racji ceny.Pozostaje podłączyć i czekać aż słonce zaświeci mocniej.
    Ale jeszcze dwa pyt:
    czy zasobnik może być przewożony na leżąco?myślałem ze zapakuję go do mojego kombi ale Pan z magazynu pokazał mi na pudle dwie strzałki do góry i stwierdził że nie
    czy dwa panele Linksą wystarczające do tego zasobnika i wymagań rodziny 2+2 dzieci?

Ech te kobiety :)
    Ile byś musiał dopłacić do lepszych zasobników u tego sprzedawcy ?
    Pamiętaj tylko żeby wymieniać na czas anodę magnezową, bo w przeciwnym razie zbiornik bardzo szybko przerdzewieje, a Biawar niestety nie produkuje zbyt trwałych i odpornych na korozję zasobników.

Zasobnik nie powinienin być przewożony na leżąco, ponieważ wewętrzny zbiornik posiada sporą masę i podczas transportu w pozycji poziomej może ulec uszkodzeniu zewnętrzna obudowa oraz ocieplenie. Od spodu zasobnik posiada wsporniki przymocowane do wewnętrznego zbiornika, dzięki czemu obciążenia nie przenoszą się na zewnętrzną obudowę.
    Dwa panele wystarczą. Jednak zalezy to od zużycia wody i wielkości zasobnika oraz od tego, w jakich okresach pogodowych roku chcesz grzać solarami.
    Zasadniczo zestaw 2 solary + 300 l zasobnik to jest najczęściej montowany zestaw.

• #53 25 Lut 2011 09:04
    pigu1arz
    Poziom 10  

zasobnik zamontowany, stary oddany, solary czekają na słońce.
    dziękuję wszystkim za zainteresowanie i pomoc.